Pse shfaqen dhimbjet e shpinës?

Dhimbja e shpinës është një simptomë e mbi 20 sëmundjeve. Këto janë sëmundje kardiovaskulare dhe nervore. Për të vendosur një diagnozë të saktë, është e nevojshme të konsultoheni me një neurolog, kardiolog, të kaloni disa teste dhe t'i nënshtroheni ekzaminimeve. Pasi të vendoset diagnoza, trajtimi duhet të fillojë menjëherë, pasi vonesa mund të përkeqësojë situatën.

Dhimbja e shpinës mund të shfaqet në shpinë, nën shpatull, nën brinjë dhe në rajonin e mesit.

dhimbje në pjesën e sipërme të shpinës

Dhimbja në shpinë është gjithashtu e lokalizimit të ndryshëm:

 • dhimbje qafe;
 • dhimbje gjoksi;
 • dhimbje shpine;
 • dhimbje në zonën e legenit;
 • dhimbje në pjesën e pasme.

Ndjesitë e dhimbjes mund të jenë lokale ose të rrezatojnë në gjymtyrë, nën shpatullën, në shpatull.

Pacientët e karakterizojnë dhimbjen e tyre si dhembje, gjuajtje, therje dhe pjekje. Kjo kryesisht i referohet dhimbjes në gjoks dhe pjesën e poshtme të shpinës.

Shkaqet e dhimbjes së shpinës

Me shumë sëmundje të shtyllës kurrizore dhe mbaresa nervore të kapura, shpina mund të dëmtojë. Por, këto sëmundje shpesh dhe për një kohë të gjatë nuk e bëjnë veten të ndihen. Dhimbja shfaqet në rastin e një faktori provokues, në të cilin sëmundja duket se zgjohet nga letargji. Atëherë ju duhet të merrni ilaçe kundër dhimbjeve dhe të trajtoni vetë sëmundjen.

Shkaqet e dhimbjes

 1. Tensioni afatgjatë i muskujve.
 2. Mbingarkesë e rëndë fizike.
 3. Pozicion i zgjatur i pandryshuar i trupit. Një person ulet ose qëndron për një kohë të gjatë, pa ndryshuar pozicionin e trupit të tij, pa bërë një ngrohje.
 4. Lëndimi i shtyllës kurrizore.
 5. Hipotermia e trupit.

Çfarë kontribuon në dhimbjen e shpinës

 • rachiocampsis;
 • pak aktivitet fizik;
 • heqja e gabuar e peshës;
 • mobilje të papërshtatshme që shkaktojnë siklet në shtyllën kurrizore;
 • çekuilibër hormonal.

Sëmundjet që shkaktojnë dhimbje në shpinë

 1. Osteokondriti i shtyllës kurrizore.
 2. Mioziti i muskujve të shtyllës kurrizore.
 3. Nevralgji.
 4. Radikuliti në rajonin e mesit.

Simptomat e sëmundjeve që shkaktojnë dhimbje në shpinë

dhimbja e shpinës rrezaton në shpatull

Osteokondriti i shtyllës kurrizore

Ky është një inflamacion i disqeve ndërvertebral, në të cilat ndodh deformimi i tyre.

Dhimbja në osteokondrozë po dhemb, e cila nuk lejon që për një kohë të gjatë të durojë aktivitetin fizik. Ndjenjat e dhimbshme qetësohen herë pas here dhe shfaqen përsëri në rrethana të pakëndshme. Në raste të rënda, zhvillohet hernia diskale. Dhimbja e shpinës përkeqësohet. Pacienti është përkohësisht i paaftë për të punuar.

Mioziti i fibrave të muskujve të shpinës

Dhimbja e dhimbshme rritet me një frymë të thellë ose kur lëviz. Ndodh që dhimbja nuk lejon që një person të bjerë në gjumë. Ndonjëherë temperatura rritet pak, pacienti dridhet. Muskujt e lënduar trashen dhe lëndohen kur palpohen.

Nevralgji interkostale

Shkakton dhimbje të vazhdueshme. Dhimbja është më e keqe kur personi merr frymë thellë, teshtin ose kollitet. Dhimbja duket se e rrethon shpinë, duke rrezatuar midis brinjëve. Në palpim, muskujt nuk janë të tensionuar, por të dhimbshëm. Së bashku me nevralgjinë ndërkostale, dhimbja shfaqet nga angina pectoris dhe infarkti i miokardit. Në këtë rast, dhimbja rrezaton në zemër.

Shiatiku lumbosakral

Me inflamacion të shtyllës lumbosakrale, dhimbja mund t'i jepet këmbës ose muskujve gluteus. Ndodhin spazma të muskujve. Dhimbjet e dhembjes ndërpriten nga dhimbjet e të shtënave. Me dhimbje kaq të forta, pacienti nuk është në gjendje të lëvizë dhe vetëm të ulet i qetë.

Gjatë një sulmi të nevralgjisë, ai bëhet i mpirë nga tronditja e dhimbshme. Ndodh që me dhimbje mund të ketë mpirje, ndjesi djegieje ose një ndjesi të vogël shpimi gjilpërash. Njerëzit e quajtën këtë gjendje një lumbago.

Si të trajtoni dhimbjet e shpinës të shkaktuara nga sëmundjet e shtyllës kurrizore?

 1. Me dhimbje, pacienti duhet të lëvizë sa më pak të jetë e mundur.
 2. Flini në një dyshek të rehatshëm dhe të fortë.
 3. Merrni ilaçe anti-inflamatore, ato lëshohen në tableta dhe ampula. Për dhimbje të forta, jepen injeksione. Pomada duhet të aplikohet jo vetëm në vendin e zhvendosjes së dhimbjes, por edhe në indet përreth. Një vaj që përmban helm të bletës ose gjarprit përdoret vetëm në vendin që dhemb.
 4. Përgatitjet me një efekt ngrohjeje. Ato përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe lehtësojnë dhimbjen. Përdorimi i suvave të mustardës gjithashtu ndihmon.
 5. Procedurat fizioterapeutike të tilla si elektroforeza dhe ultratingulli ndihmojnë. Ndonjëherë përdoret akupunktura.
 6. Për dhimbje të forta në shpinë të shkaktuara nga shiatiku ose nevralgjia, merren analgjezikë. Ose ata bëjnë një bllokim të novokainës.
 7. Vitaminat B janë të përshkruara në formën e injeksioneve. Pastaj mund të merrni pilula.

Dhimbjet e shpinës shkaktohen nga sëmundjet e organeve të brendshme. Një diagnozë e saktë mund të vendoset vetëm nga një mjek me një ekzaminim të plotë.

Si të trajtoni dhimbjen e shpinës gjatë faljes:

 • ushtrime speciale;
 • një regjim të rregullt pune dhe pushimi;
 • papranueshmëria e fizikës së rëndë;
 • fizioterapi;
 • trajtimi në një sanatorium;
 • përdorimi i vitaminave B. Ato përmirësojnë ushqimin në indet e përflakur dhe i lehtësojnë ato.
 • përdorimi i barnave anti-inflamatore;
 • me një hernie të shtyllës kurrizore, nganjëherë përshkruhet një operacion në departamentin neurokirurgjik.

Çdo sëmundje është më e lehtë të parandalohet sesa të shërohet. Për të shmangur sëmundjet e shtyllës kurrizore, duhet të respektohen rregullat e mëposhtme.

 1. Monitoroni qëndrimin tuaj
 2. Mos ngrini objekte të rënda.
 3. Për të jetuar një mënyrë jetese aktive.