Çfarë të bëni nëse ju dhemb mbrapa? Shkaqet e dhimbjes së mesit dhe 5 mënyra për ta lehtësuar atë

shkaqet e mundshme të dhimbjes së shpinës

Rreth 80 përqind e të rriturve përjetojnë dhimbje mesi dhe nëse keni edhe ndonjë problem, dijeni që nuk jeni vetëm. Kjo është e rregullueshme. Gjëja kryesore është të kuptojmë origjinën e dhimbjes, por mund të ketë shumë faktorë. Ne kemi përpiluar shkaqet kryesore të dhimbjes së mesit që mund të shkaktojnë vështirësi në shpinë. Si të lehtësojmë sëmundjen? Ka mënyra.

Dhimbja e shpinës mund të shfaqet në çdo moshë dhe me çdo gjendje fizike. Pra, ka një dhimbje të shurdhër, konstante ose periodike dhe ka një sulm të papritur akut, pas së cilës është e vështirë për një person të lëvizë. Dhimbja mund të shfaqet papritmas për shkak të ngritjes së rëndë, mund të zhvillohet me moshën për shkak të ndryshimeve në shpinë ose si rezultat i një aksidenti. Një mënyrë jetese e ulur është gjithashtu një shkak i rëndësishëm i dhimbjes së mesit. Sidomos kur rutina e përditshme nuk hollohet me aktivitet fizik (stërvitje, pishinë, palestër, joga).

Në shumicën e rasteve, dhimbja e mesit është akute dhe afatshkurtër ose më pak e rëndë, por zgjat nga disa ditë deri në dy javë. Në raste të tilla, një person ende nuk e humb aktivitetin e tij, aftësinë për të lëvizur dhe për t'i shërbyer vetes në jetën e përditshme.

Dhimbja subakute është dhimbja që vazhdon pas një periudhe akute dhe zgjat 4 deri në 12 javë. Nëse pas kësaj periudhe dhimbja vazhdon ende, quhet kronike. Ndonjëherë, trajtimi mund të ndihmojë në heqjen e dhimbjeve kronike të mesit. Por në disa raste, dhimbja vazhdon pavarësisht nga trajtimi mjekësor dhe kirurgjik.

Pra, dhimbja e shpinës, shkaqet e së cilës shpesh lidhen me moshën dhe shoqërohen me konsum në nyje, disqe dhe kocka të shtyllës kurrizore ose dhimbje mekanike:

1. Prishja

Kjo mund të çojë në dhimbje të forta shpine. Shtrirja ndodh për shkak të kthimit ose ngritjes së pahijshme të diçkaje. Dhe gjithashtu për shkak të ngritjes së rëndë ose shtrirjes së tepruar. Këto gjendje mund të shkaktojnë spazma në muskujt e shpinës, të cilat gjithashtu shkaktojnë dhimbje.

2. Veshja e diskut ndërvertebror

pse dhemb mbrapa dhe çfarë të bëjmë

Një nga shkaqet më të zakonshme të dhimbjes së shpinës. Një manifestim i kësaj është humbja e integritetit të diskut, shfaqen çarje. Në një shpinë të re dhe të shëndetshme, disqet lejojnë që pjesa e poshtme të përkulet, të mos ndahet dhe të përdridhet. Por me kalimin e viteve, elasticiteti i disqeve zvogëlohet dhe ata humbin aftësinë e tyre për thithjen e goditjeve.

3. Hernia

Mund të shfaqet për shkak të ngritjes së një ngarkese të madhe, sjelljes së dobët, një aksidenti, dëmtimi sportiv, etj. Ka lëng në qendër të diskut mesit; për arsye të ndryshme, ai mund të dalë dhe irritojë rrënjën nervore që është afër. Ka shumë fibra nervore në murin e diskut, dhe një mur i këputur mund të shkaktojë dhimbje të forta.

4. Radikulopatia

Kjo gjendje ndodh për shkak të kompresimit, inflamacionit dhe / ose dëmtimit të rrënjës kurrizore. Për më tepër, presioni mbi një rrënjë nervore rezulton me dhimbje, mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash që përhapet në pjesë të tjera të trupit që shoqërohen me atë nerv. Problemi mund të paraqitet nëse kanali qendror i shtyllës kurrizore ngushtohet ose një hernie shtyp rrënjën nervore.

5. Shiatiku

Kompresimi i nervit shiatik, i cili udhëton nëpër vithe dhe shtrihet poshtë pjesës së pasme të këmbës. Kjo ngjeshje shkakton dhimbje shoku ose djegieje në pjesën e poshtme të shpinës, e kombinuar me dhimbje në vithe. Dhe gjithashtu në raste të jashtëzakonshme, kur nervi shtrydhet midis diskut dhe kockës ngjitur, një person mund të ndiejë mpirje dhe dobësi të rëndë në këmbë. Nga rruga, kjo gjendje shfaqet për shkak të një tumori ose ciste që shtyp nervin shiatik ose rrënjët e tij.

6. Stenoza e shtyllës kurrizore

Në rastin e kësaj sëmundjeje, përveç dhimbjes së mesit, një person mund të përjetojë mpirje ose dobësi në këmbë kur ecën. Dhe gjithashtu me humbjen e ndjeshmërisë.

7. Skolioza dhe çrregullimet e tjera të skeletit

skolioza si shkak i dhimbjes së shpinës

Njerëzit zakonisht nuk përjetojnë probleme të veçanta me lakimin e shtyllës kurrizore deri në moshën e mesme.

Dhimbja e mesit shpesh nuk shoqërohet me gjendje të rënda mjekësore. Por ju ende duhet të jeni të vetëdijshëm për ekzistencën e tyre në mënyrë që të keni kohë për t'u konsultuar me një mjek në kohën e duhur. Mposhtja e sëmundjeve të renditura më poshtë është e mundur vetëm me ndihmë mjekësore. Kjo:

1. Infeksionet

Këto nuk janë shkaqe të dhimbjes së mesit, por mund të ndikojnë në rruaza (osteomielit), disqe ndërvertebrorë (diskit), ose nyje sakroiliake (sakroiliit).

2. Tumoret

Ndonjëherë një tumor shfaqet në shpinë (dhe në faza të caktuara, natyrisht që do të ketë dhimbje dhe simptoma të tjera), por më shpesh këto janë metastaza që janë përhapur për shkak të kancerit në pjesë të tjera të trupit.

3. Sindroma e Ekuës së Kaudës

Sëmundja ndonjëherë shoqërohet me një disk të çarë. Kjo sepse materiali i diskut shtypet në kanalin kurrizor dhe ngjesh pakon e rrënjëve të nervit mesit dhe sakrale. Në lidhje me këtë sëmundje, një person mund të ketë probleme me urinim dhe zorrët.

4. Aneurizma e aortës abdominale

Kjo ndodh kur ena e madhe e gjakut që furnizon gjakun e barkut, legenit dhe këmbëve, zgjerohet anormalisht. Përveç kësaj, dhimbja e mesit mund të jetë një sinjal që aorta është zgjeruar dhe ekziston rreziku i këputjes.

5. Gurët në veshka

Gurët mund të shkaktojnë dhimbje të forta në pjesën e poshtme të shpinës (zakonisht në njërën anë).

Faktorë dhe shkaqe të tjera që mund të shkaktojnë dhimbje shpine:

  • Sëmundjet inflamatore të kyçeve.Për shembull, artriti, spondiliti, pezmatimi i rruazave.
  • Osteoporoza. Kjo është një sëmundje e kockave që shoqërohet me një ulje të dendësisë dhe forcës së kockave, e cila mund të çojë në fraktura të rruazave.
  • si të shpëtojmë nga dhimbja e shpinës
  • Endometrioza.Një sëmundje femërore që mund të shoqërohet me dhimbje në legen dhe në pjesën e poshtme të shpinës.
  • Fibromialgjia.Sindroma e dhimbjes, shoqëruar me dhimbje dhe lodhje të muskujve. Shtë kronike.

Çfarë të bëjmë me dhimbjen e shpinës?

Së pari, duhet të kuptoni mirë shkaqet e dhimbjes. Ajo që mund të ndihmojë për një kusht nuk do ta bëjë (dhe ndoshta edhe përkeqësojë) një tjetër. Dhe në disa raste, kërkohet shtrimi urgjent në spital. Kjo është arsyeja pse sigurohuni që të dëgjoni sinjalet e trupit dhe, nëse është e nevojshme, të konsultoheni me një mjek ose të merrni masat e duhura.

Mënyrat për të trajtuar dhimbjen e mesit:

1. Ju mund t'i jepni shpinës një pushim pas një periudhe të caktuar kohe

Shumë probleme me shpinën mund të zgjidhen (ose lehtësohen) duke shmangur aktivitete të vështira. Sidoqoftë, nuk rekomandohet të pushoni për më shumë se disa ditë, pasi pasiviteti shumë i gjatë mund ta bëjë të vështirë trajtimin.

2. Aktivitet i kufizuar

Kjo do të thotë të qëndrosh aktiv por të shmangësh veprimet dhe qëndrimet që rrisin dhimbjen. Për shembull, nëse periudhat e gjata të ulur në makinë ose në tavolinë e përkeqësojnë dhimbjen, atëherë vendosni një kohëmatës që të ngrihet çdo 20 minuta dhe të ecë ose të shtrihet butësisht. Minimizimi i aktiviteteve dhe pozicioneve që përkeqësojnë dhimbjen do të ndihmojnë në parandalimin ose lehtësimin e ngërçeve të dhimbshme dhe përshpejtimin e procesit të shërimit.

3. Terapia e ftohjes / nxehtësisë

Një banjë e ngrohtë, jastëkët e ngrohjes, mbështjellësi i trupit janë të përshtatshme për të relaksuar muskujt e tensionuar dhe për të përmirësuar rrjedhën e gjakut. Nëse dhimbja juaj e shpinës është për shkak të inflamacionit, mund të provoni të aplikoni akull ose kompresa të ftohta për të zvogëluar ënjtjen. Importantshtë e rëndësishme për të mbrojtur lëkurën gjatë procedurave për të parandaluar dëmtimin e indeve.

4. Medikamente për dhimbje

Ilaçet më të zakonshme pa recetë janë ilaçet anti-inflamatore që lehtësojnë dhimbjen e shpinës të shkaktuar nga nervat ose muskujt e fryrë. Dhe gjithashtu në disa raste, një analgjezik mund të ndihmojë. Vitaminat B, relaksuesit e muskujve, xhelë dhe pomada të ndryshme janë efektive.

5. Fizioterapia

Zakonisht është pjesë e trajtimit për dhimbjet e mesit. Shtrirja është e dobishme: sa më të lëvizshëm muskujt, aq më mirë mbrapa mund të lëvizë pa lëndime. Rekomandohet të filloni të vogla - shtrini muskujt e pjesës së poshtme të shpinës, vitheve, kofshëve, këmbëve për 20-30 sekonda dhe ndaloni shtrirjen nëse ju dhemb.

Ju gjithashtu duhet të forconi muskujt në bark, kofshë dhe vithe që mbështesin shtyllën kurrizore. Ushtrimet aerobike me ndikim të ulët rrit rrjedhën e gjakut dhe promovojnë shërimin e lëndimeve pa tronditje të shtyllës kurrizore. Për shembull, ju mund të ushtroni në biçikleta të palëvizshme dhe trajnerë eliptikë, të ecni dhe të notoni.

Në fakt, çdo ushtrim që mban ciklin e zemrës të shëndetshëm për një kohë të gjatë është i dobishëm për trupin. Aktiviteti i rregullt fizik është thelbësor për të ruajtur lirinë e lëvizjes dhe fleksibilitetin e një shtylle kurrizore të shëndetshme.