Osteokondrozë - trajtimi dhe parandalimi i duhur

Kohët e fundit, gjithnjë e më shumë njerëz filluan të vuanin nga osteokondroza. Me këtë sëmundje, ka një përçarje në funksionimin normal të disqeve ndërvertebrore.osteokondroza - një sëmundje e shpinësKohët e fundit, gjithnjë e më shumë të rinj, mbi tetëmbëdhjetë vjeç, filluan të vuanin nga dhimbja në shpinë. Para së gjithash, ligamentet dhe kockat e shtyllës kurrizore fillojnë të vuajnë. Nëse ndodh osteokondroza, trajtimi duhet të fillojë menjëherë. Rekomandohet paraprakisht të zbuloni se çfarë është kondroza.

Shkaqet dhe fazat e osteokondrozës

Shkaku kryesor i osteokondrozës nuk vërehet, ndërsa ka shumë faktorë provokues. Ekspertët thonë se kjo mund të jetë për shkak të faktit se fillon depozitimi i kalciumit, i cili nuk absorbohet nga indet e kockave. Kjo ndodh kur ka shkelje të qarkullimit të gjakut, lakim të shtyllës kurrizore.

shumë shkaqe të osteokondrozës

Ekzistojnë shkaqet e mëposhtme të osteokondrozës:

 • mbitensioni fizik;
 • pesha e tepërt;
 • ngarkesa të forta në shpinë;
 • trashëgimia;
 • hipotermi e shpeshtë;
 • situata stresuese;
 • formë e parregullt e këmbës;
 • dietë e paekuilibruar;
 • një mënyrë jetese joaktive.

Sëmundja është më e zakonshme tek gratë sesa tek burrat. Shpesh, osteokondroza e shpinës lind nëse një person ulet gabimisht ose fle në një jastëk shumë të lartë. Difficultshtë e vështirë të përcaktohet patologjia, sepse sëmundja mund të ndodhë tek njerëzit në çdo moshë. Shkaqet e osteokondrozës janë të ndryshme dhe nuk është aq e lehtë për t’i zbuluar.

Ka shkallë të osteokondrozës, dhe vlen të përmendet se në fillim do të jetë e vështirë të gjesh patologji. Pacienti nuk ankohet se ka simptoma të gjalla, ai mund të ndiejë dobësi të lehtë, shqetësim në shpinë. Në të vërtetë, në fakt, shenja të tilla të chondrosis mund të flasin për sëmundje të ndryshme.

vendet e sëmundjes në osteokondrozë

Kjo patologji mund të mos e bëjë veten të ndjerë dhe të vazhdojë fshehurazi. Në fakt, në shkallën e parë, osteokondroza shpesh gjendet plotësisht aksidentale gjatë ekzaminimeve të ndryshme. Me osteokondrozë të shkallës së dytë, mund të vëreni që shpina tashmë ka filluar të lëndohet, që do të thotë se po ndodhin ndryshime në indin e kërcit.

Nëse pacienti nuk konsultohet me një mjek dhe nuk i ofrohet trajtim efektiv, atëherë çarjet intervertebrale do të fillojnë të bëhen më të vogla, dhe nervi ose enët do të shtypen. Më shpesh, dhimbja hiqet në këtë shkallë me ilaçe të caktuara. Sëmundja mund të sjellë shqetësime dhe dhimbje, pacienti më pas duhet të shkojë të vizitojë një mjek.

Me osteokondrozë në fazën e tretë, fillon zhvillimi i lordozës, skolioza dhe formohet një gunga. Terapia komplekse vetëm mund të përmirësojë paksa shtyllën kurrizore dhe të heqë disa defekte. Imshtë e domosdoshme të njihen shkaqet e osteokondrozës. Në shkallën e katërt, tashmë po ndodhin ndryshime që nuk mund të korrigjohen në asnjë mënyrë. Pacienti vështirë se mund të ecë, sepse edhe nëse ktheheni lehtë, ndodh dhimbje e padurueshme. Ai do të ketë vula në indet kërcore dhe rruazat do të zhvendosen.

Në këtë shkallë të sëmundjes, pacientët ka të ngjarë të përjetojnë paaftësi. Një person duhet të dijë se si ndryshon kondroza nga osteokondroza. Për këtë, është e nevojshme të merren parasysh tiparet e patologjive. Kondroza është faza fillestare e osteokondrozës. Zhvillohet në pjesë të ndryshme të shtyllës kurrizore. Në të njëjtën kohë, me shkelje të konsiderueshme, osteokondroza tashmë është diagnostikuar.

Simptomat

Simptomat e chondrosis janë jashtëzakonisht të pakëndshme, dhe para së gjithash, ka siklet në shpinë. Gjithçka do të varet nga shkalla e sëmundjes së pacientit.dhimbjet e kokës mund të shkaktojnë osteokondrozëPara së gjithash, pacienti dërgohet për diagnostikim në mënyrë që të identifikojë shkaqet e osteokondrozës. Pacienti mund të ndiejë vazhdimisht lodhje në shpinë, dhimbje në qafë dhe gjoks. Simptomat do të varen nga sa e avancuar është osteokondroza e shtyllës kurrizore.

Simptomat shfaqen si më poshtë:

 • sindromi i dhimbjes intensive;
 • spazma e muskujve;
 • gjymtyrët mund të mpinë;
 • dhimbje koke të forta;
 • mund të gjuajë në shpinë;
 • të fikët dhe marramendjet e shpeshta;
 • pikat para syve;
 • presion të lartë të gjakut;
 • dhimbje e padurueshme e qafës.

Nëse lindin edhe ndjesi të vogla dhimbjeje, kjo mund të tregojë jo vetëm që ka osteokondrozë të shpinës, por edhe për sëmundje të tjera.

Tashmë kur një person është mbi dyzet, disqet e tij ndërvertebrorë nuk grumbullojnë lëng. Prandaj, ata bëhen jo aq fleksibël sa ishin më parë. Ata priren të kenë më shumë gjasa të rrafshohen, ose disqet ndërvertebrore mund të shtrihen përtej shpinës.

Ndjesi të dhimbshme ndodhin për shkak të teshtitjes ose kollitjes. Nëse simptomat e osteokondrozës nuk kalojnë edhe pas disa javësh, atëherë duhet të vizitoni një institucion mjekësor. Atëherë mjeku do t’i referohet para së gjithash diagnozës. Atëherë ai do të jetë në gjendje të përshkruajë trajtimin korrekt dhe efektiv për osteokondrozën.

Llojet e osteokondrozës

Duhet ta dini se ekzistojnë lloje të ndryshme të osteokondrozës. E gjitha varet nga vendi ku ndodh saktësisht patologjia. Ekzistojnë tre lloje të sëmundjes dhe duhet të dini se cila mund të shqetësojë një person në një situatë të veçantë.

Ekzistojnë llojet e mëposhtme:

Qafës së mitrës.Një sëmundje e tillë mund të ndodhë për shkak të faktit se ka pasur një ngarkesë të fortë në zonën e qafës. Gjëndra tiroide ndodhet afër, dhe me osteokondrozë nuk mund ta bëjë punën e saj normalisht. Shpesh ka presion mbi enët që sigurojnë oksigjen në indet. Për shkak të kësaj, mund të ketë mungesë të ajrit dhe fillon vdekja e qelizave.

disfata nga osteokondroza e pjesëve të ndryshme të shtyllës kurrizore

Duhet të dini se truri varet pothuajse plotësisht nga enët. Nëse rrjedha e gjakut është e shqetësuar, atëherë kjo mund të ndikojë në organet e frymëmarrjes dhe të zemrës. Me osteokondrozë, ka dhimbje koke të vazhdueshme, dëgjim të dëmtuar dhe shikim, humbje të shpeshtë të vetëdijes. Mund të shfaqet vështirësi në lëvizjen e kokës, mpirje dhe dhimbje në krahë. Nëse shfaqen simptoma të tilla, është e nevojshme që urgjentisht të fillohet trajtimi i osteokondrozës.

GjoksiSpecialistsshtë e vështirë për specialistët të kryejnë një ekzaminim të kësaj sëmundjeje. Më shpesh, mjeku vështirë se arrin të kuptojë nëse këto janë vetëm sulme të dhimbshme ose sulme në zemër. Me osteokondrozë të këtij lloji, mund të ketë komplikime në mëlçi, veshka, stomak, pankreas.

Më shpesh, dhimbja ndodh në formën e të shtënave në shpinë dhe gjoks. Ka ndjesi të mprehta dhe të forta dhimbjeje me osteokondrozë, dhe ndodh një dështim në sistemin e frymëmarrjes. Mund të ketë gjithashtu shqetësime të vazhdueshme në shpinë, dhe kjo çon në faktin se është e vështirë të ecësh.

demtime kurrizore me osteokondroze

Mesit.Më shpesh, është ky departamenti që vuan, me osteokondrozë, shfaqen ndjesi të forta dhimbje në pjesën e prapme, dhe gjithashtu mund të shkojnë në ije dhe mollaqe. Dhimbja qetësohet kur personi shtrihet për të pushuar. Siklet mund të ndodhë me lëvizje të papritura.

Kjo patologji çon në qarkullim të dobët të gjakut në pjesën e poshtme të shpinës, ndodh ngurtësimi. Muskujt fillojnë të dobësohen dhe sjellja bëhet e përkulur, kështu që është e vështirë të lëvizësh normalisht. Mjeku që do të marrë pjesë do t'ju tregojë në detaje se si të merreni me osteokondrozën.

Nëse simptomat shfaqen shpesh, dhe dhimbja bëhet më e fortë çdo herë, atëherë duhet të kontaktoni një institucion mjekësor. Specialisti do të jetë në gjendje të identifikojë llojet e osteokondrozës dhe të përshkruajë një ekzaminim dhe trajtim gjithëpërfshirës.

Diagnostifikimi

Mjeku mund të bëjë një diagnozë të saktë të osteokondrozës pasi pacienti t’i nënshtrohet një ekzaminimi të plotë. Para së gjithash, pacienti duhet të ekzaminohet nga një neurolog. Diagnostifikimi kryhet kur një person është shtrirë ose ulur. Specialisti shikon se si ndihet në lëvizje, si dhe në një pozicion të prirur. Një ekzaminim i plotë i sjelljes mund të bëhet gjithashtu, me mjekun që heton shpinë.

diagnoza e osteokondrozës

Përcakton natyrën dhe intensitetin e dhimbjes, ku pikërisht ajo shqetëson pacientin. Ai gjithashtu kontrollon për tensionin e muskujve në zonën e kreshtës. Në fund të fundit, nëse ndodh një spazëm i muskujve, atëherë kjo mund të tregojë jo vetëm që ka shenja të osteokondrozës, por edhe sëmundje krejtësisht të tjera.

Diagnostikimet e mëposhtme janë të përshkruara për të zbuluar sëmundjen:

Radiografia.Me këtë procedurë, ju mund të shihni se sa të larta janë disqet ndërvertebrore. Çrregullimet e rruazave dhe nëse ekzistojnë rritje të kockave. Diagnostifikimi bëhet në dy mënyra, kur pacienti është në shpinë dhe në krah. Imazhi në dy pozicione ndihmon për të gjetur ndryshime në punën e shtyllës kurrizore.

Imazhe rezonancë magnetike.Me ndihmën e këtij studimi, ju mund të shihni enët dhe mbaresat nervore. Një skanim MRI gjen osteokondrozën e shtyllës kurrizore, si dhe vendndodhjen e saktë të një hernie ose nervi të shtypur.

CTKy ekzaminim bën të mundur shikimin e një imazhi të shtyllës kurrizore me cilësi të lartë. Procedura është plotësisht pa dhimbje dhe nuk sjell shqetësime për pacientin.

Nëse diagnoza vendoset në mënyrë korrekte, do të ndihmojë për të filluar trajtimin e osteokondrozës sa më shpejt të jetë e mundur. Në simptomat e para, është më mirë të vizitoni një mjek menjëherë. Në fund të fundit, nëse e injoroni sëmundjen, atëherë mund të çojë në pasoja të rënda.

Trajtimi

Për të kuruar osteokondrozën, patjetër që duhet të konsultoheni me mjekun. Ai do të gjejë shkakun e sëmundjes dhe do të përshkruajë trajtimin e duhur. Në raste të rënda, është e nevojshme të kryhet ndërhyrja kirurgjikale, pasi pa të është e pamundur të shërohet sëmundja në formën e saj të përparuar.

Trajtimi i osteokondrozës përfshin sa vijon: përdorimi i ilaçeve, trajtimi manual, gjimnastika përmirësuese, ushqimi i duhur, masazhi.

vizitoni një mjek nëse dyshoni për osteokondrozë

E gjitha varet nga faza në të cilën është osteokondroza kurrizore. Terapia mund të zgjasë deri në tre muaj, dhe gjithashtu duhet një vit tjetër për të konsoliduar rezultatin e trajtimit. Terapia mjekësore ose operacioni është duke u kryer. Më shpesh, njerëzit që kanë zbuluar simptoma të osteokondrozës nuk e dinë se te cili mjek është më mirë të shkojnë.

Një opsion i mirë do të ishte të vizitonit së pari një terapist, pasi nuk mund të hezitoni me një sëmundje të tillë. Ai e di saktësisht se si të trajtojë osteokondrozën e shtyllës kurrizore, dhe gjithashtu mund t'u referohet mjekëve të tjerë. Specialisti do të kryejë një ekzaminim të jashtëm dhe do t'ju referojë te një neurolog. Mjeku do të përshkruajë pacientin që t'i nënshtrohet një studimi të plotë, vetëm atëherë do të përshkruhet trajtimi efektiv i chondrosis.

Trajtimi i ilaçeve

Ilaçet ndihmojnë në lehtësimin e inflamacionit dhe rivendosjen e funksionimit të sistemit musculoskeletal. Ata gjithashtu ndalojnë osteokondrozën e shpinës dhe zvogëlojnë dhimbjen. Me osteokondrozë, jo vetëm që përdoret trajtimi i ilaçeve, por gjithashtu duhet të ndiqni një dietë dhe të bëni ushtrime të veçanta.

marrja e ilaçeve për osteokondrozë

Droga që ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve dhe lehtësimin e dhimbjeve:

 • ilaçe anti-inflamatore: ibuprofen;
 • antispasmodics: tizanidine;
 • tableta që ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut pentoksifilinën, vitaminën B;
 • përgatitjet për rigjenerimin e indit të kërcit;
 • vajra për të eleminuar simptomat: diklofenak;

Para se të përdorni këto ilaçe, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Ju kurrë nuk keni nevojë të mjekoheni vetë, kjo mund të çojë në pasoja të rënda. Para se mjeku të përshkruajë trajtim për osteokondrozën e shtyllës kurrizore, duhet t'i nënshtroheni një ekzaminimi të plotë.

Trajtim manual dhe masazh

Si të shpëtojmë nga osteokondroza duke përdorur trajtim manual? Me ndihmën e saj, ju mund të hiqni vetëm dhimbjen e fortë dhe të përmirësoni sjelljen. Përdoret shpesh terapi viscerale. Kjo bën të mundur që të punojnë mirë nyjet dhe të ndihmojë për të normalizuar rrjedhën e gjakut. Imuniteti gjithashtu do të forcohet dhe kjo do të parandalojë përkeqësimin e sëmundjeve kronike.

Shumë njerëz mendojnë se çfarë të bëjnë me osteokondrozën, mjekët rekomandojnë përfshirjen e masazhit në trajtim. Ndihmon në lehtësimin e spazmave muskulore mirë dhe shpejt i forcon ato, dhe pacienti do të ndihet shumë më mirë. Procedura e masazhit bëhet për dhimbje në shtyllën kurrizore, si dhe nëse ka atrofi të muskujve të shpinës. Masazhi bëhet për të lehtësuar dhimbjen.

Një seancë për osteokondrozën ka disa lloje: klasike, refleks segmentale-pikë.

Si të trajtohet osteokondroza me procedurat e masazhit. Një masazh i rregullt bëhet vetë, ai do të ndihmojë në tonifikimin e muskujve dhe heqjen e dhimbjeve.produktet e rekomanduara për osteokondrozënSë pari ju duhet të godisni shtyllën kurrizore me lëvizje të lehta. Pastaj ju duhet të filloni të shtrini muskujt e qafës, pjesës së poshtme të shpinës, gjoksit. Ju mund t'i mbërtheni këto vende dhe të bëni presion të lehtë aty ku ju dhemb më shumë. Isshtë gjithashtu më mirë të bëni lëvizje rrethore me pëllëmbët tuaja.

Masat parandaluese dhe dieta

A mund të shërohet osteokondroza me ushqimin e duhur? Dieta ndihmon në heqjen e ngarkesës në shpinë, dhe është e rëndësishme që të ketë një trajtim efektiv për kondrozën. Ju duhet të zgjidhni një dietë të ekuilibruar dhe të zvogëloni marrjen e kripës. Duhet të ketë të gjithë lëndët ushqyese në trup në mënyrë që të përshpejtojë shërimin. Dieta ndihmon për të normalizuar metabolizmin, për të parandaluar depozitimin e kripës në shpinë. Nëse ka një rënie në peshën e tepërt, atëherë kjo do të ndihmojë në përshpejtimin e trajtimit të osteokondrozës së shpinës.

Ushqime për të ngrënë: produkte të qumështit të fermentuar dhe qumësht, fruta, mish pa dhjamë, bukë thekre, arra, perime dhe barishte, qull hikërror, vezë, peshk.

Ju duhet të përpiqeni të eleminoni plotësisht ushqimet që përmbajnë sheqer. Ndalohet konsumimi i pijeve alkoolike dhe produkteve të duhanit. Ju duhet të hani rreth pesë herë në ditë. Bestshtë më mirë të gatuani me avull ose të piqni ushqim. Refuzoni miellin, erëza, yndyrna dhe kripësi. Për tërë ditën, duhet të pini të paktën 1. 5 litra ujë të pastër. Këshillohet që të mos konsumoni çaj dhe kafe të fortë. Tani një person e di se çfarë është osteokondroza dhe si ta trajtojë atë.

Nëse i përmbaheni parandalimit të saktë, atëherë as nuk do të keni nevojë të dini se si të trajtoni kondrozën. Para së gjithash, përpiquni të mos ngrini pesha dhe të kryeni aktivitete të vogla fizike.masazh i një pacienti me osteokondrozëNdaloni së shpenzuari shumë kohë në kompjuter dhe TV. Nëse një person punon dhe drejton një mënyrë jetese të ulur, duhet të bëni ushtrime të paktën disa herë në ditë.

Osteokondrozë, simptomat janë të dukshme. Sëmundja mund të çojë në parehati dhe dhimbje në shpinë. Nëse shfaqen shenjat e para të osteokondrozës, atëherë duhet të shihni një mjek. Nuk rekomandohet të mjekoni vetë, pasi kjo mund të çojë në komplikime serioze. Specialisti do t'ju dërgojë për ekzaminim, do të jetë në gjendje të gjejë arsyet dhe të përshkruajë trajtimin korrekt dhe efektiv.