Oteoksondroza e shtyllës kurrizore: si ndodh, simptomat dhe trajtimi

Me osteokondrozën e shtyllës kurrizore, ndodh shkatërrimi i kockave dhe indeve të kërcit të një ose më shumë pjesëve të shtyllës kurrizore. Kjo sëmundje është kronike dhe zhvillohet pothuajse te të gjithë të moshuarit. Kjo është për shkak të plakjes së zakonshme të trupit.

dhimbje shpine me osteokondrozë të shtyllës kurrizore

Disqet ndërvertebrale pësojnë ndryshime atrofike dhe në çfarë moshe ndodh kjo varet nga shumë faktorë:

 • trauma;
 • sëmundjet dhe mbingarkesa e shtyllës kurrizore.

Mbingarkesa kurrizore përfshin:

 • ecja me shpinë të përkulur;
 • ulur jo të duhur;
 • tiparet e strukturës së shtyllës kurrizore;
 • ushqyerja e pamjaftueshme e indeve të shtyllës kurrizore për shkak të anomalive trashëgimore.

Me osteokondrozën, bërthama e vendosur midis disqeve vertebrale humbet një pjesë të ujit. Për shkak të kësaj, ndodhin çrregullime metabolike në bërthamë dhe qasja e mineraleve dhe vitaminave të ndryshme pengohet.

Pas një kohe, në disk shfaqen çarje, ai bëhet i sheshtë. Më pas, nyjet dhe ligamentet e afërta fillojnë të preken, duke formuar inflamacion të indeve. Për shkak të inflamacionit, rruazat ngjitur janë zhvendosur. Kjo është e rrezikshme me shfaqjen e simptomave radikulare: dhimbje përgjatë nervit të prekur.

Është gjithashtu e mundur shfaqja e një hernie ndërvertebrale, dhe ajo, nga ana tjetër, mund të provokojë ngjeshje të palcës kurrizore. Osteokondroza karakterizohet nga shfaqja e osteofiteve - rritje të kockave në trupat vertebral. Këto rritje mund të shtypin palcën kurrizore dhe të shkaktojnë sindromën radikulare.

Më shpesh, rajonet e qafës së mitrës dhe mesit janë të ndjeshme ndaj osteokondrozës.

Osteokondroza e qafës së mitrës

Shkaqet:

 1. aktivitete sportive (ngritje peshash);
 2. peshë e tepërt;
 3. sëmundje metabolike;
 4. punë sedentare (programues, kontabilistë, shoferë, etj. );
 5. këmbë të sheshta;
 6. lëndimi i shtyllës kurrizore;
 7. hipotermia.

Simptomat

Simptomat kryesore të osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës janë dhimbja në kokë dhe qafë. Një person është i shqetësuar për dhimbje koke të forta, dhimbje në qafë, rrezatim në krah, dhimbje në sternum. Pacienti mund të ankohet për lumbago - shfaqja e një dhimbje të mprehtë në qafë, spazma e muskujve dhe kufizimi i lëvizjes.

Gjithashtu, një person mund të dëgjojë një kërcitje kur kthen qafën. Për shkak të shtrëngimit të nervave dhe enëve të gjakut, një person mund të pësojë mpirje të gjuhës dhe majave të gishtave. Pacienti do të ankohet për ulje të dëgjimit dhe shikimit, presion të lartë të gjakut dhe dobësi në muskujt e krahëve dhe këmbëve.

Osteokondroza e gjoksit

Ky lloj i osteokondrozës është mjaft i rrallë. Kjo është për shkak të strukturës anatomike të shtyllës kurrizore torakale. Ai përbëhet nga 12 rruaza, të cilat lidhen me brinjët përmes nyjeve. Përpara, brinjët lidhen me njëra-tjetrën nga sternumi. Kështu, krijohet një kornizë e shkëlqyer nga shtylla kurrizore, sternumi dhe brinjët, e cila mbron organet e brendshme nga dëmtimet e ndryshme.

Rruazat e rajonit të kraharorit janë në lartësi të ulëta dhe kanë procese të gjata spinoze, të cilat ndodhen njëra mbi tjetrën, si herpes. Për shkak të kësaj strukture, kjo pjesë e shtyllës kurrizore ka lëvizshmëri të ulët. Disqet ndërvertebrale të rajonit të kraharorit lëndohen rrallë.

Arsyet për formimin e këtij lloji të osteokondrozës:

 • shpërndarja joracionale e ngarkesës;
 • vonesa në ushqyerjen e disqeve ndërvertebrale;
 • punë sedentare;
 • prania e skoliozës.

Simptomat

Ashtu si me llojet e tjera, dhimbja është simptoma kryesore e osteokondrozës torakale.

Por me osteokondrozën e gjoksit, dhimbja mund të jetë e ndryshme. Dorsalgia - parehati afatgjatë dhe dhimbje të lehta përgjatë rruazave torakale. Dhimbja mund të prekë rajonet e qafës së mitrës dhe mesit.

Dorsago është një nga shenjat e osteokondrozës torakale, në të cilën dhimbja shfaqet në formën e një sulmi. Nga natyra e tij është intensive, akute, çon në vështirësi në frymëmarrje dhe çon në kufizimin e lëvizjeve të muskujve. Përveç dhimbjes, pacientët mund të përjetojnë një ndjenjë mpirjeje në gjoks, funksion të dëmtuar seksual, dhimbje në zemër, veshka dhe stomak.

Cili është rreziku i prekjes së rajonit të kraharorit?

Kolona kurrizore është projektuar në mënyrë që të ngushtohet në rajonin e kraharorit, kështu që herniet që lindin nga osteokondroza do të çojnë shpejt në ngjeshje të palcës kurrizore. Kjo mund të çojë lehtësisht në probleme me zemrën, pankreasin, mëlçinë dhe veshkat, sepse rajoni i kraharorit është i lidhur me të gjitha këto organe me fibra nervore. Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme që të shkoni te mjeku në kohë. Ai do të ndihmojë për të zbuluar se nga kanë ardhur shenjat e osteokondrozës që ju shqetësojnë dhe do të kryejë trajtimin kompetent të sëmundjes.

Osteokondroza e mesit

Osteokondroza e shtyllës kurrizore lumbare ndodh për shkak të ngritjes së peshës. Normalisht, në qendër të diskut ndërvertebral ka një bërthamë që përmban një sasi të madhe uji. Për shkak të lëngut, bërthama bëhet paksa e ngjeshshme dhe për këputjen e saj kërkohet një ngjeshje prej 500 kg.

Megjithatë, disku i prekur nga osteokondroza bëhet më i dobët dhe për ta çarë do të nevojiten vetëm 200 kg. Nëse një person me peshë 70 kg ngre 15 kg ngarkesë në një pozicion të përkulur, dhe për shtyllën kurrizore kjo është një ngarkesë prej 200 kg, disku ndërvertebral mund të çahet. Kjo është arsyeja pse simptomat e para të osteokondrozës kurrizore shfaqen kur ngrihet pesha.

Simptomat

 • dhimbje në rajonin e mesit;
 • pamundësia për të lëvizur në pjesën e poshtme të shpinës;
 • shqetësimi i gjumit;
 • nervozizëm;
 • lodhje;
 • pamundësia e plotësimit të nevojave shtëpiake;
 • ulje e funksionit seksual tek meshkujt;
 • shkelje e ciklit menstrual;
 • sindromi i këmbëve të ftohta.

Me kalimin e osteokondrozës në rajonin sakrale, pacienti zhvillon dhimbje në zonën e veshkave dhe një shkelje të urinimit.

Diagnostifikimi

Osteokondroza trajtohet nga një neurolog. Për të filluar, ai ekzaminon shtyllën kurrizore, tërheq vëmendjen për praninë e skoliozës. Pas ndjenjës, mjeku do të jetë në gjendje të kuptojë se sa janë prekur shtylla kurrizore, tendinat dhe nervat.

Pasi neurologu dyshon për osteokondrozën e shtyllës kurrizore, ai do ta referojë pacientin për ekzaminim shtesë. Kjo përfshin kalimin e një ekzaminimi me rreze X, imazhe të rezonancës magnetike. Nëse dyshohet për shkatërrim të diskut intervertebral bëhet diskografia. Është përshkruar gjithashtu për të përcaktuar shkallën e dëmtimit të rrugëve nervore.

Në përgjithësi, është shumë e vështirë të diagnostikosh osteokondrozën e shtyllës kurrizore. Në fund të fundit, një person mund të ankohet për dhimbje në zemër, mëlçi, veshka, pankreas ose mosfunksionim seksual. Por megjithatë, me një ekzaminim të plotë, një mjek me përvojë do të jetë në gjendje të dyshojë për këtë sëmundje dhe të përshkruajë trajtimin e duhur.

Mjekimi

Terapia e osteokondrozës është një proces shumë i gjatë dhe i vështirë. Në periudhën akute, pacienti ka nevojë për pjesën tjetër të segmentit të prekur. Nëse është prekur shtylla e qafës së mitrës, atëherë pacienti duhet të mbajë një jakë fiksuese Shants. Nëse shtylla e mesit dhemb, pacienti ka nevojë për pushim në shtrat. Është mirë që pacienti të vendoset në spital. Vetëm atje ai do të jetë në gjendje të respektojë plotësisht regjimin e caktuar. Shtrati i një pacienti të tillë duhet të jetë i fortë. Për këtë, një dërrasë druri vendoset nën dyshek.

Trajtimi medikamentoz

Siç u përmend më lart, simptoma kryesore e sëmundjes është dhimbja. Prandaj, pacientit i përshkruhen analgjezikë, ilaçe anti-inflamatore jo-steroide për të lehtësuar dhimbjen dhe simptoma të tjera të osteokondrozës.

Fatkeqësisht, përdorimi afatgjatë i këtyre barnave shkakton dëmtim të mukozës së traktit gastrointestinal dhe pacienti zhvillon simptomat e mëposhtme:

 • nauze;
 • të vjella;
 • dhimbje stomaku;
 • një ndjenjë e rëndimit në bark.

Ulçera e stomakut gjithashtu mund të përkeqësohet ose mund të shfaqet gjakderdhja në stomak. Prandaj, para se të përdorni këto barna, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Nëse dhimbja e shkaktuar nga osteokondroza zgjat 3 muaj, së bashku me këto barna përshkruhen edhe antidepresivë. Është zbuluar se, përveç efektit qetësues, ato janë në gjendje të zvogëlojnë dhimbjen.

Të gjitha barnat mund të klasifikohen si terapi simptomatike. Ata do të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes, por nuk do ta shpëtojnë një person nga vetë sëmundja.

Kondroprotektorët janë të përshkruar për të rivendosur disqet ndërvertebrale dhe kërc. Këto barna përmirësojnë metabolizmin e indit lidhës dhe ndihmojnë në rivendosjen e kërcit. Ilaçet merren për një periudhë të gjatë kohore, mesatarisht - 4 - 6 muaj.

Përveç restaurimit të indeve dhe përmirësimit të metabolizmit në to, këto barna kanë edhe efekt analgjezik. Një grup tjetër i barnave të nevojshme për osteokondrozën e shtyllës kurrizore janë ilaçet që përmirësojnë qarkullimin e gjakut, përdorimi i tyre ndihmon në zgjerimin e enëve të gjakut, dhe nëse acidi tioktik merret në kombinim me të, atëherë metabolizmi i qelizave nervore te një person do të përmirësohet.

Si me çdo sëmundje, pacientët kanë nevojë për suplemente kalciumi. Ai do të rivendosë aktivitetin e indit kockor, do të rrisë forcën e ligamenteve dhe tendinave, si dhe do të parandalojë osteoporozën - një sëmundje që shoqëron osteokondrozën.

Fizioterapi

ushtrime për osteokondrozën e shtyllës kurrizore

Ngarkesa e dozuar në shtyllën kurrizore do të përmirësojë gjendjen e pacientit. Por ju duhet t'i kryeni ushtrimet me shumë kujdes. Në periudhën akute, edukimi fizik është kundërindikuar. Vetëm kur ndjesitë e dhimbjes ulen, mund të filloni të praktikoni pak.

Ushtrimi do të përmirësojë qarkullimin e gjakut në shpinë dhe do të forcojë muskujt. Për shkak të rrjedhjes së gjakut, metabolizmi do të përmirësohet dhe do të fillojë restaurimi i disqeve ndërvertebrale të dëmtuara. Por duhet të mbani mend gjithashtu se klasat duhet të kryhen rregullisht, përndryshe nuk do të ketë rezultat.

Ushtrime për lezione të shtyllës së qafës së mitrës

 1. Shtrihuni në shpinë dhe drejtohuni. Vendoseni njërën dorë në bark dhe tjetrën në gjoks dhe merrni frymë, mbajeni frymën për 10 minuta, më pas nxirreni dhe relaksohuni. Kohëzgjatja e ushtrimit është 3-5 minuta. Duhet ta bëni 3-5 herë në ditë.
 2. Shtrihuni në bark dhe drejtoni këmbët. Duke u mbështetur në barkun dhe këmbët, duhet të ngrini kokën dhe pjesën e sipërme të gjoksit. Bëni ushtrimin për 3-5 minuta me një interval prej 30 sekondash.
 3. Shtrihuni në shpinë dhe përkulni gjunjët. Në këtë pozicion, kthehuni në anën e djathtë dhe të majtë. Bëni ushtrimin për 3-5 minuta me një interval prej 30 sekondash.

Ushtrime për lezione të rajonit të kraharorit

 1. Shtrihuni në bark. Vendosini duart në dysheme dhe përkuluni mbrapa. Mbajeni këtë pozicion për 5-10 sekonda. Bëni ushtrimin për 3-5 minuta me një interval prej 20 sekondash.
 2. Shtrihuni në shpinë. Ngrini kokën dhe këmbët ("varkë"). Mbajeni për 10-20 sekonda. Bëni ushtrimin për 3-5 minuta me një interval prej 20 sekondash.

Ushtrime për lezione të shtyllës lumbare

 1. Shtrihuni në shpinë, përkulni gjunjët dhe sillni në gjoks. Lëkundje mbrapa dhe mbrapa dhe rrotullohu nga mbrapa në sakrum dhe mbrapa. Lëkundje deri në 2 minuta. Atëherë duhet të shtriheni me qetësi dhe të relaksoheni.
 2. Duhet të hipni në të katër këmbët dhe të përkuleni sa më shumë që të jetë e mundur. Bëni ushtrimin për 3-5 minuta me një interval prej 20 sekondash.
 3. Ndërsa qëndroni në këmbë, imagjinoni të rrotulloni rrethin për 2 deri në 3 minuta. Ushtroni 10 herë në ditë.

Kirurgjia

Në mungesë të një efekti nga trajtimi konservativ dhe shfaqjes së komplikimeve të osteokondrozës, përshkruhet trajtimi kirurgjik. Gjatë stabilizimit të shtyllës kurrizore eliminohet presioni në palcën kurrizore dhe rrënjët. Nëse një person ka një hernie ndërvertebrale, ajo hiqet. Meqenëse ky operacion mund të dëmtojë palcën kurrizore dhe nervat, ai kryhet vetëm për arsye jetike.

Trajtimi me fizioterapi

Emërimi i procedurave të fizioterapisë ka një efekt pozitiv në rrjedhën e sëmundjes dhe përshpejton procesin e rikuperimit. Me osteokondrozë, lejohet:

masazh për osteokondrozën e shtyllës kurrizore
 • vizita në një banjë ose sauna;
 • noti në pishinë;
 • masazh;
 • terapi parafine;
 • terapi manuale;
 • terapi me lazer;
 • banja të ndryshme;
 • terapi balte;
 • elektroforezë me ilaçe anti-inflamatore ose relaksues të muskujve;
 • magnetoterapi;
 • darsonval.

Të gjitha këto procedura përmirësojnë qarkullimin e gjakut në zonën e sëmurë, lejojnë muskujt të relaksohen dhe të relaksohen të gjithë trupin. Procedurat e fizioterapisë përshkruhen gjatë periudhës së rehabilitimit, kur pacienti nuk shqetësohet nga dhimbje të forta.

Profilaksia

Askush nuk është i imunizuar nga osteokondroza. Në fund të fundit, ne të gjithë plakemi, dhe i gjithë trupi ynë gjithashtu plaket me ne. Në mënyrë që sëmundja të mos ju prishë planet, duhet të merreni me sport që në moshë të re. Aktiviteti fizik i moderuar përmirëson qarkullimin e gjakut, metabolizmin normal. Përveç kësaj, stërvit muskujt që mbrojnë shtyllën kurrizore. Për të parandaluar osteokondrozën, çdo person duhet:

 1. hani siç duhet - vitaminat dhe mineralet e nevojshme për trupin;
 2. refuzimi i zakoneve të këqija;
 3. angazhohen në edukimin fizik;
 4. mos u përkul;
 5. mbrojeni shpinën nga hipotermia;
 6. mos ngrini objekte shumë të rënda;
 7. bëni një dush me kontrast dhe duroni;
 8. shmangni stresin.

Është veçanërisht e rëndësishme që njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje të ndjekin të gjitha rekomandimet, sepse dështimi i tyre do të sjellë një përkeqësim. Nëse keni dhimbje shpine që nuk largohen për një kohë të gjatë, duhet të kërkoni ndihmë nga një specialist. Vetëm një mjek mund të bëjë diagnozën e saktë dhe të përshkruajë trajtimin.

Mos e vononi vizitën në klinik, sepse është më mirë ta trajtoni sëmundjen në fazat e hershme. Gjithashtu, mos u vetë-mjekoni - çdo ilaç ka kundërindikacionet e veta, për të cilat mund të mos dini. Ndiqni rreptësisht të gjitha rekomandimet e mjekut dhe më pas sëmundja së shpejti do të tërhiqet!