Nyjet në gishta lëndojnë: arsyet, çfarë të bëjmë dhe si të trajtojmë

Pothuajse të gjithë njerëzit vërejnë ndjesi të paqarta në falangat e gishtërinjve. Kjo vihet re kryesisht pas një dite të vështirë pune ose në mes të natës, duart fillojnë të mpinë.

Shumica e njerëzve preferojnë të mos i vërejnë këto manifestime, por e bëjnë kot. Në një situatë të tillë, është shumë e rëndësishme të përcaktoni shpejt shkaqet e shfaqjes së këtyre simptomave, kjo do t'ju lejojë të filloni trajtimin më herët. Meqenëse sëmundjet e përparuara të nyjeve të gishtave të duarve shkaktojnë probleme mjaft të mëdha shëndetësore.

Arsyet

Vlen të shikojmë nga afër pse dhimbjet e kyçeve shfaqen në gishta. Ekspertët kanë identifikuar dy kategori të dhimbjes së kyçeve:

 1. Inflamator. . . Ato manifestohen si ngurtësi e lëvizjeve, e cila zgjat për një kohë të gjatë, në mëngjes. Për të lehtësuar pak dhimbjen, duhet të kryeni gjimnastikë motorike. Përveç ngurtësisë, ata vërejnë: skuqja, ënjtja dhe gishtat zvogëlohen dobët.
 2. Mekanike. . . Ato shfaqen së bashku me të gjitha shenjat e inflamacionit të zakonshëm. Por kryesisht ata janë shumë të vegjël dhe shumë mund të mos i vërejnë manifestimet e tyre. Për një përcaktim më të saktë se pse u shfaqën dhimbjet në falangat e gishtave, duhet të thelloheni pak më shumë në studimin e sëmundjeve.
dhimbje në nyjet e gishtave

Pasqyrë e sëmundjeve

Nyjet në gishta mund të dëmtojnë në prani të patologjive të mëposhtme:

 • Artrit rheumatoid. . . Kjo sëmundje manifestohet në një formë kronike, prek nyjet e vogla, por në një gjendje shumë të lënë pas dore mund të shkojë në ato të mëdha, si dhe në organet e brendshme. Ata fryhen kur bëhen të kuqe të nxehtë. Thjesht shtrëngimi i një grushti nuk është aq i lehtë sa dikur, pasi shqetësimi është shumë i fortë. Shpesh prek të dy duart në të njëjtën kohë. Veçori e kësaj sëmundjeje është se gishtat dhembin në mëngjes dhe në kohën para mëngjesit.
 • Artriti psoriatik. . . Ky lloj i artritit shfaqet ekskluzivisht në lëkurën e gishtërinjve. Shfaqet edema, për shkak të së cilës, gishtat ndryshojnë formën e tyre dhe bëhen si sallamë, me ngjyrë të kuqe me një ngjyrë të lehtë blu.
 • Artriti infektiv. . . Kjo sëmundje mund të mos ketë simptoma të dukshme. Nëse shfaqen ndjesi të dhimbshme akute që zgjasin nga një orë në disa ditë, kjo do të thotë që sëmundja tashmë po zhvillohet në mënyrë aktive. Nyja e prekur është e nxehtë, dhe gjithashtu mund të ketë ethe dhe dridhura.
 • Përdhes. . . Shumë shpesh kjo sëmundje prek njerëzit që kanë kaluar kufirin 50-vjeçar. Sëmundja zhvillohet për shkak të sekretimit të dobët të acidit urik nga trupi, ajo grumbullohet në nyje.
 • Osteoartriti. . . Kjo sëmundje fillon të ndryshojë formën e nyjeve, ato bëhen më të trasha dhe kufizojnë lëvizjen. Gratë e moshuara kanë më shumë gjasa të zhvillojnë këtë sëmundje. Arsyet për zhvillimin e artrozës: trashëgimia, stresi i shtuar dhe shumë faktorë të tjerë. Simptomat e sëmundjes zakonisht janë lehtësisht të dukshme: ndjesi të dhimbshme, deformim i gishtave në formën e një gisht.
 • Ligamentiti stenosës. . . Për të identifikuar shkakun e sëmundjes, është e nevojshme t'i nënshtroheni rrezeve x. Simptomat janë tipike: lëvizja e dhimbshme e dorës, lakimi i pëllëmbës së shtrënguar. Gjithashtu, kur zbërthehet, klikimet zakonisht dëgjohen.
 • Reumatizma. . . Kjo sëmundje shpesh shkakton dhimbje të forta, skuqje dhe ënjtje. Mund të shfaqet edhe një skuqje dhe temperatura mund të fillojë të rritet. Trajtimi mund të përshkruhet vetëm nga një mjek.
 • Sindroma e tunelitshkakton dhimbje në nyjet e gishtit tregues. Në kohët moderne, kjo sëmundje shfaqet tek njerëzit që punojnë në një kompjuter për një kohë të gjatë.
fazat e zhvillimit të artritit të nyjeve të gishtërinjve

Faktoret e rrezikut

Sëmundjet e nyjeve të gishtërinjve, si dhe çdo sëmundje tjetër, nëse nuk parandalojnë, mund të parashikojnë. Për ta bërë këtë, vlen të kuptohet pse sëmundje të tilla mund të zhvillohen:

 • Mund të ndodhë për shkak të ndryshimeve hormonale.
 • Të gjitha llojet e patologjive të sistemit imunitar.
 • Në prani të infeksioneve të ndryshme në trup.
 • Nëse ka një çrregullim metabolik.
 • Me ekspozim të zgjatur ndaj duarve të ftohta.
 • Mikrotrauma e ndryshme.

Mos vononi të vizitoni një specialist, sepse një sëmundje e lënë pas dore është më e vështirë të shërohet. Trajtimi i nevojshëm mund të përcaktohet nga një kirurg dhe një reumatolog, bazuar në rezultatet e ekzaminimit.

Simptomat

Vlen gjithashtu të përmenden disa simptoma të sëmundjeve veçanërisht të rënda:

 1. Formacionet nodulare shfaqen në zonën e nyjeve.
 2. Dëgjohet kërcitja e gishtave.
 3. Kur shtypet, dhimbja ndihet.
 4. Dhimbjet e mprehta shoqërojnë.
 5. Skuqje e lëkurës.
 6. Dobësimi i aftësive motorike të imëta.
 7. Rritja e temperaturës.
 8. Deformimi i nyjeve.
 9. Vulat shfaqen në kthesën e gishtit.
dhimbje në nyjet e gishtave

Për të gjetur metodën e trajtimit dhe për të kryer parandalimin, është e nevojshme të gjesh arsyen pse shfaqet dhimbja në nyje.

Si të diagnostikoni?

Për të filluar trajtimin e dhimbjes së kyçeve në gishta, duhet të përcaktoni saktë se çfarë sëmundje janë shfaqur. Për të përcaktuar se çfarë lloj sëmundje është e përhapur në një person që ndjen dhimbje në nyje kur përkul krahët, mjekët rekomandojnë që t'i nënshtroheni procedurave të mëposhtme:

 1. Bëni rrezet x.
 2. Merrni një skanim të tomografisë kompjuterike.
 3. Kaloni teste të ndryshme të gjakut dhe urinës.
 4. Merrni një MRI.
 5. Shtë e nevojshme të kontrolloni përmbajtjen e purinave në gjak tjetër.
Rrezet X si një mënyrë për të diagnostikuar dhimbjen në nyjet e gishtave

Nëse ka dhimbje në nyje kur përkulni gishtat, atëherë nuk duhet të mbështeteni në vetë problemin që do të zgjidhet. Pa shkuar në një mjek në kohë, një person fillon sëmundjen, e cila është e mbushur me pasoja shumë të rënda. Shumë shpesh lëvizshmëria e gishtërinjve zvogëlohet, dhe në të ardhmen mund të shfaqet një problem i tillë si fleksibiliteti absolut i gishtit. Pasoja të tilla nganjëherë e çojnë një person në një paaftësi.

Trajtimi

Kërkohet trajtimi për një simptomë të tillë si dhimbja e kyçeve në gishta në mënyrë që të shërohet sëmundja që i shkaktoi ato. Nëse inflamacioni është shkaku i dhimbjes, mjeku zakonisht përshkruan antibiotikë, harmoni dhe ilaçe anti-inflamatore.

Nëse krijohet një lezion distrofik, atëherë është e nevojshme të rivendosni nyjen e dëmtuar me ndihmën e ilaçeve, masazhit dhe fizioterapisë.

Trajtimi i ilaçeve

Gjithashtu, mjeku përshkruan trajtim me ilaçe. Me inflamacion, ilaçet përshkruhen kryesisht për të lehtësuar dhimbjen dhe inflamacionin. Sot, ka mjaft opsione të ilaçeve, kështu që mjeku do të zgjedhë barnat më të përshtatshme.

pilula për dhimbje në nyjet e gishtërinjve

Nëse kanë filluar dhimbje shumë të forta, atëherë përdoren barna hormonale, pritja e të cilave mund të përshkruhet vetëm nga mjeku që merr pjesë. Ato mund të injektohen në zgavrën e përbashkët. Gjithashtu, me artrozë, përdoren ilaçe që ushqejnë nyjen dhe ndalojnë shkatërrimin.

Kur ndodh falja, rekomandohet të kryeni masazhe, trajtim me baltë dhe të bëni gjimnastikë. Mjekët këshillojnë të vizitojnë burime të ndryshme baltë dhe sanatoriume. Mjekët këshillojnë, si rregull, të heqin dorë nga aktiviteti fizik dhe të bëjnë një dietë që duhet të ndiqet.

Mjetet juridike popullore

Ekzistojnë edhe trajtime alternative. Disa njerëz preferojnë të përdorin mjete juridike popullore, si për trajtim ashtu edhe për ruajtjen e shëndetit. Metoda të tilla nuk do të sjellin dëm, por ato mund të përdoren për të lehtësuar dhimbjen dhe për të zvogëluar inflamacionin. Ato mund të plotësohen me ilaçe të përshkruara nga një mjek dhe lehtësojnë dhimbjet.

Mjetet popullore popullore për këtë lloj patologjie janë si më poshtë:

 1. Grini një fletë dafine dhe gjilpëra dëllinje, përzieni me gjalpë dhe masazhojeni çdo ditë me grimcën që rezulton.
 2. Përzieni shkumës dhe kefir, përdorni përzierjen që rezulton brenda natës në formën e një komprese.
 3. Ju mund të pini lëng të thupërve, ajo shëron në mënyrë të përkryer dhe mbush të gjithë trupin me vitamina.
 4. Vaj ulliri (1 lugë gjelle) i përzier me 10 pika lëng hudhre dhe pihet në mëngjes para ngrënies.

Ka shumë mundësi për plotësimin e trajtimit të përshkruar, mund të konsultoheni me mjekun tuaj.

Gjimnastikë

Ekspertët rekomandojnë fuqimisht të bëni ushtrime me gishta për të zhvilluar nyjet. Zbatimi i tyre nuk kërkon shumë kohë dhe përpjekje. Disa ushtrime mund të lehtësojnë dhimbjen dhe mpirjen e duarve.

Shtë e rëndësishme që një person të kuptojë se shëndeti i tij është në duart e tij. Nëse dhimbjet e kyçeve kanë filluar, nuk ka nevojë të humbni kohë. Necessaryshtë e nevojshme të konsultoheni me një mjek sa më shpejt të jetë e mundur dhe t'i besoni plotësisht shëndetin tuaj.

Gjimnastika speciale është në gjendje të mbajë nyjet në gjendje të mirë. Ushtrimet janë shumë të lehta dhe kërkojnë shumë përpjekje dhe kohë. Nëse kaloni disa minuta në ditë tani, atëherë është mjaft e mundur të keni shëndet të mirë në moshë të thyer.

Nyjet janë një pjesë shumë e rëndësishme e të gjithë trupit, pasi gjendja e tyre e dobët mund të çojë në kufizimin e lëvizjes njerëzore. Duhet të mendoni vazhdimisht për shëndetin e nyjeve, ashtu si në situatën me dhëmbët, është më lehtë të parandaloni një sëmundje sesa ta kuroni atë.

Importantshtë e rëndësishme të kuptohet se nëse një person ndjen të paktën një dhimbje të lehtë në nyjet e gishtave, atëherë duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek.

Vlen t'i besohet mjekut trajtimin tuaj, sepse secila sëmundje ka pasojat e veta të pakthyeshme. Falë ndihmës mjekësore në kohë, ju jo vetëm që mund të heqni qafe simptomat e sëmundjes, por edhe të parandaloni ndërlikimet serioze.