Shkaqet e dhimbjes nën tehun e shpatullës së majtë nga mbrapa

dhimbje nën shpatullën e majtë

Shumë shpesh, dhimbja nën tehun e shpatullës së majtë nga prapa nga mbrapa mund të shqetësojë. Ndodh pas një lëvizjeje të mprehtë dhe të fortë ose një qëndrimi të gjatë në një pozicion të pasuksesshëm. Por mund të jetë gjithashtu një simptomë e një sëmundjeje të rëndë që kërkon trajtim të detyrueshëm. Shkaqet e dhimbjes mund të ndahen në dy grupe kryesore: dhimbje të shkaktuara nga sëmundjet e sistemit musculoskeletal dhe dhimbje të shoqëruara me çrregullime në organet e brendshme.

Sëmundjet e sistemit muskuloskeletor

Sëmundje të ndryshme të shtyllës kurrizore mund të shkaktojnë dhimbje në tehun e shpatullës. Përveç kësaj, dhimbja mund të jetë një simptomë dytësore e lëndimit. Arsyet pse dhemb nën tehun e shpatullës së majtë nga mbrapa mund të jenë të ndryshme.

Osteokondriti i shtyllës kurrizore

Osteokondroza shfaqet për shkak të ndryshimeve në shtyllën kurrizore, kur indi kockor shkatërrohet nën ndikimin e faktorëve të ndryshëm. Dhe ka shumë faktorë që çojnë në këtë patologji:

 1. Lakim i shtyllës kurrizore si rezultat i qëndrimit të dobët. Shpesh gjendet tek studentët, nxënësit e shkollës dhe punonjësit e zyrës.
 2. Mbingarkesa statistikore dhe dinamike e trupit në vëllime të papërshtatshme.
 3. Mbipesha dhe kequshqyerja.
 4. Lëndimi i shpinës.
 5. Imuniteti i dobët dhe faktori trashëgues.
 6. Këmbët e sheshta.
 7. Ftohjet dhe hipotermi të shpeshta, dehje kronike.
 8. Sëmundje metabolike.
 9. Ekspozimi i zgjatur ndaj dridhjeve.
 10. Stresi dhe mënyra e jetesës sedentare.

Me osteokondrozën cervikotorakale, dhimbje të forta shfaqen në qafë, shpinë, shpatulla dhe gjymtyrë të sipërme, mund të tërhiqet nën tehun e shpatullave. Ka ndjesi dhimbjeje në dhëmbë, muskuj, bark, zonën e zemrës. Ndjesia fillon të shqetësohet kur shpohet nën tehun e shpatullës, mpirje në rajonin e qafës së mitrës dhe gjoksit, si dhe në qafë dhe bark. Gjumi është i shqetësuar, ndjeshmëria e duarve, treguesit e presionit të gjakut fillojnë të luhaten dhe performanca ulet. Mund të piqet edhe pas sternumit.

Neuralgjia ndër brinjëve

Kjo sëmundje shfaqet me acarim, inflamacion, shtrëngim ose ngjeshje të nervave ndër brinjëve. Kjo ndodh me inflamacion, infeksione, helmime kimike, alergji dhe hipotermi. Simptoma kryesore e nevralgjisë është dhimbja, e përqendruar në rajonin e zemrës. Mund të jetë i shurdhër ose i mprehtë, therës, dhemb ose djegës. Mund të jetë episodike ose e përhershme.

Mund të ketë gjithashtu djersitje të shtuar, njollë të lëkurës, ndjesi shpimi gjilpërash ose humbje të ndjeshmërisë në zona të caktuara. Me një pozicion fiks të detyruar, sindroma e dhimbjes mund të tërhiqet.

Lezioni traumatik i skapulës

Nëse tehu i shpatullës së majtë dhemb, shkaqet mund të shkaktohen nga lëndimet. Ato mund të shfaqen nga një goditje e drejtpërdrejtë në tehet e shpatullave ose pas një rënie në shpinë ose shpatull. Në orët e para pas lëndimit shfaqet një sindromë dhimbjeje shumë e fortë. Është një simptomë e një frakture të skapulës ose brinjëve. Në të ardhmen, zhvillohen ënjtje dhe edemë. Me një thyerje të brinjëve, është e vështirë për një person të marrë frymë, dhe dëmtimi i kockës është i dukshëm në palpim.

Sëmundja Sprengel

Sëmundja e Sprengel si shkaktar i dhimbjes nën tehun e shpatullës së majtë

Kjo sëmundje është një vendndodhje jonormale e lindur e skapulës. Shkaku i kësaj patologjie ende nuk është i njohur për shkencën. Ekziston një mendim se sëmundja zhvillohet nën ndikimin e faktorëve negativë të jashtëm dhe të brendshëm në fetus, në 3-4 javë të shtatzënisë. Në këtë kohë, formohet brezi i shpatullave dhe shtylla kurrizore. Shpesh kjo sëmundje kombinohet me patologji të tjera: vërehet shkrirja e brinjëve, këmba e shtrembër, formimi i hemivertebrave shtesë dhe një strukturë jonormale e rajonit të qafës së mitrës.

Patologjia zbulohet menjëherë pas lindjes së fëmijës. Me një shkallë të butë të zhvillimit të sëmundjes, përshkruhen këto: terapi ushtrimore, masazh, procedura uji, fizioterapi. Në rastet e moderuara dhe të rënda, përshkruhet trajtimi kirurgjik.

Sindroma Miofasciale

Nën ndikimin e faktorëve të ndryshëm prishet puna e aparatit muskulor dhe membranave që mbulojnë muskujt. Ka vula të vogla të dhimbshme në muskuj, të ashtuquajturat pika nxitëse. Shfaqen nën ndikimin e traumës dhe tendosjes së muskujve. Ka disa faktorë që çojnë në formimin e tyre: qëndrimi i detyruar, sëmundjet e shtyllës kurrizore, mavijosjet, lëvizjet monotone, sëmundjet somatike, mbingarkimi emocional.

Simptoma kryesore është dhimbja, e cila ka një karakter dhemb, tërheqës, i cili rritet me sforcimin dhe aktivizimin e shkaktarëve. Ndjeshmëria e lëkurës gjithashtu rritet, ngjyra e lëkurës ndryshon dhe lëvizja në zonën e prekur është e kufizuar. Është përshkruar një trajtim kompleks. Për parandalim, duhet të monitoroni peshën tuaj, t'i përmbaheni një stili jetese të shëndetshëm, të vishni këpucë dhe rroba të rehatshme, të shmangni stresin dhe hipoterminë.

Ndryshimet në punën e organeve të brendshme

Nëse ka dhimbje në tehun e shpatullës së majtë nga pas, arsyet mund të jenë në shkelje të organeve të brendshme. Në shumë sëmundje, simptoma është dhimbja në anën e majtë. Ato ndahen në sëmundje kardiologjike, të sistemit bronkopulmonar dhe të traktit gastrointestinal.

Sëmundjet e zemrës

Me sëmundjet kardiake, ajo dhemb jo vetëm në rajonin e tehut të shpatullës së majtë, por edhe në rajonin e klavikulës, në krahun e majtë, në bark. Infarkti i miokardit është një nga varietetet e sëmundjes koronare të zemrës, në të cilën nekroza e muskujve të zemrës ndodh si rezultat i një shkelje të qarkullimit koronar. Ka një dhimbje djegëse, shtrënguese ose shtypëse prapa sternumit, që rrezaton në klavikulën e majtë, tehun e shpatullës, krahun dhe nofullën. Pacienti shfaqet djersë e ftohtë, ka një ndjenjë frike. Këto simptoma janë një tregues i drejtpërdrejtë për shtrimin në spital urgjent në një institucion mjekësor. Nëse nuk ofrohet kujdes mjekësor në kohë, atëherë një rezultat fatal është i mundur.

Shkaku i sëmundjes koronare të zemrës është furnizimi i pamjaftueshëm i gjakut në muskulin e zemrës për shkak të sëmundjeve koronare vaskulare. Arteriet e zemrës bllokohen nga pllakat e kolesterolit ose ngushtohen. Zemra nuk merr mjaftueshëm gjak për të funksionuar normalisht. Arsyet janë:

 1. Ateroskleroza e enëve koronare.
 2. hipertensioni arterial.
 3. Shkelje e metabolizmit të lipideve dhe lipoproteinave.
 4. Pirja e duhanit.
 5. Kolesterol i lartë dhe mbipeshë.
 6. Diabeti.

Simptomat janë gulçim, dobësi, aritmi, djersitje e shtuar. Ka dhimbje gjoksi spontane që nuk preken nga nitroglicerina. Pacienti përjeton mungesë oksigjeni, ka frikë nga vdekja, apati, një humor të zymtë ose ankth të paarsyeshëm. Me një sulm të anginës pectoris, dhimbja përqendrohet prapa sternumit. Ka karakter manifestimi prerës, shtypës, shtypës dhe djegës. Sulmi zgjat nga 2 deri në 5 minuta dhe ndalohet efektivisht nga droga.

Me perikardit, një proces inflamator shfaqet në guaskën e jashtme të zemrës. Shkaktarët e inflamacionit janë infeksionet, sëmundjet autoimune, lëndimet, tumoret, çrregullimet metabolike. Ka dhimbje ngutshme në gjoks, ënjtje të fytyrës dhe qafës, gulçim të fortë, kollë të thatë dhe zë të ngjirur.

Prolapsi i valvulës mitrale është një patologji në të cilën funksioni i valvulës që ndodhet midis barkushes dhe atriumit është i dëmtuar. Zbulohet rastësisht dhe nuk përbën rrezik për jetën e pacientit. Mund të jetë e lindur ose e fituar. Një sëmundje tjetër që zakonisht është asimptomatike është aneurizmi i aortës. Me këtë patologji, një zgjatje e murit të enëve të gjakut ndodh për shkak të dobësimit të saj ose një rritje të fortë të presionit të gjakut. Muri i enëve të gjakut dobësohet nga depozitimi i substancave të huaja, inflamacioni ose shkatërrimi i indeve.

Patologjitë e sistemit bronkopulmonar

Në sëmundjet e sistemit bronkopulmonar, dhimbja shfaqet në skapulën në të majtë.

Arsyet për të cilat shfaqet një simptomë dhimbjeje: bronkiti akut dhe trakeobronkiti, pneumonia e anës së majtë, pleuriti i thatë i anës së majtë, abscesi i mushkërisë së majtë. Bronkiti akut manifestohet me kollë, dobësi, djersitje të shtuar, gulçim dhe ulje të aktivitetit, temperaturë deri në 38 gradë. Shkaqet e zhvillimit të patologjisë janë me origjinë virale ose bakteriale. Ndikojnë gjithashtu faktorë fizikë, kimikë dhe alergjikë.

Pneumonia e anës së majtë është e rrallë, por ajo përbën një kërcënim për jetën e pacientit. Arsyeja kryesore është depërtimi i patogjenëve në mushkërinë e majtë. Kjo ndodh me një rënie të fortë të imunitetit. Ka një kollë të fortë dobësuese, djegie dhe dhimbje në anën e majtë të gjoksit, temperatura e trupit rritet. Është e nevojshme të kërkoni ndihmë sa më shpejt të jetë e mundur, kjo do të ndihmojë për të shmangur zhvillimin e komplikimeve. Një sëmundje e tillë si pleuriti i thatë mund të jetë një ndërlikim i patologjive të tjera të mushkërive. Abscesi i mushkërive është një ndërlikim. Formohet si rezultat i pneumonisë së patrajtuar.

Sëmundjet e traktit gastrointestinal

Një grup shumë i zakonshëm i sëmundjeve në të cilat dhimbja rrezaton në shpatullën e majtë nga pas. Arsyet mund të jenë të ndryshme. Rritja e patologjive shoqërohet me gabime në të ushqyerit, përdorimin e ushqimeve që përmbajnë aromatizues dhe konservues. Simptomat e këtyre sëmundjeve janë:

 1. Dhimbje barku.
 2. Urthi.
 3. Belching.
 4. fryrje.
 5. Nauze dhe të vjella.
 6. Kapsllëk.
 7. Diarreja.
 8. Erë nga goja.
 9. Rënie e peshës trupore dhe e oreksit.
 10. Marramendje.
 11. Dobësi.

Me një ulçerë stomaku, integriteti i indeve të mureve të stomakut cenohet, si rezultat, ato gërryhen nga lëngu i stomakut dhe shfaqet një ulçerë. Karakteristikë janë dhimbjet e urisë që shfaqen në sfondin e urisë. Pas ngrënies, ato qetësohen. Një tjetër simptomë janë të vjellat me përmbajtje të thartë. Po ashtu, lëvizshmëria e stomakut është e shqetësuar, si pasojë shfaqen gulçim dhe urth. Një ndërlikim i sëmundjes mund të jetë gjakderdhja, për shkak të dëmtimit të ulçerës së enëve të gjakut. Kjo është një sëmundje shumë e rëndë në të cilën vetë-mjekimi është i rrezikshëm, pasi mund të çojë në perforim të ulçerës dhe vdekje.

Simptoma kryesore e një ulçere duodenale është dhimbja në rajonin epigastrik, e cila mund të rrezatojë në anën e majtë të gjoksit dhe skapulës, shpinës lumbare ose kraharorit.

Dhimbja shfaqet pas ngrënies, dhe gjithashtu pas një kohe. Ndalohet nga antacidet, antispazmatikët dhe agjentët antisekretues. Gjithashtu, ulçera karakterizohet nga çrregullime dispeptike, mungesë oreksi, gjë që çon në humbje peshe dhe humbje të dhimbshme në peshë. Ulçera shkakton komplikime: gjakderdhje, perforim dhe depërtim në pankreas, stenozë duodenale, formim tumori në vendin e formimit të ulçerës dhe inflamacion të rreshtimit të zorrëve.

Spazma e ezofagut karakterizohet nga një shkelje e gëlltitjes.

Shkaku mund të jetë eksitimi, si dhe përthithja e shpejtë dhe përtypja e dobët e ushqimit, konsumimi i ushqimeve të pasura me fibra. Ju mund të lehtësoni shqetësimin duke pirë një sasi të madhe lëngu, duke gëlltitur ajër dhe duke bërë ushtrime. Simptomë është edhe refluksi i kundërt i përmbajtjes së ezofagut. Shpesh ndodh në ëndërr ose kur pacienti merr një pozicion horizontal. Shfaqet në formën e të vjellave pa përzierje të lëngut gastrik dhe biliare.

Kur përmbajtja e stomakut dhe duodenit refluksohet, zhvillohet sëmundja e refluksit gastroezofageal.

Shkaku kryesor është dobësia e sfinkterit të poshtëm të ezofagut. Në këtë rast, kur stomaku tkurret, përmbajtja e tij hidhet përsëri në ezofag. Karakterizohet nga urthi, i cili shfaqet kur përkuleni, duke ushtruar, pas një vakti të rëndë. Ka një eruktacion me shije të hidhur ose të thartë. Ju gjithashtu mund të përjetoni të përzier dhe të vjella.

Shenjat e pankreatitit akut janë dhimbje të forta, të vazhdueshme dhe të mprehta që ndjehen nën brinjë.

Ka dy shkaqe: abuzimi me alkoolin dhe kolelitiaza. Simptomat nuk janë gjithmonë të theksuara. Dhimbja lehtësohet dobët nga qetësuesit, ndonjëherë është e nevojshme të përshkruhen barna narkotike. Gjithashtu, dhimbja nën skapulë mund të shqetësojë me kolitin e zorrëve. Shfaqet për shkak të infeksioneve, medikamenteve, helmimeve kimike ose ushqimore, çrregullimeve të qarkullimit të gjakut.