Osteokondroza e qafës - simptomat dhe trajtimi

Osteokondroza e shtyllës kurrizore të qafës së mitrës (CS) është një nga patologjitë më të zakonshme të sistemit musculoskeletal. Çdo vit, mjekët e diagnostikojnë këtë sëmundje gjithnjë e më shpesh, dhe përparon gjithnjë e më rëndë. Sipas statistikave, tek gratë, ndryshimet degjenerative-distrofike në shpinë të sipërme ndodhin më shpesh, veçanërisht për pacientët në periudhën pas menopauzës. Simptomat kryesore të osteokondrozës së qafës së mitrës tek gratë janë dhimbja, kufizimi i lëvizshmërisë, pamjaftueshmëria e qarkullimit cerebral dhe kjo është e rrezikshme jo vetëm për shëndetin, por edhe për jetën. Për të mbrojtur veten nga pasojat e rrezikshme të patologjisë, duhet të filloni ta trajtoni atë në fazat e hershme. Shtë e rëndësishme të kryeni terapi komplekse, të ndryshoni stilin e jetës në mënyrë që të ndaloni shkatërrimin e segmenteve kurrizore dhe të parandaloni komplikime serioze.

Zhvillimi i sëmundjes

Shtylla kurrizore e qafës së mitrës është më e ndjeshme ndaj dëmtimeve të ndryshme dhe ndryshimeve degjenerative. Kjo për faktin se ky segment është më i lëvizshmi dhe muskujt janë të dobët këtu. Rruazat e vogla të qafës së mitrës i rezistojnë stresit të rëndë çdo ditë, gjë që çon në shkatërrimin gradual të disqeve ndërvertebrorë. Rruazat shtypen kundër njëri-tjetrit, prandaj pads kërcore midis tyre humbin shumë lëng, fillojnë të degradojnë dhe deformohen.

Përveç kësaj, osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës zhvillohet për shkak të ushqyerjes së pamjaftueshme të indit të kërcit. Dhe kanali kurrizor në këtë zonë është i ngushtë, prandaj shpesh shtypet, gjë që shkakton simptoma neurologjike.

Patologjia tek gratë në fazat e hershme manifestohet me peshë në pjesën e pasme të kokës, ndjesi shpimi gjilpërash në duar, etj. Shpesh, pacientët ngatërrojnë shenjat e para të sëmundjes me punën e tepërt.

Një numër i madh i enëve të gjakut dhe rrënjëve nervore janë të vendosura në zonën e qafës, dhe kur ato janë të kompresuara, mund të ndodhin edhe çrregullime neurologjike. Especiallyshtë veçanërisht e rrezikshme nëse një disk ose rruaza e deformuar kompresojnë arterien vertebrale, e cila ushqen pjesë të rëndësishme të trurit. Kur shtrydhet, koordinimi i lëvizjeve është i prishur, një grua mund të humbasë ekuilibrin, vizioni dhe dëgjimi i saj përkeqësohen dhe rreziku i goditjes në tru rritet.

Referenca. Sipas statistikave, më shpesh osteokondroza e qafës së mitrës gjendet në pacientë nga 25-40 vjeç. Kjo është për shkak të një rënie masive të aktivitetit fizik, punës së ulur. Gratë kanë më shumë gjasa të diagnostikohen me sëmundjen sesa burrat, pasi ato kanë rruaza më të brishta dhe ind kockor të hollë.

Mjekët dallojnë 4 faza të dyqanit të osteokondrozës:

 • Faza 1 - disku ndërvertebror humbet pak lagështi, lartësia e tij zvogëlohet, çarjet mund të shfaqen në unazën fibroze (lëvozhga e jashtme). Kjo është faza e kondrozës së qafës së mitrës, e cila është e vështirë të identifikohet, pasi ka simptoma të pashprehura. Qafa lodhet shpejt, ka siklet, peshë në zonën e dëmtuar, ndonjëherë ka një dhimbje të lehtë që kalon shpejt.
 • Faza 2 - çarjet në sipërfaqen e diskut rriten, bërthama pulposus (përmbajtja e ngjashme me xhelin e diskut) zhvendoset, mund të dalë nëpër zonat e dëmtuara. Kështu shfaqet zgjatimi i rreshtimit kërcor, i cili mund të shtypë palcën kurrizore dhe rrënjët e saj. Periodikisht, mund të ketë dhimbje të forta, dobësi, kufizim të lëvizshmërisë, mpirje të fytyrës, qafës, shpatullave, krahëve.
 • Faza 3 - zgjatimi çan përmes guaskës së jashtme të diskut, kështu që formohet një hernie. Dhimbja bëhet më e theksuar, çrregullimet neurologjike janë të pranishme.
 • Faza 4 - disku është shkatërruar pothuajse plotësisht, rruazat fërkohen me njëri-tjetrin, në skajet e tyre shfaqen rritje të kockave (osteofite), të cilat janë krijuar për të stabilizuar segmentin e dëmtuar. Mbarimet nervore, palca kurrizore, enët e gjakut janë të dëmtuara. Nyjet ngjitur fillojnë të dëmtohen. Shenjat klinike shqiptohen.

Iestshtë më e lehtë të ndalosh ndryshimet degjenerative-distrofike në dy fazat e para të osteokondrozës së DYQANIT. Në fazën 3, trajtimi kompleks do të ndihmojë në ndalimin e shkatërrimit të mëtejshëm të segmentit kurrizor. Në fazën e fundit, nuk mund të bëni pa kirurgji.

Arsyet

Osteokondroza SHOP është një proces kompleks dhe i gjatë që më shpesh ka disa shkaqe. Në shumicën e rasteve, patologjia ndodh si rezultat i një jetese të ulur, kequshqyerjes, çrregullimeve metabolike. Shpesh, sëmundja ndodh për shkak të lëndimeve ose për shkak të plakjes natyrore të trupit dhe dobësimit të mbrojtjes së tij.

Mjekët identifikojnë shkaqet kryesore të dyqanit të osteokondrozës tek gratë:

 • Prishja e proceseve metabolike.
 • Stili jetësor pasiv.
 • Predispozicion gjenetik.
 • Tension kronik i muskujve rreth segmentit cervikal.
 • Lakimi i sjelljes.
 • Mungesa e lëngjeve dhe lëndëve ushqyese në trup.
 • Qëndrimi i zgjatur në një pozicion të pakëndshëm (qafa zgjatet përpara dhe mbrapa e kërrusur).
 • Pesha e tepërt.
 • Veshja e shpeshtë e këpucëve me takë të lartë.
 • Lëndimet në DYQAN.
 • Ngritja e objekteve të rënda.
 • Patologjitë autoimune.
 • Stresi i shpeshtë, lodhja kronike.
 • Hipotermia.
 • Sëmundjet infektive.
 • Qafa shumë e gjatë ose shumë e shkurtër, etj.

Të gjithë këta faktorë provokojnë kequshqyerjen e disqeve ndërvertebrore dhe çojnë në degjenerimin e tyre.

Osteokondroza e qafës së mitrës femërore mund të shkaktohet nga patologjitë e arteries vertebrale të shoqëruara me një predispozitë gjenetike, çrregullime intrauterine, trauma gjatë lindjes. Sëmundja mund të ndodhë si rezultat i reumatizmit, çrregullimeve endokrine, ngarkesës së tepërt në segmentin e qafës së mitrës gjatë shtatzënisë, mbingarkesës lokale.

E rëndësishmeShkaku kryesor i osteokondrozës së qafës së mitrës tek gratë është menopauza, si dhe ndryshimet që lidhen me këtë periudhë. Në këtë fazë, përqendrimi i progesteronit, i cili është shumë i rëndësishëm për indet e kockave, zvogëlohet në trup. Gjasat e ndryshimeve degjenerative shoqërohen me dobësimin e muskujve të qafës në lidhje me moshën dhe dobësimin e mbështetjes së rruazave në këtë zonë.

Simptomat

Për osteokondrozën, një kurs i ngjashëm me valën është karakteristikë, kur periudha akute zëvendësohet me faljen. Përkeqësimi mund të provokojë infeksione, lëndime, hipotermi, stres të zgjatur në qafë.

dhimbje shpine me osteokondrozë cervikale

Shenjat e para të osteokondrozës së qafës së mitrës tek gratë janë dhimbje koke, parehati, peshë në qafë. Shtë e rëndësishme të dallojmë në kohë dhimbjen e kondrozës nga migrena ose mosfunksionimi autonom.

Manifestimet klinike të osteokondrozës SHOP tek gratë shkaktohen nga sindromat neurologjike:

 • Diskalgjia e qafës së mitrës ndodh kur mbaresat nervore irritohen nga fragmente të rreshtimit kërcor të dëmtuar. Pastaj ka një krizë specifike në qafë, dhimbje, e cila bëhet më e theksuar kur lëviz kokën dhe pas gjumit.
 • Sindroma e muskujve të shkallës bëhet pasojë e dëmtimit të enëve dhe nervave të pleksusit brachial dhe arteries subklaviane. Ky kompleks simptomash shoqërohet me dhimbje nga sipërfaqja e brendshme e shpatullës në dorë nga ana e dëmtuar. Gjymtyra bëhet e zbehtë, e ftohtë, edematoze, ndodh mpirje. Dhimbja e qafës shtrihet në pjesën e pasme të kokës kur pacienti kthen kokën.
 • Sindroma e periarthrosis shpatull-shpatull - ndryshimet distrofike ndikojnë në fijet e tendinit që rrethojnë shpatullën. Ndjesi të dhimbshme nga qafa rrezatojnë në shpatull dhe brezin e shpatullave. Ekziston një pozicion i detyruar i qafës - është i anuar në anën e prekur, dhe shpatulla është ulur pak.
 • Sindroma e arteries vertebrale - një enë gjaku është e ngjeshur nga fragmente të një disku të dëmtuar ose osteofite (në varësi të fazës së sëmundjes). Pacienti është i trullosur dhe ka një dhimbje koke, nauze, ndonjëherë të vjella. Dhimbja lokalizohet në zverku, kurora dhe tempujt.
 • Kardiak - tufat nervore të palcës kurrizore dëmtohen. Ka një dhimbje zemre, aritmi. Nëse C3 është dëmtuar, dhimbja shfaqet në gjysmën e qafës, gjuha fryhet, pacienti nuk mund të përtypë ushqimin normalisht. Nëse C4 është i dëmtuar, atëherë siklet shfaqet në zonën e brezit të shpatullave, kockave të klavikulit, zemrës. Me disfatën e C5, reagimi i dhimbjes nga qafa shtrihet në brezin e shpatullave, në sipërfaqen e brendshme të shpatullës. Irritimi C6 manifestohet si dhimbje nga qafa dhe shpatulla në brezin e shpatullave dhe përhapet në të gjithë krahun në gishtin e madh. Nëse C7 dëmtohet, sindroma e dhimbjes përhapet në pjesën e pasme të brezit të shpatullave, kap tërë dorën, duke përfshirë gishtat tregues dhe të mesëm. Kur C8 shtrydhet, dhimbja përhapet nga zona e prekur në bërryl dhe gishtin e vogël.

Gjithashtu, sfera emocionale e një gruaje mund të shqetësohet, lind dobësia, ajo bëhet e shqetësuar, e prekshme. Pagjumësia shpesh ndodh, kujtesa dhe vëmendja dobësohen për shkak të dhimbjeve të rregullta të kokës.

Simptomat e aksidentit cerebrovaskular shfaqen kur një grua papritmas hedh kokën prapa, e anon atë ose kryen punë që i vë ngarkesë krahëve dhe shtyllës kurrizore të mitrës, për shembull, kur gërmon, pikturon tavanin dhe mbart pesha.

Shkelja e qarkullimit cerebral manifestohet nga marramendje, ecje e lëkundur, "fluturon" para syve, tringëllimë në veshët, dobësi, të përzier. Në disa pacientë, zëri bëhet i ngjirur, ndonjëherë zhduket, shfaqet një dhimbje e fytit.

Osteokondroza gjatë menopauzës shoqërohet me migrenë, djersitje të shtuar të trupit në zonën midis qafës dhe brezit të shpatullave. Kur arteria vertebrale është e ngjeshur, puna e sistemit kardiovaskular prishet.

Nëse sëmundja zgjat për një kohë të gjatë, atëherë ka një dështim të qarkullimit të gjakut të qendrave të rëndësishme që kryejnë funksione neuro-endokrine. Për shkak të depërtueshmërisë së shtuar të mureve vaskulare, zhvillohet arteroskleroza e arterieve cerebrale dhe kardiake.

dhimbje qafe me osteokondrozë

Vendosja e diagnozës

Nëse vëreni simptoma të osteokondrozës, atëherë shkoni te një terapist. Pas një ekzaminimi vizual, një specialist do t'ju referojë te një ortoped, vertebrolog ose neurolog.

Për të diagnostikuar osteokondrozën e qafës së mitrës, përdoren metodat e mëposhtme:

 • Rrezet X ju lejojnë të zbuloni se pacienti ka zhvendosur rruaza, osteofitet janë të pranishëm në skajet e tyre, distanca midis rruazave është ulur. Për këtë, studimi kryhet në plane të ndryshme. Për të detajuar ndryshimet karakteristike, mjeku merr fotografi shikimi.
 • CT e shpinës së qafës së mitrës ofron informacion të detajuar në lidhje me ndryshimet patologjike në rruaza. Kjo metodë ju lejon të merrni imazhe vëllimore për një studim më të hollësishëm, përdoret në raste të rënda diagnostikuese.
 • MRI përdoret për të vlerësuar me saktësi gjendjen e indeve të buta (nervat, enët e gjakut, ligamentet, muskujt) në zonën e prekur.
 • Elektromiografia ju lejon të kontrolloni përcjelljen e një fije nervore.

Gjithashtu, mjekët mund të përshkruajnë ultratinguj Doppler (ultratinguj Doppler i arterieve të mëdha të trurit) për të përcaktuar gjendjen e rrjedhjes së gjakut në këtë zonë.

Trajtimi konservativ

Në fazat e hershme, trajtimi i osteokondrozës së DYQANIT tek gratë mund të kryhet në shtëpi. Sidoqoftë, mjeku duhet të hartojë një regjim terapie. Importantshtë e rëndësishme të kuptohet se ky është një proces i gjatë dhe nuk ka gjasa që ai të shërohet plotësisht (sidomos për gratë e moshuara).

Trajtimi kompleks përfshin:

 • Marrja e ilaçeve.
 • Përdorimi i pajisjeve ortopedike.
 • Fizioterapi.
 • Procedurat e fizioterapisë.
 • Masazh, ndikim manual.
 • Trajtimet alternative.

Teknikat konservatore do të ndihmojnë për të ndaluar dhimbjen, inflamacionin, normalizimin e tonit të muskujve, për të përmirësuar proceset metabolike, ushqimin e segmenteve të dëmtuara të shpinës. Me terapi në kohë, është e mundur të ndalet ndryshimet patologjike.

ilaçe për osteokondrozën e qafës së mitrës

Ilaçet për osteokondrozën e qafës së mitrës do të ndihmojnë në heqjen e inflamacionit dhe dhimbjes.

Trajtimi i osteokondrozës së qafës së mitrës tek gratë kryhet me përdorimin e ilaçeve që do të ndihmojnë në përmirësimin e metabolizmit të rreshtave kërcore midis rruazave, ndalimin e inflamacionit, dhimbjes. Për këtë qëllim, përdoren barnat e mëposhtme:

 • NSAID. Mund të ndihmojë në lehtësimin e inflamacionit të lehtë dhe të moderuar dhe dhimbjes.
 • Analgjetikë. Dhimbja lehtësohet.
 • Përgatitjet për të përmirësuar qarkullimin cerebral.
 • Relaksuesit e muskujve ndihmojnë në lehtësimin e spazmës së muskujve.
 • Kondroprotektorët. Ato ndihmojnë në ndalimin e shkatërrimit të diskut, përmirësojnë proceset metabolike dhe përshpejtojnë shërimin.
 • Ilaçe me bazë magnezi.
 • Nootropikët. Ato stimulojnë punën e trurit duke normalizuar qarkullimin e tij të gjakut, kanë një efekt qetësues të butë.

Referenca. Me dhimbje të forta që nuk lehtësohen nga ilaçet orale, përdoren bllokada terapeutike, për shembull, me një solucion të Novokainës ose NSAIDs.

Trajtimi mund të plotësohet me anti-inflamator dhe lehtësues të dhimbjeve në formën e xhelave, kremrave dhe vajrave. Ata do të jenë efektivë në fazën e faljes ose në kombinim me agjentë oralë.

Vendimi për zgjedhjen e kombinimeve të ilaçeve merret nga mjeku. Specialisti do të hartojë një regjim për marrjen e ilaçeve dhe gjithashtu do të përcaktojë dozën e tyre. Shtë e rëndësishme të ndiqni rekomandimet e tij, pasi shumë nga ilaçet e mësipërme kërcënojnë me komplikime të rrezikshme.

Gjatë fazës akute të osteokondrozës në DYQAN, një grua duhet të heqë dorë nga aktiviteti i rëndë fizik. Për të shkarkuar segmentin e qafës së mitrës, duhet të vishni një korse të veçantë (jakë Shants), e cila do të rregullojë rruazat në pozicionin e duhur. Kjo pajisje rekomandohet për përdorim gjatë një pune fizike të zgjatur ulur ose të vështirë.

Procedurat e fizioterapisë do të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes dhe në përmirësimin e qarkullimit të gjakut në zonën e dëmtuar:

 • Terapia diadinamike.
 • Magnetoterapia.
 • Elektroforeza.
 • Elektroanalgjia.
 • Rrezatimi ultraviolet dhe kështu me radhë.

Efekti terapeutik manifestohet pas rreth seancës së tretë, pastaj dhimbja e kokës, çrregullimet e dëgjimit, çrregullimet e shikimit, marramendja, gjumi normalizohen ose zhduken, dhe gjendja e përgjithshme përmirësohet.

Me ndihmën e tërheqjes nënujore të segmentit të qafës së mitrës, është e mundur të zgjerohet distanca midis rruazave, të lirohet një nerv ose enë gjaku nga kompresimi dhe të rivendoset pozicioni normal i rruazave.

Masazhi do të normalizojë tonin e muskujve, do të zvogëlojë rrjedhën e lëngut limfatik, i cili shkakton ënjtje. Pas disa seancave, qarkullimi i gjakut në zonën e dëmtuar përmirësohet.

gjimnastikë për qafën me osteokondrozë

Gjimnastika terapeutike është një nga metodat më efektive të trajtimit të osteokondrozës së DYQANIT. Terapia e stërvitjes ju lejon të forconi muskujt e dobët të qafës, të cilat më pas do të marrin një pjesë të ngarkesës nga shtylla kurrizore dhe do të ndihmojnë në ndalimin ose ngadalësimin e ndryshimeve degjenerative-distrofike. Gjatë klasave, qarkullimi i gjakut përmirësohet, proceset metabolike, ushqimi i disqeve përshpejtohet, gjë që ka një efekt pozitiv në gjendjen e tyre.

Gratë duhet të stërviten çdo ditë. Ato përbëhen nga ushtrime të thjeshta por efektive. Kompleksi përbëhet nga kthesat, animet e kokës në drejtime të ndryshme, si dhe lëvizjet e qafës, gjatë të cilave përdoren duart. Këto elemente mund të kryhen në shtëpi, por vetëm me lejen e mjekut. Ushtrimet e fizioterapisë kryhen vetëm në fazën e faljes.

Trajtimi kompleks mund të plotësohet me refleksologji (akupunkturë), hirudoterapi (terapi me shushunja), not etj.

Kirurgjia

Operacioni përshkruhet në fazat e fundit të osteokondrozës së DYQANIT, të cilat shoqërohen me shkatërrim serioz të strukturave osteokondrale. Gjithashtu, ndërhyrja kirurgjikale është e domosdoshme nëse teknikat konservatore janë joefektive ose kanali kurrizor është ngushtuar ndjeshëm.

Në rastet e përshkruara më sipër, kryhet një diskektomi e përparme e qafës së mitrës. Gjatë procedurës, mjeku imobilizon segmentin e dëmtuar të kolonës kurrizore dhe heq hernien që po shtypte nervin kurrizor. Pastaj rruaza, midis të cilave u hoq disku, janë shkrirë. Nëse është e nevojshme, hapësira midis rruazave është e mbushur me një insert sintetik (kafaz).

Pas 3-5 ditësh, pacienti lëshohet në shtëpi. Periudha e rehabilitimit është rreth 12 javë. Për të përshpejtuar shërimin, duhet të merrni ilaçe, të vishni një korse, të bëni një mënyrë jetese të shëndetshme, të shkoni në procedura të fizioterapisë dhe përfundimisht terapi ushtrimore.

Rekomandime për stilin e jetës

Për të hequr qafe shpejt simptomat e pakëndshme të osteokondrozës dhe për të ndaluar ndryshimet degjenerative-distrofike në segmentin e qafës së mitrës, duhet të rregulloni stilin e jetës tuaj. Për ta bërë këtë, pacienti duhet të ndjekë këto rekomandime:

 • Shkoni për shëtitje çdo ditë, shmangni vrapimin, kërcimin dhe aktivitete të tjera shpërthyese.
 • Sendet e rënda nuk guxojnë të barten.
 • Ju nuk mund të uleni për një kohë të gjatë, në raste ekstreme, të vishni një korse dhe të merrni periodikisht një pozicion horizontale.
 • Kryeni ushtrime specifike fizike për muskujt e shpinës në shtëpi.
 • Flini në një dyshek ortopedik dhe një jastëk të veçantë.
 • Ndiqni një dietë, plotësoni dietën me ushqime të pasura me magnez, kalcium (arra, produkte qumështi, ushqim deti, bishtajore), si dhe fibra bimore, kondroitin (mish i pelqyer, pelte). Refuzoni ushqime të yndyrshme, të skuqura, shumë të kripura, alkoolin. Mjeku do t'ju këshillojë për rregullat ushqyese në më shumë detaje. Por në çdo rast, duhet të jetë e saktë.

Hipotermia nuk duhet të lejohet, ngrohja do të jetë e dobishme në mungesë të një procesi inflamator.

Komplikimet

Në mungesë të trajtimit në kohë të osteokondrozës së qafës së mitrës, një grua mund të përjetojë pasojat e mëposhtme të patologjisë:

 • Mundësia e zgjatjes, e cila pas një kohe shndërrohet në një hernie. Fryrja ngjesh palcën kurrizore, si dhe nervat e saj, duke shkaktuar dëme neurologjike.
 • Osteofitet shfaqen kur disku dëmtohet rëndë; ato irritojnë nervat kurrizorë dhe enët e gjakut.
 • Në raste të avancuara, është e mundur një dobësim i fortë i muskujve të qafës ose paralizë e paplotë, atëherë koka varet padashur anash ose përpara.
 • Kompresimi i arterieve vertebrale, qarkullimi i dëmtuar i gjakut në zonën e prekur. Kjo gjendje mund të shkaktojë nevralgji (dhimbje përgjatë shtegut të nervit), dëgjim dhe dëmtim të shikimit.
 • Paraliza (jo e plotë ose e plotë) e duarve.
 • Goditje në tru.

Nëse një grua merret me këtë çështje në fazat e hershme të dyqanit të osteokondrozës, atëherë ajo do të jetë në gjendje të parandalojë kushtet e mësipërme.

Masat parandaluese

Idealisht, është e nevojshme të angazhoheni në parandalimin e osteokondrozës së DYQANIT edhe gjatë periudhës së zhvillimit intrauterin. Nëna e ardhshme duhet të përjashtojë faktorët që ndikojnë negativisht në zhvillimin e fetusit: infeksionet, uria nga oksigjeni, dehja. Nëse ka ndodhur një dëmtim i lindjes, i porsalinduri duhet të trajtohet.

Për të zvogëluar gjasat e zhvillimit të dyqanit të osteokondrozës, një grua duhet të ndjekë këto rekomandime:

 • Ngarko kurrizin në mënyrë të barabartë, për shembull, mbaje ngarkesën në të dy duart ose kthehu me radhë në të djathtë dhe pastaj në të majtë.
 • Mos ngrini shumë peshë vetë.
 • Mundohuni të shmangni dëmtimet e qafës, hipoterminë.
 • Kur punoni në parcela kopshti, bëni një pushim çdo 1. 5 orë, shkoni të pushoni për 20 minuta.
 • Zgjidhni këpucë me thembra të jastëkut që do të ndikojnë në jastëk gjatë vrapimit ose kërcimit.
 • Kur qëndroni ulur për një kohë të gjatë, përdorni një karrige me shpinë të lartë me një mbështetëse koke, ose vishni një korse.

Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të ushqeheni mirë, të kontrolloni peshën, të shmangni stresin, të merrni përgatitje vitaminash për arsye mjekësore, të trajtoni patologji që mund të shkaktojnë osteokondrozë në kohë. Në fazën e faljes, rekomandohet të vizitoni sanatoriumet për t'iu nënshtruar një kursi trajtimi.

Më e rëndësishmja

Siç mund ta shihni, tek gratë, osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës ndodh më shpesh sesa tek burrat, pasi që të parët kanë rruaza më të brishta dhe ind kockor të hollë. Patologjia e pacientit është veçanërisht e ndjeshme në periudhën pas menopauzës. Sëmundja manifestohet në dhimbje, çrregullime neurologjike dhe simptoma të rrezikshme të aksidentit cerebrovaskular. Rekomandohet të filloni trajtimin në fazat e hershme për të shmangur ndërlikimet e rrezikshme të osteokondrozës. Për ta bërë këtë, një grua duhet të marrë ilaçe, të rregullojë stilin e saj të jetesës, të ndjekë procedurat e fizioterapisë, të bëjë masazh dhe të bëjë terapi fizike. Trajtimi kirurgjikal tregohet vetëm në raste të përparuara. Për të parandaluar patologjinë, duhet të vëzhgoni një aktivitet të moderuar fizik, të trajtoni dëmtime dhe sëmundje në kohë që mund të provokojnë osteokondrozë.