Osteokondroza e gjoksit

osteokondroza e rajonit torakal

Klinikisht, osteokondroza torakale (kondroza) manifestohet me dhimbje akute, shpuese ose të shurdhër, të dhimbshme, kërcitje dhe klikime gjatë përkuljes, ngurtësim.

Për patologjinë, simptomat specifike karakteristike dhe të shumta janë një ndjenjë e mungesës së ajrit gjatë thithjes, siklet në rajonin kardiak dhe madje edhe dhimbje të fytit.

Trajtimi i patologjisë është kryesisht konservativ me ilaçe farmakologjike. Gjithashtu kryhen procedurat e fizioterapisë, seancat e masazhit dhe përdoren kiropraktorët.

Nëse një trajtim i tillë është joefektiv, pacientit i tregohet ndërhyrje kirurgjikale.

Detajet e simptomave

Simptomat e osteokondrozës së shtyllës kurrizore nuk shfaqen kurrë menjëherë. Në fazën fillestare të zhvillimit të kësaj patologjie degjenerative-distrofike, vërehet vetëm siklet i butë në shpinë. Pacientët i marrin për lodhje banale pas një dite të vështirë pune, i fshijnë muskujt "të mpirë" për shkak të një qëndrimi të gjatë në një pozicion të trupit.

Por intensiteti i shqetësimit po rritet ngadalë, në mënyrë të qëndrueshme. Ndjesitë e pakëndshme zëvendësohen nga dhimbje të forta, të ndërlikuara nga diapazoni i kufizuar i lëvizjes, marramendje dhe dhimbje koke. Në mjekësi, të gjitha simptomat e osteokondrozës së një lokalizimi të caktuar ndahen në disa grupe. Kjo ndihmon për të diagnostikuar atë më shpejt dhe për të përcaktuar taktikat e trajtimit.

Në një shënim!Simptomat e osteokondrozës torakale tek burrat dhe gratë nuk ndryshojnë në karakter, ashpërsi ose lokalizim. Por në seksin më të fortë, ato mund të lindin pak më vonë për shkak të sistemit më të fortë muskuloskeletor. Gjithashtu, disa burra kanë mosfunksionim erektil në sfondin e osteokondrozës.

Simptomat vertebrale

Nën ndikimin e faktorëve të pafavorshëm (hipotermia, rritja e aktivitetit fizik), një falje afatgjatë e osteokondrozës së gjoksit mund të ndërpritet nga një sulm i papritur i dhimbjes akute. Edhe më shpesh, ajo provokohet nga një qëndrim i gjatë në një pozicion të trupit, për shembull, në një pozicion ulur. Nëse një person ngrihet papritmas, atëherë ka një dhimbje kaq të mprehtë në shpinë saqë ai humbet aftësinë për të lëvizur për disa minuta.

Në mjekësi, kjo gjendje quhet dorsago. Ai ndryshon nga dhimbja e zakonshme në simptomat shoqëruese:

 • ndjenja e mungesës së ajrit gjatë thithjes;
 • ngurtësim i rëndë.

Kursi i patologjisë shpesh ndërlikohet nga dorsalgjia - dhimbje në shpinë torakale, intensiteti i së cilës rritet gradualisht. Ajo rritet me përkuljen, duke e kthyer trupin në anët. Për të mos përjetuar dhimbje, një person merr një pozicion të detyruar. Në të njëjtën kohë, ai tendos pa dashje muskujt e shpinës, duke provokuar pa dashje mbingarkesën e tyre. Tani ata gjithashtu fillojnë të lëndohen, veçanërisht kur ecin.

Simptoma ekstravertebrale

Ndërsa osteokondroza torakale zhvillohet, disqet ndërvertebral bëhen më të hollë dhe shkatërrohen. Këto jastëkë kërcorë nuk mund të shpërndajnë më ngarkesat që dalin, përjashtojnë ndikimin e rruazave kundër njëri -tjetrit. Shkaktohet një përgjigje kompensuese e trupit - strukturat e eshtrave fillojnë të deformohen me formimin e rritjeve. Ata shtypin në mbaresa nervore të ndjeshme, dëmtojnë kanalin kurrizor. Prandaj, ka simptoma specifike të osteokondrozës torakale tek gratë dhe burrat: humbja e ndjeshmërisë së pjesëve të caktuara të trupit, një ndjesi djegieje dhe "gunga patash" rrëshqanore.

E rëndësishme! Osteokondroza e lokalizimit torakal shpesh manifestohet me një kollë të thatë, joproduktive, dhimbje të fytit, një ndjenjë koma në të, si dhe çrregullime urinare.

Por kjo nuk është e gjitha. Rrënjët kurrizore janë përgjegjëse jo vetëm për inervimin (transmetimin e impulseve nervore) të shtyllës kurrizore, por edhe për organet e brendshme. Prandaj, kur ato cenohen, ka ndjesi të pakëndshme nga mëlçia, veshkat, trakti tretës, miokardi. Cilat janë shenjat jo karakteristike për patologjitë e shpinës të manifestuara nga osteokondroza torakale:

 • dhimbje në rajonin e zemrës, identike me përsëritjen e angina pectoris, gulçim, një ndjenjë e "ngjeshjes" së zemrës;
 • sulme paniku, paqëndrueshmëri psikoemocionale, frikë e paarsyeshme, ankth, çrregullime të gjumit;
 • siklet në rajonin epigastrik, periudha të përziera, ndonjëherë duke çuar në të vjella, tharje të thartë, fryrje, skuqje dhe gjëmim në të;
 • çrregullime të peristaltikës - kapsllëk ose diarre;
 • frymëmarrje të vonuara, të munduara me të qara.

Dhimbjet nuk lokalizohen drejtpërdrejt në vendin e diskut të shkatërruar ndërvertebral dhe (ose) hernisë ndërvertebrale të formuar. Ato rrezatojnë përgjatë rrjedhës së nervit. Shenjat e osteokondrozës së rajonit torakal mund të maskohen si dhimbje barku renale, simptoma të gastritit, ulcerave të stomakut, hepatitit, pankreatitit, kolecistitit dhe madje edhe gastroenteritit.

Mielopatia me kompresion

Ky është emri i sindromës ekstravertebrale, e cila rrallë shihet në praktikën klinike. Ajo vërehet në 3-4 faza të sëmundjes, kur, për shkak të humbjes së stabilitetit nga segmenti vertebral, bërthama pulposus del jashtë përtej unazës fibrosus. Formohet një hernie ndërvertebrale, e cila vazhdimisht shtyp në palcën kurrizore. Në një takim me një vertebrolog ose neurolog, pacientët ankohen për dhimbje të shpeshta të brezit që rrezatojnë në zonën e ijëve. Në të njëjtën kohë, ka ndjenja të dobësisë, mpirje të ekstremiteteve të poshtme.

Në sfondin e shkeljes së palcës kurrizore, inervimi është i shqetësuar seriozisht. Në mungesë të trajtimit, aktiviteti funksional i organeve të vendosura në legenin e vogël zvogëlohet. Mielopatia e ngjeshjes shkakton probleme me lëvizjet e zorrëve. Dhe për shkak të ngushtimit të theksuar të diametrit të kanalit kurrizor, ndjeshmëria e këmbëve bie. Në raste të rënda, pacientët diagnostikohen me parezë (paralizë të pjesshme ose të plotë) të një ose dy ekstremiteteve të poshtme.

Simptomat e faljes

Jashtë recidivave, osteokondroza e gjoksit pothuajse nuk e shqetëson një person. Herë pas here, shfaqet një dhimbje tërheqëse, e dhimbshme e shpinës, e cila zakonisht zhduket pas një pushimi të gjatë. Por ia vlen të paktën të rrisni pak ngarkesën në shpinë, të ngrini një objekt të rëndë ose të përkuleni, siç vijon rikthimi tjetër. Mund të shkaktohet nga faktorë të tillë:

 • situata stresuese, gjendje depresive;
 • hipotermi, ndryshime të papritura të temperaturës;
 • qëndrimi i zgjatur në një pozicion të trupit;
 • abuzimi me alkoolin;
 • dietë e pabalancuar, mungesë ushqimesh të larta në kalcium, fosfor, mangan, molibden në dietë.

Ndonjëherë faza e faljes përfundon sepse një person përpiqet të shmangë një rikthim tjetër. Ai viziton një kiropraktor ose terapist masazhi me një reputacion të dyshimtë ose pak përvojë praktike. Një përpjekje për të shtrirë shtyllën kurrizore çon në një përkeqësim tjetër.

Metodat kryesore të trajtimit

Ende nuk është e mundur të shërohet plotësisht patologjia, kështu që të gjitha përpjekjet e mjekëve kanë për qëllim përmirësimin e mirëqenies së pacientit. Pacientëve u rekomandohet të veshin produkte ortopedike (korse, fasha), të cilat rregullojnë strukturat vertebrale, parandalojnë zhvendosjen e tyre. Janë përshkruar barna të grupeve të ndryshme klinike dhe farmakologjike, kryhen masa fizioterapeutike dhe ushtrime fizioterapie.

terapi manuale për osteokondrozën e gjoksit

Lëvizjet e duarve të kiropraktorit kanë për qëllim rritjen e boshllëqeve midis rruazave, të cilat zvogëlohen në osteokondrozën torakale.

E rëndësishme!Me osteokondrozën e gjoksit me ashpërsi të lartë, trajtimi konservativ është i padobishëm. Pacientëve u ofrohet menjëherë ndërhyrje kirurgjikale - prerja e një hernie ndërvertebrale, artrodeza, vendosja e implanteve në vend të një disku të dëmtuar, shartimi i kockave.

Terapi medikamentoze

Trajtimi i osteokondrozës së shpinës torakale ka për qëllim eliminimin e të gjitha simptomave, pengimin e proceseve destruktive dhe degjeneruese. Gjatë periudhave të përkeqësimit, përdoren zgjidhje për administrim parenteral, të cilat tregojnë efekte pas 5-10 minutash. Pastaj rezultati konsolidohet duke marrë një kurs të përgatitjeve të tabletave, duke aplikuar vajra dhe xhel. Në fazën e faljes, përdoren kryesisht agjentë të jashtëm, të cilët kanë një efekt më të butë në trup.

Barna anti-inflamatore jo-steroide (NSAIDs)

Ky është grupi më i përdorur i barnave në trajtimin kompleks të osteokondrozës së gjoksit. Përbërësit e tyre aktiv bllokojnë biosintezën e ndërmjetësve të dhimbjes, inflamacionit dhe etheve nga acidet arachidonic. Edhe pas një përdorimi të vetëm të NSAIDs, mirëqenia e një personi përmirësohet ndjeshëm:

 • ashpërsia e sindromës së dhimbjes zvogëlohet;
 • kërcitja e pakëndshme që ndodh kur trupi kthehet dhe anohet zhduket;
 • proceset inflamatore në indet e buta dobësohen, edema zgjidhet;
 • diapazoni i lëvizjes në rajonin e kraharorit rritet.

Për të ndaluar rikthimet, përdoren zgjidhje intramuskulare. Përgatitjet në kapsula ose tableta mund të përballojnë dhimbjen e moderuar. Dhe vajrat dhe xhelat eliminojnë shpejt sikletin e lehtë.

Përgatitjet me vitamina B

Përgatitjet me vitamina të grupit B. përballen mirë me çrregullimet e inervimit. Ato përmirësojnë transmetimin e impulseve nervore në sistemin nervor qendror dhe periferik, stimulojnë restaurimin e rrënjëve të dëmtuara të shtyllës kurrizore. Përbërja e fondeve përfaqësohet nga tiamina, riboflavina, piridoksina, cianokobalamina.

Në javën e parë të terapisë, praktikohet administrimi intramuskular i barnave, të cilat, përveç vitaminave, përmbajnë lidokainë, e cila eliminon menjëherë dhimbjen. Dhe pastaj, për një muaj, pacientët shfaqen duke marrë pilula.

Glukokortikosteroidet

Përdorimi i këtyre analogëve sintetikë të hormoneve, të cilat prodhohen nga gjëndrat mbiveshkore, praktikohet kur mjetet më të sigurta janë joefektive. Glukokortikosteroidet u përshkruhen pacientëve me dhimbje akute, shpuese të shpinës, që rrezatojnë në organet e brendshme. Ilaçet mund të merren me gojë, por shumë më shpesh ato administrohen në mënyrë parenterale, përfshirë në vendet e disqeve të shkatërruar.

Glukokortikosteroidet kanë një gamë të gjerë kundërindikacionesh dhe efekte anësore të mundshme. Trajtimi afatgjatë i kondrozës së shpinës torakale me hormone çon në dëmtimin e indeve të mëlçisë, veshkave dhe stomakut. Pra përdorimi i tyre është i ndaluar te pacientët me cirrozë, sëmundje të ulçerës peptike, insuficiencë renale dhe osteoporozë.

Relaksues të muskujve

Dhimbja e shpinës shpesh i atribuohet rritjes së tonit të muskujve skeletorë. Për ta qetësuar atë, përdoren relaksues të muskujve - së pari në formën e zgjidhjeve për administrim parenteral, dhe më pas në tableta. Ilaçet lehtësojnë spazmin e muskujve që shkakton ngjeshjen e rrënjës kurrizore. Cilat relaksues të muskujve janë më efektivët:

 • bllokimi i reflekseve polisinaptike;
 • relaksimi i muskujve spazmatikë;
 • reduktimin e lirimit të prostaglandinave.

Ilaçet përdoren rrallë për monoterapi. Trajtimi i kondrozës së gjoksit kryhet me relaksues të muskujve në kombinim me glukokortikosteroidet ose ilaçe anti-inflamatore jo-steroide. Pengesa e tyre e rëndësishme është formimi mjaft i shpejtë i varësisë, kështu që është e ndaluar t'i përdorni ato për më shumë se një javë.

Kondroprotektorët

Ndryshe nga ilaçet që eliminojnë simptomat e osteokondrozës së gjoksit, ilaçe të tilla përdoren gjithashtu për terapi patogjenetike. Ky është grupi i vetëm i ilaçeve që mund të rrisin prodhimin e kondrociteve, të cilat janë të nevojshme për restaurimin e pjesshëm të disqeve ndërvertebrale kërcore. Të gjitha efektet terapeutike të kondroprotektorëve janë për shkak të përmbajtjes së lartë të glukozaminës dhe / ose kondroitinës.

Por jo vetëm për aftësinë për të rivendosur disqet, kondroprotektorët vlerësohen. Komponentët e tyre shkëlqejnë në zonën e segmentit vertebral të dëmtuar. Pas 2-3 javësh, krijohet përqendrimi maksimal terapeutik i glukozaminës dhe kondroitinës. Tani ilaçet kanë filluar të tregojnë një efekt të theksuar analgjezik, anti-inflamator, anti-edematoz.

Rekomandim!Këshillohet që të trajtoni osteokondrozën me kondroprotektorë në formën e tretësirave të injektimit ose tabletave. Pavarësisht nga të gjitha sigurimet e prodhuesve për efektivitetin e vajrave dhe kremrave, ata nuk mund të sigurojnë një bazë dëshmie për efikasitetin e tyre terapeutik.

Trajtimi jo-drogë

Trajtimi i osteokondrozës së rajonit torakal me ilaçe farmakologjike duhet të kombinohet domosdoshmërisht me edukimin e rregullt fizik. Terapia e ushtrimeve është metoda më efektive e terapisë për të shmangur aftësinë e kufizuar. Falë stërvitjes së përditshme, korniza muskulare e shpinës dhe aparati ligamento-tendinor i rajonit torakal forcohet, prodhimi i lëngut sinovial që ushqen strukturat vertebrale është përmirësuar. Grupi i ushtrimeve përcaktohet nga mjeku i terapisë së ushtrimeve pas studimit të rezultateve të diagnostikimit me rreze X. Ai është i pranishëm në klasat e para, monitoron dozën e ngarkesave.

Gjithashtu praktikohet terapi manuale e osteokondrozës, që synon rritjen e boshllëqeve midis disqeve dhe rruazave. Tërheqja (tërheqja) e shpinës ose nënujore kryhet, dhe në shtëpi - varur në shirit. Efektiviteti i terapisë manuale rritet me kryerjen e njëkohshme të fizioterapisë:

 • elektroforezë;
 • terapi lazer;
 • magnetoterapi;
 • rrezatimi ultravjollcë;
 • rrymat diadinamike.

Pacientëve u tregohen 10-15 seanca të akupresurës klasike, vakum, skandinave. Gjithashtu të dobishme janë hirudoterapia, akupunktura, trajtimi në banjë me banja me radon dhe sulfid hidrogjeni.

Vetëm me ndihmën e një qasjeje të integruar për trajtimin e osteokondrozës torakale është e mundur të përjashtohen dëmtimet e mëtejshme të disqeve dhe deformimit të rruazave. Pajtueshmëria me rekomandimet e mjekut ndihmon për të hequr qafe të gjitha simptomat e patologjisë kronike sa më shpejt të jetë e mundur.