Trajtimi medikamentoz i artrozës së gjurit: ilaçe anti-inflamatore, bllokadë

Artroza e gjurit (gonartroza) është një sëmundje kronike e shkaktuar nga ndryshimet degjenerative në indin e kërcit. Sëmundja prish seriozisht ritmin e zakonshëm të jetës, duke shkaktuar dhimbje të forta dhe duke kufizuar lëvizshmërinë. Trajtimi mjekësor i artrozës së nyjës së gjurit ndihmon në ndalimin e dhimbjes dhe ndalimin e proceseve degjeneruese në fazat e hershme të sëmundjes. Në një datë të mëvonshme, problemi zgjidhet me ndihmën e një operacioni.

Trajtimi i artrozës me metoda konservative

Terapia e gonartrozës kryhet në mënyrë gjithëpërfshirëse dhe përfshin marrjen e medikamenteve, fizioterapisë, masazhit, terapisë ushtrimore. Medikamentet lehtësojnë dhimbjen, përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe nxisin rigjenerimin e indeve.

Gjatë trajtimit, ata përdorin:

 • pilula;
 • kremra;
 • xhel;
 • injeksione.

Mjekësia moderne po zhvillon mënyra të reja për trajtimin e gonartrozës. Terapia me qeliza staminale dhe terapia e plazmës së pasur me trombocitet janë metoda efektive. Mjekët tregojnë për efikasitetin e lartë të trajtimit dhe rigjenerimin e shpejtë të indeve.

mjeku ekzaminon gjurin për artrozë

Lehtësues kundër dhimbjeve dhe anti-inflamatorë

Zgjedhja e barnave për artrozën varet nga shkalla e sëmundjes, karakteristikat e organizmit dhe patologjitë shoqëruese. Në shkallën e parë të sëmundjes, një person ndjen pak siklet pas një ushtrimi të zgjatur, proceset distrofike sapo kanë filluar në indin kërc. Trajtimi kryhet duke përdorur pomada lokale. Për shqetësime dhe dhimbje të vogla rekomandohet:

 • bej gjimnastike;
 • zvogëloni stresin në nyje;
 • merrni komplekse vitaminash;
 • ndiqni një dietë.

Terapia kryesore medikamentoze përdoret për shkallën e dytë të sëmundjes. Një person fillon të përjetojë dhimbje, dëgjohet një kërcitje kur ecën, indi kërc bëhet më i hollë, diapazoni i lëvizjes është i kufizuar. Qëllimi i trajtimit është të lehtësojë dhimbjen, të ndalojë proceset shkatërruese në nyje dhe të rivendosë lëvizshmërinë e këmbës.

Për të lehtësuar dhimbjen, përdoren barna anti-inflamatore jo-steroide (NSAID), të cilat japin një efekt analgjezik dhe lehtësojnë proceset inflamatore në inde.

Në një shënim.Përdorimi afatgjatë i këtyre barnave ndikon negativisht në traktin gastrointestinal dhe mëlçinë.

Sot, mjekët po përshkruajnë gjithnjë e më shumë NSAID të "gjeneratës së re" që mund të përdoren për një kohë të gjatë dhe kanë efekte anësore minimale.

Nëse një sëmundje infektive bashkohet me artrozën, mjeku mund të përshkruajë antibiotikë. Për të zgjedhur ilaçin e duhur, identifikohet agjenti shkaktar i infeksionit. Për ta bërë këtë, merrni lëng nga zgavra artikulare dhe vendoseni në një medium ushqyes. Bazuar në rezultatet e analizës, mjeku përshkruan një ilaç.

Kondroprotektorë

Grupi kryesor i barnave në trajtimin e artrozës është kondroprotektorët. Ato aplikohen në një kurs të gjatë dhe pranohen mirë nga trupi. Falë substancave aktive, ato ndalojnë proceset shkatërruese në indin kërc, përmirësojnë prodhimin e lëngut sinovial dhe nxisin rigjenerimin e indeve.

Në një shënim.Ilaçet janë efektive në dy shkallët e para të gonartrozës. Në të tretën, indi kërc shkatërrohet dhe nuk mund të shërohet vetë.

Ilaçi më i përshtatshëm do të zgjidhet nga një specialist.

Në një shënim.Ilaçet janë në dispozicion në formën e tabletave dhe solucioneve për injeksion. Forma e dytë është më efektive. Efekti terapeutik fillon brenda pak minutash, duke anashkaluar procesin e përthithjes përmes traktit gastrointestinal.

Terapia plotësuese

Së bashku me kondroprotektorët, përshkruhen ilaçe që ndihmojnë në përmirësimin e proceseve metabolike, furnizimin me gjak dhe pasurojnë trupin me vitamina. Për terapi komplekse, përdoren barnat e mëposhtme:

 1. Relaksuesit e muskujve - eliminojnë spazmat e muskujve të lëmuar, zvogëlojnë dhimbjen;
 2. Venotonikët dhe vazodilatatorët përmirësojnë rrjedhjen e gjakut dhe trofizmin e indeve rreth artikulacionit;
 3. Komplekset e vitaminave ngopin trupin me substancat e nevojshme, kanë një efekt pozitiv në proceset metabolike dhe përmirësojnë mirëqenien e përgjithshme.
 4. Mjetet juridike lokale në formën e një kremi, vaji dhe xheli përmirësojnë qarkullimin e gjakut në nyjen e gjurit, kanë një efekt ngrohës dhe dekongestant dhe eliminojnë dhimbjen.
 5. Kompresat me medikamente janë më efektive se kremrat.

Injeksione intra-artikulare

Terapia për gonartrozën kryhet me një metodë tjetër - injeksione në nyje. Në mjekësi, kjo metodë e administrimit të barnave quhet bllokadë. Në varësi të barnave të përdorura, injeksioni ndihmon në ndalimin efektiv të sindromës së dhimbjes kur mjetet e tjera nuk ndihmojnë, eliminojnë shpejt inflamacionin dhe krijojnë një shtresë mbrojtëse që mbron indin kërc nga shkatërrimi i mëtejshëm.

Në një shënim.Sekuenca e trajtimit përcaktohet nga mjeku. Preparatet e acidit hialuronik administrohen vetëm pasi të jetë hequr procesi inflamator, përndryshe ecuria e sëmundjes mund të përkeqësohet.

injeksion në nyjen e gjurit për artrozë

Terapia me qeliza staminale dhe plazma

Metodat moderne të trajtimit të gonartrozës bazohen në invazivitetin e ulët dhe reduktimin e periudhës së rikuperimit. Procedura të tilla përfshijnë terapinë e qelizave staminale, të cilat, pas injektimit, janë të afta të shndërrohen në qeliza të indit të kërcit, duke kontribuar në rigjenerimin e tij. Materiali për procedurën merret nga embrionet dhe indet dhjamore, palca e eshtrave të një të rrituri.

Procedura ndihmon:

 • eliminoni dhimbjen;
 • lehtësimin e ënjtjes;
 • rivendosja e funksioneve motorike;
 • përmirësimi i të ushqyerit të përbashkët;
 • përshpejtimin e proceseve metabolike.

Qelizat staminale të marra rriten në kushte laboratorike, injektohen në kyçin e pacientit. Procedura kryhet nën anestezi lokale.

Në një shënim.Terapia kryhet vetëm kur ka ende ind kërcor dhe kur prodhohet lëngu sinovial. Në shkallën 3 të sëmundjes, trajtimi nuk do të sjellë rezultate pozitive.

Një metodë e re për trajtimin e artrozës është administrimi i plazmës së pasur me trombocitet. Procedura është e thjeshtë:

 • marrjen e mostrave të gjakut nga pacienti;
 • gjaku vendoset në një provëz dhe centrifugohet, ku ndahet në eritrocite, plazma me trombocitet;
 • prodhohen vetëm shqetësime të trombociteve;
 • droga injektohet në gju.

Me një numër të shtuar të trombociteve, fillon rigjenerimi i zgjeruar i indit të kërcit. Për trajtim, është e nevojshme të kryhen nga 2 deri në 5 procedura, midis të cilave ka një pushim prej 7 ditësh.

Trajtime të tjera

Në luftën kundër gonartrozës, njerëzit përdorin metoda të ndryshme tradicionale dhe jo tradicionale, njëra prej të cilave është hirudoterapia (terapia me shushunje). Pështyma e krimbave përmban shumë enzima që janë të dobishme për njerëzit. Kjo ju lejon të:

 • zvogëloni viskozitetin e gjakut, duke përmirësuar kështu qarkullimin e gjakut;
 • lehtësimin e sindromës së dhimbjes;
 • përmirësojnë proceset metabolike.

Në një shënim.Mjekët krahasojnë efektin e pështymës së shushunjave me kondroprotektorët. Përshpejton procesin e riparimit të kërcit. Në fazat e hershme, pacienti shërohet plotësisht.

Hirudoterapia u përshkruhet me kujdes të moshuarve dhe fëmijëve. Procedurat janë kundërindikuar për gratë shtatzëna, pacientët me koagulim të dobët të gjakut dhe dështim të zemrës.

Për artrozën e gjurit, aplikimet me ozokerit (dylli i zi), një masë dylli e përbërë nga parafinë dhe rrëshira, nuk janë më pak efektive. Përdoret për procese inflamatore dhe degjenerative në strukturat kërcore. Ka një efekt termik, analgjezik, rigjenerues në kyçin e sëmurë.

Ozokeriti përdoret si kompresa dhe aplikime. Kursi i trajtimit duhet të përbëhet nga të paktën 15 seanca ditore.

Elektroforeza me ilaçe nuk është më pak efektive. Gjatë seancës, ilaçi depërton thellë në zonat e sëmura, duke anashkaluar stomakun dhe mëlçinë. Kjo zvogëlon marrjen e medikamenteve dhe efekti i procedurës është më i theksuar.

trajtimi i artrozës së gjurit me shushunja

Në shtëpi, mund të përdorni një pajisje të veçantë. Pajisja, kur përdoret në vend, është e ekspozuar ndaj rrezatimit UV, nxehtësisë. Si rezultat, qarkullimi i gjakut, trofizmi i indeve përmirësohet, reaksionet biokimike në lëkurë aktivizohen. Reagimet pozitive nga pacientët konfirmojnë efektivitetin e procedurave.

Metodat operative

Ndërhyrja kirurgjikale zakonisht përdoret në shkallën 3 dhe 4 të sëmundjes, kur kokat e kockave janë praktikisht të zhveshura dhe terapia konservative nuk mund të japë rezultate pozitive.

Me gonartrozë, kryhen disa lloje operacionesh:

 1. Arthrodesis - hiqni kërcin e mbetur së bashku me kyçin. Përdoret rrallë, pasi nuk lejon ruajtjen e lëvizshmërisë së gjymtyrëve.
 2. Debridementi artroskopik - lirimi i kyçit nga indi i kërcit duke përdorur një artroskop. Procedura përdoret për të lehtësuar dhimbjen dhe është një zgjidhje e përkohshme e problemit.
 3. Endoprostetika është metoda më e zakonshme dhe më efektive e ndërhyrjes kirurgjikale për gonartrozën. Kjo ju lejon të ruani lëvizshmërinë e kyçit. Protezat moderne bëhen në përputhje me karakteristikat individuale të pacientit. Kjo lejon që implanti të zërë rrënjë shpejt në trup pa shkaktuar shqetësime te pacienti.

Kirurgjia e zëvendësimit të kyçeve kryhet nën anestezi të përgjithshme. Kirurg:

 1. Bën një prerje gjatësore në pjesën qendrore të gjurit, largon indet.
 2. Përpunon fragmentet e dëmtuara të sipërfaqes së kockës (bluarje), vendos një protezë (kërc artificial), teston.
 3. Fiksohet me çimentim ose përshtatje të ngushtë.
 4. Qep plagën, vendos një fashë dhe splint.

I gjithë operacioni zgjat 2-3 orë. Periudha e rikuperimit zgjat rreth 4 muaj. Pacienti fillimisht mëson të ecë, duke ngarkuar dhe forcuar gradualisht muskujt. Rekomandohen terapi ushtrimesh, masazh, not. Efekti shërues zgjat deri në 20 vjet, atëherë është i nevojshëm një zëvendësim i ri i protezës, sepse me kalimin e kohës ajo konsumohet.

kirurgjia e artrozës së gjurit

Gonartroza është një sëmundje kronike që mund të trajtohet me sukses në një fazë të hershme. Edhe simptomat e vogla nuk mund të injorohen - duhet të filloni menjëherë terapi komplekse në konsultim me mjekun tuaj. Në raste të rënda, vetëm zëvendësimi i kyçeve mund të ndihmojë në shmangien e paaftësisë. Masat parandaluese përfshijnë dietën, vitaminat, stërvitjen dhe stresin e moderuar të gjurit.