Osteochondrosis të shtyllës kurrizore

Osteochondrosis është një sëmundje kronike në të cilën ndryshimeve degjenerative të ndodhë në rruaza dhe i vendosur midis tyre disqe intervertebral. Varësisht nga plagë të shtyllës kurrizore janë: qafës së mitrës osteochondrosis, osteochondrosis e kraharorit dhe osteochondrosis të mesit shpinë. Për diagnozën e osteochondrosis e shpinë nevojë për radiografi, dhe në rast të komplikimeve (p.sh., hernie diskale) - kurrizore MRI. Në trajtimin e osteoarthritis e shtyllës së bashku me metodat mjekësore përdoren gjerësisht, të këmbës, masazh, manual terapi, fizioterapia dhe ushtrimit të terapisë.

Etiologji dhe patogjeneza

Në shkallë të ndryshme, osteochondrosis ndodh në të gjitha të moshuarve dhe është një nga procesi i plakjes. Më herët apo më vonë në intervertebral disk të ndodhë atrophic ndryshime, megjithatë, i lëndimit, sëmundjes, dhe të ndryshme overloads e shpinë të kontribuojë për të parë shfaqjen e osteoartritit. Më të zakonshme osteochondrosis e qafës së mitrës dhe degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit shpinë.

Atje janë rreth 10 teoritë e degjenerative të diskut sëmundja e enëve të gjakut, hormonale, mekanike, gjenetike, infektive-alergjik dhe të tjera. Por asnjëri prej tyre jep një shpjegim të plotë të asaj që po ndodh në shpinë ndryshime, përkundrazi, ato janë plotësuese.

Besohet se pika kryesore e shfaqjes së osteoarthritis është konstante mbingarkesë të vertebral motor segment, i përbërë nga dy ngjitur rruaza. Kjo mbingarkesë mund të rezultojë nga lëvizja modele — sjellje individuale mënyrë të ulur dhe në këmbë. I pasaktë sjellje, i ulur në një sjellje të gabuar, duke ecur me një pabarabartë shtyllën kurrizore të shkaktojë shtesë tendosje në disqe, ligamenteve dhe muskujt e shpinë. Procesi mund të jetë i acaruar për shkak të veçantitë e strukturës së shtyllës kurrizore dhe dështimi i trofik e saj të indeve për shkak të faktorëve të trashëguar. Më shpesh, defekte në struktura të ndodhë në shpinë qafës së mitrës dhe mund të çojë në çrregullime të enëve të gjakut dhe shenjat e hershme të degjenerative të diskut sëmundjet e qafës së mitrës shpinë.

Ndodhja e osteochondrosis të mesit shpesh të lidhura me tij mbingarkesë kur lakimi dhe heqjen e peshave. Një të shëndetshme intervertebral disk mund të përballojë ngarkesa të konsiderueshme për shkak të hydrophilicity vendosur në qendër të bërthamës pulposus. Kerneli përmban një sasi të madhe të ujit dhe të lëngjeve, siç e dini, pak i ngjeshur. Këputje e shëndoshë të diskut intervertebral mund të ndodhin kur fuqi të ngjeshja e më shumë se 500 kg, duke ndryshuar si rezultat i degjenerative të diskut sëmundje disk është thyer kur fuqi të ngjeshja e 200 kg. Ngarkesës 200 kg përvojat një mesit shpinë të një person që peshon 70 kg, kur ai mban një 15-kile peshë në pozitën e bust përpara në 200. Të tilla një presion të madh për shkak të madhësisë së vogël të bërthamës pulposus. Kur të rritet prirjen për 700, ngarkesën mbi disqe intervertebral është 489 kg. Aq shpesh e para klinike manifestim i osteochondrosis të mesit shpinë të ndodhë gjatë ose pas heqjen e rëndë, duke kryer punët e shtëpisë, tëharrje kopshtit, etj.

Shkatërrimi i indeve lidhës të fijor unazë e disk, ligamenteve dhe kapsula i aspekt nyje shkakton një reaksion i sistemit imunitar dhe zhvillimin e pa mikrobe inflamacion me ënjtje të aspekt të nyjeve dhe indet përreth. Për shkak të zhvendosjes së trupit vertebral është shtrihen e kapsulës së aspekt nyje, dhe ndryshuar intervertebral disk nuk është aq fort flokët trupi i ngjitur rruaza. Formuar paqëndrueshmëria e kurrizore segment. Për shkak të jostabilitetit të mundshme të shkeljes së nervore rrënjë të kurrizore nervore me zhvillimin e radicular sindromi. Osteochondrosis e shpinë qafës së mitrës ndodh shpesh gjatë cornering e kokës, osteochondrosis të mesit shpinë gjatë trungu lakimi. Formimin e funksionale të njësisë së vertebral motor segment. Kjo është për shkak të kompensues tkurrje të vertebrate muskujt.

Një hernie diskale ndodh kur disk lëviz prapa, nuk është një këputje e pasmë të shtrirë në cruciate dhe të fryrë e disk në kurrizore canal. Nëse kurrizore canal është shtrydhur nga bërthama e disk, kjo është quajtur një shpërthyer hernie. Ashpërsia dhe kohëzgjatja e dhimbjes shoqërohet me një hernie është shumë më tepër se municione. Një hernie diskale mund të shkaktojë radicular sindromi ose të palcës kurrizore compression.

Kur osteochondrosis ndodh, zgjerimi i kockave me formimin e osteophytes — kockëmadh rritje mbi trupat dhe rruaza. Osteophytes gjithashtu mund të shkaktojnë ngjeshje të palcës kurrizore ose të shkaktojë zhvillimin e radicular sindromi.

Simptomat e osteochondrosis

Simptomë kryesor i osteochondrosis është dhimbje. Dhimbje mund të jetë i mprehtë me intensitet të lartë, ajo rritet me rritjen më të vogël të lëvizjes në të prekur segment të shoqërisë dhe, për këtë arsye, forcat e pacientit për të marrë një detyruar situatën. Pra, në osteochondrosis të qafës së mitrës shpinë, pacienti mban kokën në më pak e dhimbshme pozita, dhe nuk mund të rrotullohen, osteochondrosis e kraharorit dhimbja është më e keqe edhe me një frymëmarrje të thellë, dhe osteochondrosis të mesit pacienti e ka të vështirë të ulen, ngrihen në këmbë dhe ecni. E tillë një dhimbje sindromi është karakteristikë e ngjeshja e rrënjë nervore të kurrizore nervore.

Rreth 80% e rasteve, nuk është i shurdhër dhimbje e vazhdueshme në natyrë dhe me intensitet të moderuar. Në të tilla raste, gjatë shqyrtimit mjeku duhet të bëjë dallimin në manifestime të osteochondrosis e shpinë nga myositis e muskujt. E shurdhër dhimbje në osteochondrosis është shkaktuar nga tepërt, tensioni i muskujve që e mbani të prekur vertebral motor segment, ndryshime inflamatore ose të konsiderueshme shtrirë e diskut intervertebral. Pacientët me këtë dhimbje sindromi i detyruar pozicion është zhdukur, por zbuloi kufizimi i lëvizjes dhe aktivitetin fizik. Pacientët me osteochondrosis e shpinë qafës së mitrës, për të shmangur kthehet të mprehtë dhe tilts kokën e saj, osteochondrosis e mesit - ngadalë ulur dhe për të marrë, për të shmangur trungu lakimi.

Komplikimet e kurrizore osteochondrosis

Komplikimet e degjenerative të diskut sëmundje të lidhura me disk hernie. Këto përfshijnë palcës kurrizore compression, e cila është e karakterizuar nga mpirje, dobësi të caktuara grupet e muskujve të gjymtyrëve (në varësi të compression nivel), i cili çon në paraqitjen e paresis, muskulor atrophy, ndryshimet e pjezë reflekset, çrregullim të urinimit dhe defecation. Herniation disk mund të shkaktojë ngjeshja e arterieve të ushqyerit të shtyllës kurrizore, me formimin e ishemike zonat (infarkt të palcës kurrizore) me humbjen e qelizave nervore. Kjo manifestohet me shfaqjen e deficit neurologjik (shkelje e lëvizjeve, humbja e ndjeshmërisë, trofik çrregullime), të përshtatshme për nivelin dhe shkallën e ishemi.

Diagnoza e osteochondrosis

Diagnozën e osteochondrosis është bërë nga neurolog apo shpinë. Në fazën fillestare të prodhojë x-rrezet e shtyllës kurrizore në 2 parashikimet. Nëse është e nevojshme, ju mund të bëni një hulumtim i individuale vertebral segment të shoqërisë dhe të xhiruar shtesë imazhe. Për diagnozën e intervertebral hernie, vlerësimin e palcës kurrizore dhe për të zbuluar komplikimet e degjenerative të diskut sëmundje të përdorur imazhe me rezonancë magnetike (MRI i shpinë). Rol të madh ka luajtur me MRI në diagnozën diferenciale të osteochondrosis dhe sëmundjeve të tjera të shtyllës kurrizore: tuberculous spondylitis, osteomyelitis, tumoret, spondylitis ankylosing, reumatizma, infeksionet. Ndonjëherë, në raste të ndërlikuara të degjenerative të diskut sëmundjet e qafës së mitrës shpinë përjashtimi është e nevojshme syringomyelia. Në disa raste, në pamundësinë e MRI myelography është treguar.

osteochondrosis të shtyllës kurrizore

Së studimit të prekura të diskut intervertebral është e mundur me discography. Electrophysiological studimet janë përdorur për të përcaktuar shkallën dhe lokalizimin e lezioneve të sistemit nervor rrugët, si dhe monitorimin e tyre të rimëkëmbjes gjatë terapisë.

Trajtimi i osteochondrosis

Në akute periudhe janë treguar në pjesën e prekur vertebral motor segment. Me këtë qëllim në osteochondrosis e shpinë qafës së mitrës është përdorur, fiksim me anë të jakës Gropë, osteochondrosis e mesit në shtrat. Fiksim i qafës së mitrës osteochondrosis me paqëndrueshmërinë e kurrizore segment.

Në terapia për degjenerative të diskut sëmundje përdorimin e nonsteroidal anti-inflamator droga (NSAIDs): diklofenak, nimesulide, lornoxicam, meloxicam. Me intensive dhimbje sindromi tregon josteroidë, për shembull, Qendrore analgjezik veprimit flupirtine. Për të lehtësuar tensionin e muskujve dhe përdorimi relaxants muskujve — tolperisone, tizanidine. Në disa raste, të përshtatshme përdorimi i anticonvulsants - carbamazepine, gabapentin; ilaqet kundër depresionit, ndër të cilat përparësi i është dhënë për të frenuesit e serotonin reuptake (sertraline, paroxetine).

Pas shfaqjes së radicular sindromi i durueshëm është treguar trajtim stacionar. Ndoshta një lokal injeksion të glucocorticoids, trajtim kundër edemë, përdorimin e tërheqje. Në trajtimin e osteoarthritis janë përdorur gjerësisht të fizioterapisë, të këmbës, masazh, fizioterapia. Përdorimin e manualit kërkon terapi të rreptë në respektimin e teknikave të ekzekutimit dhe kujdes të veçantë në trajtimin e degjenerative të diskut sëmundjet e qafës së mitrës shpinë.

Operacioni treguar kryesisht të konsiderueshme të palcës kurrizore compression. Kjo konsiston në heqjen e diskale dhe decompression e kurrizore canal. Është e mundur për të kryer microdiscectomy dhe lazer disk rindërtim, zëvendësimin e prekur disk implant dhe stabilizimit të kurrizore segment.