Si të trajtoni artrozën

Metodat e trajtimit të artrozës

Osteoartriti është një sëmundje kronike e kyçeve në të cilën kërci shkatërrohet në strukturat e kockave ngjitur. Sëmundja është e përhapur në të gjithë botën.

Shkaku kryesor i patologjisë është një shkelje e proceseve metabolike. Faktorët predispozues janë keqformimet kongjenitale, inflamacioni i brendshëm, artriti reumatoid, traumat dhe mbipesha. Me moshën, gjasat për të zhvilluar osteoartriti rriten.

Trajtimi i artrozës është një proces kompleks dhe kërkon shumë kohë. Në këtë rast nuk mjafton vetëm marrja e pilulave të ndryshme për të reduktuar simptomat. Do të jetë e nevojshme të kryhen masa të tjera që kontribuojnë në frenimin e përparimit të sëmundjes. Pa to, rreziqet e komplikimeve dhe paaftësisë rriten disa herë.

Përshkrimi i shkurtër i sëmundjes

Para se të flasim për mënyrën e trajtimit të artrozës, është e nevojshme të thuash disa fjalë se çfarë është dhe me çfarë është i mbushur zhvillimi i sëmundjes. Artroza është një sëmundje e kyçeve, e shoqëruar me procese degjenerative-distrofike. Gjatë zhvillimit të tij, ndodhin proceset e mëposhtme:

 • dendësia dhe elasticiteti i kërcit zvogëlohet, ato pushojnë së kryeri funksionet e tyre thithëse;
 • rritet niveli i fërkimit midis kockave, gjë që çon në shkatërrimin dhe deformimin gradual të tyre, formimin e qosheve të mprehta në sipërfaqe;
 • elementët e mprehtë gërmojnë në indet e afërta, duke provokuar inflamacionin e tyre;
 • funksionet motorike janë dëmtuar pjesërisht ose plotësisht.

Artroza deformuese ka simptoma të rënda. Më shpesh, pacientët ankohen për dhimbje dhe ënjtje në nyje, si dhe për një kërcitje, lëvizje të kufizuar dhe ngurtësi në mëngjes.

Fatkeqësisht, artroza nuk mund të kurohet përgjithmonë. Ju mund të shpëtoni prej tij vetëm në një rast - nëse sëmundja u zbulua në fazat fillestare të zhvillimit. Por duke qenë se në këtë fazë është asimptomatike, shumica e pacientëve as që dyshojnë se kanë një patologji dhe, rrjedhimisht, nuk kryejnë asnjë trajtim. Dhe kur shfaqen simptomat, ndodhin procese të pakthyeshme në nyje që nuk mund të eliminohen.

Sa i përket faktorëve që provokojnë zhvillimin e patologjisë, duhet të dallohen arsyet e mëposhtme:

 • trauma;
 • hipotermi;
 • zakone të këqija;
 • punë e tepruar fizike;
 • sporte profesionale;
 • kequshqyerja;
 • çrregullime hormonale;
 • sëmundjet autoimune etj.

Bazat e trajtimit

A mund të kurohet artriti? Nr. Kjo sëmundje nuk trajtohet. Por kjo nuk do të thotë që ju nuk duhet të merreni me të. Mungesa e terapisë mund të çojë në pasoja të rënda - patologjia do të përparojë, personi do të humbasë aftësinë e tij për të punuar dhe do të bëhet i paaftë. Prandaj, përkundër faktit se metodat e përdorura nuk lejojnë të heqësh qafe sëmundjen, ajo duhet të trajtohet!

Me zhvillimin e artrozës (ndonjë nga llojet e saj, koksartroza, osteoartriti, etj. ), Përdoret një regjim i vetëm trajtimi, i cili përfshin:

 • marrja e medikamenteve që ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes dhe ndalimin e përparimit të sëmundjes;
 • humbje peshe dhe ushqimi i duhur;
 • klasa terapi ushtrimore;
 • masazhe;
 • procedurat e fizioterapisë.

Me artrozën, një pikë shumë e rëndësishme është lufta kundër peshës së tepërt, nëse ka. Kilogramët e tepërt janë një ngarkesë shtesë në aparatin ligamentoz, i cili shkakton përparimin e shpejtë të sëmundjes. Prandaj, nëse pesha trupore e pacientit tejkalon normën, ai ka nevojë urgjente për të humbur peshë. Por agjërimi është kundërindikuar. Në këtë rast, ushqimi dietik zgjidhet individualisht.

Sa i përket vetë ushqimit, ai gjithashtu ka kufizime. Për çdo lloj artroze, ia vlen të braktisni përdorimin e ushqimeve me përmbajtje të lartë purine. Ajo:

 • mish i kafshëve të reja;
 • supë me kërpudha, mish, perime dhe peshk;
 • enët me pelte;
 • salcat e mishit, salcat e mishit;
 • të brendshmet;
 • mish i tymosur;
 • peshk me vaj;
 • djathëra të kripur dhe pikante;
 • havjar;
 • kakao, çaj i zi, kafe;
 • yndyrna zjarrduruese;
 • bishtajore;
 • produkte të përgatitura në bazë të rrushit;
 • ushqime të pjekura nga brumi i tharmit etj.

Mjeku duhet t'ju tregojë në detaje se si të hani pas identifikimit të osteoartritit ose llojeve të tjera të DOA. Duke ngrënë siç duhet, pacienti do të jetë në gjendje të parandalojë akumulimin e kripërave të acidit urik në trup dhe të shmangë komplikimet serioze.

Gjithashtu, duke folur për mënyrën e trajtimit të artrozës, duhet theksuar se masazhet dhe ushtrimet e fizioterapisë duhet të kryhen pa dështuar. Por jo vetëm! Masazhet duhet të kryhen vetëm nga specialistë, pasi çdo veprim i gabuar mund të çojë në komplikime. Dhe ushtrimet e terapisë ushtrimore nën mbikëqyrjen e një mjeku kryhen vetëm për herë të parë, atëherë pacienti mund të kryejë ushtrime fizike në shtëpi.

Barna

Ilaçet nuk do të ndihmojnë në kurimin e artrozës përgjithmonë. Por ato do të sigurojnë një reduktim të simptomave dhe do të ndalojnë proceset patologjike në nyje, të cilat do të normalizojnë funksionet e tyre motorike dhe do të përmirësojnë ndjeshëm gjendjen e pacientit.

Si rregull, trajtimi i artrozës përfshin përdorimin e barnave anti-inflamatore jo-steroide (NSAIDs). Këto barna kanë disa veprime njëherësh:

 • ndalimi i proceseve inflamatore;
 • zvogëloni sindromën e dhimbjes;
 • kanë një efekt antipiretik.

NSAID-të janë në dispozicion në disa forma - tableta, pomada, supozitorë rektal, zgjidhje për injeksion intramuskular. Siç tregon praktika, ato eliminojnë shpejt sindromën e dhimbjes dhe efekti i tyre zgjat për një kohë të gjatë. Por ky grup barnash ka disa disavantazhe. Është e pamundur t'i merrni ato për më shumë se 5-7 ditë, pasi përbërësit që përmbahen në to kanë një efekt irritues në mukozën e traktit gastrointestinal. Dhe kjo, nga ana tjetër, mund të shkaktojë përkeqësim të ulçerës peptike, gastritit, pankreatitit, si dhe shfaqjen e efekteve anësore si diarre, fryrje, fryrje, etj.

NSAID mund të merren vetëm me lejen e mjekut. Një dozë e gabuar mund të çojë në një përkeqësim të artrozës dhe një shkatërrim edhe më të madh të kërcit dhe indeve kockore!

Në raste të rënda, kur trajtimi i artrozës deformuese me NSAID nuk jep rezultate pozitive, përdoren kortikosteroide. Si rregull, ato futen në trup me injeksion në kapsulën e përbashkët. Ndryshe nga NSAIDs, efekti i kortikosteroideve zgjat disa muaj. Por nuk mund t’i përdorni më shumë se 4 herë në vit, pasi ndikojnë negativisht edhe në gjendjen e kyçeve.

E rëndësishme! NSAIDs dhe kortikosteroidet janë barna simptomatike. Ata nuk shërojnë artrozën, por thjesht eliminojnë manifestimet e saj të pakëndshme.

Analgjezikët përdoren gjithashtu për të lehtësuar dhimbjen. Ndryshe nga NSAID-të, këto barna nuk kontribuojnë në heqjen e proceseve inflamatore, por ato eliminojnë dhimbjen shumë më mirë. Dhe nëse pacienti ka spazma të muskujve, atëherë përdoren antispazmatikë për t'i ndaluar ato. Efektin më të madh e japin analgjezikët dhe antispazmatikët në formën e solucioneve për injeksion intramuskular.

Nyjet dhe kockat e deformuara trajtohen gjithashtu me kondroprotektorë. Dhe nëse grupet e mësipërme të barnave japin vetëm një efekt simptomatik, atëherë këto barna kanë një efekt terapeutik. Ato përmbajnë substanca që ndihmojnë në rivendosjen e ushqimit të indeve të dëmtuara, duke rivendosur integritetin e tyre.

Kondroprotektorët veprojnë ngadalë. Për të arritur një rezultat pozitiv prej tyre, ato duhet të merren vazhdimisht për të paktën gjashtë muaj. Por nëse sëmundja ka arritur në fazën 3 ose 4, pritja e tyre do të jetë e pakuptimtë.

Përveç kësaj, vazodilatatorët përdoren gjithashtu shpesh në trajtimin e artrozës. Ato sigurojnë qarkullim të përmirësuar të gjakut, si dhe eliminimin e spazmës në enët e vogla. Aplikoni fonde të tilla në kombinim me kondroprotektorë.

Procedurat e fizioterapisë

Përveç terapisë medikamentoze, artroza trajtohet edhe me ndihmën e procedurave të fizioterapisë. Ato gjithashtu nuk ndihmojnë në kurimin e sëmundjes, por kontribuojnë në një përmirësim të ndjeshëm të mirëqenies së pacientit. Më të njohurat prej tyre janë:

 • Terapia me valë shoku (SWT). Veprimi i kësaj procedure ka për qëllim eliminimin e shkakut kryesor të dhimbjes që shfaqet me artrozën. Eliminon proceset e kockave të ngjashme me thumba - osteofitet. Sigurisht, kjo nuk ndodh menjëherë, por gradualisht. Nën ndikimin e valëve tejzanor, osteofitet zbuten dhe përfundimisht shpërndahen. Përveç kësaj, SWT përmirëson qarkullimin e gjakut në fokusin patologjik dhe normalizon metabolizmin. Por, pavarësisht efektivitetit të kësaj procedure, përdorimi i saj është i mundur vetëm në fazat e hershme të zhvillimit të sëmundjes. Përveç kësaj, ajo ka shumë kundërindikacione.
 • Miostimulimi. Kjo procedurë përfshin aplikimin e impulseve elektrike që shkaktojnë tkurrje të muskujve. Zbatimi i tij këshillohet për pacientët e shtrirë në shtrat dhe në rastet e dëmtimeve të rënda, kur terapia ushtrimore bëhet e pamundur. Falë stimulimit të muskujve vihet re një rritje e tonit të tyre dhe një përmirësim i qarkullimit të gjakut, gjë që ndikon pozitivisht në rrjedhën e artrozës.
 • Fonoforeza. Kjo procedurë kryhet duke përdorur valë tejzanor me përdorimin e njëkohshëm të barnave. Valët rritin efektin e barnave. Falë tyre, ato shpërndahen drejtpërdrejt në fokusin patologjik, gjë që rrit shumë efektin e tyre terapeutik.
 • Terapia me ozon. Ai përfshin futjen e një përzierje gazi në kapsulën e përbashkët. Veprimet kryesore janë lehtësimi i reaksioneve inflamatore, reduktimi i dhimbjes, përmirësimi i funksioneve motorike. Si rregull, terapia me ozon përshkruhet në një kurs që përfshin disa injeksione. Numri i tyre varet nga ashpërsia e rrjedhës së artrozës.

E rëndësishme! Procedurat fizioterapeutike përshkruhen në baza individuale, duke marrë parasysh kundërindikacionet dhe ashpërsinë e rrjedhës së sëmundjes.

Fizioterapi

A mund të kurohet osteoartriti me terapi ushtrimore? Përgjigja është e njëjtë - jo. Ushtrimet terapeutike u përshkruhen pacientëve për të zhvilluar nyje dhe për të përmirësuar funksionet motorike. Kryerja e ushtrimeve speciale gjithashtu kontribuon në normalizimin e qarkullimit të gjakut në vatra patologjike dhe rritjen e furnizimit me lëndë ushqyese në indet e prekura.

Të gjitha ushtrimet fizike zgjidhen gjithashtu individualisht. Së pari, ato kryhen nën mbikëqyrjen e rreptë të një specialisti, pastaj ato mund të bëhen në mënyrë të pavarur, në shtëpi.

terapi ushtrimore për artritin

Masazh dhe terapi manuale

Ato përdoren për trajtimin e osteoartritit (osteoartritit) dhe llojeve të tjera të artrozës. Këto procedura sigurojnë ngrohjen e zonës së sëmurë, eliminimin e spazmave, normalizimin e qarkullimit të gjakut. Masazhet dhe terapia manuale kryhen ekskluzivisht nga një specialist. Ato mund të bëhen si në fazën e faljes ashtu edhe gjatë periudhës së përkeqësimit.

Mekanoterapia

Mekanoterapia është një lloj i veçantë i gjimnastikës, gjatë së cilës të gjitha ushtrimet fizike kryhen duke përdorur simulatorë të veçantë. Ato kontribuojnë në një rritje të ngarkesës në trup, duke parandaluar dëmtimin e nyjeve të sëmura. Ashtu si terapia fizike, mekanoterapia siguron një rritje të tonit të muskujve dhe përmirëson qarkullimin e gjakut.

Tërheqja e përbashkët

Thelbi i procedurës është "shtrirja" mekanike e nyjeve me ndihmën e një aparati të veçantë. Një seancë zgjat rreth 15-20 minuta. Kursi i plotë përfshin 10-12 procedura, të kryera çdo gjashtë muaj. Shtrirja e kyçeve ndihmon në lehtësimin e tyre nga ngarkesa, ngadalëson përparimin e artrozës dhe zvogëlon dhimbjen.

Mjekësi alternative

Mjekësia alternative gjithashtu ndihmon në mënyrë efektive për të hequr qafe dhimbjen që ndodh në sfondin e osteoartritit, koksartrozës dhe llojeve të tjera të sëmundjeve. Por si në rastet e tjera, ato nuk japin kurë për patologjinë, ndaj nuk duhet të vendosni shpresa të mëdha tek ata.

E rëndësishme! Mjetet juridike popullore duhet të përdoren si terapi ndihmëse në kombinim me trajtime të tjera që janë përshkruar nga mjeku.

pomadë për shtëpi

Për përgatitjen e tij do t'ju duhet:

 • yndyrë shtazore (për shembull, mish derri) - 1 filxhan;
 • vaj vegjetal i parafinuar - 100 ml;
 • sythat e thuprës - 1 lugë gjelle. l. ;
 • propolis - 50 g.

Pomada përgatitet si më poshtë. Së pari, yndyra e kafshëve shkrihet, sillet në një çiban dhe në të shtohen sythat e thuprës. Pastaj përbërja që rezulton zihet në një banjë uji për rreth 2-3 orë dhe ftohet në temperaturën e dhomës. Pas kësaj shtohet propolisi (i grihet paraprakisht në rende) dhe pomada përzihet derisa të tretet. Dhe përbërësi i fundit është vaji vegjetal. Më pas, produkti lihet në një vend të freskët derisa të ftohet plotësisht dhe të filtrohet.

Aplikoni pomadën sipas nevojës, në varësi të shkallës së dhimbjes, por jo më shumë se 5 herë në ditë. Duhet të theksohet se një ilaç i tillë nuk ka vetëm një efekt analgjezik, por edhe një efekt anti-inflamator. Mund të përdoret jo vetëm për artrozën. Gjithashtu do të ndihmojë me artritin, osteokondrozën dhe bronkitin. Mund të përdoret si për të rritur ashtu edhe për fëmijë.

fletë lakre

Një ilaç efektiv për dhimbjet e kyçeve. Zbatohet si më poshtë. Merret një gjethe e madhe lakre e bardhë, vendoset në pjesën e brendshme të zonës së prekur dhe fiksohet me një fashë të ngrohtë sipër. Kompresa lihet gjatë natës. Për të rritur efektin, gjethja lyhet me mjaltë.

Kompresa medicinale

Çdo farmaci shet barna që janë të lira dhe shiten pa recetën e mjekut. Për shembull, Dimexide. Ky ilaç ka një efekt të mirë analgjezik, absorbues dhe anti-inflamator. Përmirëson metabolizmin dhe përmirëson qarkullimin e gjakut.

Për të vendosur një kompresë, duhet të merrni një pecetë garzë të palosur në disa shtresa, ta lagni në një tretësirë dhe ta aplikoni në nyjen e lënduar, pasi ta lyeni me pak vaj vegjetal. Në krye ju duhet të lidhni polietileni dhe të bëni një fashë të ngrohtë. Mbajeni kompresën për rreth 20-30 minuta. Bëni para gjumit.

Kompresoni me verë

E disponueshme në disa versione:

 • 280 gr mjaltë bliri ose lulesh shkrihen në një banjë uji, më pas shtohen 350 ml lëng rrepkë, 1 lugë gjelle. l. kripë dhe 120 g verë të kuqe të fortifikuar. Të gjithë përbërësit përzihen plotësisht dhe ftohen. Aplikohet si më poshtë - rreth 10-15 g përzierje fërkohet në vendin e lënduar dhe më pas aplikohet një fashë e ngrohtë për 30-40 minuta. Kohëzgjatja e trajtimit është 30 ditë.
 • Së pari, përgatitet një përzierje medicinale. Për ta bërë këtë, vera e kuqe dhe helmi i bletës përzihen në një enë në një raport 1: 1. Përbërja që rezulton nxehet pak, dhe më pas një pecetë garzë njomet në të dhe aplikohet në nyjen e dëmtuar, sipër bëhet një fashë e ngrohtë. Mbajeni kompresën për 30 minuta.
 • Kjo kompresë do të kërkojë 150 g rrepkë. Fërkohet në një rende të imët dhe më pas përzihet me 2 lugë gjelle. faji. Lluri që rezulton vendoset në inde dhe aplikohet në nyje. Polietileni aplikohet domosdoshmërisht nga lart, dhe gjymtyra është e mbështjellë me një shall ose peshqir të ngrohtë. Mbajeni kompresën për 40 minuta. Kursi i trajtimit është 5 javë.

lëng hudhre me vaj

Qëroni thelpinjtë e hudhrës, vendosini në një shtypës dhe shtrydhni lëngun prej tyre. E përziejmë me vaj ulliri në raport 1: 10. Nëse nuk ka vaj ulliri, mund të përdorni vaj misri, por në këtë rast proporcioni do të jetë 1: 12. Përzierja që rezulton duhet të merret në 1 lugë. çdo ditë para mëngjesit.

Zierje e boronicave

Për përgatitjen e tij, do t'ju nevojiten gjethe lingonberry. 1 st. l. Lëndët e para derdhen në 250 ml ujë, dhe më pas vihen në zjarr, vihen në valë dhe zihen për 20 minuta. Pastaj supa e përfunduar ftohet dhe filtrohet. Merrni atë në gllënjka të vogla gjatë gjithë ditës.

Infuzion i gjetheve të rrushit të zi

1 st. l. Gjethet e grimcuara të rrushit të zi derdhni 0, 5 litra ujë të vluar dhe lëreni për rreth 1 orë dhe më pas filtroni. Merrni ½ filxhan 5-6 herë në ditë.

Duhet të kuptohet se asnjë ilaç nuk është në gjendje të eliminojë shkaqet e osteoartritit dhe të shpëtojë plotësisht nga sëmundja. Fatkeqësisht, kjo sëmundje nuk është e trajtueshme dhe të gjitha masat e përdorura kontribuojnë vetëm në uljen e simptomave. Dhe në mënyrë që terapia të japë rezultate maksimale, është e nevojshme të ndiqni me përpikëri të gjitha rekomandimet e mjekut.