Si të trajtohet osteokondroza e qafës së mitrës në shtëpi

Osteokondroza mund të zhvillohet në çdo pjesë të shtyllës kurrizore, por më së shpeshti prek qafën dhe pjesën e poshtme të shpinës. Kjo sëmundje është e një natyre inflamatore-distrofike dhe vazhdon, si rregull, në një formë kronike. Osteokondroza e qafës së mitrës diagnostikohet më shpesh tek gratë, ndërsa burrat janë më të ndjeshëm ndaj osteokondrozës së shpinës mesit.

Përshkrimi i Përgjithshëm

Shumica e njerëzve e kalojnë ditën e tyre në një pozicion të ulur: në shkollë, kolegj, zyrë, ngasjen e një makine, ose në shtëpi në një kompjuter. Me kalimin e kohës, shumë fillojnë të ndiejnë siklet të parë, dhe pastaj hidhërim pas një uljeje të gjatë. Qëndrimi i trupit përkeqësohet, shfaqet një kërrusje, është e vështirë të ndreqesh ose të kthehesh.

Kështu shfaqet 1, faza fillestare e osteokondrozës, në të cilën është më e lehtë të përballosh sëmundjen. Nëse nuk merrni masa, atëherë në të ardhmen kërcënon të kthehet në një formë kronike me përkeqësime të rregullta. Në disa raste, çështja përfundon në paaftësi.

REFERENCA: osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës përbën gjysmën e të gjitha llojeve të patologjisë.

Pamja klinike e kondrozës së qafës së mitrës përfshin:

 • sindroma e dhimbjes e shkaktuar nga shtypja e rrënjëve nervore. Në varësi të rruazave dhe disqeve të dëmtuara, dhimbja mund të përhapet në shpatull, parakrah ose në të gjithë krahun. Karakterizohet nga dhimbje koke, mbitensione;
 • çrregullim ndijor, kryesisht në duar dhe gishta. Ndoshta mpirje, ndjesi djegieje ose zvarritje zvarritëse;
 • rënie në forcën dhe tonin e muskujve në anën e prekur, nganjëherë dridhje të muskujve dhe ngërçe;
 • djersitje e shtuar, njollë e lëkurës - zbehje, skuqje;
 • dhimbje gjoksi;
 • sindroma e arteries vertebrale ndodh kur njera nga dy arteriet shtypet, e cila shoqërohet me dhimbje koke të forta, tringëllimë në veshët, të përziera, marramendje, më rrallë - çrregullim i gëlltitjes.

Nuk ka ilaçe që mund të eleminojnë plotësisht shkakun e osteokondrozës. Por ju mund të shpëtoni nga simptomat e tij dhe të parandaloni rikthimet e mundshme duke përdorur metodat më të thjeshta.

Si trajtohet kondroza?

Në fazën akute, rrallë dikush kalon pa ilaçe kundër dhimbjes. Më të njohurit dhe më efektivët janë ilaçet e lira bazuar në metamizol natriumi, si dhe NSAID - barna anti-inflamatore jo-steroide.

Për dhimbje të forta, mjeku mund të përshkruajë analgjezikë në injeksione, por më shpesh ato përshkruhen në tableta dhe plotësohen me vajra. Terapia komplekse përfshin gjithashtu fizioterapi, masazh dhe terapi ushtrimesh. Seancat e masazheve dhe ushtrimet terapeutike zakonisht fillojnë pas lehtësimit të simptomave akute.

Çfarë mund të bësh vetë në shtëpi

Trajtimi i osteokondrozës së qafës së mitrës në shtëpi është një parakusht për të cilin insistojnë shumica e mjekëve. Isshtë e pamundur të përballosh sëmundjen vetëm me ilaçe dhe fizioterapi, ato eliminojnë vetëm përkohësisht simptomat. Periudha e faljes mund të zgjatet nga një aktivitet fizik i rregullt, me dozë, përdorimi i teknikave të vetë-masazhit, kompresave terapeutike dhe forcimit të infuzioneve.

Duke ndjekur saktësisht udhëzimet dhe duke ndjekur këshillat mjekësore, mund të arrihen rezultate mbresëlënëse. Vetë-masazhi kursen ndjeshëm financat, përdorimi i zierjeve dhe infuzioneve bimore në vend të disa ilaçeve zvogëlon efektin negativ të ilaçeve në trup.

Terapia në shtëpi, si trajtimi tradicional, ndihmon për të ndaluar shpejt sindromën e dhimbjes, për të normalizuar qarkullimin cerebral dhe për të përmirësuar gjumin. Me ndihmën e produkteve të disponueshme, ju mund të hiqni nervozizmin dhe nervozizmin, të stabilizoni presionin e gjakut, të rivendosni ndjeshmërinë normale të rajonit të qafës së qafës.

terapi ushtrimore

Ushtrimet terapeutike përfshihen në standardin kryesor të trajtimit të kondrozës së qafës dhe zgjidhen nga një instruktor i terapisë së ushtrimeve. 1-2 seancat e para mbahen në një klinikë ose në një qendër shëndetësore dhe më pas pacienti mund të trajnojë veten në shtëpi.

Ushtrimi 1. PI (pozicioni fillestar) - në këmbë, këmbët e hapura në gjerësinë e shpatullave. Anoni kokën djathtas, majtas, përpara dhe prapa. Të gjitha lëvizjet duhet të jenë të ngadalta dhe të lëmuara, duhet ta ktheni kokën veçanërisht me kujdes, duke mos e hedhur mbrapa befas.

Ushtrimi 2. Nga e njëjta PI, ktheni kokën në anët. Në pikën ekstreme, drejto shikimin pas shpinës. Ndonjëherë në fillim nuk është e mundur të ktheni kokën shumë, dhe nuk duhet të detyroni ngjarjet. Me kalimin e kohës, lëvizja kufizuese e "bllokut" do të zhduket.

Ushtrimi 3. Merrni shpatullat mbrapa, duke bashkuar fletët e shpatullave sa më shumë që të jetë e mundur. Mbajeni në këtë pozicion për disa sekonda, pastaj sillni shpatullat përpara dhe rrumbullakosni shpinën. Lëvizja është e ngjashme me "macen" e famshme, por bëhet në pozitë në këmbë.

Një grup tjetër efektiv përbëhet nga ushtrimet e mëposhtme:

 • Në këmbë ose ulur, vendosni pëllëmbët në ballë dhe shtypni kokën mbi to, duke kapërcyer rezistencën e duarve tuaja. Mbajeni këtë pozicion për 15-20 sekonda.
 • Duke vendosur duart në pjesën e pasme të kokës, shtypni me pjesën e pasme të kokës në duar dhe me duart në pjesën e pasme të kokës.
 • Vendosni pëllëmbën tuaj në veshin tuaj të djathtë dhe ushtroni presion të ndërsjellë, duke u përpjekur të anoni kokën drejt shpatullës tuaj të djathtë. Pastaj ndërroni anët dhe anojeni kokën në shpatullën tuaj të majtë, duke mbajtur dorën tuaj të majtë në veshin tuaj të majtë.
 • Kthen kokën anash, duke vendosur pëllëmbën në mollëzën e majtë ose të djathtë. Së pari, dora mbështetet në mollëzën e djathtë dhe koka përpiqet të kthehet djathtas, duke kapërcyer rezistencën e dorës. Pastaj pëllëmba mbështetet në faqen e majtë, dhe koka kthehet në të majtë. Koha e presionit është 15-20 sekonda.
 • Kapeni pjesën e poshtme të kokës në mënyrë që bravo të jetë në mjekër dhe pjesa tjetër në pjesën e pasme të kokës. Butësisht tërhiqni kokën lart, lejohet të lëkundet nga njëra anë në tjetrën si "duke tërhequr tapën nga shishja". Ju nuk mund ta ktheni kokën, kurrizi në shpinë qafës së mitrës duhet të drejtohet. Kohëzgjatja e ushtrimit është 15-20 sekonda.
 • Përhapni krahët anash dhe rrotulloni fillimisht me të majtën, pastaj me të djathtën, dhe pastaj me të dy shpatullat. Ky ushtrim është veçanërisht i dobishëm për ata që ndiejnë tension në zonën e qafës dhe shpatullave.
 • Në këmbë ose ulur me një shpinë të drejtë, "rrokullisni" kokën nga e majta në të djathtë dhe në drejtim të kundërt, duke e anuar atë sa më shumë që të jetë e mundur në pikën e mesit dhe duke u përpjekur të arrini gjoksin me mjekër. Numri i përsëritjeve është 10-12.
Ushtrime të rezistencës

Nuk është e nevojshme të plotësoni kompleksin e mësipërm nëse disa ushtrime shkaktojnë dhimbje dhe shqetësime të forta. Siç është rënë dakord me mjekun, ju gjithashtu mund të varni në një shirit horizontale ose një traversë, të shkoni për not, gjimnastikë në ujë dhe sporte të tjera të lejuara.

Vetë-masazh

Vetë-masazhi ndihmon në trajtimin e osteokondrozës së qafës së mitrës në shtëpi. Falë presionit të butë në qafë, depozitat e kripës parandalohen, furnizimi me gjak dhe ushqimi i indeve përmirësohen dhe intensiteti i dhimbjes zvogëlohet. Gjatë procedurës, muskujt relaksohen, proceset metabolike përshpejtohen dhe presioni i gjakut stabilizohet.

Nëse dëshironi, mund të vizitoni një terapist masazhesh në klinikë ose të bëni procedura në shtëpi. Sidoqoftë, është e përshtatshme të masazhoni qafën vetë, pasi keni studiuar teknikat themelore dhe përcaktoni ato pika që duhet të përpunohen. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të dini se cilat zona janë më të mira për të shmangur ose për të vepruar me to me kujdes.

Teknika e masazhit është mjaft e thjeshtë dhe është mjaft e mundur për ta zotëruar atë. Rregullat themelore janë:

 • drejtimi i lëvizjes është nga qendra në periferi, domethënë nga kolona kurrizore te shpatullat dhe pjesa e pasme e kokës;
 • lejohet të masazhoni zonën e qafës së mitrës vetëm me ndihmën e gishtërinjve, pa përdorur ndonjë pajisje;
 • përjashtohet presioni i fortë: duhet të veproni me delikatesë dhe butësi;
 • muskujt e shpinës dhe anës së qafës janë të ledhatuar, të fërkuar dhe të shtrirë;
 • masazhi kryhet në pozicion ulur;
 • seanca fillon me ledhatim, vazhdon me lëvizje fërkimi dhe brumosje, gjithashtu përfundon me ledhatim;
 • kohëzgjatja e procedurës - 5-10 minuta.

Në mungesë të kundërindikacioneve dhe miratimit të mjekut që merr pjesë, ju mund të përdorni aplikuesin Kuznetsov. Kjo pajisje e përballueshme dhe efektive është një rul i bërë me rroba ose mbulesë vaji me elementë të ngritur - pllaka me majë të rrumbullakëta ose katrore.

Zbatuesi është i lehtë për t’u përdorur - thjesht vendoseni poshtë kokës tuaj dhe shtrihuni mbi të. Hala të buta kafshojnë lëkurën, duke rritur rrjedhën e gjakut dhe duke prekur pikat biologjikisht aktive të qafës. Kohëzgjatja e procedurës fillon nga disa minuta dhe gradualisht rritet.

Ndihma e parë për përkeqësim

Nëse një lumbago e qafës së mitrës ndodh papritmas, një zgjidhje ideale është një vizitë te mjeku ose një specialist i shtëpisë. Nëse ndihma vonohet, duhet të merren një numër masash për të lehtësuar dhimbjen dhe për të mbrojtur strukturat vertebrale nga dëmtimi i mundshëm.

Pozicioni i përshtatshëm

Para së gjithash, ju duhet të siguroni shtyllën kurrizore të qafës së mitrës dhe të kufizoni sa më shumë që të jetë e mundur (është më mirë të përjashtoni plotësisht) aktivitetin fizik. Ju duhet të shtriheni në një shtrat të sheshtë dhe mesatarisht të fortë ose në një batanije të trashë në dysheme. Një dysheme shumë e vështirë, siç është dyshemeja e dërrasave të zhveshura ose një shtrat i ajrosur me pendë, nuk do të funksionojë.

Lëviz më pak

Në rast të dhimbjes akute në qafë të shkaktuar nga osteokondroza, rekomandohet të vishni një jakë Shants, e cila do të parandalojë qafën të lëvizë ose të kthehet lirshëm. Kjo do të zvogëlojë ngarkesën në muskujt e qafës së mitrës dhe do të përmirësojë qarkullimin lokal të gjakut.

Nëse nuk ka jakë Shants, mund të bëni një gomë shtëpie nga kartoni dhe leshi pambuku, duke rregulluar qafën me të.

REFERENCA: para se të vizitoni një mjek, nuk duhet të përdorni goma dhe vajra ngrohës, masazhoni qafën. Në disa raste, veprime të tilla mund të provokojnë komplikime shumë të pakëndshme.

FONDET LOKALE

Në orët e para të një sulmi, lejohet të vendosni akull ose një kompresë të ftohtë, por duhet të ketë një shtresë pëlhure ose garzë midis tij dhe trupit. Kjo do të shmangë hipoterminë dhe dhimbjen e shtuar.

Lejohet të përdoren vajra dhe xhel anti-inflamator dhe analgjezik bazuar në diklofenak, ibuprofen, nimesulid dhe indometacinë. Ndalohet përdorimi i produkteve të tilla si Finalgon, Viprosal, Capsicam dhe preparate të tjerë me përbërës djegës në përbërje.

Pomadat ngrohëse dhe fërkimet kanë një efekt irritues lokal, rrisin rrjedhjen e gjakut në qafë, gjë që mund të rrisë ënjtjen dhe shtypjen e mbaresave nervore. Në shpinë të qafës së mitrës, nevojitet kujdes i veçantë, pasi veprimet e pahijshme janë të mbushura me një rritje të mprehtë të presionit të gjakut.

Në rast të përkeqësimit të osteokondrozës, masazhi nuk kryhet për shkak të rrezikut të rritjes së dhimbjes dhe spazmave të muskujve refleks. Përveç kësaj, rruazat e qafës së mitrës janë hipermobiliteti, dhe çdo lëvizje e pakujdesshme mund të përkeqësojë gjendjen.

MJEKSIT

Ilaçet mund të ndihmojnë në luftimin e dhimbjes, por mos harroni se dhimbja është një mekanizëm mbrojtës. Me eliminimin e tij të detyruar, asgjë nuk do t'ju pengojë të bëni një lëvizje të mprehtë të kokës tuaj, gjë që do ta përkeqësojë gjendjen. Prandaj, pasi keni marrë një analgjezik, duhet të vëzhgoni një pushim të butë dhe mundësisht të shtratit për të paktën 2-3 ditë.

Dhimbja e rëndë, e cila nuk lejon të ndalet me tableta dhe injeksione intramuskulare, lehtësohet me ndihmën e bllokadës së novokainës. Kjo procedurë bëhet në mënyrë rigoroze në një ambient spitalor: një anestetik lokal injektohet pranë rruazës së dëmtuar dhe bllokon dhimbjen. Bllokadat kryhen vetëm sipas indikacioneve dhe mund të shkaktojnë efekte anësore në formën e reaksioneve alergjike dhe komplikimeve infektive.

Veprime të ndaluara

Një dhimbje e fortë në qafë është një arsye e mirë për konsultën e mjekut dhe një ekzaminim gjithëpërfshirës. Vetëm pasi të jetë vendosur një diagnozë e saktë, përcaktohen taktikat e trajtimit dhe metodat më efektive në një rast të veçantë.

categshtë kategorikisht e pamundur të hiqni dhimbjen në asnjë mënyrë - për shembull, përpiquni të korrigjoni një rruazë të zhvendosur vetë ose të kërkoni ndihmë të ngjashme nga një mik i cili nuk është specialist. Mos merrni doza të mëdha lehtësues të dhimbjeve në mënyrë të pakontrolluar. Edhe mjetet juridike popullore mund të jenë të dëmshme nëse diagnoza nuk dihet ende.

Regjimi i saktë i lëvizjes është shumë i rëndësishëm: nëse në fazën e përkeqësimit lëvizjet duhet të jenë sa më të kufizuara, atëherë pas disa ditësh aktiviteti fizik duhet të zgjerohet. Ushtrimet nga kompleksi i terapisë ushtruese do të ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut, zvogëlojnë intensitetin e dhimbjes dhe qetësojnë procesin inflamator. Përveç kësaj, ushtrimet e zgjedhura siç duhet do të ndihmojnë në forcimin e korse muskulore që mbështet shpinë.

Si të kurojmë osteokondrozën përgjithmonë

Trajtimi kompleks i ilaçeve përbëhet nga disa grupe ilaçesh:

 • NSAID dhe analgjetikë gjatë një përkeqësimi; relaksues të muskujve për të relaksuar muskujt;
 • kondroprotektorët, duke rivendosur indin kërcor të disqeve ndërvertebrorë;
 • komplekset e vitaminave dhe mineraleve që përmbajnë vitamina B

Pomada të ndryshme, xhel dhe copëza - për shembull, copa Nanoplast - në mënyrë efektive plotësojnë trajtimin. Sot, farmacitë kanë një gamë të gjerë të mjeteve juridike lokale që mund të përdoren si gjatë përkeqësimeve ashtu edhe në fazën e rimëkëmbjes:

 • anti-inflamator;
 • kondroprotektive;
 • homeopatik.

Kur simptomat akute janë qetësuar, mund të përdoren agjentë ngrohës.

Metodat tradicionale

Paketimi me mjaltë-patate bëhet nga patate të grira të papërpunuara dhe mjaltë. Të dy përbërësit merren në sasi të barabarta, përzihen dhe shtrihen në një leckë ose garzë. Kompresimi aplikohet në qafë për rreth 45 minuta. Procedura kryhet dy herë në javë.

Ngjesh

Dylli ose parafina duhet të shkrihen dhe të aplikohen në vendin e lënduar, duke shmangur kontaktin me vetë shtyllën kurrizore. Rekomandohet të bëni aplikime të tilla një herë në dy ditë.

Gatuaj brumin e ujit dhe miellit të thekrës në dendësi mesatare, shtrihet torta dhe ngjitet në qafë. Lubrifikoni lëkurën me terpentinë para se ta aplikoni. Mbuloni kompresën me polietileni dhe një leckë të ngrohtë, mbajeni derisa të shfaqet ndjesia e djegies, por jo më shumë se 15 minuta. Ju mund ta kryeni procedurën çdo ditë të tjera.

Përgatitja bimore për administrim oral përgatitet nga përbërësit e mëposhtëm, të marrë në përmasa të barabarta:

 • kamomil;
 • yarrow;
 • Lëngu i Shën Gjonit;
 • calendula;
 • trumzë;
 • gjethet e luleradhiqes.

2 rr. lkrijoni përzierjen në një termos, duke derdhur një litër ujë të valë. Merrni 3 herë në ditë para ngrënies për ¼ gotë.

Kështu, në shtëpi, ju mund të bëni shumë për të hequr qafe një sëmundje të tillë të pakëndshme si osteokondroza. Kur kryeni të gjitha takimet mjekësore, duke përfshirë marrjen e ilaçeve, vizitimin e procedurave fizike dhe masazhit, kryerjen e ushtrimeve terapeutike, ekzistojnë të gjitha shanset për të shmangur përparimin e tij dhe për të parandaluar recidivat.

Çfarë të bëjmë tani

Statistikat tregojnë se mbi 45% e njerëzve mbi moshën 35 vjeç kanë sëmundje të kyçeve! Gjithçka fillon pak: diku ata e tejkaluan veten, diku ngritën pesha, diku thjesht shpërtheu qafën. Kyçja është projektuar në mënyrë që problemet kryesore të fillojnë me inflamacionin e lëngut të përbashkët, pastaj zbutjen e kërcit dhe, si rezultat, paaftësinë.

Një gjë e rëndësishme për tu mbajtur në mend: Sëmundjet e kyçeve do t'ju çojnë në një karrocë për më pak se 3 vjet! Sëmundja përparon shumë herë më shpejt nëse jeni mbipeshë, pasi në këtë rast ka një ngarkesë të dyfishtë në nyje.