Për çfarë arsye lëndojnë kyçet?

dhimbje gjuri

Dhimbja e kyçeve nuk është problem vetëm për brezin e vjetër. Të rinjtë shpesh përballen me këtë. Në disa situata, qetësuesit e dhimbjes shpëtohen nga simptomat e pakëndshme, në të tjera kërkohet trajtim medikamentoz dhe në rastet më të vështira nevojitet ndihma e kirurgut.

Shkaqet e dhimbjes së kyçeve

Shkaqet e dhimbjes në nyje mund të jenë mekanike dhe infektive. Pas një dëmtimi, askush nuk befasohet nga dhimbja gjatë lëvizjes. Por kur dhimbja shfaqet pa ndonjë arsye të dukshme, pacienti nuk e kupton se si të veprojë për të hequr qafe problemin.

Megjithatë, një infeksion bakterial mund të shkaktojë dhimbje. Kur patogjenët hyjnë në lëngun sinovial, ata pushtojnë indet e buta aty pranë. Një infeksion mund të futet në një nyje në disa mënyra:

 • Si rezultat i protetikës, për shkak të sterilizimit me cilësi të dobët të materialeve.
 • Për shkak të dëmtimit të thellë të indeve në infeksionet e lëkurës;
 • Pas çdo ndërhyrjeje kirurgjikale të kryer në kundërshtim me rregullat e përpunimit antiseptik.

Përveç baktereve, kyçi kërcënohet edhe nga myku. Këta mikroorganizma hyjnë gjithashtu në lëngun sinovial si rezultat i infeksionit të marrë gjatë operacionit.

Pak njerëz i lidhin sëmundjet e stomakut ose dëmtimin e fshikëzës me dhimbje në gju ose në bërryl. Sidoqoftë, ekziston një lidhje. Kur trakti gastrointestinal preket nga një infeksion bakterial, toksinat dhe kolonitë e mikroorganizmave hyjnë në qarkullimin e gjakut dhe lëvizin nëpër trup me rrjedhën e gjakut. Disa prej tyre depozitohen në zgavrën e kyçit. Rreziqet e përbashkëta janë:

 • sëmundjet e traktit gastrointestinal;
 • lezione të sistemit urinar;
 • sëmundjet veneriane;
 • rubeola;
 • angina;
 • mononukleoza infektive;
 • pneumoni.

Kjo sugjeron që trajtimi jo i duhur i sëmundjeve infektive mund të çojë në pasoja më serioze sesa mund të imagjinohet. Për shembull, një dhimbje e fytit e diagnostikuar vonë, ose refuzimi i një pacienti për antibiotikët e përshkruar, mund të çojë në paaftësi. Kjo për faktin se streptokoku, i cili shkakton anginë, njihet nga sistemi imunitar në të njëjtën mënyrë si qelizat nga valvulat e zemrës dhe indi intra-artikular. Nëse terapia me antibiotikë nuk përdoret si trajtimi kryesor, vetë sistemi imunitar do të shkatërrojë indin e kyçeve, duke luftuar infeksionin.

Infeksionet virale prekin edhe kyçet. Këto janë sëmundje të tilla si:

 • rubeola;
 • hepatiti C;
 • Hepatiti B;
 • herpes.

Njerëzimi nuk ka shpikur ende një ilaç efektiv të provuar që do të luftonte viruset. Përjashtimi i vetëm është ilaçi Acyclovir, i cili është efektiv kundër virusit herpes. Sëmundjet e tjera të etiologjisë virale mund të mposhten vetëm nga imuniteti njerëzor. Për të mbrojtur veten nga infeksionet që mund të shkatërrojnë indet e kyçeve, ju mund të armatosni imunitetin tuaj me vaksina. Vaksinimet kundër rubeolës dhe hepatitit janë përfshirë në kalendarin e detyrueshëm.

Si të lehtësoni dhimbjen

Si një trajtim simptomatik i dhimbjeve të kyçeve, ortopedët praktikojnë barna antiinflamatore jo-steroide.

Në rast dhimbjesh të padurueshme do t'ju duhet të shkoni te një specialist i cili do ta bllokojë atë. Kjo është një procedurë që ju lejon të futni anestezi në vetë nyjen dhe në zonën afër rrënjës së mbaresave nervore. Por kjo zgjidhje e problemit është e përkohshme. Pas 10-16 orësh, gjendja e pacientit do të kthehet në pozicionin e saj origjinal.

Çfarë thotë kërcitja në kyçe?

Kërcitja e kyçeve mund të shkaktohet nga disa arsye. Nga njëra anë, kërcitja tregon se substrati intra-artikular është varfëruar si rezultat i një shkelje të ekuilibrit ujë-kripë. Nga ana tjetër, kërcitja e njëhershme që mund të dëgjohet kur përkulni ose zgjeroni nyjen në pozicionin e saj ekstrem është tingulli i bërë nga flluska gazi që shpërthejnë brenda lëngut të kyçit.

Nëse ka një krisje të vazhdueshme gjatë lëvizjes, duhet të zvogëloni ngarkesën në pjesën lëvizëse. Është më mirë të eliminoni shkakun përmes zyrës së një traumatologu ortopedik. Marrja e barnave të reklamuara vetë jo vetëm që nuk do të ndihmojë, por edhe mund të dëmtojë. Rrezet X do të tregojnë gjendjen e eshtrave dhe kërcit ndërartikular. Nëse rezulton se ai është i varfëruar, do të jepen rekomandime individuale. Nëse, me kërcin e zhvilluar, e bllokoni në mënyrë të pavarur dhimbjen me ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, do të jetë e mundur vetëm të zvogëloni ndjeshmërinë në nyje, duke vazhduar ta shfrytëzoni atë. Me kalimin e kohës, kërci i hollë bëhet shkak i inflamacionit të indit intra-artikular, i cili do të çojë në artrozë.

Artriti ose artroza

Për ata që nuk kanë arsim mjekësor ose nuk kanë hasur personalisht probleme me kockat dhe kyçet, dy koncepte: artriti dhe artroza duket se janë saktësisht të njëjta. Ngjashmëria e emrave shpjegohet me faktin se të gjitha sëmundjet që lidhen me kyçet kanë rrënjën "art". Prapashtesa "ajo" flet për një proces inflamator. Kjo mund të shihet edhe në terma të tjera: rinit - inflamacion i sinuseve, bronkit - inflamacion i bronkeve; otitis media - një inflamacion i veshit. Në të njëjtën kohë, termi nuk flet për shkaqet e inflamacionit, që do të thotë se nuk mund të jetë një diagnozë. Bronkiti, për shembull, mund të jetë viral dhe bakterial. Kjo do të thotë se taktikat e trajtimit në të dyja rastet janë krejtësisht të ndryshme. Artriti është inflamacion në një kyç, pa një përshkrim të shkakut.

Artroza është një sëmundje në të cilën preket kërci ndërartikular. Artriti i paeksploruar afatgjatë herët a vonë çon në artrozë. Proceset inflamatore në nyje prishin metabolizmin, për shkak të të cilit indet nuk marrin ushqimin e duhur dhe bëhen më të holla. Prandaj, ndodh shkatërrimi i indit të kërcit.

Parandalimi i sëmundjeve të kyçeve

Ushqimi i duhur siguron shëndetin e të gjitha sistemeve të trupit. Sasia e duhur e proteinave, kalciumit, hekurit dhe vitaminave ju lejon të siguroni indet e kërcit, ligamentet, lëngun sinovial dhe kockat me gjithçka që ju nevojitet.

Për më tepër, një mënyrë jetese aktive do t'i mbajë muskujt në formë të mirë, falë të cilave ata ofrojnë mbështetje shtesë për të gjithë skeletin në përgjithësi, dhe nyjet në veçanti. Dhe për të mbrojtur veten nga infeksionet e rrezikshme virale që prekin nyjet, duhet të vaksinoheni në kohën e duhur.