Dhimbje në nyjen e gjurit: shkaqet, trajtimi, pse dhembin gjunjët, çfarë të bëni për të, si të trajtoni

Lidhja e gjurit është një nga më të mëdhenjtë dhe më komplekset. Çdo ditë i nënshtrohet një ngarkese të madhe, kështu që nuk është për t'u habitur që periodikisht pushon së funksionuari normalisht. Nëse ju dhembin gjunjët, vërehet ënjtja e tyre dhe dhimbja është pothuajse konstante, atëherë duhet patjetër të konsultoheni me mjekun. Një gjendje e tillë patologjike mund të jetë një sinjal i zhvillimit të një prej sëmundjeve që deformon nyjen. Natyrisht, është e nevojshme të mësoni të dalloni situatat kur një vizitë te mjeku është shumë e nevojshme. Por mungesa e trajtimit ose vetë-mjekimi mund të çojë në komplikime.

Struktura e nyjës së gjurit

Për të kuptuar më mirë pse ju dhembin gjunjët, duhet të kuptoni anatominë e tyre. Pra, artikulimi përbëhet nga femuri, tibia dhe patella. Dy kockat më të mëdha kanë dy zgjatime secila: kondilet e brendshme dhe të jashtme.

Të gjitha sipërfaqet që vijnë në kontakt me njëra-tjetrën janë të mbuluara me kërc hialine. Falë tij, sigurohet lëvizshmëria e nyjës së gjurit, vetitë e tij të amortizimit. Rreth kësaj lidhjeje kockash është një lloj kapsule, e veshur nga brenda me një shtresë sinoviale. Është e mbushur me lëng sinovial, falë të cilit kyçi ushqehet dhe sigurohet lëvizshmëria e tij.

Nyja e gjurit përbëhet nga më shumë sesa thjesht kocka. Të gjithë elementët e tij bashkohen nga ligamentet kryqëzuese dhe kolaterale, muskujt e femurit, tendinat. Kapaku i gjurit është i lidhur me elementë të tjerë përmes ligamentit të tij. Që gjuri të lëvizë duhen 6 çanta sinoviale. Ushqimi dhe inervimi i kyçit të paraqitur kryhet nëpërmjet nervave dhe enëve të gjakut, të cilat ndodhen në indet e buta që rrethojnë artikulacionin.

Dhimbje në nyjen e gjurit: shkaqet

Nëse gjuri fillon të lëndohet, shfaqet ënjtje, lëvizshmëria është e kufizuar dhe shqetësimi është mjaft i rëndë, duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek. Nëse procesi shkatërrues ka filluar tashmë, atëherë do të jetë e pamundur të kurohet plotësisht gjuri. Sidoqoftë, do të jetë e mundur të ndaloni ose ngadalësoni përparimin e tij.

Pra, mund të dallojmë shkaqe të tilla të dhimbjes në nyjen e gjurit:

 • gonartroza.Ndodh pothuajse në 50% të të gjitha rasteve të dëmtimit të kyçeve. Patologjia zhvillohet për një kohë shumë të gjatë. Ndër simptomat e kësaj sëmundjeje, mund të dallohen këto: gjuri nuk dhemb në pushim, megjithatë, bëhet e vështirë për një person të ngjitet shkallët, të ecë për një kohë të gjatë, të uleni dhe të ngrihet nga kërpudhat e tij. Gjatë lëvizjes, pacienti dëgjon një kërcitje në gju, lëvizshmëria e tij zvogëlohet. Me kalimin e kohës, për shkak të konsumimit të kërcit, distanca midis sipërfaqeve të kockave zvogëlohet. Në këtë rast, shfaqen osteofite, nervat dhe enët e gjakut janë të ngjeshur, dhe gjuri vetë deformohet;
 • Gonartroza e gjurit në x-ray
 • meniskopati, si dhe formimi i cisteve të meniskut. Më shpesh vetëm një gju dhemb. Shkaku i patologjisë mund të jetë një dëmtim i vetëm ose dëmtim periodik i kyçit. Gjatë një acarimi, dhimbja është akute, pulsuese, e mprehtë, e rëndë. Me këtë sëmundje, deformimi i kyçit nuk kërcënon, por inflamacioni mund të prekë çantat sinoviale;
 • problemet e qarkullimit të gjakut (nekroza).Kjo prish ushqimin e gjurit. Më shpesh, kjo gjendje shfaqet tek adoleshentët. Janë ata që kanë rritje shumë të shpejtë të kockave, në të cilat ushqimi i tyre është disi i vështirë. Nëse në fillim dhimbja në nyjen e gjurit është mjaft e fortë, atëherë pas një kohe intensiteti i saj zvogëlohet. Dhimbja zakonisht lokalizohet në një pikë dhe nuk përhapet në të gjithë gjurin. Siklet mund të përkeqësohet nga hipotermia;
 • artriti.Kjo është një patologji inflamatore e gjurit, e cila mund të diagnostikohet tek të rinjtë, veçanërisht tek gratë. Në të njëjtën kohë, gjuri dhemb shumë, zona e prekur karakterizohet nga ënjtje, lëkura bëhet e kuqe. Dhimbja gjatë natës bëhet më e theksuar. Gjuri dhemb edhe në pushim, kur ndryshon moti. Arsyeja e zhvillimit të patologjisë është pesha e tepërt e trupit, pleqëria, dobësia e sistemit imunitar;
 • bursit.Ky është një lezion inflamator i qeseve sinoviale të gjurit. Simptomat karakteristike të patologjisë janë skuqja e lëkurës në zonën e prekur, ënjtja dhe zvogëlimi i diapazonit të lëvizjes. Zgavrat e qeseve sinoviale janë të mbushura me eksudat, i cili përmban mikroorganizma të dëmshëm. Shkaku i zhvillimit të patologjisë është trauma, aktiviteti i tepërt fizik. Gjuri jo vetëm që dhemb shumë keq, një person zhvillon dobësi të përgjithshme dhe sëmundje;
 • sinovitiKëtu inflamacioni prek membranën sinoviale të nyjës së gjurit. Në të njëjtën kohë, në zonën e artikulacionit shfaqen ënjtje dhe dhimbje djegëse;
 • periartriti.Kjo sëmundje diagnostikohet më shpesh tek gratë që kanë një peshë të madhe trupore dhe që janë tashmë 40 vjeç. Në të njëjtën kohë, ndjehet siklet kur ngjitni shkallët, kur drejtoni këmbën. Procesi patologjik prek tendinat, ligamentet dhe muskujt, kapsulën e përbashkët. Dhimbja është dhemb, shfaqet ënjtje në gjymtyrë;
 • kondromatoza.Kjo sëmundje karakterizohet nga formimi i nyjeve të vogla të kërcit, të cilët ndodhen në guaskën e qeses artikulare. Në të njëjtën kohë, manifestohet dehidrimi i kyçit, lëvizshmëria e tij është e kufizuar, dëgjohet një kërcitje kur lëviz. Meqenëse indet e buta janë të shtrënguara, pacienti ndjen dhimbje të forta;
 • kondromalacia patella.Këtu kërci pëson ndryshime degjenerative: ai thjesht vdes. Arsyet e kësaj gjendjeje patologjike janë banale: dëmtimi i gjurit, veçoritë e disa profesioneve. Në të njëjtën kohë, gjuri dhemb shumë, shqetësimi bëhet më i theksuar me çdo lëvizje. Në gjurin e majtë ose të djathtë dëgjohet shumë mirë një kërcitje, kërcitje. Një person praktikisht nuk mund të qëndrojë në gjymtyrën e prekur;
 • tumor kockor.Dhimbja në gju shfaqet për shkak të rritjes së një neoplazie që ngjesh indet e buta me nerva dhe enët e gjakut;
 • Kist i Baker-it.Kjo është një hernie e vogël që mund të shfaqet tek të rinjtë dhe fëmijët nga 3 deri në 7 vjeç. Është aq i vogël sa nuk mund të diagnostikohet gjithmonë në ekzaminim. Nuk përbën kërcënim për shëndetin e njeriut dhe nuk paraqet shqetësim. Megjithatë, nëse rritet, atëherë kyçi mund të lëndohet, veçanërisht kur përkulni dhe drejtoni këmbën. Nëse hernia është e madhe, atëherë kryhet një operacion për ta hequr atë;
 • tendiniti i gjurit.Ky është një inflamacion i tendinave në zonën e gjurit, të cilat nuk mund të kryejnë funksionet e tyre normalisht. Pothuajse të gjithë janë të prekur nga kjo sëmundje. Dhimbja është zakonisht dhemb dhe zona e prekur reagon ndaj ndryshimeve të motit;
 • Tendinitis - inflamacion i tendinave në nyjen e gjurit
 • osteokondriti i gjurit.Kjo është ajo ku kërci zhvishet nga sipërfaqja artikulare. Në fillim, gjuri nuk dhemb shumë, por me kalimin e kohës, intensiteti i tij rritet dhe inflamacioni i bashkohet procesit patologjik;
 • Sëmundja e Koenig.Këtu, një pjesë e kërcit mund të ndahet nga kocka dhe të lëvizë brenda artikulacionit. Në të njëjtën kohë, lëvizja bëhet e vështirë, ka një dhimbje të lehtë. Me progresion, vërehet edhe ënjtje e nyjës së gjurit. Trajtimi i patologjisë tek të rriturit është më i vështirë se tek fëmijët;
 • Patologjia Osgood-Schlatter.Siguron formimin e gungave në zonën e gjurit. Më shpesh, sëmundja diagnostikohet tek djemtë, si dhe tek njerëzit e përfshirë në sport. Dhimbja është e mprehtë, rëndohet nga përkulja dhe drejtimi i këmbës.

Këto janë arsyet kryesore, por jo të vetmet. Prandaj, është e nevojshme të merren parasysh faktorë të tjerë, për shkak të ndikimit të të cilëve ka dhimbje në gju.

Sëmundjet e organeve të tjera, si shkaktar i dhimbjes në gju

Disa patologji që nuk lidhen me nyjen e gjurit mund të shkaktojnë dhimbje në të:

 1. Fibromialgjia.Diskomforti lokalizohet në muskuj dhe inde të buta, por mund t'u jepet nyjeve që ndodhen afër. Procesi inflamator nuk zhvillohet. Përveç dhimbjes së dhimbjes në nyjen e gjurit, një person ndjen ngurtësi në lëvizje, lodhje, ai mund të përjetojë konvulsione.
 2. Displasia ose koksartroza e kyçit të hip.Sindroma e dhimbjes në këtë rast shtrihet në të gjithë këmbën.
 3. Neuropatia e nervit shiatik.Ajo kapet nga rruazat e shtyllës kurrizore lumbosakrale. Dhimbja e fortë pulsuese mund të rrezatojë në kofshë dhe gju.

Cilat patologji sistemike mund të shkaktojnë dhimbje në gju? Përveç arsyeve që janë përshkruar tashmë më lart, ka faktorë të tjerë që kontribuojnë në zhvillimin e sindromës së dhimbjes:

 • përdhes.Sëmundja e paraqitur ndodh për shkak të një shkelje të metabolizmit të acidit urik në trup. Ai hiqet dobët prej tij, shndërrohet në depozita kripe që grumbullohen në nyje. Në këtë rast, gjuri gjithashtu mund të dhemb. Dhe dhimbja është shumë e mprehtë, e mprehtë. Më shpesh, patologjia shfaqet tek burrat që abuzojnë me alkoolin, hanë në mënyrë jo të duhur. Në zonën e prekur lëkura skuqet dhe natën nyja e gjurit dhemb më shumë. Kohëzgjatja e sulmit varion nga disa ditë në disa javë;
 • osteoporoza.Patologjia shoqërohet me densitet të ulët kockor për shkak të formimit të pahijshëm të saj. Dhimbja në nyjen e gjurit është e shurdhër dhe dhemb, nuk është aq e lehtë për ta hequr atë. Kockat në këtë patologji janë shumë të ndjeshme ndaj frakturave;
 • artrit rheumatoid.Kjo është një patologji sistemike, e cila karakterizohet nga inflamacioni i indit lidhës. Ai fillon zhvillimin e tij aktiv me një ulje të funksioneve mbrojtëse të trupit. Shfaqet nga një ndjenjë ngurtësie, të cilën një person mund ta ndjejë pas një qëndrimi të gjatë në një gjendje pushimi;
 • osteomieliti.Patologjia bakteriale e paraqitur shkakton dhimbje mjaft të forta të një natyre të mërzitshme. Në zonën e kyçit të prekur, lëkura bëhet e kuqe, dhe siklet rritet me çdo lëvizje. Rreziku i kësaj sëmundjeje është se pasoja e saj është fillimi i vdekjes së palcës kockore;
 • sëmundjet infektive.Ato karakterizohen nga dhimbje në nyjen e gjurit, të cilat zhduken pas një kursi trajtimi me antibiotikë;
 • Sëmundja e Paget.Në këtë rast, indi kockor formohet gabimisht, kështu që shtylla kurrizore fillon të deformohet. Me këtë patologji preken kockat tubulare, të cilat më pas bëhen shumë të brishta. Njohja e kësaj sëmundjeje është mjaft e vështirë, pasi simptomat mund të mos shfaqen. E vetmja gjë që mund të tregojë praninë e patologjisë është se gjuri i lënduar dhemb gjatë natës dhe nxehtësia ndihet në vendin e lezionit.
Dhimbja e gjurit të atletit

Nëse dhimbja e gjurit u shkaktua nga një sëmundje sistemike ose patologji skeletore, atëherë nuk është gjithmonë e mundur të heqësh qafe plotësisht atë. Megjithatë, trajtimi duhet të kryhet pa dështuar në mënyrë që sëmundja të mos zhvillohet më tej ose të paktën të ngadalësojë rrjedhën e saj.

Trauma si shkaktar i sindromës së dhimbjes

Proceset patologjike në këtë rast mund të zhvillohen si menjëherë pas lëndimit, ashtu edhe disa kohë pas tij. Mund të dallojmë lëndime të tilla të nyjës së gjurit:

 1. Ligamentet e këputura, të grisura ose të grisura në gju.Këto dëmtime çojnë në shfaqjen e sindromës së artikulacionit "advance". Përveç kësaj, një person ndjen dhimbje të forta, zhvillohet hemartroza e kyçit, e cila bëhet e paqëndrueshme.
 2. Lëndimi.Këtu intensiteti i sindromës së dhimbjes është i ulët. Pas lëndimit nuk ka pasoja të rënda. Ënjtja, si dhe hematoma, zakonisht zhduken vetë në një deri në dy javë.
 3. Shqyerja e meniskut.Rezulton në një goditje të fortë në rajonin e përparmë të nyjës së gjurit. Pasi të ketë kaluar periudha akute e patologjisë, sindroma e dhimbjes zakonisht shqetëson pacientin gjatë ngjitjes së shkallëve, gjë që është mjaft e vështirë për t'u zbatuar. Ka një ënjtje të lehtë në zonën e nyjës së gjurit.
 4. Thyerje.Shfaqet kur bie nga një lartësi e madhe ose një efekt i fortë shoku. Dhimbja është e fortë, e mprehtë, në zonën e prekur shfaqet ënjtje dhe lëkura zbehet. Viktima nuk mund të qëndrojë në këmbën e lënduar. Gjatë një frakture, dëgjohet një kërcitje dhe kërcitje dhe kocka mund të shpërthejë në lëkurë.
 5. Thyerja e tendinit.Ky dëmtim nuk është i zakonshëm, por çon fillimisht në dhimbje akute, e më pas në dhimbje. Gjatë ecjes, dhimbja në gjurin e majtë ose të djathtë rritet.
 6. Dislokimi i nyjës së gjurit.Në këtë rast, disa nga pjesët përbërëse të kyçit mund të dalin prej saj.

Trauma mund të shkaktojë sëmundje kronike.

Shumica e patologjive të kyçit të gjurit kanë simptoma të ngjashme, kështu që mund të jetë mjaft e vështirë t'i njohësh ato. Kjo është arsyeja pse vetë-mjekimi nuk ia vlen, pasi mund ta përkeqësoni edhe më shumë situatën.

Kush është në rrezik

Dhimbja e gjurit, kërcitja dhe ënjtja në zonën e prekur janë më të zakonshme tek disa njerëz sesa të tjerët. Grupi i rrezikut përfshin ata njerëz që:

 1. Prania e patologjive parësore.
 2. predispozicion gjenetik.
 3. Mbingarkesa e vazhdueshme sportive e gjurit.
 4. Pesha e tepërt trupore.
 5. Lëndimi.
 6. Kam bërë një operacion në nyjen e gjurit.
 7. Zhvillimi i pamjaftueshëm i mirë i aparatit muskulor të nyjës së gjurit.

Përveç kësaj, gratë janë më të ndjeshme ndaj sëmundjeve të gjurit, si dhe njerëzit e moshës së avancuar dhe më të vjetër.

Në cilat raste është e nevojshme të konsultoheni me një mjek

Mjeku që ekzaminon gjurin e një pacienti

Nëse një person ndjen se gjunjët e tij lëndohen, atëherë ai duhet urgjentisht të kontaktojë një specialist në këtë rast:

 1. Pacienti ka më shumë se dy muaj që përjeton dhimbje të dhimbshme, gjë që nuk e lejon të flejë i qetë gjatë natës.
 2. Nëse sindroma e dhimbjes karakterizohet me intensitet të lartë, ajo shfaqet papritur.
 3. Një kërcitje dëgjohet në nyjen e gjurit kur ecni.
 4. Gjunjët dhembin çdo ditë, dhe në një kohë të caktuar, në kushte të caktuara.
 5. Në nyjen e gjurit herë pas here ndjehet paqëndrueshmëri.
 6. Nëse ka shenja patologjike shtesë: skuqje të lëkurës, ethe, ethe.
 7. U shfaqën dhimbje të dhimbshme, e cila shoqërohet me deformim të kyçeve, kufizim të lëvizshmërisë së tyre.
 8. Sindroma e dhimbjes bëhet një shoqërues i vazhdueshëm i një personi.
 9. U shfaqën shenja të një procesi inflamator: skuqje e lëkurës, ënjtje, rritje e temperaturës lokale në zonën e prekur.

Tashmë këto shenja janë të mjaftueshme për të marrë një vendim për të parë një mjek. Duke vonuar vizitën, pacienti rrit kohëzgjatjen dhe kompleksitetin e terapisë, si dhe lejon që patologjia të zhvillohet më tej.

Varietetet e dhimbjes

Pse gjunjët dhembin, shumica e arsyeve për zhvillimin e gjendjes patologjike janë tashmë të qarta. Por natyra e dhimbjes mund të jetë e ndryshme. Për shembull, në varësi të sëmundjes që e ka shkaktuar, dhimbja është e natyrës së mëposhtme:

 • i mprehtë, i mprehtë.Shkakton këputje të meniskut ose ligamenteve, artrit reaktiv, fazë akute të bursitit;
 • i shurdhër, tërheqës.Bursiti ose sinoviti mund ta provokojnë atë;
 • me dhimbje.Kjo lloj dhimbjeje është karakteristike për artrozën, gonartrozën;
 • pulsuese.Një person e ndjen atë me një dëmtim të meniskut ose si rezultat i një lezioni me artrozë deformuese;
 • Dhimbje pulsuese e gjurit e shkaktuar nga një dëmtim i meniskut
 • djegie.Është karakteristikë e shtrëngimit të nervit shiatik, si dhe tuberkulozit të kockave;
 • therje me thikë.Shkaktohet nga një kist në bursën sinoviale. Dhe dhimbja therëse është karakteristike për osteoporozën, një dëmtim i vjetër i meniskut;
 • shpimi.Shkaktohet nga osteomieliti;
 • periodike.Shfaqet kur pacienti zhvillon inflamacion të tendinave ose muskujve;
 • duke gjuajtur përmes.Shkakton shtrëngim të mbaresave nervore.

Diagnoza e patologjisë dhe ndihma e parë

Shumë njerëz ankohen se u dhembin gjunjët dhe nuk dinë çfarë të bëjnë. Por kur ndjeni dhimbje dhe krisje në nyjen e gjurit, duhet patjetër t'i nënshtroheni një ekzaminimi dhe të filloni trajtimin.

Diagnoza e dhimbjes në nyjen e gjurit duke përdorur MRI

Diagnostifikimi përfshin përdorimin e procedurave të tilla:

 1. Testet laboratorike të gjakut dhe urinës.
 2. Kimia e gjakut.
 3. Punksion i palcës së eshtrave dhe lëngut sinovial.
 4. Njoftime për praninë e mikroflorës bakteriale.
 5. Artroskopia. Kjo procedurë përdoret edhe si diagnozë edhe si trajtim për dhimbjet e kyçeve. Është e lehtë për t'u bërë dhe nuk kërkohet një periudhë e gjatë rehabilitimi.
 6. Radiografia.
 7. MRI ose CT.
 8. ultratinguj.
 9. Densitometria.

Dhimbje gjuri: Ndihma e parë

Nëse një person ndjen dhimbje ose tërheqje në këmbë në zonën e gjurit, para së gjithash, ai duhet të sigurojë pjesën tjetër të gjymtyrëve. Trajtimi në shtëpi përfshin marrjen e ilaçeve kundër dhimbjeve ose anti-inflamatore.

Aplikimi i një kompresë të ftohtë për një dëmtim të gjurit

Dhimbja mund të lehtësohet me një kompresë të ftohtë. Ftohja përdoret si një metodë për lehtësimin e dhimbjes kur shkaku i dhimbjes është trauma. Gjymtyra është e palëvizshme dhe e vendosur në një kodër. Kur ka plagë në zonën e artikulacionit, ato duhet të trajtohen me një antiseptik. Këto masa nuk janë një trajtim i plotë. Ato duhet të merren vetëm para një vizite te mjeku.

Dhimbja e gjurit: Trajtim mjekësor

Pra, çfarë të bëni nëse dëgjohet një kërcitje në nyje dhe ndjehet siklet i rëndë? Së pari ju duhet të zbuloni pse shfaqen këto simptoma. Një nga fazat e terapisë është trajtimi medikamentoz. Pra, me dhimbje në nyjen e gjurit, mund të hiqni shpejt simptomat e rënda me ndihmën e barnave të tilla:

 • antibiotikë (kur shqetësimi shkaktohet nga një infeksion viral);
 • barna anti-inflamatore jo-steroide.

Disa patologji duhet të trajtohen me kirurgji. Nëse ka lëng në zgavrën e nyjës së gjurit, ai duhet të hiqet. Kist mund të trajtohet gjithashtu nëpërmjet operacionit ose një bllokadë glukokortikosteroide.

Marrja e medikamenteve për të lehtësuar dhimbjet e gjurit

Nëse nyjet lëndohen për shkak të lëndimit, atëherë në disa raste është e nevojshme të ripozicionohen kockat. Një fashë e ngushtë, ortozë dhe madje edhe suva aplikohen në nyjen e prekur. Është e nevojshme për të trajtuar një gjymtyrë jo vetëm me ndihmën e pilulave. Shpesh, pacientit i caktohet të veshë ose të përdorë pajisje speciale ortopedike në mënyrë që ngarkesa të mund të hiqet nga gjuri.

Është e nevojshme të trajtohen patologjitë sistemike në mënyrë komplekse. Dhimbjet në gjunjë në këto raste duhet të trajtohen me imunosupresues, antiinflamatorë, glukokortikosteroide. Për të eliminuar simptomat e gonartrozës, përdoren injeksione të barnave në nyje, kondroprotektorë.

Gjimnastikë terapeutike dhe masazh

Nëse nyja e gjurit dhemb kur ngrihet, dëgjohet një kërcitje dhe shqetësimi shqetëson edhe gjatë natës, ushtrimet fizike, si dhe seancat e masazhit, do të ndihmojnë në heqjen e ngurtësimit dhe lehtësimin e dhimbjes.

Masazh terapeutik për gjurin e lënduar

Në të njëjtën kohë, gjimnastika duhet të bëhet nëse personi nuk është shumë i dhimbshëm dhe me lejen e mjekut. Të gjitha ushtrimet kryhen ngadalë. Ju nuk mund të bëni lëvizje të papritura. Nëse gjunjët janë shumë të lënduar, atëherë duhet të kaloni në ushtrimet më të thjeshta. Ngarkesa javore mund të rritet.

Në një pozicion shtrirë ose ulur, mund të bëni përkulje dhe shtrirje të gjymtyrëve, gjysmë-kthesa alternative, duke tërhequr gjunjët në stomak, duke lëvizur këmbët në anët. Pas përfundimit të një grupi ushtrimesh, duhet të relaksoheni, dhe më pas të kaloni në masazh. Kjo procedurë është gjithashtu shumë efektive për lehtësimin e dhimbjeve.

Gjunjët e lënduar mund të gatuhen, të fërkohen vetë, por do të ishte më mirë nëse një specialist do ta bënte këtë. Për të hequr qafe shumicën e simptomave, duhet të kryeni një kurs masazhi, një seancë e të cilave zgjat jo më shumë se 20 minuta. Fërkimi i sipërfaqeve të brendshme dhe të jashtme, si dhe anësore, kryhet presion në patellë. Gjatë procedurës, duhet të siguroheni që personi të mos lëndohet.

Si të trajtoni nyjet e gjurit në shtëpi?

Një kërcitje në gjunjë, si dhe dhimbja që shfaqet gjatë natës, është një fenomen i pakëndshëm. Pse shfaqen këto simptoma dihet tashmë. Megjithatë, është e mundur të lehtësoni dhimbjen dhe të rivendosni funksionimin normal të kyçit jo vetëm me ilaçe. Ju mund ta bëni këtë në shtëpi me ndihmën e mjeteve juridike popullore.

Shpejt të heqësh qafe patologjinë nuk do të funksionojë. Në këtë mënyrë, ju duhet të trajtoni gjurin për të paktën dy muaj. Përveç kësaj, ju duhet të gjeni produkte vërtet efektive që kanë vlerësime të mira.

Trajtimi në shtëpi i gjurit me një kompresë

Recetat e mëposhtme mund të jenë të dobishme:

 1. Në gjysmë litër ujë të vluar, derdhni 2 lugë të mëdha bari të letargjisë, pas së cilës duhet ta lini të piqet. Drogës duhet të pihet dy herë në ditë për 100 ml. Ju mund të aplikoni një zierje me fletë të kuqe në gjurin e lënduar si një kompresë për natën.
 2. Një zierje e tërshërës do të ndihmojë në heqjen e dhimbjes. Për ta përgatitur atë, duhet të merrni një litër ujë dhe një gotë kokërr. Përzierja zihet dhe më pas lihet gjatë natës të injektohet. Gjatë ditës duhet të përdorni 2 gota lëng, duke e ndarë në disa pjesë. Duhen 2 javë për të trajtuar nyjet në këtë mënyrë.
 3. Për të lehtësuar shqetësimin dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në zonën e prekur, mund të aplikoni një kompresë me patate të grira dhe rrikë, të marra në përmasa të barabarta. Do të ndihmojë për të hequr qafe shpejt dhimbjen. Aplikoni një kompresë në gjurin e prekur dhe mbulojeni me një leckë të pastër. Lajeni pas 15 minutash. Për të lehtësuar simptomat e pakëndshme, mjaftojnë vetëm 10 procedura.
 4. Një kompresë mustardë, e cila aplikohet në këmbën e lënduar gjatë natës, gjithashtu mori vlerësime të mira. Për përgatitjen e tij merret një lugë gjelle mustardë e përzier me të njëjtën sasi mjalti dhe sode. Deri në mëngjes, kompresa do të ndihmojë në lehtësimin e shqetësimit të rëndë.
 5. Nëse nyjet e gjurit dhembin, tretësira e piperit të hidhur mund të përdoret për fërkim. Një kavanoz gjysmë litri duhet të mbushet me piper të copëtuar, dhe më pas derdhni alkool në majë të enës. Ju duhet të insistoni ilaçin për një javë.

Mund të bëni vetë-masazh të gjurit në shtëpi.

Nëse tashmë e dini pse u shfaq shqetësimi, atëherë mund të zgjidhni terapitë e duhura popullore që do të ndihmojnë në heqjen e tyre. Por para kësaj, duhet të konsultoheni me një mjek.

Parandalimi i patologjisë

Në mënyrë që nyjet e gjurit të mbeten të shëndetshme dhe të funksionojnë mirë për një kohë të gjatë, duhet të ndiqni rekomandimet e thjeshta të mjekëve:

 1. Reduktoni stresin e kyçeve.
 2. Është racionale të kombinosh pushimin dhe punën.
 3. Trajtoni me kohë çdo sëmundje infektive në trup.
 4. Shmangni hipoterminë e ekstremiteteve.
 5. Pas 35 vjetësh, këshillohet të filloni të merrni kondroprotektorë.
 6. Gjatë sportit, është e nevojshme të mbrohen nyjet me jastëkë gjuri - pajisje speciale ortopedike për fiksimin e kyçit.
 7. Është e rëndësishme të normalizoni peshën tuaj.
 8. Ushqimi luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e skeletit. Është më mirë të reduktoni konsumin e yndyrave të ngopura shtazore, bukës së bardhë, ëmbëlsirave. Më shumë fibra, vajra bimore, perime dhe fruta duhet të futen në dietë. Ushqimi i duhur jo vetëm që do të ndihmojë në lehtësimin e shqetësimit, por gjithashtu do të përmirësojë funksionalitetin e nyjeve.