Osteoarthritis: shkaqet, simptomat, faza e osteoartritit. Re trajtimet për osteoarthritis

Arthrosis (arthrosis deformans kombëtare titulli - kripëra) është një sëmundje kronike degjenerative e nyjeve-dystrophic karakter, në të cilat nuk është shkatërrimin e kyçeve kërc, e kapsulë të përbashkët, gjë e shëmtuar e kockave.

Ajo duhet të theksohet se artriti është një grup i sëmundjeve të nyjeve të ndryshme origjinën dhe mekanizmat e ngushtë. Më të zakonshme gju artrit të madh në nyje:

 • deforming arthrosis e gjurit (gonarthrosis),
 • deforming arthrosis e hip përbashkët (coxarthrosis)
 • si dhe arthrosis e sup përbashkët.

Kjo është më e rënda llojet e artritit.

Arthrosis e nyjeve të vogla janë më pak të zakonshme. Më shpesh deforming arthrosis e interphalangeal nyje të duarve dhe metacarpophalangeal nyjet e gishtave. Pacientët raport dhimbje në interphalangeal nyjeve, duke reduktuar lëvizjen e tyre, lindjen e afërt nyje të vulave (nodules Heberden dhe Bouchard). Kjo formë e artritit janë më të zakonshme në të moshuarit. Shpesh gjenden në artrit nyjeve të këmbës.

E polyarthrosis, ose përgjithësuar osteoarthritis, është karakterizuar nga lezione të shumta nyje.

Arthrosis e nyjet e shtyllës kurrizore - spondylosis - i takon grupit të sëmundjeve të shtyllës kurrizore, edhe pse është e ngjashme me të tjera të artritit mekanizmin e zhvillimit.

Kryesore klinike simptomë e osteoarthritis është dhimbje e përbashkët, duke reduktuar lëvizshmërinë e saj. Simptomat specifike të përcaktohen nga faza e osteoarthritis dhe janë të varura nga shkalla e shkatërruese ndryshimet në përbashkëta.

Shkaqet e osteoarthritis

Osteoarthritis është i ndarë në primar dhe sekondar. Fillore (idiopathic) osteoarthritis është pasojë e çrregullimit të rigjeneruese proceset dhe rritjen e degjenerimi i kërc në përbashkëta, pa ndonjë anomalitë në të gjithë trupin. Mesëm osteoarthritis ndodh si pasojë e tjera pathologic proceseve në organizëm, ose në të dëmtuara tashmë në çdo ndikim të jashtëm të përbashkët, me të pjesshme shkatërrimin e sipërfaqeve artikulare.

Shpesh traumatik arthrosis është diagnostikuar në pacientëve të rinj. Dhe në pacientët më të moshuar jo gjithmonë është e mundur për të nxjerrë një linjë të qartë mes fillore dhe të mesme osteoartritit.

Edhe pse shkakun e saktë të artritit nuk mund të përcaktohet, faktorët që i kontribuojnë shfaqjes dhe zhvillimit është e njohur mirë.

Ju mund të zgjidhni llojet e mëposhtme të arsyeve të kontribuojnë për arsimin fillor dhe të mesëm deforming arthrosis.

Shkaqet e fillore osteoarthritis faktorët trashëgues

Zbulohet në vijim të trashëguara çrregullimeve që mund të shkaktojnë zhvillimin e arsimit fillor osteoarthritis:

 • çrregullime gjenetike në kërc të indeve të përbashkët udhëheqëse të tij të shpejtë, të shkatërrimit;
 • i lindur defektet e sistemit musculoskeletal (të përbashkët hypermobility, dysplasia, sheshtë këmbët, etj.), të cilat shkaktojnë trauma të individit seksionet e kërc indeve dhe, rrjedhimisht, për fillimin e osteoartritit.

Ajo ishte gjithashtu vuri në dukje se deforming arthrosis e interphalangeal nyje e gjymtyrëve të sipërm gjendet kryesisht tek gratë dhe është trashëguar nëpërmjet përputhje femër.

Shkaqet e mesme osteoarthritis

Mesëm osteoarthritis është rezultat i dëmtimit të përbashkët. Këto dëmtime mund të jetë shkaktuar nga faktorë të ndryshëm.

 1. Mekanike dëmtimin e nyjeve. Ky grup i faktorëve përfshin të ndryshme të përbashkët lëndime, intraarticular thyerje, e cila ndikon në strukturën e përbashkët. Të njëjtin rezultat është marrë nga vazhdueshme mikro-traumat e nyjeve për shkak të tepruar të përhershëm ngarkesa, si statike dhe dinamike (p.sh., në atletët). Gjithashtu overloading dhe traumave të nyjeve shkakton trashje.

  Një faktor tjetër që ka pasur një ndikim negativ në nyje (sidomos hip) është i pasaktë sjellje.

  Struktura e përbashkët mund edhe të ndërprerë operacionin.

 2. Sëmundjet e nyjeve. Arthrosis mund të jetë pasojë e inflamatore të përbashkët sëmundjet akute dhe kronike të artritit, synovitis, fillor pa mikrobe nekrozë e kockave, etj.)

 3. E çrregullime metabolike, sëmundjet endokrine, mungesa e mineraleve në trup. Të ndryshme dhe çrregullime të metabolizmit, mungesa e kalciumit, fosforit dhe mineraleve tjera, vitaminat dhe mikroelementet të shkaktojnë ndryshime në përbërjen e kockave dhe kërc, lëngun synovial, duke çuar në ndërprerjen e tonik proceset dhe gradual shkatërrimin e tërë.

 4. Sëmundjet autoimune (përdhes, chondrocalcinosis, hemochromatosis, psoriasis, artritit reumatoid), çrregullime hormonale, estrogjenit mangësi në gratë postmenopausal të çojë në ndryshime në indet e nyjeve dhe progresive e tyre shkatërrimit.

 5. Sëmundje vaskulare (atherosclerosis e enëve të ulët gjymtyrë, obliterating endarteritis, varicose sëmundje), dhe pasiviteti fizik të shkaktojë qarkullim të dobët në periarticular e indeve, gjakut të dobët të furnizimit të indeve të përbashkët të rezultojnë në ndryshime degjenerative.

Mekanizmi i zhvillimit të osteoarthritis

Osteoarthritis në x-ray

Zhvillimin e osteoarthritis fillon me kërc humbje. Besohet se në fillim ka një shkelje të qarkullimit të gjakut në kapilarët Podhradie shtresë e periosteum. Si fuqia e kërc që është shkak për pranimin e ushqyesve nga lëngun synovial dhe ngjitur indit eshtëror, qarkullimi i gjakut shkakton kërc gradualisht humbet elasticitetin e saj, të bëhet më e hollë, kjo çarje, smoothness e sipërfaqeve artikulare është e shqetësuar, ul sasinë e lëngun synovial, duke rrëshqitur në përbashkëta. Rezultati është dhimbje dhe crunching kur lëviz. Gjerësia e përbashkët hapësirë gradualisht është duke u zvogëluar, skajet e sipërfaqeve artikulare formuar kockave spikes-osteophytes.

Në fund të fundit, e përbashkët bëhet e deformuar, amplitudë e levizjes zvogëlohet. Kështu zhvillimin e involutive osteoarthritis të lidhura me plakjen. Zhvillimi i kësaj forme të osteoarthritis zakonisht ndodh në mënyrë graduale për shumë vjet.

Forma të tjera të artritit të madh në nyje, për shembull, post-traumatike post-infektive, metabolike, dehje kanë pak mekanizma të ndryshëm të zhvillimit, por rezultati është i njëjtë ndryshimet në përbashkëta.

Simptomat e osteoartritit të nyjeve. Fazë dhe shkallë të osteoarthritis

"Klasik" është klasifikimi i osteoartritit bazuar në klinike dhe kontrolli radiografik karakteristika. Në përputhje me këtë, janë tre faza e sëmundjes, zhvillimit. Kjo korrespondon klasifikimi sipas shkallën e ruajtjen e kapacitetit të punës, të dalluar 3 gradë e osteoarthritis:

 • Unë shkallën e osteoarthritis - një sëmundje nuk përjashton ekzekutimin e punës, edhe pse, dhe e bën,
 • II shkallën e osteoarthritis - një sëmundje që pengon ekzekutimin e punës
 • Në klasën e III osteoarthritis - aftësi të kufizuara.

Le të konsiderojmë klinike simptomat dhe shenjat e arthrosis në secilën prej këtyre fazave

Osteoarthritis e 1 shkallë (faza fillestare e arthrosis)

Në fazën fillestare të sëmundjes në mëngjes, pas një pushimi të shënuar ngurtësi, vështirësisë së lëvizjes në nyje, e cila gradualisht zhvillohet pak kohë pas fillimit të lëvizjes. Nuk mund të ketë disa kufizime në të përbashkët. Në mënyrë periodike ka "start-up" dhimbje (dhimbje kur ju të fillojnë të lëvizin pas një kohë të gjatë të qëndrojnë në pjesën tjetër). E mprehtë të lëvizjeve të përbashkët shpimi gjilpërash, por unë nuk do të. Dhimbja në këtë fazë të osteoarthritis shfaqet vetëm kur të rëndësishme dhe stresi i zgjatur, dhe kalon pas pushimit. Në pushim dhe në dritën ngarkesa nuk ka dhimbje. Në këtë fazë të sëmundjes, pacientët rrallë shkojnë te mjeku.

Në x-ray për osteoarthritis e 1 shkallë, ndryshime të rëndësishme në përbashkëta nuk janë të dukshme, nganjëherë mund të shihet me të vogla osteophytes në skajet e përbashkët, e përbashkët hapësirë pak më të ngushtuar.

Arthrosis e 2 gradë (faza e dytë e arthrosis)

Me zhvillimin e mëtejshëm të osteoarthritis dhimbje të bëhet e rëndësishme, bëhet akute. Një dallueshme crunching në përbashkëta të shfaqet në të gjitha lëvizjet, nuk është një dukshme kufizim në nyje (contracture), funksionale shkurtimin e gjymtyrëve, çrregullime të biomechanics e lëvizjes, por lëvizja është ruajtur akoma. Kjo fazë karakterizohet nga një shënuar rritje duke filluar dhimbjet, ata bëhen më akute dhe më të zgjatur. Nën ndikimin e aktivitetit të përditshëm fizik duket lodhje e vazhdueshme, ndjenja e presionit në prekur nyje, nuk janë të ashtuquajturat "mekanike dhimbjes", shkaktuar nga një rënie në amortizimit të aftësinë e kërc indeve.

Shkatërrimin e përbashkëta janë mjaft të rëndësishme, nyjet janë tashmë të filluar për pjesërisht shformoni.

X-ray të dukshme të dukshme osteophytes, ngushtimi i përbashkët i hapësirës nga 2-3 herë në krahasim me normën, ka sklerozë të subchondral kockave dhe formimin e fibroza dëmtimit të dhëmbëve në epiphyseal fushë.

Osteoarthritis e shkallës 2 është karakterizuar nga një rënie e kapacitetit të punës, pamundësia për të kryer disa lloje të caktuara të punës.

Arthrosis e klasës së 3 (faza e tretë e arthrosis)

E osteoarthritis klasën e 3 është e rëndë, fazë të avancuar të sëmundjes. Në këtë fazë janë:

 • e rëndësishme deformime të përbashkët (për shkak të rritjes së eshtrave dhe grumbullimi i lëngjeve në zgavrën e kyçeve);
 • e mprehtë kufizimi i lëvizjeve, duke përfshirë mbajtjen e vetëm luhatje;
 • një dhimbje të mprehtë jo vetëm kur lëviz, por edhe në një shtet të plotë pjesa tjetër - dhimbje të vazhdueshme të shoqëruar me refleks vrull të afërta muskujt, si dhe zhvillimin e reaktive synovitis;
 • inflamacion i nyjeve
 • ndjeshmëria e nyjeve të motit ndryshime.
 • muskujt rreth gju spasmatic dhe atrophied;

Boshti i gjymtyrëve është deformuar, dukshëm varus ose valgus lakim të këmbës (p.sh. në formën e germës "O" ose "X").

Në radiographs në osteoarthritis klasën e 3 nuk ka pothuajse zhdukjen e plotë të përbashkët të hapësirës, deformime të rënda të sipërfaqeve artikulare, të gjerë të shumta margjinale osteophytes. Në gjendje të përcaktojë përbashkët minj calcification dhe paraartikulyarnye indet.

Në klasën e 3 sëmundja ka përparuar shumë larg, shpesh ajo është tashmë një kauzë të përhershëm të aftësisë së kufizuar. Shfaqur në mënyrat e mëposhtme:

 • dhimbja bëhet e vazhdueshme dhe e dhimbshme në këmbë, sidomos në rënie të vazhdueshme dhe ngjitja e shkallëve, mund të jetë një përvojë e hidhur për pacientin;
 • një zë të lartë crunching të shëndosha në të gjitha lëvizjet, shumë audible për të tjerët;
 • deformimi i nyjeve shprehur, lëvizja është e kufizuar për vetëm një amplitudë të vogël ose edhe e pamundur;

Imazhet tregojnë shkatërrimin e kyçeve strukturat (ligamenteve dhe meniscus), dhe një të plotë të konsumuarit e kërc dhe shenjat e sklerozë (të zëvendësojë funksionin e organeve dhe strukturave të indeve lidhës).

Arthrosis e 4 gradë

Një gjendje e plotë shkatërrimin e përbashkët me osteoarthritis, kur e përbashkët ndalon funksionimin plotësisht shpesh veçoi - 4 shkallën e osteoartritit. Ka një të ashtu-quajtur "bllokadë të përbashkët" - dhimbje akute, e cila nuk është e mundur edhe me një sasi të kufizuar të durueshëm lëvizje të përbashkët. Në shkallën e katërt e osteoarthritis është e shoqëruar nga dhimbje të padurueshme në nyje, të cilat nuk mund të hiqen edhe me të fuqishëm qetësues, ju lutem, dhe intensiv me terapi fizike. Të jetë e mundur total osteoprorosis ankylosis (bashkim e përbashkët) ose newartriot (formimi i një të rreme të përbashkët në mes të zhvendosur skajet e kockave). Të pavarur të lëvizjes në të dy rastet është pothuajse e pamundur.

Në fotografitë e dukshme sipërfaqe të përafërt soslanovna sklerozë të rënda me fibrozë ndriçim, e accretion e lidh kockat në rajonin e përbashkët të hapësirës. Zhvillimin e sëmundjes në këtë skenë pothuajse gjithmonë do të thotë aftësi të kufizuara, të cilat mund të parandalojnë vetëm implantation e artificiale teknikët e përbashkët.

Trajtimin e osteoarthritis

Trajtimi i arthrosis në fazën fillestare të sëmundjes

Fillojnë për trajtimin e osteoarthritis më të mirë sa më shpejt të jetë e mundur, në shenjat e para të një përtypje në gjymtyrë, vështirësi në lëvizje. Në këtë fazë, të dobishme e produkteve - chondroprotectors që të përmirësohet struktura e kërc, dhe vitamina-mineral komplekset.

E rëndësishme është terapeutike të ushtrimit, të ushqyerit e duhur dhe masat parandaluese. Ajo duhet të theksohet se parandalimin e osteoarthritis është e një rëndësie të madhe për të parandaluar keqësimin e sëmundjes.

Trajtimin e artritit 2 - 3 gradë

Edhe pse plotësisht të shëruar arthrosis e 2-3 gradë është e pamundur, por procesin e zhvillimit në mënyrë të konsiderueshme mund të ngadaltë. Trajtimi i arthrosis në këtë fazë përfshin hapat e mëposhtëm:

 • heqjen ose për të reduktuar dhimbjen
 • për lehtësimin e inflamacionit të përbashkët.
 • për të përmirësuar ripërtëritjen e kërc dhe të ngadalësojnë proceset degjenerative në të.

Në fazën akute trajtimin e osteoarthritis fillon me lehtësim dhimbje. Për këtë qëllim, jo-hormonale anti-inflamator droga (NSAIDs), josteroidë. Të jetë e mundur brenda-artikulare injeksione të kortikosteroidet. Është e nevojshme për të zvogëluar ngarkesën e përbashkët, ju nuk mund të ecë ose në këmbë, të heqë objekteve të rënda.

Pas tërheqjes së dhimbje akute detyra kryesore është që të sigurojnë, për aq sa është e mundur, aktivizimi i rigjeneruese proceset e përbashkëta dhe të periarticular indeve: të përmirësuar qarkullimin, rritjen e metabolizmit, eliminimin e proceset inflamatore. Caktuar chondroprotectors, vasodilator drogë, si dhe përmirësuese gjimnastikë dhe fizioterapia.

Trajtimin e osteoarthritis 4 shkallë

Në këtë fazë të sëmundjes së përbashkët ka pothuajse tërësisht e shkatërruar. Në këtë rast, është lënë me një opsion - operacionit dhe të zëvendësojë të sëmurë të përbashkët me prodhimin e protezave. Implanti përmirëson ndjeshëm lëvizjen e përbashkëta, duke i lejuar pacientët të rifilluar një jetë aktive, të paktën, duke u shpëtoj prej dhimbjes.