Mjetet juridike popullore për osteokondrozën për trajtimin në shtëpi

Osteokondroza është një sëmundje që shoqëron njerëzimin gjatë gjithë historisë së saj. Kjo sëmundje është kostoja e lëvizjes bipedale. Dhimbja kurrizore ndodh gjatë gjithë jetës në 80% të popullsisë së botës. Për shumë pacientë, ato janë një manifestim i simptomës kryesore të patologjisë së diskut intervertebral. Njerëzit gjithnjë e më shumë po i drejtohen mjeteve juridike popullore për osteokondrozën për trajtim të sigurt.

Çfarë është osteokondroza

Çrregullimet distrofike në disqet intervertebrale, që çojnë në çrregullime në furnizimin me gjak dhe funksionet e shtyllës kurrizore, quhen osteokondroza. Ekspertët e quajnë këtë sëmundje "rinovuese": nëse më herët ishte diagnostikuar tek njerëzit mbi 45 vjeç, sot, gjithnjë e më shpesh, pacientët tridhjetë vjeç i drejtohen vertebrologëve (mjekë të specializuar në trajtimin e rruazave).

Simptoma kryesore e osteokondrozës është dalja e diskut fijor në kanalin kurrizor. Kjo çon në shkatërrimin e unazës intervertebrale, një ulje të hendekut midis rruazave, pinchings e mbaresave nervore, shoqëruar me dhimbje të forta. Shkaqet kryesore të sëmundjes:

 • stil jetese i ulur;
 • stresi i zgjatur në shpinë;
 • trauma;
 • shkelje e proceseve metabolike në trup;
 • sëmundjet gjenetike;
 • pesha e tepert

Osteokondroza mund të ndikojë në shpinë të qafës së mitrës, kraharorit, mesit. Ju duhet të konsultoheni urgjentisht me një mjek nëse shfaqen simptomat e mëposhtme të sëmundjes:

 • dhimbje akute në kolonën kurrizore;
 • mpirje e gjymtyrëve;
 • spazma dhe ngërçe të shpeshta të muskujve;
 • dhimbje koke;
 • marramendje me një ndryshim të mprehtë në pozicionin e trupit;
 • ndjesi të pakëndshme ndjesi shpimi gjilpërash - "gunga pate" në anën e pasme.

Trajtimi i osteokondrozës me mjete juridike popullore

Ndryshimet degjenerative në disqet intervertebrale shoqërohen me përkeqësime që sjellin shqetësime serioze për pacientin për shkak të dhimbjeve të forta. Si të trajtohet osteokondroza? Mjetet juridike popullore janë një metodë shtesë e trajtimit për terapinë e ilaçeve dhe janë efektive në periudhën e rimëkëmbjes. Vetëm kur përkeqësimi i sëmundjes eliminohet nën mbikëqyrjen e mjekëve me përvojë, është e mundur të përdoren ilaçe sipas recetave të naturopateve për të frenuar proceset shkatërruese (shkatërruese), për të rigjeneruar indin e dëmtuar të sistemit musculoskeletal.

Mjetet juridike popullore janë të dobishme vetëm me përdorim të zgjatur. Në trajtimin e osteokondrozës, sa më poshtë janë provuar mirë:

 • fasha ngrohëse me vajra të bëra sipas recetave popullore;
 • fërkim me tinktura me përbërës natyralë;
 • gëlltitje e zierjeve bimore;
 • banjot me shtimin e tretësirave medicinale.

Në mënyrë që këto masa të mos dëmtojnë pacientin, duhet të mbani mend disa nga rregullat për përdorimin e mjeteve juridike popullore. Ju nuk mund të:

 • Vendosni fasha ngrohëse në zonat me ënjtje gjatë një përkeqësimi.
 • Pacientët me hipertension (presion të lartë të gjakut) bëjnë një banjë të nxehtë.
 • Përdorni mjete juridike popullore për "heqjen e kripërave" nga trupi me osteofite (rritje në sipërfaqen e indit të kockave), pasi kjo nuk zvogëlon rritjen deformuese.
 • Aplikoni vetë-masazh të drejtpërdrejtë të rruazave të sëmura.
mjeku ekzaminon kurrizin me osteokondrozë

Trajtimi bimor

Për trajtimin e osteokondrozës në mjekësinë popullore, përdoren barëra. Ju mund të përdorni versionin e farmacisë së bimëve medicinale ose t'i përgatisni ato vetë. Për të përgatitur një ilaç për osteokondrozën, duhet të merrni në përmasa të barabarta materialin bimor të treguar nga receta, të derdhni ujë të nxehtë (me shpejtësinë e 1 tbsp lugë mbledhjeje për 250 ml ujë) dhe të gatuani në zjarr të ulët për 15 minuta. Kulloni lëngun që rezulton. Rezultati më i mirë merret me përdorim të zgjatur (të paktën një muaj), gjysmë gote në ditë.

Mbledhja e bimëve për osteokondrozë:

 • Lule viburnum, hithër, bozhure, gjethe mjedre, fruta anise, kërcell engjëllore, fije, yarrow, sythe plepi. Merrni çdo orë pas ngrënies.
 • Përdoren të gjitha pjesët e disponueshme të bimëve: tërshëra, kantarina, nënën, pisha (preferohet sythat), boronica, boronicat, sherebela, gjemba e qumështit, malësia, livanda. Supa pihet e përgatitur rishtas 6 herë në ditë pas ngrënies.
 • Lule calendula, luleshtrydhe, gjethe thupre, çdo pjesë e kamomilit. Merrni dy herë në ditë.
 • Melisa, trumzë, cinkë, gjethe delli, fruta trëndafili (gjethe). Supa pihet çdo ditë 3 herë, pavarësisht nga vakti.

Pomada

Baza e vajrave të bëra sipas recetave të mjekësisë tradicionale janë vajrat, yndyrnat me origjinë bimore dhe shtazore. Përbërësit natyralë janë në gjendje të depërtojnë shpejt përmes lëkurës dhe indeve të muskujve në strukturat e dëmtuara të sistemit musculoskeletal. Mjetet juridike popullore për osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës në formën e vajrave:

 • Nga gjethet e dafinës dhe dëllinja. Vajrat thelbësore të dafinës janë në gjendje të arrijnë me shpejtësi në zonat e prekura të indit të kockave, duke stimuluar rrjedhën e gjakut, duke rritur rigjenerimin e qelizave. Dëllinja pasuron vendin ku fërkohet vaji me vitamina dhe mikroelemente, duke rivendosur proceset metabolike. Për të përgatitur një ilaç ju nevojiten:
  1. Pluhur lë gjethet e dafinës me një llaç dhe shtypës. Për këtë qëllim, është më mirë të përdorni pajisje jo metalike.
  2. Gjilpërat e copëtuara të dëllinjës copëtohen derisa të merret një masë e gjelbër homogjene duke përdorur një blender.
  3. Përzieni përbërësit bimor me gjalpë (1 lugë gjelle të gjithë përbërësit).
  4. Lëreni produktin që rezulton për 12 orë për të aktivizuar biokomponentët në raftin e poshtëm të frigoriferit. Ruhet në të njëjtin vend. Fërkoni pikat e dhimbshme çdo ditë në mëngjes dhe në mbrëmje.
 • Nga kone hop. Bima ka veti anti-inflamatore:
  1. Ju mund të blini një koleksion farmacish ose ta thani vetë bimën. Grini në çdo mënyrë në dispozicion në një pluhur.
  2. Përzihet me yndyrë derri në një raport 1: 1. Në këtë rast, grimcat më të vogla të bimës duhet të shpërndahen në mënyrë të barabartë mbi bazën e yndyrës.
  3. Vendosni vajin në zonat e prekura me lëvizje masazhuese tri herë në ditë. Sigurohuni që të kryeni procedurën para gjumit.
 • Nga bredhi dhe terpentina:
  1. Shkrini 150 g yndyrë derri në një banjë uji.
  2. Shtoni 2 tbsp. lugë dylli.
  3. Ziejeni përzierjen mbi zjarr për 20 minuta, kohë në të cilën kohë do të bëhet homogjene.
  4. Përzieni bazën e ftohur me 1 tbsp. lugë amoniak, duke u përpjekur të mos thithë avujt e tij.
  5. Transferoni vajin në një kavanoz qelqi. Mbani në frigorifer.
  6. Fërkoni zonat ku dhimbja ndihet më shumë çdo ditë (jo më shumë se 3 herë).
 • Veza dhe uthulla:
  1. Rrihni vezën.
  2. Përzihet me 100 g gjalpë të shkrirë, derdhni 2 tbsp. lugë uthull.
  3. Llokoçis përbërësit për të marrë një masë homogjene.
  4. Transferoni ilaçin në një enë qeramike ose qelqi. Mbani në frigorifer.
  5. Fërkoni zonat e prekura nga osteokondroza me vaj para gjumit.
pomadë shtëpiake për osteokondrozë

Fërkim

Mjetet juridike popullore janë të efektshme për osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës në formën e fërkimit që përmban alkool. Alkooli është në gjendje të ngrohë shpejt indet e buta të trupit, për shkak të së cilës përbërësit aktivë të agjentëve terapeutik depërtojnë menjëherë në zonën me kërc të dëmtuar ose strukturën e kockave. Ilaçi lehtëson dhimbjen dhe përmirëson proceset rigjeneruese, metabolike të zonës së prekur.

Vodka, rrepkë, mjaltë, kripë

Rrepkë e zezë dhe mjaltë përdoren në mënyrë aktive në mjekësinë popullore për përgatitjen e ilaçeve për trajtimin e ftohjeve, sëmundjeve virale dhe proceseve inflamatore të sistemit të frymëmarrjes. Këto përbërës gjithashtu kanë një efekt terapeutik në osteokondrozë, nëse janë pjesë e një fërkimi me bazë alkooli. Për të përgatitur një agjent efektiv anti-inflamator për çrregullimet distrofike të disqeve ndërvertebrore, ju nevojiten:

 1. Lani rrepkën e zezë, grijeni imët pa hequr lëvoren.
 2. Përzieni 1. 5 gota të masës së perimeve rrënjë që rezulton me 1 filxhan mjaltë.
 3. Shtoni 2 tbsp. lugë kripë tryeze (jodizuar).
 4. Hidhni 100 ml vodka, llokoçisni mirë përbërësit.
 5. Lëreni ilaçin për një ditë për t’u mbushur.
 6. Aplikoni nga jashtë si një qetësues i ngrohjes dhe dhimbjes.

Xhenxhefil, ghee, hudhër

Xhenxhefili dhe hudhra janë të njohur për përbërjen e tyre të pasur me vitamina, elementë gjurmë, fitoncide (dezinfektues bimësh), vaj esencial. Ilaçet tradicionale, të cilat përfshijnë këto bimë, lehtësojnë ënjtjen dhe dhimbjen, nxisin rigjenerimin e indeve të trupit. Për të përgatitur bluarjen që ju nevojitet:

 1. Ndani thelpinjtë e një koke hudhre nga njëra-tjetra dhe qëroni ato.
 2. Hiqni lëkurën nga rrënja e xhenxhefilit me thikë. Pesha e saj duhet të jetë përafërsisht e barabartë me peshën e thelpinjve të hudhrës së qëruar.
 3. Grijini përbërësit në një rende të imët.
 4. Shtoni pak ghee në masën që rezulton. Llokoçis derisa të qetë.
 5. Ruani produktin në frigorifer për jo më shumë se 7 ditë.
 6. Fërkojeni vendin e lënduar sipas nevojës.

Fërkimi i gjyshes për osteokondrozën

Njerëzit e moshuar dinë shumë mënyra për të lehtësuar inflamacionin në osteokondrozë duke përdorur mjete juridike popullore. Receta më poshtë është e mirë për njerëzit që nuk lejohen të marrin lehtësues të dhimbjeve orale. Efekti terapeutik ndodh pas 4-5 herë të aplikimit. Fërkimi nuk ka kundërindikacione, mund ta përdorni një herë të pakufizuar. Përgatitni një agjent ngrohës si më poshtë:

 1. shtypni 10 tableta analgin;
 2. përzieni pluhurin me 300 ml alkool mjekësor;
 3. shtoni alkool kamfuri dhe jod në tretësirë (10 ml secila);
 4. fërkojeni në lëkurë të paprekur, të pastër dhe të thatë në një zonë të trupit ku ndihet dhimbje në osteokondrozë.

Banja shëruese

Me osteokondrozë, banjot me infuzione bimore japin një efekt të mirë terapeutik. Uji i ngrohtë me zierje bimore ka një efekt relaksues në muskuj, është në gjendje të lehtësojë spazmat e indeve të buta, tensionin në shpinë. Një pacient me osteokondrozë ndjen lehtësim për shkak të faktit se infuzionet e bimëve medicinale, duke kaluar përmes lëkurës në trup, lehtësojnë proceset inflamatore, kanë efekt anestetik. Për shkak të hyrjes në një ambient të ngrohtë, qarkullimi normal i gjakut rikthehet.

Një qetësues i shkëlqyeshëm i dhimbjeve për osteokondrozën janë banjot me hala kamomili, pisha dhe bredh, gjethe thupre. Përbërësit mund të përdoren së bashku ose veçmas. Për të përgatitur zgjidhjen që ju nevojitet:

 1. Vendosni 500 g materiale bimore në një tenxhere dhe mbulojeni me ujë në mënyrë që ta mbulojë me 10 cm.
 2. Përbërja sillet në një çiban.
 3. Lëreni të futet nën kapak derisa të ftohet.
 4. Filtruar, derdhur në banjë.
 5. Koha optimale e procedurës është 15-20 minuta.
banjë terapeutike për osteokondrozë

Kompresat e ngrohjes

Trajtimi i osteokondrozës me metoda popullore përfshin përdorimin e kompresave të bazuara në përbërës bimorë. Dhimbja dhe inflamacioni që shoqëron këtë sëmundje lehtësohen duke ngrohur indet, duke i relaksuar thellë ato, duke aktivizuar qarkullimin e gjakut dhe duke shpërndarë përbërës shërues me gjak në zonën e prekur të trupit.

Me osteokondrozë, rekomandohet të vendosni fasha natën. Shtë e nevojshme të thithni një pecetë pambuku me zgjidhjen e përgatitur. Vendoseni në një vend të lënduar, mbështilleni me mbështjellës plastik dhe mbështilleni me një shall ose batanije të ngrohtë. Besohet se efekti terapeutik do të jetë i madh nëse në vend të një filmi aplikohet një rodhe ose fletë lakre. Përbërja e ilaçit rekomandohet të ndryshohet çdo 3 ditë. Receta për përzierjet për fasha të ngrohjes:

 • Përzieni mjaltë, vodka dhe lëng aloe në një raport prej 2: 3: 1. Përzierja që rezulton duhet të insistohet për 12 orë para përdorimit.
 • Mbushni një shishe qelqi 0, 5 litra me ëmbëlsira të pjekura dhe alkool fërkues. Zhytuni për 7 ditë në një vend të errët. Tendosni përpara përdorimit.
 • Patatet grihen imët, përzihen me mjaltë të lëngshëm (1: 1). Mbajeni jo më shumë se 2 orë.
 • Gatuaj një brumë jo shumë të pjerrët me miell (200 g) dhe ujë. Lëreni në raftin e poshtëm të frigoriferit për 2 ditë. Lubrifikoni vendin e lënduar me terpentinë, mbuloni me një tortë brumi, përfundoni. Mbani derisa të shfaqet një ndjesi djegieje. Përsëriteni procedurën çdo ditë të tjera. Brumi mund të përdoret 3 herë, pastaj bëhet një tortë tjetër.

Gjethet e rrikë

Kompresimi i gjetheve të rrikë është një ilaç efektiv kundër osteokondrozës. Bima përmban një arsenal të madh të substancave të dobishme që mund të largojnë toksinat dhe kripërat nga trupi. Një fletë e prerë sapo përdoret për ngjeshjen. Zhytet në ujë të vluar për disa sekonda. Vendoseni midis një peshqiri të dyfishtë të palosur për të hequr lagështinë e tepërt. Vendosni fletën në vendin e lënduar me anën e lëmuar (gjithmonë e ngrohtë). E mbuluar menjëherë me mbështjellje plastike dhe e mbështjellë me një shall leshi. Kompresimi lihet brenda natës.

Kripë

Karakteristikat shëruese të kripës kanë qenë të njohura për kinezët dhe hindusët për një kohë të gjatë. Më vonë kjo njohuri filloi të përdoret në Evropë. Mjetet juridike popullore për trajtimin e osteokondrozës me kripë:

 • Banja me kripë. 5 kg kripë shpërndahet në ujë të vluar. Solucioni i shëllirës derdhet në banjë (150 L ujë në 38 ° C). Një trajtim 30 minutësh mund të lehtësojë dhimbjen. Pas banjës, këshillohet të pini çaj medicinal dhe të shkoni në shtrat.
 • Një përzierje e kripës dhe sodës. Fërkoni në mënyrë të trashë gjysmën e një sapuni rrobash kafe. Shtoni 1 lugë çaji sodë buke, 3 lugë çaji kripë dhe 100 ml vaj perimesh të nxehtë në një banjë uji. Llokoçis përbërësit deri sa të qetë dhe lëreni në një vend të errët dhe të ngrohtë për 3 ditë. Përzierja që rezulton lubrifikohet në vendet ku dhimbja ndihet më fort në osteokondrozë. Kursi është 2 javë. Pas 5 ditësh, trajtimi mund të vazhdohet.
 • Aplikimi i kripës me leshterikë. Kripa tretet në ujë (raporti 12: 1), shtohen 2 briketa të algave të thata. Këmbëngulni 30 minuta. Mjeti përdoret në formën e kompresës gjatë natës.
 • Rubdowns (përfundon). Shtoni 1 tbsp në 1 litër ujë. një lugë kripë, vlim, e ftohtë. Procedurat kryhen duke përdorur një pecetë (pelenë) të lagur me tretësirë të kripur të ngrohtë.
kripë për trajtimin e osteokondrozës

Mjetet juridike popullore për përdorim të brendshëm

Për të luftuar osteokondrozën, ka shumë mjete juridike popullore, nga të cilat i sëmuri mund të zgjedhë metodën e duhur të trajtimit. Një nga mënyrat më të mira për të trajtuar çrregullimet distrofike në disqet ndërvertebrore është marrja e ilaçeve natyrale nga goja. Ushqimi për këtë duhet të jetë i pjesshëm: 5-7 herë në ditë. Më poshtë janë disa nga këto receta:

 • Receta e përshkruar më sipër për të bërë fërkim nga rrepka, mjalti, kripa dhe vodka është gjithashtu e përshtatshme për gëlltitje, 1 lugë çaji tri herë në ditë, 20 minuta para ngrënies. Kursi është 7 ditë. Efekti më i mirë terapeutik arrihet me aplikimin e njëkohshëm të agjentit nga jashtë dhe nga brenda.
 • Kaloni rrënjën e majdanozit (250 g), bimët e saj (100 g), limonin me lëvozhgë (250 g) përmes një mulli mishi. Kombinoni përbërësit në një tas. Shtoni 300 g mjaltë në përzierje. Përziejini mirë. Mbani në frigorifer. Aplikoni 1 tbsp. lugë një orë para ngrënies për 30 ditë.
 • Grini në pjesë të barabarta fasulet e reja të shpargut, barin vjollcë trengjyrësh, sythat e thupërve, gjethet e boronicës, stigmat e misrit. Hidhni një lugë gjelle të përzierjes bimore me ujë të valë dhe lëreni në një enë të mbuluar për 20 minuta. Merrni një infuzion prej 3 tbsp. lugë 2 herë në ditë, pavarësisht nga koha e ngrënies për 14 ditë. Përgatitni një pjesë të freskët çdo ditë.
 • Hiqni kore të gjelbër nga shalqiri, thajeni atë në furrë, bluajeni në pluhur. Merrni para ngrënies me ujë: javën e parë - gjysmë lugë çaji dy herë në ditë, e dyta - 1 lugë çaji, e treta - 1 lugë çaji tri herë në ditë.
 • Prisni 3 kg bërthama arre dhe vendosni në një kavanoz, derdhni 500 ml vodka, lëreni për 2 javë në temperaturën e dhomës. Përdorni tinkturën 1 lugë çaji në ditë në çdo kohë të përshtatshme.
 • Zieni një gotë rrënjë luledielli të copëtuar në 3 litra ujë për 5 minuta. Konsumoni 100 g para ngrënies. Ruani supën në frigorifer. Ju duhet ta pini atë në 3 ditë. Kursi është 3 javë.
 • Vendosni 4 gjethe rrush pa fara në një termos, derdhni 500 ml ujë të vluar, lëreni brenda natës. Lëngu duhet të pihet në 1 ditë. Kursi është një muaj.
 • Farat e thata të koprës (1 gotë) derdhni 500 ml vodka. Këmbëngulni 10 ditë. Pini 1 tbsp për një muaj. lugë çdo ditë para ngrënies.
 • Thërrmoni barin e copëtuar të drurit në një llaç derisa të lirohet lëngu. 1 tbsp. derdhni një lugë lëndë të parë me 250 ml ujë të vluar. Këmbëngulni gjysmë ore. Ndani në 2 racione. Pini çdo ditë për një muaj.