Çfarë e lëndon qafën: shkaqet, llojet e dhimbjes, problemet e mundshme dhe trajtimi

dhimbja e qafës së vajzës

Qafa është e përbërë nga rruaza që shkojnë nga kafka në pjesën e sipërme të bustit. Disqet e qafës së mitrës thithin ndikimet midis eshtrave. Kockat, ligamentet dhe muskujt mbështesin kokën dhe e lejojnë atë të lëvizë. Nëse ka ndonjë anomali, anomali, inflamacion ose traumë, mund të shkaktojë dhimbje ose ngurtësim në zonën e qafës. Në momente të tilla, është e vështirë të përcaktosh menjëherë se nga çfarë dhemb qafa dhe të marrësh ndonjë masë.

Shumë njerëz ndonjëherë përjetojnë siklet ose ngurtësim në këtë zonë, më shpesh për shkak të qëndrimit të dobët ose ushtrimit të tepërt. Në shumicën e rasteve, dhimbja në qafë nuk është një gjendje serioze dhe mund të zgjidhet brenda pak ditësh. Sidoqoftë, në disa raste, një simptomë e tillë mund të tregojë një sëmundje serioze dhe kërkon konsultën e mjekut.

Ky artikull do t'ju ndihmojë të kuptoni pse qafa dhemb në anën e djathtë, si dhe në vende të tjera. Ai gjithashtu do të sigurojë një klasifikim të llojeve të dhimbjeve dhe shkaqeve të tij më të zakonshme. Konsideroni se si mund të shpëtoni nga shqetësimet në këtë pjesë të shtyllës kurrizore.

dhimbje në qafë me osteokondrozë

Llojet e dhimbjes në rajonin e qafës së mitrës

Për të përshkruar një trajtim efektiv, një specialist duhet të përcaktojë me saktësi simptomat dhe shkaqet e patologjisë. Mjekët klasifikojnë dhimbjen e qafës si më poshtë:

 • cervikago - lumbago;
 • cervikalgji

Lloji i fundit përfshin dhimbjen që vjen nga dëmtimi i rruazave ose muskujve të qafës së mitrës. Cervicalgia, nga ana tjetër, mund të ndahet në dhimbje:

 • shoqëruar me lezione të lëkurës (somatike sipërfaqësore);
 • shoqëruar me dëmtim të muskujve ose vertebral (somatik i thellë);
 • shoqëruar me shfaqjen në trup të një infeksioni ose prishje të punës së organeve të brendshme (viscerale).

Cervicalgia, e cila prek zonat ngjitur, ndahet në:

 • për cervicobrachialgia (dhimbja shkon nga qafa në shpatulla);
 • në cervicocranialgia (dhimbja shkon nga qafa (përmes pjesës së pasme të kokës) në kokë).

Duke folur për cervicago, vlen të përmendet se kjo dhimbje është gjithmonë akute, ajo kufizon lëvizshmërinë e qafës. Shfaqet papritmas dhe mundon një person për një kohë të caktuar, kështu që është e pamundur që ai të mendojë për ndonjë gjë tjetër.

Për të përcaktuar pse dhemb qafa, është jashtëzakonisht e rëndësishme që mjeku të përcaktojë natyrën e tij dhe ta përshkruajë atë duke përdorur klasifikimin e listuar.

dhimbje qafe

Shkaqet e zakonshme

Bazuar në statistikat mjekësore, më shpesh njerëzit që kërkojnë ndihmë mjekësore për dhimbjen e qafës diagnostikohen me një numër sëmundjesh dhe gjendjesh të mëposhtme:

 • osteokondroza e qafës së mitrës;
 • osteoporoza;
 • spazma e muskujve;
 • hernia diskale;
 • inflamacion i nyjeve limfatike;
 • çrregullime sistemike në trup (procese infektive, tumore, probleme me sistemin imunitar).

Sidoqoftë, dhimbja mund të shkaktohet jo vetëm nga prania e sëmundjes së një personi. Shfaqja e shqetësimit gjithashtu mund të shkaktohet nga tensioni ose shtrirja e muskujve (për shkak të uljes në kompjuter për një kohë të gjatë, ngasjes së një makine, ngritjes së peshave, qëndrimit të pakëndshëm gjatë gjumit ose duke luajtur sport). Përveç kësaj, siklet mund të shfaqen për shkak të faktit se një person ka një dhimbje koke më afër qafës.

Pse po ndodh kjo, dhe cili është shkaku rrënjësor? Vetëm një specialist mund t'i përgjigjet kësaj pyetjeje. Ndonjëherë njerëzit, duke u përpjekur të heqin qafe shqetësimet, marrin vetë -mjekim - masazh, antibiotikë, qetësues dhimbjesh dhe ilaçe të tjera. Sidoqoftë, pasojat e veprimeve të tilla mund të mos jenë më të favorshmet.

Duhet të kuptohet se cilat janë sëmundjet dhe kushtet e listuara më sipër dhe si mund të jenë të rrezikshme, dhe gjithashtu pse nuk mund t'i trajtoni ato vetë.

dëmtimi i shtyllës kurrizore si shkak i dhimbjes së qafës

Osteokondroza e qafës së mitrës

Shfaqja e kësaj patologjie tek njerëzit shoqërohet me specifikat anatomike. Dimensionet e rruazave të qafës së mitrës janë shumë më të vogla se strukturat kockore të segmenteve të tjera të shtyllës kurrizore. Qafa është vazhdimisht nën stres, dhe kjo për faktin se funksionet e saj kryesore janë të mbështesin kokën dhe të sigurojnë lëvizshmërinë e saj. Nëse një person pyet pse qafa dhemb nga prapa, atëherë ai duhet të konsultohet nëse ka osteokondrozë në këtë pjesë të shtyllës kurrizore.

Simptomat e kësaj sëmundjeje mund të jenë si më poshtë:

 1. Dhimbje nga qafa në shpatull që shtrihet në sipërfaqen e jashtme të shpatullës, parakrahut dhe duarve.
 2. Dhimbje depërtuese në qafë ose në zonën zverku (veçanërisht më keq në mëngjes, me lëvizje të kokës, kollitje, etj. ).
 3. Dhimbje koke (paroksizmale ose e vazhdueshme, e shurdhër, impulsive, e rënduar duke e kthyer kokën), marramendje, shikim i paqartë, zhurmë në vesh.
 4. Dhimbje në muskujt e gjoksit.
 5. Ekziston një shkelje e rrjedhjes së gjakut të arterieve cerebrale, e cila ndonjëherë çon në humbje të përkohshme të vetëdijes. Me një përkeqësim të shëndetit, funksionet e të folurit dhe motorit mund të dëmtohen.

Nuk ia vlen ta trajtoni këtë sëmundje vetë, pasi pasojat e veprimeve të tilla mund të jenë larg nga gëzimi. Por duke iu drejtuar profesionistëve, një person mund të jetë i sigurt se terapia do të jetë me cilësi të lartë dhe efektive.

Në mënyrë tipike, trajtimi i osteokondrozës së qafës së mitrës mund të përfshijë përdorimin e barnave të ndryshme anti-inflamatore dhe analgjezike, xhel dhe vajra restaurues, fizioterapi dhe ushtrime shëndetësore. Mund të përdoren arna të ndryshme mjekësore dhe kështu me radhë.

Osteoporoza

Kjo është një sëmundje e kockave që ndodh kur kockat humbasin densitetin e tyre. Si rezultat, ato bëhen të dobëta dhe mund të prishen kur bien ose ndikime të vogla. Isshtë më e zakonshme tek gratë gjatë menopauzës, por zakone të tilla si pirja e duhanit, pirja e dendur, dieta e varfër dhe sjellja sedentare rrisin rrezikun e shfaqjes së tij.

dhimbje në shpinë të qafës së mitrës

Për shumë njerëz, formulimi i një diagnoze të tillë mund të jetë përgjigja në pyetjen pse qafa dhemb nga pas dhe në të njëjtën kohë i jep krahëve dhe shpatullave.

Mjekët dallojnë tre faza të kësaj sëmundjeje. Faza e parë supozon se një person fillon të përjetojë ndryshime të tilla në shpinë të qafës së mitrës si një rënie në densitetin e rruazave, shfaqen ngërçe të buta, dobësi dhe dhimbje. Në fazën e dytë, shfaqen dhimbje koke të vazhdueshme, presioni mund të bjerë ndjeshëm dhe të rritet mbi normalen, shfaqen mpirje në duar dhe dobësi e përgjithshme. Faza e tretë (më e vështira) supozon se një person përjeton deformime të rënda në rruaza, një gungë mund të shfaqet në zonën e jakës, dhe dhimbjet e kokës dhe qafës bëhen shokë të vazhdueshëm.

Trajtimi i osteoporozës ka për qëllim ngadalësimin ose parandalimin e zhvillimit të tij, ruajtjen e dendësisë minerale të kockave dhe zvogëlimin e dhimbjes. Kjo arrihet përmes përdorimit të shtojcave dhe ilaçeve, si dhe rishikimit të stilit të jetës së një personi në favor të ngarkesave të lehta, por konstante (shëtitjet, sportet), ushqimin e duhur.

Spazma e muskujve

Pse dhemb qafa në anën e majtë? Shkaku mund të jetë një spazmë. Ndodh jo vetëm në të majtë, por mund të prekë të djathtën dhe pjesën e pasme të qafës. Kjo është për shkak të tkurrjes së pavullnetshme të muskujve si rezultat i një sforcimi intensiv. Situata shpesh shkakton dhimbje të forta që zgjasin nga minuta në disa ditë.

Duke pyetur pse muskujt e qafës lëndohen, një person duhet të mendojë se si fle, punon, ulet. Shpesh, spazmat ndodhin për shkak të një shkelje të pozicionit natyror të trupit, transferimit të peshave mbi supet, përfshirë çantat, shpatullat e kërrusura dhe kushtet e tjera (përfshirë sëmundjet serioze).

Qetësuesit e dhimbjeve mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të qafës, lehtësimin e tensionit të muskujve dhe zvogëlimin e inflamacionit. Sidoqoftë, ato duhet të merren, duke ndjekur udhëzimet e bashkangjitura dhe me dijeninë e mjekut. Nëse nuk jeni të sigurt se dhimbja e qafës është shkaktuar nga spazma, nuk duhet të merrni asnjë ilaç para se të konsultoheni me një specialist. Në këtë rast, mund të aplikoni një pako akulli (të mbështjellë me një peshqir) në qafën tuaj për të lehtësuar përkohësisht dhimbjen.

Gjithmonë ia vlen të mbani mend se është shumë e vështirë të përcaktoni në mënyrë të pavarur se çfarë ju dhemb qafa. Nëse shqetësimi vazhdon ose intensifikohet, atëherë kjo mund të jetë një arsye shumë serioze për të shkuar te mjeku juaj.

Disk i hernizuar

Ky element është një ligament i fortë që lidh një kockë vertebrale me një tjetër. Disqet janë jastëkë zbutës midis secilës rruazë të kolonës. Një hernie në shpinë të qafës së mitrës mund të ndodhë kur ushtrohet shumë presion edhe në një disk të shëndetshëm (duke mbajtur ngarkesa të rënda, duke rënë nga një lartësi).

Simptomat e kësaj gjendje zakonisht përfshijnë dhimbje të forta që mund të përhapen në njërën ose në të dy krahët ose këmbët, si dhe mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash në ekstremitete, dobësi të muskujve dhe humbje të ndjesisë. Fillimisht, një person mund të mos e kuptojë pse qafa dhemb kur kthehet, përkulet ose lëvizje të tjera të zakonshme. Sidoqoftë, me kalimin e kohës, shqetësimi bëhet i padurueshëm. Disa njerëz mund të mos kenë dhimbje në qafë ose shpinë me një herni disk. Ku simptomat do të shfaqen varet nga vendi ku ndodhet saktësisht patologjia.

Trajtimi i një hernie diskale varet nga ashpërsia e sëmundjes dhe dëmtimi i dukshëm. Më shpesh, gjendja e njerëzve përmirësohet brenda gjashtë javësh pas vizitës së parë tek mjeku. Në shumë raste, mjekimi dhe terapia fizike cilësore janë të mjaftueshme. Në terapi, ilaçet mund të përdoren për të kontrolluar dhimbjen, për të zvogëluar spazmin e muskujve.

Inflamacion i nyjeve limfatike

Në mënyrë tipike, patologji të tilla rezultojnë nga ekspozimi ndaj baktereve ose viruseve. Kur këto ndryshime ndodhin në trup, nuk bëhet e vështirë të kuptohet pse qafa dhemb në të majtë ose në të djathtë, pasi në këto zona ndodhen nyjet limfatike. Ato mund të fryhen në përgjigje të një infeksioni të sipërm respirator, siç është ftohja. Simptomat shoqëruese që mund të jenë të pranishme së bashku me edemën janë kollë, lodhje, të dridhura, rrjedhje hundësh, djersitje e madhe.

inflamacion i nyjeve limfatike si shkak i dhimbjes së qafës

Çfarë dhemb qafa me inflamacion të nyjeve limfatike? Përgjigja është e thjeshtë: procesi patologjik prek përfundimet nervore, të cilat dërgojnë sinjale dhimbjeje.

Trajtimi i një gjendjeje të tillë zakonisht përfshin identifikimin e natyrës së tij (virusi, infeksioni, bakteret, tumori). Pastaj mjeku përshkruan ilaçe për trajtimin e shkakut rrënjësor, i cili ka një efekt të dobishëm në heqjen e procesit inflamator.

Çrregullime të ndryshme sistemike në trup

Ndonjëherë njerëzit mund të mos e kuptojnë pse qafa dhe koka dhemb, nga të cilat këto ndjesi shkojnë në shpinë ose krahë. Shpesh kjo gjendje mund të shkaktohet nga disa çrregullime sistemike në trup. Këto përfshijnë tumore të ndryshme, depresion, artrit, procese infektive, meningjit, hemorragji të brendshme dhe patologji të tjera serioze.

Dhimbja në rajonin e qafës së mitrës mund të ndodhë edhe kur trupi nuk merr në sasinë e kërkuar të disa substancave të dobishme (vitamina, mikro- dhe makroelemente).

Pse qafa dhemb përpara, prapa, ose ndjeni siklet dhe dhimbje koke, vetëm mjeku do të përgjigjet sipas rezultateve të testeve dhe studimeve shtesë. Shkaku rrënjësor mund të jetë për shkak të gjendjes së keqe të organeve të tjera, jo vetëm zonës së jakës.

dhimbje në shpinë të qafës së mitrës

Diagnostikues

Gjëja e parë që duhet bërë për të përcaktuar shkakun që shkakton dhimbje në qafë është të vizitoni një terapist. Ai do të caktojë konsultimin e nevojshëm me specialistë të tjerë dhe do të përcaktojë nevojën për metoda teknologjike diagnostikuese.

Specialisti do të shpjegojë pse qafa dhemb në anën e djathtë, në të majtë ose në një pjesë tjetër të saj. Ai do të mbledhë një histori të plotë dhe do të përcaktojë se çfarë çrregullimesh në trup po ndodhin aktualisht.

Gjatë ekzaminimit, një personi mund t'i caktohen metodat e mëposhtme diagnostikuese:

 • MRI;
 • CT;
 • EKG;
 • Ultratinguj.

MRI mund të ndihmojë në përcaktimin e gjendjes së indeve, skanim CT - për të identifikuar patologjitë në rruazat e qafës së mitrës, ultratingulli është i nevojshëm për të studiuar unazën arteriale, enët dhe indet e afërta dhe EKG në mënyrë që mjeku të përjashtojë patologji të ndryshme kardiake.

Përveç kësaj, një nga testet e detyrueshme është studimi i gjakut të pacientit, i cili do të ndihmojë në përcaktimin nëse proceset inflamatore ose infektive po ndodhin në trup.

Çfarë të bëni?

Çdo person në dhimbje dëshiron të heqë qafe atë sa më shpejt të jetë e mundur. Për shqetësimin e qafës, sa vijon mund të ndihmojnë:

 1. Aplikoni akull në vendin e lënduar (fillimisht mbështilleni me një peshqir).
 2. Nëse dhimbja e lehtë shkaktohet nga stërvitja e tepërt, duhet të ndaloni përkohësisht ushtrimet e rënda fizike dhe t’i jepni kohë muskujve të qafës tuaj për të pushuar.
 3. Necessaryshtë e nevojshme të bëni ushtrime të lehta të qafës (kthesa dhe kthesa të ngadalta) gjatë gjithë ditës.
 4. Ju duhet të kontrolloni qëndrimin tuaj në mënyrë që të mos përkeqësoni situatën me ngarkesa shtesë në muskujt dhe rruazat.
dhimbje në qafë tek meshkujt

Nëse dhimbja vazhdon brenda një deri në dy ditë, duhet të kërkoni ndihmë nga një mjek i cili do të përcaktojë pse dhemb qafa. Nëse simptomave të tilla si nyjet limfatike të fryra, ethe, mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash, ënjtje, nauze dhe paaftësi për të lëvizur kokën ose gjymtyrët i shtohen kësaj, atëherë duhet të telefononi menjëherë një ekip ambulance ose të shkoni vetë tek një specialist.

Profilaksi

Për të mos u habitur pse qafa dhemb më afër kokës, në vende të tjera ose shfaqen spazma të muskujve, është e rëndësishme të monitoroni shëndetin tuaj dhe të ndiqni një numër rekomandimesh të mëposhtme:

 1. Ju duhet të flini vetëm në jastëkë të rehatshëm që do të lejonin që shpina e qafës së mitrës të relaksohej gjatë pushimit. Për të shmangur problemet e qafës dhe shpinës, është mirë të blini një jastëk ortopedik.
 2. Pozicioni më i mirë për një pushim të rehatshëm të të gjithë shtyllës kurrizore është shtrirë në shpinë. Ju duhet të stërviteni për të fjetur në këtë pozicion.
 3. ju duhet të zgjidhni lartësinë e duhur të karriges dhe të monitoroni pozicionin kur punoni në kompjuter.
 4. Nuk ia vlen të shkruani mesazhe, të luani lojëra ose të lexoni në pajisjet mobile për një kohë të gjatë. Kjo krijon një ngarkesë të tepërt në qafë (më shpesh, gjatë këtij aktiviteti, koka ulet, gjë që shkakton shqetësime në punën e kësaj pjese të shtyllës kurrizore).
 5. Shtë e rëndësishme t'i kushtoni vëmendje dhe të gjeni kohë për stërvitje, shëtitje në ajër të pastër dhe sport.
 6. Ju duhet të rregulloni dietën dhe dietën tuaj. Veryshtë shumë e rëndësishme që trupi të marrë sasinë e kërkuar të ushqyesve gjatë gjithë ditës.
 7. Bestshtë mirë të heqësh dorë nga zakonet e këqija (ngrënia e tepërt, pirja e duhanit, pirja e alkoolit dhe droga).

Përfundim

Duke marrë parasysh arsyet kryesore pse qafa dhemb, mund të konkludojmë se nuk ka gjasa që të jetë e mundur të vendosni dhe rregulloni problemin vetë. Prandaj, është e rëndësishme të mos hezitoni. Duhet të shihni menjëherë një specialist, edhe nëse dhimbja e qafës suaj mund të tolerohet. Vlen të kujtohet se edhe shqetësimi i vogël mund të tregojë shqetësime në funksionimin e trupit.