Si të trajtohet artroza e nyjes së hip

isshtë e pamundur të imagjinohet një mënyrë jetese aktive dhe e shëndetshme pa lëvizje. Nyjet janë elementët më të rëndësishëm të sistemit musculoskeletal, të cilat lejojnë një person të lëvizë lirshëm dhe të ndjehet i ngopur. Me moshën, ndodhin ndryshime distrofike në kockat dhe indet kërcore, shfaqen ndjesi të dhimbshme, të cilat sinjalizojnë fillimin e sëmundjes.

Nyja e hip mund të përballojë ngarkesa të mëdha gjatë gjithë jetës, kështu që nuk është për t'u habitur që patologjia më e zakonshme e ODA është artrozë-artriti i nyjes së hip. Nga ky artikull do të mësoni se çfarë është, si dhe shkaqet, pasojat dhe metodat e trajtimit të koksartrozës.

Karakteristikat dhe shkaqet e ndodhjes

Koksartroza është një proces inflamator kronik i kyçit të hip, në të cilin indi i kërcit pëson shkatërrim të parakohshëm.

shkaqet e artrozës së kyçit të hip

Zhvillimi i sëmundjes provokon rritjen e osteofiteve dhe shkrirjen e acetabulumit dhe kokës së femurit, e cila ngushton hapësirën e kyçeve, nyja humbet funksionalitetin e saj.

Le të sqarojmë se koksartroza është e njëjtë me artrozën dhe osteoartritin deformues të kyçit të legenit.

Sëmundja mund të lindë si një patologji primare ose të zhvillohet në sfondin e sëmundjeve ekzistuese.

Le të shqyrtojmë shkaqet kryesore të koksartrozës:

 • gjatë sforcimit fizik aktiv ose të tepruar (trauma, mikrotrauma, mbingarkesa);
 • anomali kongjenitale (dysplasia, sëmundja e Perthes, deformimi primar i nyjeve);
 • pezmatimi i kockave të legenit (spondiliti ankilozues, artriti reumatoid ose psoriatik);
 • stres i rëndë (spazma e enëve të gjakut dhe muskujve, nekroza aseptike, hipotermia);
 • çrregullime hormonale;
 • sëmundja ishemike e zemrës;
 • sëmundjet e sistemit endokrin (mbipesha, diabeti mellitus).

Një kompleks i problemeve shëndetësore çon në zhvillimin e koksartrozës. Më shpesh, sëmundja diagnostikohet tek njerëzit e moshës së mesme dhe të vjetër, megjithatë, nëse ka disa faktorë provokues në të njëjtën kohë, të rinjtë dhe madje edhe fëmijët janë të ndjeshëm ndaj koksartrozës.

Simptomat

Për t’iu përgjigjur zhvillimit të patologjisë në kohë, është e rëndësishme të vërehen simptomat karakteristike që ndryshojnë ndërsa përparon artroza.

Simptoma e parë dhe më e rëndësishme është dhimbja në këmbë, e cila depërton në ijë, muskujt gluteal, sakrum, kofshë dhe gju. Dhimbja rritet pas tendosjes fizike, me mirëmbajtje të zgjatur të pozicionit në këmbë dhe ulur.

E rëndësishme! Në fillim, dhimbja mund të jetë e vogël dhe të shfaqet aspak në legen, por, për shembull, në gju. Ky fakt e ndërlikon diagnozën e hershme dhe diagnozën e saktë.

shenjat dhe simptomat e artrozës së nyjes së hip

Nëse sëmundja nuk diagnostikohet në kohë, pacienti do të përballet me simptoma të tilla të artrozës së nyjes së hip, si:

 • dhimbje të forta në ijë kur ecni ose pushoni në këmbë;
 • përtypje e dhimbshme, e përafërt kur lëviz hipin anash dhe ec (të mos ngatërrohesh me klikimin, e cila është e natyrshme për shumicën e njerëzve të shëndetshëm);
 • ngurtësia e kyçeve, kufizimi i lëvizshmërisë së këmbëve;
 • ndryshimi në ecje, çalim, ecje rosash;
 • shkurtimi ose zgjatja e gjymtyrëve;
 • atrofi i muskujve;
 • fiksimi i këmbës në një pozicion (ankilozë).

Një shenjë e rëndësishme diagnostike e koksartrozës janë kufizimet fizike kur përkuleni përpara, duke rrëmbyer kofshën anash.

Një pacient me këtë diagnozë e ka të vështirë të lidhë vetë lidhëset e këpucëve, të ulet me këmbët e hapura larg dhe të ulet thellë.

Ekzistojnë 3 shkallë të artrozës së acetabulumit dhe kokës femorale, të cilat karakterizohen nga shkatërrimi gradual i kyçit. Le të shqyrtojmë veçoritë e tyre më poshtë.

Faza 1 e koksartrozës karakterizohet nga një shkatërrim i lehtë i kërcit, hapësira e kyçit ngushtohet pak.

Në fazën e dytë, shkatërrimi i indit kërcor rritet ndjeshëm, shenjat e para të sëmundjes fillojnë të shqetësojnë: dhimbje, ngurtësi.

Dëmtimi më serioz i nyjes së hipit ndodh në 3 faza. Karakterizohet nga shkatërrimi i thellë i kërcit, deformimi i kockave, dhimbja në qetësi. Sëmundja shkatërron plotësisht kërcin dhe deformon femurin.

Kyçja humbet lëvizjen e saj, këmba është fiksuar dhe shërben si një mbështetje. Në këtë rast, terapia konservatore është e pafuqishme; kërkohet trajtim kirurgjikal me zëvendësim të kyçeve.

Diagnostifikimi

Diagnostikimi i sëmundjes tregon se sa keq është prekur kërci dhe nëse artroza e nyjes së hip mund të shërohet.

Suksesi i terapisë varet nga koha kur filloi trajtimi.

Shënim. Faza e fundit e koksartrozës nuk i përgjigjet terapisë konservatore dhe kërkon ndërhyrje kirurgjikale. Diagnostifikimi dhe trajtimi i sëmundjes në fillim të sëmundjes rrit shanset e shërimit.

Për të bërë një diagnozë, kryhet një ekzaminim i jashtëm, vlerësohet shkalla e lëvizshmërisë së nyjes së hip, ndryshimet në ecje dhe gjatësinë e këmbës. Për të konfirmuar coxarthrosis primar, përshkruhen rrezet X, CT dhe MRI. Nëse pacienti kërkon trajtim kirurgjikal, urina, feces, gjaku dhe lëngu i kyçeve merren shtesë.

Trajtimi i sëmundjes

si të trajtohet artroza e nyjes së hip

Koksartroza është një sëmundje progresive. Isshtë e pamundur ta kuroni një herë, si infeksionet akute të frymëmarrjes dhe të harroni gjendjen e nyjeve tuaja.

Trajtimi i suksesshëm i artrozës deformuese të nyjeve të hipit të shkallës 1, 2 dhe 3 kërkon një qasje të integruar që ndërthur ushtrime terapeutike, ilaçe, fizioterapi dhe ndryshime në stilin e jetës së pacientit.

Në raste ekstreme, pacienti do të duhet të përdorë trajtimin kirurgjikal të koksartrozës. Metoda e terapisë varet nga shkalla e sëmundjes.

Ilaçet

Gjëja e parë që përshkruhet një pacient me një diagnozë të artrozës është lehtësuesit e dhimbjeve anti-inflamatore jo-steroide. Ata veprojnë drejtpërdrejt në vendin e inflamacionit dhe ofrojnë trajtim simptomatik.

Shënim! Shtë e rëndësishme të vëzhgoni dozën dhe kohëzgjatjen e kursit të treguar nga mjeku. Përdorimi i pakontrolluar i NSAIDs çon në efekte anësore.

Për trajtimin e koksartrozës përshkruhen edhe vazodilatatorë. Ato janë të nevojshme për të rritur rrjedhën e gjakut në nyjen e sëmurë, për të forcuar ushqimin e kërcit.

Kondroprotektorët përdoren për të rivendosur lëvizjen e indeve të kërcit dhe nyjeve. Glukozamina dhe sulfat kondroitin janë substanca që stimulojnë prodhimin e qelizave të reja ndërtuese dhe pengojnë veprimin e enzimave që shkatërrojnë indin e kërcit.

Masazh

Terapia manuale ose masazhi i rehabilitimit është gjimnastikë pasive për nyjet e prekura. Falë lëvizjeve të masazhit, qarkullimi i gjakut dhe kullimi limfatik përmirësohen, muskujt forcohen, ligamentet dhe tendinat bëhen më elastikë. Kjo qasje ndaj trajtimit ndihmon në zvogëlimin e dhimbjes, rritjen e efektit të terapisë me ilaçe dhe zvogëlimin e nevojës për ilaçe.

E rëndësishme! Masazhi duhet të kryhet vetëm nga një profesionist i kualifikuar. Lëvizjet e pakujdesshme do të shkaktojnë edhe më shumë dhimbje dhe dëmtime të kyçit.

Ushtrime fizioterapie

Lëvizja është baza e jetës. Gjimnastika për artrozën e kockave të hipit ka për qëllim rivendosjen e ushqimit të kërcit dhe lëvizjen e nyjeve, forcimin e korse muskulore.

Performanca e rregullt e gjimnastikës përmirësuese çon në uljen e shqetësimit në këmbë kur ecni.

Gjimnastika ju lejon të trajtoni dhimbjen e ijeve në shtëpi.

Të gjitha lëvizjet kanë për qëllim trajtimin dhe parandalimin e fazave 1 dhe 2 të artrozës së nyjeve të hip.

Para se të filloni ushtrimin, sigurohuni që të mos ketë kundërindikacione për ushtrimin:

 • hipertensioni;
 • ditët kritike;
 • sëmundjet infektive;
 • rritur temperaturën e trupit;
 • periudha e rimëkëmbjes pas operacionit në organet e barkut dhe gjoksit;
 • hernie inguinale dhe kërthizë;
 • disqe intervertebrale të hernizuara;
 • proceset akute inflamatore të organeve të brendshme ose përkeqësimi i sëmundjeve kronike;
 • sëmundje të rënda të sistemit kardiovaskular dhe të qarkullimit të gjakut.

Nëse gjatë ushtrimeve ndonjë lëvizje shkakton dhimbje të mprehtë, ka shumë të ngjarë, nuk ju përshtatet, prandaj është më mirë të mos e bëni atë dhe ta përjashtoni nga kompleksi.

Dieta

metodat e trajtimit të artrozës së nyjes së hip

Terapia dietike për artrozën e nyjeve të hipit ka për qëllim zvogëlimin dhe mbajtjen e një peshe normale.

Pesha e tepërt rrit stresin në shpinë dhe nyje, duke krijuar një rrezik shtesë të zhvillimit të sëmundjeve të sistemit musculoskeletal.

Baza e dietës është marrja mesatare e ushqimit të pasur me vitamina dhe minerale. Ushqimi duhet të jetë i plotë dhe të përmbajë blloqet e nevojshme të ndërtimit të qelizave: proteina, karbohidrate, yndyrna.

Ushqimet bimore duhet të preferohen: arra, fara, perime me gjethe, perime dhe fruta të stinës, mish pa yndyrë dhe peshk, produkte qumështi me yndyrë mesatare, bishtajore dhe drithëra.

Qumështi i lopës konsumohet më së miri në moderim.

Enët me yndyrë, erëza, të tymosura, të konservuara, të skuqura, turshi, produkte gjysëm të gatshme, alkool, kafe do të duhet të përjashtohen nga dieta.

Zakonet e këqija (pirja e duhanit, varësia nga droga, ngrënia e tepërt) gjithashtu do të duhet të çrrënjosen nga stili juaj i jetesës, pasi ato konsumojnë trupin, duke e ekspozuar atë ndaj plakjes së parakohshme.

Si të shpëtojmë nga dhimbja me mjetet juridike popullore

Homeopatia për koksartrozën e kyçit të hip është një nga metodat e terapisë alternative. Në bazë të përbërësve natyralë, homeopatët krijojnë ilaçe që synojnë trajtimin e patologjive të organeve të brendshme dhe skeletit njerëzor. Veçori e përgatitjeve homeopatike për artrozën është se ato janë në gjendje të rikuperojnë ekuilibrin midis shkatërrimit të kërcit nga enzimat dhe rinovimit të indeve të tij.

Vëmendje! Para se të trajtoni nyjen e hip në shtëpi, duhet t'i nënshtroheni një diagnoze të sëmundjes. Shtë e rëndësishme të mos lejoni që patologjia të përkeqësohet, pasi kjo mund t'i kushtojë një personi aftësinë për të ecur.

terapi ushtrimore për artrozën e nyjes së hip

Mjetet juridike homeopatike, injeksionet dhe vajrat për trajtimin e nyjeve zgjidhen bazuar në kushtet fizike të mjedisit dhe vendndodhjen e sëmundjes.

Para se të përdorni ndonjë ilaç, duhet të konsultoheni me një mjek!

Parandalimi

Njerëzit me predispozicion ndaj kësaj patologjie duhet të shmangin stresin, lëndimet, të trajtojnë sëmundjet infektive në kohë, të ushtrojnë rregullisht, të ushqehen mirë dhe të flenë mjaftueshëm.

Nëse përjetoni shqetësime në këmbë, rekomandohet që menjëherë të kontaktoni një ortoped për diagnostikim dhe trajtim.

Përfundim

Osteoartriti i nyjeve të hip është më shpesh i prekur nga njerëz mbi 45 vjeç, atletë dhe fëmijë me patologji kongjenitale të gjymtyrëve. Sëmundja shkatërron dhe deformon nyjen, personi përjeton dhimbje torturuese në këmbë. Trajtimi i suksesshëm i koksartrozës kërkon përfshirjen e ushtrimeve terapeutike, ilaçeve, korrigjimin e stilit të jetës dhe peshës së pacientit dhe terapinë manuale.

Vëmendja ndaj shëndetit është çelësi i jetëgjatësisë së kyçeve! Mos e shtyni një vizitë tek ortopedi në simptomat e para të sëmundjes.