Trajtimi i osteokondrozës

dhimbje të forta me osteokondrozë

Osteokondroza - ndryshime distrofike në shtyllën kurrizore të shoqëruara me plakjen e indeve të lidhura me moshën. Patologjia është 80% e lidhur me të dhënat gjenetike, pjesa tjetër është ndikimi i faktorëve të jashtëm.

Osteokondroza- Sëmundje kryesisht njerëzore, zhvillimi i të cilave lehtësohet nga:

 • Rritja e jetëgjatësisë. Me kalimin e kohës, metabolizmi ngadalësohet, ushqimi i indeve është ndërprerë, sistemet rregullatore shkatërruese fillojnë të mbizotërojnë mbi ato konstruktive.
 • Ecja drejt. Duke qëndruar në këmbë, personi fitoi një ngarkesë të pabarabartë në pjesë të ndryshme të shtyllës kurrizore, ishte në gjendje të kryente një lëvizje më të madhe - për përdredhje, zgjatje. U shfaqën kthesa anësore jonormale - skolioza - me një ngarkesë të pabarabartë në muskuj dhe nyje të vogla të shtyllës kurrizore. Kjo rriti gjasat e formimit të sëmundjes edhe në departamentin ku lëvizshmëria e ulët dhe kafazi i kraharorit mbrojnë rruazat - osteokondroza torakale
 • Nxitimi. Rritja e shpejtë i bën kockat, muskujt dhe kërcin më të prekshëm. Numri dhe prevalenca e enëve të gjakut është e pamjaftueshme për t'i furnizuar ato me oksigjen dhe substanca esenciale
 • Mungesa e aktivitetit adekuat fizik. Ka dy ekstreme - puna e ulur dhe lëvizja ekskluzivisht me makinë ose stresi i tepërt në palestër, kur disqet dhe kërci konsumohen me një ritëm të përshpejtuar.
 • Ushqimi jo i duhur. Mbizotërimi i karbohidrateve të shpejta, mungesa e proteinave, përdorimi i pijeve të gazuara çon në faktin se trupi nuk ka mjaftueshëm materiale ndërtimi me cilësi të lartë për të ruajtur shëndetin e indeve.
 • Pirja e duhanit. Shkakton vazospazmë të zgjatur - ndërprerje të ushqyerjes së indeve, përshpejtim i proceseve degjenerative
 • Urbanizimi, një numër i madh i objekteve traumatike përreth çojnë në dëmtime të shtyllës kurrizore, osteokondrozë dytësore

Llojet e osteokondrozës

Nga lokalizimi

 • Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës
 • Lëndimi i shtyllës së kraharorit
 • Osteokondroza e mesit
 • Osteokondroza e zakonshme - cervikale dhe lumbare, torakolumbare, lumbosakral dhe kombinime të tjera

Ndryshimet më të zakonshme në pjesët më të lëvizshme janë ato të qafës së mitrës dhe mesit. Pika e lënduar është kalimi i rajonit të lëvizshëm të mesit në atë sakrale fikse.

Sipas fazës

 • Fillestare - ndryshime të vogla në qendër të diskut, ngjeshje e bërthamës, shfaqja e çarjeve të kërcit
 • Përparimi i sëmundjes - çarjet thellohen, lartësia e diskut zvogëlohet, diametri i foramenit ndërvertebral zvogëlohet. Kompresimi i rrënjëve nervore kurrizore çon në dhimbje, spazma të muskujve. Osteokondroza e shtyllës kurrizore manifestohet jo vetëm nga ndryshimet në disqe - për shkak të shkeljes së raportit të rruazave me njëri-tjetrin, kërci në sipërfaqet e nyjeve të vogla fshihet në mënyrë të pabarabartë, zhvillohet artroza dhe artriti.
 • Osteokondroza e komplikuar - simptoma: ndodh degjenerim i mëtejshëm i kërcit - shfaqen këputje të unazës kërcore që lidhin trupat e dy rruazave ngjitur. Një pjesë e bërthamës zgjat nëpër hapësirën e lirë dhe shtrydh rrënjët, palcën kurrizore - formohet një hernie diskale. Një problem më serioz është ndarja e pjesës së rënë - një hernie e sekuestruar. I shqetësuar nga dhimbjet e forta, ndjeshmëria dhe lëvizja e dëmtuar në zonën për të cilën është përgjegjës nervi i ngjeshur
 • Organizmi i përgjigjet ngarkesës së shtuar dhe lëvizshmërisë së tepërt me rritjen e indit kockor - shfaqen osteofitet. Ata stabilizojnë shtyllën kurrizore, por zvogëlojnë gamën e lëvizjes. Gurpat e kockave irritojnë receptorët e muskujve dhe shtypin enët e afërta. Me osteokondrozën e qafës së mitrës, kjo shkakton simptoma të "arterisë vertebrale" - marramendje, tringëllimë në veshët, dridhje pikash para syve.

Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës

Me ardhjen e telefonave celularë dhe kompjuterëveosteokondroza e qafës së mitrësedhe tek adoleshentët: një pozicion i zgjatur i panatyrshëm i kokës me tension të muskujve mbingarkon rruazat, disqet dhe nyjet e tyre.

Osteokondroza e qafës së mitrës - simptoma

 • Dhimbje në qafë që shtrihet në pjesën e pasme të kokës, në pjesën e sipërme të shpinës
 • Ndonjëherë dhimbjet e kokës të lidhura me osteokondrozën e qafës së mitrës imitojnë një migrenë - njëanshmëri e simptomave, intolerancë ndaj tingujve dhe dritës së ndritshme, pulsim të fortë në tempuj, ndezje të ndritshme para syve
 • Dhimbje koke të shpeshta që nuk i përgjigjen mirë tabletave konvencionale
 • Bie presioni rezistent ndaj barnave antihipertensive
 • Marramendje dhe errësim në sy me kthesa të papritura të kokës
 • Mpirje në gishta, veçanërisht pas gjumit, një ndjenjë zvarritjeje në lëkurë
 • Kufizim i lëvizjes në qafë, kërcitje kur përpiqeni të lëvizni. Pacientët duhet të kthejnë të gjithë trupin për të parë diçka pas tyre
 • Djersitje në pjesën e sipërme të trupit
 • Muskujt e tensionuar të brezit të qafës dhe shpatullave mund të zbulohen me palpim.

Nëse identifikohetosteokondroza e qafës së mitrës, trajtimi në fazat fillestare parandalon komplikimet e rënda - ngjeshja e arteries vertebrale me urinë nga oksigjeni të trurit, ngjeshja e palcës kurrizore.

Manifestimet e osteokondrozës së shpinës torakale

Ndryshimet në rajonin e kraharorit zhvillohen më rrallë, duke provokuar faktorë - lëndime të shpinës, skoliozë, sëmundje të mëparshme të shtyllës kurrizore (spondiliti tuberkuloz, jospecifik, hemangioma e trupit).

Simptomat e lezionit të rajonit të kraharorit:

 • Dhimbje shpine - dhimbje, tërheqje, më keq pas qëndrimit të zgjatur në këmbë ose uljes në një pozicion të pakëndshëm. Por me ankesa të vazhdueshme për dhimbje, duhet të përjashtohen shkaqe të tjera të mundshme - pneumonia, pleuriti, tumoret, nevralgjia ndër brinjëve të një natyre të ndryshme, herpes zoster para shfaqjes së flluskave.
 • Vështirësi në frymëmarrje, gulçim, pamundësi për të marrë frymë thellë
 • Osteokondroza torakale ndonjëherë imiton sulmet e anginës pectoris - një person trajtohet për një kohë të gjatë nga një kardiolog dhe problemi është në një disk ndërvertebral të sëmurë

Osteokondroza lumbare dhe lumbosakral

Në strukturën e të gjitha llojeve të osteokondrozës, këto departamente janë drejtues të sigurt, më shumë se gjysma e të gjitha rasteve të diagnozës. Arsyeja është se ngarkesa më e madhe bie në këtë zonë të trupit, si në këmbë ashtu edhe ulur. Pesha e trupit, ngarkesa në rast të ngritjes së pahijshme të peshës, për një kohë të gjatë në një pozicion të përkulur - bërthama pulposus e disqeve ndërvertebrale është në gjendje shtypjeje, shtypet në trupat vertebral përmes pllakave kërcore - formohen herniet e Schmorl. . Mbingarkesa dhe spazma e muskujve prishin vendndodhjen e nyjeve të vogla të rruazave në lidhje me njëra-tjetrën - kërci i kyçeve fshihet, lëvizshmëria zvogëlohet.

Disa rrathë vicioz zhvillohen menjëherë: spazma e muskujve jep dhimbje - dhimbja rrit në mënyrë refleksive tkurrjen e fibrave të muskujve, dhimbja akute e detyron një person të kufizojë lëvizjen, të kursejë zonën e dëmtuar - forca e kornizës së muskujve dhe mbështetja e shtyllës kurrizore zvogëlohet, kjo rrit paqëndrueshmëria, osteokondroza lumbare përparon.

Në pikën e tranzicionit të celularitshpinë mesitnë një sakrum të palëvizshëm të shkrirë në një monolit të vetëm, ekziston rreziku i rrëshqitjes së vertebrës së pestë lumbare nga sipërfaqja e sakrumit. Kjo shtrëngon tufat nervore, zhvillohet sindroma radikulare.

Simptomat e osteokondrozës së mesit

 • Dhimbje të mesit, veçanërisht në këmbë dhe ulur. Pas pushimit, pozicioni horizontal përmirësohet. Me një kurs të zgjatur, dhimbja është e zakonshme, dhemb, tërheq
 • Lumbago e mprehtë e papritur gjatë ndryshimit të gjendjes së trupit, ngritjes së peshave, ngarkesës së rëndë. Pacienti ngec në pozicionin në të cilin u kap nga sulmi, është e vështirë të drejtohet, të fillojë të lëvizë. Lumbago zakonisht shoqërohet me ngjeshjen e rrënjës nervore kurrizore, e cila u zhvillua në mënyrë akute
 • Kalimi i dhimbjes në rajonin gluteal, këmbët. Nervi më i madh në trup, nervi shiatik, është një vazhdim i drejtpërdrejtë i rrënjës kurrizore; prandaj, pacientët me osteokondrozë lumbare janë shpesh të shqetësuar për dhimbjet e nervit shiatik.
 • Për shkak të faktit se fibrat nervore kontrollojnë tonin e muskujve dhe enëve të gjakut, rregullojnë ushqimin e indeve, vërehen ndryshime në atë pjesë të trungut për të cilin është përgjegjës nervi i sëmurë. Gjymtyra ndihet më e ftohtë se ajo e shëndetshme. Me një rrjedhë të zgjatur të sëmundjes, vërehet atrofia e muskujve, lëkura e thatë dhe ënjtja. Imuniteti lokal zvogëlohet - çdo gërvishtje, prerje, gërvishtje bëhet lehtësisht një portë hyrëse për infeksion
 • Humbja e fibrave shqisore çon në një shkelje të ndjeshmërisë - sipërfaqësore dhe të thellë. Pacienti mund të digjet ose ngrihet për shkak të faktit se ata nuk ndjejnë një ndryshim të rrezikshëm të temperaturës.
 • Simptoma shumë të frikshme - mpirje e lëkurës së perineumit, humbje e kontrollit mbi organet e legenit. Pacienti nuk ndjen një fshikëz të mbushur plot, nuk ndjen nevojën për të zbrazur zorrët. Me kalimin e kohës, urina dhe feçet fillojnë të ekskretohen vetë, nuk është e mundur t'i mbash ato. Në këtë rast, trajtimi i osteokondrozës së shtyllës kurrizore dhe komplikimeve të saj kryhet në mënyrë kirurgjikale, në bazë urgjente.

Diagnoza e osteokondrozës

Ajo kryhet nga një neurolog ose ortoped pasi terapisti ka përjashtuar patologjinë e organeve të brendshme.

 • Specialisti zbulon ankesat kryesore, kohën e shfaqjes së tyre, zhvillimin, efektin e barnave në intensitetin e dhimbjes, pushimin, ndryshimet në ritmin e jetës.
 • Një ekzaminim i jashtëm i detyrueshëm kryhet kur pacienti zhvishet në të brendshme - është e nevojshme të krahasohet gjendja dhe ngjyra e lëkurës në pjesët simetrike të trupit, tonin e indeve, reagimin ndaj stimujve të ndryshëm: dhimbje, prekje, të ftohtë. ose ngrohjes. Përcaktohen simptomat e tensionit, që tregojnë tensionin e muskujve dhe acarimin e tendinave dhe membranave integrale të tyre - fascia
 • Çekiçi neurologjik do të zbulojë uniformitetin dhe simetrinë e reflekseve
 • Neurologu regjistron vëllimin e lëvizjeve aktive (të pavarura) dhe pasive (të kryera nga mjeku) në kyçe, aftësinë për të kthyer kokën, pjesën e sipërme të trupit pa përfshirë pjesët e poshtme të shtyllës kurrizore.

Nëse është e nevojshme, dërgoni për ekzaminim shtesë

 • Diagnostifikimi i imazhit termik
 • ENMG (elektroneuromyography): Radiografi. Për të marrë informacionin e nevojshëm, ai kryhet në të paktën dy projeksione - të drejtpërdrejta dhe anësore. Fotografia do të tregojë për gjendjen e indit kockor, ashpërsinë e osteoporozës, madhësinë dhe sigurinë e trupave vertebral dhe do të zbulojë osteofitet. Disqet e dëmtuara përcaktohen nga gjerësia dhe uniformiteti i çarjeve ndërvertebrale. Pabarazia e kufirit të poshtëm ose të sipërm të trupit do të bëjë që dikush të dyshojë për një hernie Schmorl. Për të sqaruar natyrën e ndryshimeve në strukturën kockore të shtyllës kurrizore, rekomandohet tomografia e kompjuterizuar. Ekzaminimi multispiral lejon modelimin tredimensional të rruazave. Nëse është e nevojshme, për të zbuluar gjendjen e indeve të buta - muskujt, ligamentet, diskun ndërvertebral, përshkruhet MRI.

Duhet mbajtur mend se rezultatet e hulumtimit duhet të krahasohen me ankesat dhe ndryshimet e gjetura gjatë ekzaminimit. Zbulimi i shenjave të osteokondrozës së shtyllës kurrizore dhe madje edhe hernies së diskut pa ankesa nuk kërkon ndonjë masë serioze.

Trajtimi i osteokondrozës së shtyllës kurrizore

Heqja e manifestimeve akute të sëmundjes

 • Dhimbjet e forta dhe tensioni i mprehtë i muskujve përforcojnë njëra-tjetrën, duke mos lejuar që acarimi të ulet. Prandaj, e para është të lehtësoni dhimbjen.
 • Përshkruani ilaçe anti-inflamatore jo-steroide në injeksione, ilaçe për relaksimin e muskujve - relaksues të muskujve
 • Nëse këto masa nuk janë të mjaftueshme, bëhet bllokada me qetësues kundër dhimbjeve dhe medikamente hormonale

Denervimi me radiofrekuencë

Rekomandohet pushimi në shtrat për disa ditë

Pasi simptomat të jenë ulur, është e nevojshme të filloni të lëvizni, duke rritur gradualisht diapazonin e lëvizjes dhe ngarkesës. Në këtë kohë, zierja aktive, masazhi është i padëshirueshëm për shkak të komplikimeve të mundshme.

Osteokondroza: trajtim pa acarim

Kur gjendja e pacientit stabilizohet, plogështia e zakonshme mbetetosteokondroza, trajtimi përbëhet nga disa komponentë:

 • Mjekimi. Të gjithë të njëjtët qetësues kundër dhimbjeve në tableta, kapsula dhe pomada. Një ilaç specifik zgjidhet nga mjeku bazuar në gjendjen e pacientit, mënyrën e jetesës, sëmundjet shoqëruese, mbizotërimin e një ose një komponenti tjetër të osteokondrozës. Një kurs i vitaminave B do të përmirësojë përcjelljen e impulseve përgjatë nervit, do të normalizojë ushqimin e indeve. Duke ruajtur tonin e rritur të muskujve, përdorimi i relaksuesve të muskujve do të vazhdojë. Nuk ka asnjë pilulë magjike, një injeksion që mund të kthejë rruazat dhe kërcin në gjendjen e tij origjinale. Ilaçet lehtësojnë simptomat, përmirësojnë lëvizshmërinë dhe performancën. Por ata nuk janë në gjendje të ndalojnë plotësisht përparimin e sëmundjes.
 • Fizioterapi. Përdoret për dërgimin e barnave drejtpërdrejt në vendin e lënduar (elektroforezë), ngrohjen (parafinë, rrezatim infra të kuqe). Ekspozimi ndaj rrymave terapeutike relakson muskujt, përmirëson funksionimin e fibrave nervore. Pas disa seancave, dhimbja zvogëlohet, lëvizshmëria rikthehet. Nuk është e përshkruar për inflamacion aktiv
 • Manipulim manual, masazh, akupunkturë, akupresurë. Lehtësoni spazmën duke shtrirë dhe relaksuar muskujt. Nëse gjatë masazhit preket vetëm shtresa e sipërme e muskujve, atëherë terapia manuale depërton më thellë, prandaj kërkesat për specialistët janë më të larta. Sigurohuni që së pari të bëni një MRI për të zbuluar tiparet e anatomisë së një pacienti të caktuar
 • Tërheqja kurrizore. Rruazat largohen nga njëra-tjetra, distanca normale midis tyre rivendoset, shtrëngimi i nervave zvogëlohet. Procedura ka kundërindikacione, kështu që vetëm një mjek mund ta përshkruajë atë
 • Fizioterapi. Metoda më efektive e trajtimit. Paralajmërimi i vetëm është se ai duhet të zbatohet gjatë gjithë jetës. Nga avantazhet - siguron aktivitet, përmirëson disponimin, rrit tonin e indeve. Metodat më të mira janë një grup ushtrimesh të rekomanduara nga një mjek, asana fillestare joga, Pilates, noti. Ato kryhen pa probleme, pa lëvizje të papritura dhe traumatike, duke shtrirë indin, duke rritur gradualisht amplituda.
 • Ushqimi i duhur dhe heqja dorë nga zakonet e këqija
 • Furnizimi i mjaftueshëm i indeve me lëndë ushqyese, një gjendje e mirë e enëve të gjakut dhe një furnizim adekuat me gjak i rruazave dhe strukturave rreth tyre janë masa për të parandaluar përparimin e osteokondrozës. Ushqimi i duhur normalizon peshën, zvogëlon stresin në shpinë

Trajtimi kirurgjik i osteokondrozës së shtyllës kurrizore.Klinikat moderne kanë një arsenal të madh të ndërhyrjeve minimale invazive:

 • Trajtimi dhe bllokada diagnostike
 • Ablacioni i fytyrës me radiofrekuencë
 • Plazma e ftohtë dhe nukleoplastika me lazer
 • Heqja endoskopike e hernies së diskut
 • Mikrodisektomia

Ablacioni termik me radiofrekuencë të nyjeve të faqes

Gjilpërat speciale vendosen pikërisht në anën e nyjeve ndërvertebrale në vendin ku kalon dega mesatare e nervit Lyushka. Në gjilpëra janë instaluar elektroda, maja e të cilave nxehet deri në 80 gradë për 90 sekonda. Kjo çon në koagulimin e nervit. Dhimbja largohet.

Nukleoplastika e ftohtë e plazmës

Nëpërmjet një gjilpëre të futur në disk, një elektrodë speciale e plazmës së ftohtë aplikohet në indin e diskut. Presioni intradiskal zvogëlohet, hernia (protrusioni) tërhiqet nga brenda.

Mikrodisektomia

Me një hernie diskale, rrënjët nervore ngjitur dhe enët e gjakut janë të ngjeshura, shfaqen ndjesi jashtëzakonisht të dhimbshme dhe çrregullime të ndryshme të inervimit të ekstremiteteve. Nëse efekti i trajtimit konservativ nuk është më, atëherë operacioni për heqjen e një hernie diskale është zgjidhja e vetme e mundshme për shumë pacientë. Operacioni kryhet nën anestezi përmes një prerjeje prej 2-3 cm duke përdorur pajisje dhe instrumente mikrokirurgjikale. Kohëzgjatja e operacionit është 45-60 minuta. Sindroma e dhimbjes zvogëlohet ndjeshëm ose zhduket plotësisht menjëherë pas operacionit në 95% të pacientëve. Të nesërmen pacienti lejohet të ecë dhe së shpejti shkarkohet nga klinika.

Heqja endoskopike e hernies së diskut:

Një hernie ose sekuestro me shtrirje të lirë hiqet përmes vrimës ndërvertebrale anësore. Për të vendosur tubin, bëhet një prerje 5 mm në lëkurë. Muskujt, fascia dhe ligamentet nuk dëmtohen, ato shpërndahen duke përdorur një sistem tërheqës tubash me një rritje graduale në diametër. Operacioni është pothuajse pa gjak dhe zgjat vetëm 40-50 minuta. Pacientët mund të kthehen në regjimin e tyre të zakonshëm pas tre javësh. Rreziku i komplikimeve është minimal.

Operacionet e dekompresimit dhe stabilizimit kryhen kur shfaqen komplikime, një hernie e madhe diskale, ngjeshje e rëndë e rrënjës nervore të shtyllës kurrizore dhe palcës kurrizore. Nëse ka shenja të humbjes së papritur të ndjeshmërisë, lëvizjes, mosfunksionimit të legenit, pacienti duhet të dërgohet urgjentisht te një neurokirurg. Sa më shpejt të jetë e mundur të eliminohet ngjeshja, aq më i plotë do të vijë rikuperimi, personi do të kthehet shpejt në jetën normale. Në këtë rast, trajtimi kirurgjik ka për qëllim dekompresimin e strukturave nervore të ngjeshur dhe stabilizimin e segmentit të prekur. Kjo është një hemi ose laminektomi. Fiksimi kryhet nga një sistem transpedikular, në kombinim me një kafaz ndërtrupor, i cili siguron një shkrirje 360 gradë. Stabilizimi ndërspinor i rruazave përdoret gjerësisht. Sot ka disa implante interspinoze. Mikrodisektomia në kombinim me stabilizimin interspinor, veçanërisht tek të moshuarit, mund të rrisë ndjeshëm efektivitetin e rezultateve afatgjata dhe të zvogëlojë gjasat për hernie të përsëritura të diskut.