Osteokondroza e gjoksit: simptomat, trajtimi, shkaqet, fazat

çfarë është osteokondroza e gjoksit

Osteokondroza që prek shtyllën kurrizore të kraharorit shpesh maskohet si një patologji e organeve të brendshme. Manifestohet me dhimbje në zemër, gulçim, ndjenjë të mungesës së ajrit gjatë thithjes dhe sulme paniku. Prandaj, diagnoza e osteokondrozës torakale është disi e vështirë. Pas zbulimit të tij, trajtimi konservativ kryhet duke përdorur ilaçe, fizioterapi, terapi ushtrimore. Dhe me dëmtime të mëdha në disqet e gjoksit dhe rruazat, kërkohet ndërhyrje kirurgjikale.

Përshkrim i shkurtër i sëmundjes

Osteokondroza torakale është një sëmundje degjenerative-distrofike e shtyllës kurrizore. Në fazën fillestare të zhvillimit të tij, disqet ndërvertebrore shkatërrohen ngadalë. Ata bëhen çarje të hollë, të brishtë dhe rrezatuese shfaqen në sipërfaqen e tyre. Për të stabilizuar segmentin torakal të prekur nga osteokondroza, indi kockor i rruazave rritet me formimin e rritjeve akute - osteofiteve. Kjo bëhet arsyeja për një kufizim të mprehtë të lëvizshmërisë, shtypjes së enëve të gjakut dhe rrënjëve kurrizore.

Shkallët e patologjisë

Shkalla e osteokondrozës është një grup simptomash karakteristike për një fazë të caktuar radiografike. Sa më të deformuar disqet dhe rruazat, aq më të theksuara janë manifestimet klinike. Ashpërsia e patologjisë gjithmonë përcakton taktikat e trajtimit, duhet të merret parasysh kur zgjidhni barnat dhe metodat e përdorimit të tyre.

Shkalla I

Imazhet me rreze X zakonisht nuk tregojnë ndonjë ndryshim. Por disku ndërvertebror tashmë ka filluar të shembet për shkak të pamundësisë për të mbajtur lagështinë, e cila është e nevojshme për restaurimin e indeve të tij. Ndonjëherë ka një shqetësim të vogël në shpinë, i cili shpejt zhduket pas një pushimi të shkurtër. Osteokondroza e shkallës 1 zakonisht zbulohet rastësisht gjatë diagnostikimit të sëmundjeve të tjera.

shkalla e patologjisë

shkalla II

Unaza fijore bëhet e lirshme, fijore. Një nga çarjet në sipërfaqen e diskut rritet, bërthama pulposus shtrihet atje. Në radiografi, vërehet një rënie në distancën midis trupave vertebral ngjitur për shkak të një rënie në lartësinë e diskut. Si rezultat i tensionit të vazhdueshëm kompensues të muskujve, lëvizshmëria e rajonit të kraharorit është e kufizuar dhe ndodhin ndjesi të moderuara të dhimbshme.

shkalla III

Integriteti i fibrosusit të anulës shkelet, kështu që nukleusi pulposus shtrydhet prej tij. Formohet një zgjatim hernial - shkaku kryesor i simptomave të rënda dhe komplikimeve të rënda të osteokondrozës së gjoksit. Trupat vertebralë janë deformuar, formohen osteofite të vetme. Dhimbja në rajonin e kraharorit bëhet konstante, diapazoni i lëvizjes në shpinë zvogëlohet ndjeshëm.

shkalla IV

Pamjet me rreze X tregojnë qartë rritjen e indeve lidhëse, formimin e osteofiteve të shumta. Trupat vertebralë ngjitur bllokohen, imobilizohen. Zhvillohet sindroma radikulare, shpesh ndodh mielopatia diskogjene - kompresimi i palcës kurrizore, i rrezikshëm për pasojat e tij të pakthyeshme. Një person vështirë se i shërben vetes në jetën e përditshme, humbet aftësinë për të kryer detyra profesionale.

Shkaqet e osteokondrozës së shpinës së kraharorit

Osteokondroza torakale tek njerëzit mbi 40-45 vjeç zhvillohet për shkak të plakjes natyrore të trupit: ngadalësimi i reaksioneve të rimëkëmbjes, një rënie në prodhimin e kolagjenit, e cila shkakton elasticitetin, forcën e ligamenteve. Në një moshë më të re, kjo ndodh si rezultat i rritjes së stresit në shpinë ose në sfondin e patologjive tashmë të pranishme në trup:

 • artriti reumatoid, lupusi eritematoz sistemik, sklerodermia, spondiliti ankilozues;
 • sëmundjet endokrine dhe metabolike, për shembull, diabet mellitus, përdhes, hipotiroidizëm, hipertiroidizëm;
 • anomalitë kongjenitale dhe të fituara, përfshirë kyfozën, skoliozën.

Lëndimet e mëparshme të shtyllës kurrizore, një mënyrë jetese e ulur dhe mungesa e vitaminave dhe mikroelementeve në trup mund të provokojnë shkatërrim të parakohshëm të diskut.

Shenjat dhe simptomat karakteristike të sëmundjes

shkaqet e osteokondrozës

Osteokondroza torakale zhvillohet gradualisht, në fillim pa u treguar vetë. Në këtë rrjedhë të tij qëndron rreziku. Një person merr dhimbje të lehtë dhe parehati në shpinë për lodhje muskulare banale pas një dite të vështirë në punë, punë shtëpie ose në kopsht dhe nuk kërkon ndihmë mjekësore. Prandaj, zakonisht pacientët diagnostikohen me një patologji 2-3 gradë të ashpërsisë, e cila është e vështirë të trajtohet në mënyrë konservatore.

Në fillim

Gjatë periudhës së përkeqësimit, patologjia mund të shfaqet si dhimbje midis shpatullave, e cila ndodh kur përkuleni, duke e kthyer trupin. Diapazoni i lëvizjes zvogëlohet dhe shumë shenja specifike të rikthimit janë të pranishme.

Dhimbje në gjoks

Në osteokondrozën, së pari shfaqen dhimbjet e gjoksit. Ata nuk janë lokalizuar qartë, ato mund t'u jepen duarve, klavikulës, brinjëve. Dhimbja në zemër është e rëndë ose e moderuar, i ngjan një sulmi të angina pectoris, nuk eliminohet duke marrë nitroglicerinë. Ndonjëherë ato janë të ngjashme me ndjesitë që ndodhin gjatë përkeqësimit të kolecistitit, pankreatitit. Por ndryshe nga lezionet e pankreasit ose fshikëzës së tëmthit, dhimbja nuk shoqërohet me rritje të prodhimit të gazit, urth dhe fryrje të stomakut.

Shtrëngimi në gjoks

Dhimbja midis shpatullave të shpatullave shoqërohet ndonjëherë nga ndjenja e mungesës së ajrit kur thithni. Një person pritet të jetë i frikësuar, duke mos i kuptuar arsyet për këtë gjendje. Mjekët rekomandojnë të mos bëni panik, por të uleni dhe të matni pulsin. Nëse vlera e marrë nuk i kalon 100 rrahje në minutë, atëherë gjasat e përçarjes së mushkërive ose zemrës janë jashtëzakonisht të ulëta.

Simptoma të tjera

Gradualisht, simptomat e osteokondrozës përkeqësohen nga çrregullimi i ndjeshmërisë. Ka ndjesi mpirjeje, ndjesi shpimi gjilpërash, zvarritjesh zvarritëse. Kohë pas kohe, ndodhin kushte që i ngjajnë sulmeve të panikut. Karakterizohen nga frika, rritja e rrahjeve të zemrës, djersitje e tepruar dhe djersitje e ftohtë. Nëse këto simptoma shoqërohen me dhimbje gjoksi, atëherë është e nevojshme të merrni nitroglicerinë dhe të telefononi një mjek. Një grup i ngjashëm i simptomave mund të tregojë infarkt të miokardit.

simptoma të veçanta të osteokondrozës

Rrënjët kurrizore, të vendosura në rajonin e kraharorit, nervozojnë organet e brendshme. Kur ata janë të irrituar, të kompresuar, puna e traktit gastrointestinal dhe mëlçisë është e prishur. Peristaltikë është e shqetësuar, dhimbje epigastrike, urth, belching.

Shenjat në fazën subakute

Pas një përkeqësimi, fillon faza subakute e rrjedhës së osteokondrozës torakale. Dhimbja dhe problemet me frymëmarrjen vazhdojnë, por ato janë shumë më pak intensive. Një person nuk kërkon më një pozicion të rehatshëm të trupit për një kohë të gjatë, në të cilën nuk ndihet dhimbje. Kohëzgjatja e fazës subakute është deri në dy javë. Nëse ndiqen të gjitha rekomandimet mjekësore, ndodh falja, e cila karakterizohet nga mungesa e simptomave të theksuara. Shkelja e regjimit çon në një përkeqësim të ri të osteokondrozës.

Falja

Në fazën e faljes, siklet i lehtë mund të ndodhë kur ndryshon moti ose hipotermi. Dhimbja akute shfaqet vetëm me osteokondrozë me 2-4 gradë ashpërsi për shkak të rrotullimit ose animit shumë të mprehtë të trupit. Përkeqësimi i patologjive kronike, stresi, rritja e aktivitetit fizik, qëndrimi i zgjatur në një pozicion të trupit mund të provokojë një rikthim tjetër.

Parimet e Diagnostifikimit të Sëmundjeve

diagnostifikimi i osteokondrozës

Neurologu bën një diagnozë primare bazuar në ankesat e pacientit, të dhënat e anamnezës. Në ekzaminimin e jashtëm, ai zbulon pika në rajonin e kraharorit, me presion mbi të cilin ndodh dhimbja. Kryerja e testeve funksionale ju lejon të vlerësoni sigurinë e reflekseve, të identifikoni çrregullimet e ndjeshmërisë. Nga metodat instrumentale, radiografia është më informuese. Por për një studim të hollësishëm të segmentit kurrizor, CT, MRI mund të kryhet. Për të përjashtuar sëmundjet e sistemit kardiovaskular, pacientëve u caktohet EKG.

Ndihma e parë për përkeqësim

Dhimbja gjatë rikthimit të osteokondrozës torakale është akute, depërtuese, kështu që një personi duhet t'i jepet ndihma e parë. Duhet të qetësohet, të vendoset në një sipërfaqe të fortë, të mbuluar me një batanije të ngrohtë. Nëse rikthimi shoqërohet me një rrahje të shtuar të zemrës, gulçim, ankth në rritje, atëherë duhet të telefononi një mjek. Çdo ilaç anti-inflamator jo-steroide mund të merret për të lehtësuar dhimbjen midis shpatullave.

Si të trajtohet osteokondroza e gjoksit

Vetëm një qasje e integruar ndaj trajtimit do të heqë qafe të gjitha simptomat e osteokondrozës, do të ngadalësojë ose ndalojë plotësisht përhapjen e saj në disqe dhe rruaza të shëndetshme. Me patologji të 1-2 shkallëve të ashpërsisë, përdoren metoda konservatore të terapisë. Për osteokondrozën 3-4 gradë, formimi i hernive të mëdha është karakteristik. Mund të kërkohet trajtim kirurgjik për të lehtësuar presionin në enët e gjakut dhe rrënjët kurrizore.

Përgatitjet

barna për osteokondrozë

Në trajtimin e osteokondrozës torakale përdoren barna të grupeve të ndryshme klinike dhe farmakologjike. Në fazën fillestare, zakonisht përdoren agjentë për administrim parenteral, të cilët shpejt sigurojnë një efekt terapeutik. Disa ditë më vonë, solucionet e injeksionit zëvendësohen me tableta, vajra dhe suva më të sigurta.

Barna anti-inflamatore jo-steroide (NSAID)

NSAID kanë një efekt të theksuar analgjezik, anti-inflamator, anti-edemë. Administrimi intramuskular i tretësirave lejon ndalimin e dhimbjes akute. Për të eleminuar shqetësimin e butë midis blades së shpatullave, përdoren agjentë lokalë të aplikimit. Dhe me dhimbje të moderuar, NSAID për administrimin oral bëjnë mirë.

Relaksuesit e muskujve

Relaksuesit e muskujve përdoren për të lehtësuar spazmat e muskujve në përgjigje të dhimbjeve të forta. Më shpesh, trajtimi i osteokondrozës në gjoks fillon me administrimin intramuskular të barnave, të cilat përveç tolperizonit relaksues të muskujve, përfshijnë një anestetik.

Kondroprotektorët

Në rast patologjie të shkallës së parë të ashpërsisë, marrja e kursit të kondroprotektorëve ndihmon në rivendosjen e disqeve të dëmtuara. Në raste të tjera, ato janë të përshkruara për të përmirësuar metabolizmin në segmentin e prekur të shpinës, për të parandaluar përparimin e sëmundjes.

Përgatitjet e vitaminave B

Përdorimi i tyre ndihmon për të rritur rrjedhën e gjakut, për të përmirësuar funksionimin e sistemit nervor periferik, për të rivendosur trofizmin dhe nervozimin. Kompleksi i vitaminave B ka një efekt të dobishëm në sëmundjet degjenerative të nervave dhe sistemit lëvizës.

Ushtrime fizioterapie

Në rast të osteokondrozës torakale prej 1 shkalle, terapia ditore e ushtrimeve ju lejon të bëni pa përdorimin e ilaçeve. Rikuperimi ndodh duke forcuar muskujt, duke përmirësuar furnizimin me gjak të indeve me lëndë ushqyese. Në raste të tjera, stërvitja dhe trajnimi i rregullt ndihmojnë në parandalimin e përfshirjes së segmenteve të shëndetshme të shtyllës kurrizore në procesin shkatërrues dhe zgjasin fazën e faljes.

Kompleks nga një pozicion në këmbë

Në një pozicion në këmbë, ushtrimet e mëposhtme terapeutike janë më efektive terapeutikisht:

 • vendosni pëllëmbët në shpatulla, përkuluni përpara, ndërsa ngrini këmbët e përkulura, sikur të përpiqeni të arrini në gju të kundërt me bërryl;
 • ngrini dorën tuaj të majtë lart, mbështetuni në të djathtë. Kryeni ushtrimin në drejtim të kundërt;
 • Përhapni këmbët në gjerësinë e shpatullave, ngrini krahët. Përkuluni përpara, duke prekur këmbën e kundërt me pëllëmbën tuaj.

Numri i përsëritjeve është 10-12 herë në 2-3 grupe.

Nga një pozicion i prirur

Për të përfunduar këto ushtrime, do t'ju duhet një rrogoz palestre ose një batanije e trashë, e palosur dyfish:

 • shtrihuni në bark, në të njëjtën kohë ngrini krahët dhe këmbët;
 • shtrirë në shpinë, ngrini pjesën e sipërme të trupit, shtrini pëllëmbët në këmbë;
 • shtrirë në shpinë, përkul njërën këmbë, rrotulloje pas tjetrës, duke u përpjekur të prekësh dyshemenë me gju.

Çdo ushtrim duhet të bëhet 7-10 herë.

Ulur

ushtrime për osteokondrozë

Gjatë kryerjes së ushtrimeve të tilla, lëvizjet e mprehta, me amplitë të lartë, duke përfshirë edhe përdredhjen, duhet të shmangen:

 • ulur në dysheme, shtrihuni përpara, duke u përpjekur të prekni këmbën e kundërt me pëllëmbën tuaj;
 • ulur në një karrige ose stol, shtrij krahët përpara dhe ngadalë kthehu nga njëra anë në tjetrën;
 • ndërsa jeni ulur në dysheme, mbështillni krahët rreth gjurit, tërhiqeni atë sa më afër gjoksit tuaj.

Në mësimet e para, ushtrimet duhet të përsëriten 5-7 herë, pas rreth një muaji - 15-20 herë.

Fizioterapi

Terapia magnetike, terapia me lazer, terapia UHF, rrymat sinusoidale, terapia e valëve goditëse, aplikimet me parafinë dhe ozokerit përdoren në trajtimin e osteokondrozës së gjoksit. Me përkeqësime, kryhet elektroforezë, ultrafonoforezë me glukokortikosteroide, anestetikë, vitamina B, kondroprotektorë.

Masazh

Një masazh i kryer nga një specialist ndihmon për të eleminuar hidhërimin midis blades së shpatullave, për të relaksuar muskujt spazmatik të skeletit.

masazh për osteokondrozë

Në rast të osteokondrozës, të gjitha llojet e masazheve janë efektive terapeutike - klasike, vakum, akupunkturë, ind lidhës. Në shtëpi, vetë-masazhi kryhet në mënyrë të përshtatshme duke përdorur një masazhues prej druri ose elektrik me doreza të gjata.

Akupunktura

Akupunktura është një metodë e trajtimit të patologjisë duke instaluar gjilpëra në pikat bioaktive në trupin e njeriut. Ata janë të hollë, të shkurtër, kështu që kur shpon lëkurën, ndodh vetëm shqetësim i butë herë pas here. Por edhe ky efekt është i mjaftueshëm për prodhimin e substancave në trup me efekte analgjezike dhe anti-inflamatore.

Të ushqyerit

Nutricionistët rekomandojnë që pacientët me osteokondrozë në gjoks të heqin dorë nga mishi i yndyrshëm, supat e pasura, mishi i tymosur, marinadat shtëpiake dhe ato të fabrikës. Shtë e nevojshme të kufizohet sasia e kripës në dietë, e cila provokon formimin e edemës. Çdo ditë duhet të pini rreth 2. 5 litra lëng - ujë, lëngje perimesh, pije frutash kokrra të kuqe, komposto frutash.

Mjetet juridike popullore

Zierjet dhe infuzionet e bimëve medicinale, vajrave, alkoolit dhe fërkimit të vajit, kompresat lejohen nga neurologët që të përdoren pas terapisë kryesore. Mjetet juridike popullore përdoren për të eleminuar dhimbjen e lehtë midis shpatullave të shpatullave, ndonjëherë që lindin pas tendosjes fizike.

Rrënja e Selino

Qëroni rrënjën e madhe të selinos, priteni imët, shtrydhni lëngun. Shtoni 100 g selino të freskët të copëtuar. Merrni 3 lugë gjelle deri në 4 herë në ditë me vaktet për të pastruar strukturat vertebrale nga depozitat e dëmshme të kripës.

Rrënja e lulediellit

Hidhni një lugë çaji me rrënjë të thata të lulediellit të grimcuar me një gotë ujë të nxehtë. Lëreni të ziejë, ziej në zjarr të ngadaltë për 20 minuta, ftohet nën kapak, kullohet. Pini 3-4 herë në ditë.

Pomadë shtëpiake

pomadë shtëpiake për osteokondrozë

Në një llaç, bluaj një lugë gjelle terpentinë çamçakëzi dhe mjaltë të trashë, shto 2 pika secila të vajrave thelbësorë të dëllinjës, rozmarinës, eukalipt. Injektojë në pjesë të vogla 100 g vazelë mjekësore të naftës. Llokoçis, transferohet në një kavanoz, ruhet në frigorifer, fshij në shpinë për dhimbje.

Gjatë shtatëzënësisë

Shumë analgjezikë sistemikë janë kundërindikuar gjatë shtatzënisë, kështu që neurologët preferojnë barna për përdorim të jashtëm - vajra, xhel, copëza. Nëse nuk mund të bëni pa marrë pilula, atëherë dozat e tyre zvogëlohen ndjeshëm. Gjatë periudhës së lindjes së fëmijëve, metodat kryesore të terapisë për osteokondrozën e gjoksit janë masazhi dhe terapia ushtrimore.

Pasojat e mundshme

Në mungesë të ndërhyrjes mjekësore, osteokondroza torakale mund të shkaktojë pneumosklerozë, aritmi, distoni vegjetative-vaskulare, përkeqësim të traktit gastrointestinal, funksion të dëmtuar seksual dhe riprodhues tek gratë dhe burrat.

Parandalimi dhe parashikimi

Prognoza është e favorshme me zbulimin në kohë të sëmundjes, trajtim kompetent, kompleks. Nëse janë zhvilluar komplikime të osteokondrozës torakale, atëherë vetëm pajtueshmëria me të gjitha rekomandimet mjekësore do të lejojë arritjen e faljes së qëndrueshme.

Si një profilaksë e patologjisë, neurologët rekomandojnë përjashtimin e faktorëve që e provokojnë atë nga mënyra e zakonshme e jetës. Kjo është mbipesha, aktiviteti i ulët fizik, mungesa e vitaminave dhe mineraleve, stresi i tepërt në shpinë.