Shkaqet dhe trajtimi i dhimbjes së shpinës në rajonin e mesit: çfarë të bëni nëse jep në këmbë

dhimbje shpine në rajonin e mesit

Rezulton se dhimbja e shpinës në rajonin e mesit është shumë e zakonshme.

Sipas biologëve, një simptomë e tillë është pasojë e qëndrimit tonë të drejtë, në të cilin ngarkesa kryesisht bie në rajonin e mesit dhe nuk është e shpërndarë në mënyrë të barabartë në të gjithë kolonën kurrizore. Dhimbja në pjesën e poshtme të shpinës mund të sinjalizojë probleme shumë serioze jo vetëm me shpinë, por edhe me organet e brendshme.

Nëse dhimbja është akute dhe shoqërohet me ethe, atëherë thirrni një ambulancë.

Nëse simptoma të tilla nuk vërehen, atëherë për një diagnozë të saktë vlen të kontaktoni një terapist. Le të shohim pse ndodhin këto simptoma, si mund të trajtohen dhe parandalohen ato.

Shkaqet kryesore të dhimbjes së mesit

Së pari, le të zbulojmë arsyet për këto simptoma të pakëndshme. Dhimbja mund të jetë primare me patologjitë e shtyllës kurrizore ose sekondare me sëmundjet e organeve të brendshme.

Së bashku me arsyet, është e rëndësishme të identifikohen faktorët që rrisin sindromën e dhimbjes.

dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës

Këtu ata janë:

 1. Karakteristikat e profesionit: aktivitet i rëndë fizik për ndërtuesit dhe ngarkuesit dhe ngritja e peshës për atletët.
 2. Ulur gjatë.
 3. Mbipesha dhe stili i jetës së ulur.
 4. Ushqimi jo i duhur dhe mungesa e proteinave, kalciumit dhe fosforit në trup.
 5. Zakonet e këqija: alkooli dhe pijet alkoolike.

Edhe duke zvogëluar ndikimin e këtyre faktorëve, ju do të lehtësoni dukshëm gjendjen tuaj dhe shëndetin e shtyllës kurrizore.

Faktorët parësorë

Faktorët parësorë shoqërohen me procese degjenerative-distrofike në shpinë.

Kjo perfshin:

 1. Osteokondroza është një ndryshim në kërc dhe disqe intervertebrale që çon në diskut hernie ose deformime të diskut.
 2. Spondiloza karakterizohet nga formimi i rritjeve kockore në rruaza. Me këtë rritje, ndodh një spazmë e muskujve rreth shpinës, e cila kufizon lëvizjen e saj. Shfaqja e lëndimeve në pjesën e poshtme të shpinës.
 3. Spondiloartroza është një degjenerim i sipërfaqeve artikulare në rruaza, si dhe përfshirja e tyre në procesin patologjik të ligamenteve, nyjeve dhe muskujve. Në këtë rast, ndodh deformimi i disqeve ndërvertebrore, dhe lëvizshmëria e shtyllës kurrizore është gjithashtu e kufizuar.
 4. Spondilolistemia manifestohet me zhvendosjen e rruazave, si rezultat i së cilës ndryshon lumeni i kanalit kurrizor.
 5. Disqet herniale.
 6. Radikulopatia është një dëmtim i rrënjës nervore.

Faktorët dytësorë

Ato dytësore lindin me patologji shoqëruese:

 1. Problemet metabolike.
 2. Lakimi i kolonës kurrizore.
 3. Kur ndodhet afër shtyllës kurrizore të formacioneve malinje.
 4. Sëmundjet infektive: osteomieliti kurrizor, spondiliti tuberkular, abscesi epidural i shtyllës kurrizore.
 5. Lëndimet e shtyllës kurrizore.
 6. Sëmundjet autoimune.
 7. Simptoma të dhimbshme të një natyre psikogjene.
 8. Sëmundjet e sistemit të tretjes.
 9. Sëmundjet e organeve të legenit.
 10. Dhimbje menstruale.

Gjithashtu, problemet me shtyllën kurrizore mund të ndikohen nga këmbët e sheshta, domethënë rrafshimi i harkut të këmbës.

Shtatzënia gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje. Në fazat e hershme, ato shfaqen kur progesteroni është i ekspozuar ndaj ligamenteve dhe muskujve, gjithashtu me kërcënimin e abortit ose me një shtatzëni ektopike.

Pas lindjes, dhimbja mund të shfaqet si rezultat i shtrirjes së muskujve të legenit, ose me rritjen e stresit në shpinë, me bartjen e shpeshtë të foshnjës në krahët tuaj.

Çfarë sëmundjesh sinjalizon një dhimbje e tillë?

Lokalizimi i dhimbjes është gjithashtu i rëndësishëm.

Pra, le të shohim secilin rast:

 • dhembja e dhimbjes në të djathtë dhe mbi pjesën e poshtme të shpinës mund të tregojë një patologji të mushkërive. Këto simptoma shoqërohen me gulçim, kollë dhe ethe. Gjithashtu për problemet e fshikëzës së tëmthit ose mëlçisë. Në këtë rast, natyra e dhimbjes është therëse;
 • nëse siklet ndihet mbi pjesën e poshtme të shpinës në të majtë, atëherë kjo mund të jetë një shenjë e pankreatitit, infarktit të miokardit, perikarditit ose pleurit të majtë;
 • simptomat e dhimbjes në rajonin e mesit sinjalizojnë osteokondrozë në këtë zonë, hernie ndërvertebrore, si dhe fraktura të kompresimit;
 • një simptomë dhimbje nën pjesën e poshtme të shpinës, e cila rrezaton në pjesën e poshtme të barkut, është një shenjë e sëmundjeve të organeve të legenit. Sëmundje të tilla përfshijnë mioma, endometriozë, patologji të prostatës, sëmundje të zorrës së trashë dhe sëmundje infektive gjinekologjike. Mund të tregojë gjithashtu se veshkat janë jashtë funksionit.

Cili mjek do të ndihmojë?

një mjek që trajton dhimbjen e mesit

Më shpesh, dhimbja e shpinës ndodh përkohësisht. Vetëm në raste të rralla simptomat e tilla sinjalizojnë sëmundje komplekse.

Në çdo rast, ia vlen të dihet se cili mjek mund të ndihmojë në një situatë të tillë. Shpesh, dhimbja e mprehtë ndodh me rritjen e tendosjes fizike.

Në raste të tjera, ju mund të kërkoni ndihmë nga një kirurg, urolog, apo edhe një kiropraktor i cili do të vendosë një diagnozë më të saktë dhe do të përshkruajë sesa të trajtojë një problem të ngjashëm.

Përveç kësaj, me dhimbje të tilla, mund t'ju duhet të konsultoheni me një traumatolog, ortoped, gastroenterolog, specialist të sëmundjeve infektive, proktolog ose gjinekolog.

Karakteristikat e trajtimit

Në varësi të shkaqeve të dhimbjes së shpinës, mjeku përshkruan opsionet e mëposhtme të terapisë:

 • trajtimi i ilaçeve me analgjezikë dhe hormone;
 • bllokada, të cilat janë injeksione në nyjet ndërvertebrore;
 • teknikat manuale;
 • procedurat e fizioterapisë;
 • fizioterapi;
 • akupunkturë.

Nëse trajtimi konservativ nuk ndihmon, atëherë përdoret operacioni.

Në trajtimin e hernies së diskut në sfondin e osteokondrozës, përveç trajtimit kryesor përdoren metoda fizioterapeutike.

Bllokadat shëruese përdoren kur metodat e tjera nuk japin efektin e dëshiruar. Më shpesh, anestetikë injektohet në lumenin e nyjes së prekur për këtë.

Akupunktura rekomandohet për zgjatjet e diskut, osteokondrozën ose herniet. Nëse dhimbja rrezaton në këmbë, atëherë përdoret edhe terapi fizike.

akupunkturë për të trajtuar dhimbjen e mesit

Veshja e një korse të veçantë ju lejon të kufizoni lëvizjen në rajonin e mesit. Kjo ndihmon për të zvogëluar dhimbjen në zonën e inflamacionit të kyçeve.

Për dhimbjen e shpinës, mjeku mund të japë rekomandimet e mëposhtme:

 1. Pushimi në shtrat në një sipërfaqe të fortë për 2-5 ditë.
 2. Veshur me një fashë të veçantë.
 3. Përdorimi i barnave anti-inflamatore dhe analgjezike.
 4. Për të hequr qafe spazmën e muskujve, përshkruhen relaksues të muskujve. Medikamente të veçanta përdoren gjithashtu për të ndihmuar në relaksimin e muskujve.
 5. Për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe për të zvogëluar edemën, përdoren ilaçe vaskulare dhe diuretike.
 6. Të gjitha llojet e xhelave dhe vajrave përdoren si terapi lokale.
 7. Për të konsoliduar rezultatin pozitiv, përshkruhen procedurat e fizioterapisë. Kjo mund të jetë elektroforeza, fonoforeza dhe magnetoterapia.

Terapia fizike dhe masazhi i veçantë ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut, lehtësimin e tensionit të muskujve dhe eleminimin e inflamacionit.

Nëse dhimbja në rajonin e mesit nuk shoqërohet me sëmundje komplekse, atëherë joga do të ndihmojë në lehtësimin e gjendjes.

Këto ushtrime mund t’i bëni në shtëpi dhe nuk ju duhet shumë kohë.

Dhimbje hipotermie

A e dini se hipotermia është një shkak i zakonshëm i dhimbjes së shpinës. Në këtë rast, nuk keni nevojë as të ngrini, por thjesht djersiteni dhe futeni nën kondicionerin.

Në këtë rast, sipërfaqja e nxehtë e trupit do të vihet në kontakt me një rrymë ajri të ftohtë. Dhe ditën tjetër do të jetë e vështirë të ndreqesh ose të ngrihesh.

Në një situatë të tillë, dhimbja bëhet e vazhdueshme dhe e dhimbshme.

Para së gjithash, duhet të ngrohni shpinën. Një vaj i tipit ngrohës është i përshtatshëm për këtë. Nëse nuk ka ilaç, atëherë alkooli i rregullt do të jetë i dobishëm. Pas fërkimit, pjesa e poshtme e shpinës duhet të mbështillet me diçka të ngrohtë.

Një procedurë e ngjashme kryhet çdo ditë. Në rast të një dhimbje të fortë, vlen të kërkoni ndihmë nga një mjek. Për lehtësimin e dhimbjeve përdoren barna anti-inflamatore jo-steroide.

Nëse shpesh jeni hipotermik, atëherë merrni një rrip prej leshi qeni ose deleje.

Çfarë duhet të bëni me lumbago lumbare?

dhimbje shpine në rajonin e mesit

Dhimbje e tillë ndodh me tendosje të fortë fizike. Një dhimbje e mprehtë që kalon në këmbë shfaqet kur mbani ndonjë peshë.

Një simptomë e ngjashme është karakteristikë e radikulitit lumbosakral, i cili quhet lumbago ose lumbago. Në një situatë të tillë, duhet të shtriheni në një sipërfaqe të fortë.

Merrni një qetësues të dhimbjeve për të lehtësuar dhimbjen.

Mos harroni se me shenja të tilla, nuk mund të bëni një banjë të nxehtë ose të bëni një banjë me avull. Në këtë rast, nxehtësia e thatë do të ndihmojë më shumë.

Për shembull, një vaj i veçantë. Vlen gjithashtu të kufizohet marrja e kripës dhe lëngjeve për disa ditë.

Çfarë do të ndihmojë me një hernie?

Me një hernie, ka një dhimbje të mprehtë dhe të vazhdueshme që rritet me çdo lëvizje. Lehtësia vjen vetëm në pozicionin shtrirë.

Mund të ndihet edhe mpirje në pjesën e poshtme të shpinës. Për të lehtësuar dhimbjen, duhet të merret pushimi në shtrat dhe lehtësuesi i dhimbjes. Atëherë duhet të telefononi një mjek.

Në periudhën akute, nevojitet trajtim serioz dhe i kualifikuar.

Çfarë duhet të bëni për parandalimin?

Mos prisni që të shfaqen dhimbje të forta, por filloni të merrni masa parandaluese.

Këtu ata janë:

 1. Identifikimi dhe trajtimi i sëmundjeve shoqëruese që mund të provokojnë dhimbje mesi.
 2. Ushqimi i duhur me sasi të mjaftueshme të fosforit, kalciumit dhe vitaminave të tjera.
 3. Sforcimi i rëndë fizik dhe ngritja e rëndë duhet të shmangen. Në këtë rast, ngarkesa duhet të shpërndahet në mënyrë të barabartë. Mos bëni lëvizje të papritura.
 4. Bëni një mënyrë jetese aktive. Shkoni për shëtitje, not ose yoga.
 5. Merrni kurse të masazhit terapeutik kohë pas kohe.
 6. Kur jeni ulur, bëni një pushim çdo orë dhe bëni pak ushtrime.
 7. Shtrati duhet të jetë i rehatshëm, për shembull me një dyshek ortopedik.

Për parandalim, mund të vishni rripa të veçantë elastikë, korrigjues të qëndrimit ose fasha.

Pajisjet e tilla rekomandohen për shtatzëninë dhe tendosjen e rëndë fizike.

Shtë e rëndësishme të kontrolloni peshën tuaj, pasi një peshë e madhe trupore rrit ngarkesën në shpinë. Çlirohuni nga zakonet e këqija, dhe gjithashtu bëni një kontroll rutinë çdo vit.

Fizioterapi

gjimnastikë shëruese për dhimbjet në rajonin e mesit

Ushtroni veten në shtëpi për të forcuar muskujt e shpinës dhe për të parandaluar dhimbjen. Ushtrimet duhet të bëhen rregullisht.

Një grup ushtrimesh i modeluar mirë do të ndihmojë në përmirësimin e sjelljes, rritjen e tonit të muskujve dhe gjithashtu aktivizimin e qarkullimit të gjakut.

Në një kompleks të tillë, mund të përdorni lëvizjet e mëposhtme:

 • trupi anon në drejtime të ndryshme. Së pari majtas dhe djathtas, dhe pastaj para dhe mbrapa;
 • kthesat e trupit në anët;
 • në gju - në pozicionin e bërrylit, duhet të përkulësh shpinën lart e poshtë;
 • shtrirë në shpinë me këmbë të përkulura në gjunjë, legeni është ngritur lart;
 • nga një pozicion i prirur, këmbët e drejtuara duhet të përkulen në gjunjë dhe të tërhiqen në gjoks.

Bëni çdo ushtrim 8-10 herë.

Mos i injoroni simptomat e dhimbjes në rajonin e mesit, shkoni te mjeku dhe merrni masa parandaluese që do t'ju ndihmojnë të normalizoni mirëqenien tuaj dhe të forconi shëndetin tuaj.