Trajtimi i osteokondrozës së rajonit të kraharorit

simptomat e osteokondrozës së kraharorit

Një nga shkaqet më të zakonshme të dhimbjes së shpinës është osteokondroza. Ky është emri i një sëmundjeje të shtyllës kurrizore, në të cilën preken disqet ndërvertebrale. Me një lezion të tillë, disqet delaminohen, deformohen, ndryshojnë në lartësi. Prandaj dhimbja.

Sipas statistikave, pothuajse 80% e banorëve të botës vuajnë nga kjo patologji në një shkallë ose në një tjetër. Një numër mbresëlënës! "Madhësia e tij e tmerrshme" është mjaft e thjeshtë për t'u shpjeguar.

Përgjigjuni disa pyetjeve. A bëni një mënyrë jetese më pasive se sa aktive? Preferoni të udhëtoni me makinë sesa në këmbë? A kaloni shumë kohë në kompjuter, duke u ulur në një pozicion? Nëse keni thënë më shumë "po" sesa "jo", për fat të keq, ju keni të gjitha shanset për të marrë osteokondrozë herët a vonë.

Rreziku i patologjisë qëndron në faktin se njerëzit që kanë frikë nga osteokondroza, si rregull, as nuk janë të vetëdijshëm për të. Në fazat e hershme, është e vështirë të njihet, dhe në fazat e mëvonshme, është e vështirë të kurohet.

Në shumicën e rasteve, patologjia diagnostikohet kur, pas osteokondrozës, ndodh dëmtimi i organeve të brendshme. Kjo ndodh shpesh, sepse shtylla kurrizore është mbështetja e të gjithë trupit dhe shkelja e funksioneve të saj ndikon negativisht në të gjithë trupin.

Specialistët në trajtimin e osteokondrozës ju bëjnë thirrje të jeni më të vëmendshëm ndaj vetes dhe shëndetit tuaj. Vini re simptomat më të vogla të ndjenjës së keqe dhe na kontaktoni menjëherë. Ne do të ndihmojmë për të njohur sëmundjen në një fazë të hershme dhe për ta kuruar atë përpara se të bëhet e pathyeshme.

Simptomat e osteokondrozës së kraharorit

Dhe për ta bërë më të lehtë për ju të kuptoni se është koha për të parë një specialist, kushtojini vëmendje të veçantë shenjave më "të ndritshme" të osteokondrozës.

Osteokondroza torakale, simptomat e së cilës varen se cila pjesë e shtyllës kurrizore është prekur nga deformimi, më së shpeshti manifestohet me siklet dhe dhimbje në shpinë. Mund të jetë gjithashtu një dhimbje e mprehtë midis teheve të shpatullave, hapësirave ndërbrinjore. Dhimbja mund të lokalizohet përgjatë shtyllës së kraharorit, e rënduar nga lëvizja.

Jo vetëm dhimbja e shpinës mund të sinjalizojë një problem. Nëse zemra juaj, nervat, mëlçia, organet e tjera të brendshme "po bëjnë hile", kjo mund të jetë gjithashtu një "këmbanë" paralajmëruese.

Simptomat kryesore të osteokondrozës së kraharorit:

  • ulje e lëvizshmërisë në shpinë torakale. Megjithatë, kjo nuk është gjithmonë një simptomë e osteokondrozës. Shenja të tilla manifestohen edhe në sëmundjen e Bechterew, në skoliozë dhe deformime të tjera të shtyllës kurrizore, në sëmundjen e Forestierit etj. Për të përcaktuar me saktësi shkaqet e dhimbjes nevojitet një radiografi. Duke iu drejtuar specialistëve profesionistë, ju mund t'i nënshtroheni një ekzaminimi me rreze X pikërisht në qendrën tonë dhe të merrni menjëherë një mendim eksperti;
  • dhimbje në gjoks, prapa sternumit, më shpesh në të majtë. Simptoma të ngjashme shfaqen në sëmundjet ishemike të zemrës. Prandaj, për të sqaruar detajet, do t'ju duhet një EKG, EKG. Ju gjithashtu mund t'i kaloni ato në një klinikë të specializuar;
  • dhimbje në hapësirën ndërskapulare. Mund të jetë një dhimbje e natyrës së dhembshme ose të shtënat, e rënduar nga ecja, përkulja, thithja dhe nxjerrja e frymës.

Osteokondroza e shtyllës kurrizore të kraharorit, trajtimi i së cilës kryesisht ka për qëllim lehtësimin e dhimbjes, maskohet në mënyrë të përsosur si sëmundje të tjera dhe është shumë e lehtë për t'u ngatërruar. Për të parandaluar që kjo të ndodhë, duhet të kaloni një sërë ekzaminimesh të thjeshta. Bazuar në rezultatet e tyre, specialisti ynë do të përcaktojë shkakun e saktë të problemit tuaj dhe do të gjejë një mënyrë për ta zgjidhur atë.

Diagnoza e osteokondrozës së rajonit të kraharorit

Osteokondroza e shtyllës kurrizore torakale, diagnoza e së cilës duhet të kryhet nga një mjek me përvojë, është një sëmundje serioze. Mos u përpiqni të vetë-mjekoni.

Por ju mund të zbuloni në mënyrë të pavarur se sa i lartë është rreziku i osteokondrozës nëse i kushtoni vëmendje mënyrës së jetesës, qëndrimit dhe gjendjes së pjesëve të ndryshme të trupit.

Qëndrimi. Qëndroni me shpinë në mur, pa këpucë. Trupi juaj duhet të jetë në kontakt me murin në pesë pika: pjesa e pasme e kokës, shpatullat, të pasmet, viçat dhe thembra. Qëndroni në këtë pozicion për 3-4 minuta. Nëse jeni rehat në këtë pozicion, urime - nuk ka arsye për t'u shqetësuar. Nëse ndjeni tension në pjesë të ndryshme të trupit, ne do të vazhdojmë diagnozën më tej.

cervikale

Procesi i shtatë cervikal konsiderohet si fillimi, i cili është i dukshëm vizualisht dhe duhet të ndihet mirë gjatë palpimit, proceset e mbetura duhet të jenë të së njëjtës madhësi dhe të jenë në të njëjtën distancë nga njëra-tjetra. Nëse rruazat janë dobët të palpueshme, bashkohen në një "kolonë" të vetme ose zhvendosja e tyre është qartë e dukshme - ekziston osteokondroza cervikotorakale, simptomat e së cilës tregohen më lart.

Dhimbjet e kokës, nervozizmi dhe depresioni, problemet me gjëndrën tiroide, dëmtimi i dëgjimit dhe shikimit, mpirja e duarve dhe gishtave, hipertensioni mund të jenë pasojë e osteokondrozës cervikotorakale.

Torakale

Rruazat e rajonit të kraharorit normalisht duhet të jenë në një prerje dhe të kenë rregullimin e duhur "në një rresht". Ato nuk duhet të dalin jashtë kur anohen dhe të dalin në sy në lëkurë. Por osteokondroza e shtyllës kurrizore torakale, diagnoza e së cilës duhet të bëhet edhe nga mjeku, më së shpeshti shfaqet tek personat e punësuar në zyrë. Kjo është punë e ulur gjatë ditës, ulur në kompjuter, duke studiuar. Atletët që ngrenë pesha gjithashtu vuajnë shpesh nga osteokondroza. Njerëzit që kanë probleme me shtyllën kurrizore shpesh vuajnë nga ftohja: bronkiti, pleuriti, kolla, pneumonia.

Diagnoza e osteokondrozës torakale konsiston, para së gjithash, në një ekzaminim të plotë mjekësor. Nëse simptomat e sëmundjes janë të shprehura qartë, atëherë diagnoza mund të bëhet në bazë të ankesave të pacientit, ekzaminimit, historisë mjekësore, si dhe rezultateve të MRI dhe radiografisë. Fotografitë ju lejojnë të shihni qartë se sa keq janë deformuar disqet ndërvertebrale.

Lumbare

Një dëshmi e qartë e osteokondrozës së rajonit të mesit janë depozitat në anët, duke "shtyrë" vizualisht belin lart. Qëndrimi i personit ndryshon qartë. Rezultatet e MRI në raste të tilla diagnostikojnë praninë e hernies së diskut dhe hernisë së Schmorl. Dëmtimi i një hernie të mesit mund të çojë në paralizë të këmbëve dhe neoplazmat mund të degjenerojnë në tumore kancerogjene.

departamenti sakrale

Sa shpesh bien foshnjat në coccyx? shpeshherë. Në këtë rast, prindërit rrallë e çojnë fëmijën te mjeku. Në fund të fundit, një mavijosje e tillë merret si e mirëqenë. Dhe kjo është e gabuar. Në fakt, mavijosjet janë të rrezikshme. Ato mund të çojnë në një lakim të kockave, në të cilat depozitat e kripës grumbullohen më pas. Osteokondroza e rajonit sakrale çon në hemorroide, kapsllëk, venat me variçe të ekstremiteteve të poshtme, artrozë.

Pra, kur ekzaminoni në mënyrë të pavarur shtyllën kurrizore, mund të nxirrni përfundime në lidhje me praninë e devijimeve në trup. Por mos harroni se diagnoza përfundimtare bëhet ende nga mjeku.

Në qendrat mjekësore ju presin profesionistë të vërtetë, specialistë të kategorisë më të lartë. Do t'ju ofrohen shërbime mjekësore vërtet të cilësisë së lartë që do të zgjidhin çdo problem tuajin.

Qendra është e pajisur me pajisje të avancuara që njohin çdo patologji që në fazën fillestare. Gjithashtu në qendrën tonë mund t'i nënshtroheni çdo lloj analize laboratorike: nga prania e sheqerit në gjak deri tek marrja e analizave për zbulimin e SST.

Trajtimi i osteokondrozës së rajonit të kraharorit

Trajtimi i çdo sëmundjeje konsiston para së gjithash në eliminimin e shkaqeve që e kanë shkaktuar atë. Dhe, natyrisht, paralelisht me këtë, specialistët kryejnë trajtim që eliminon simptomat e patologjisë. Vetëm një terapi e tillë komplekse do të ndihmojë në arritjen e shërimit.

Nëse mjeku ka diagnostikuar osteokondrozën e rajonit të kraharorit, trajtimi mund të jetë me ilaçe dhe refleks.

Trajtimi medikamentoz i osteokondrozës së rajonit të kraharorit, si rregull, përdoret në fazën e përkeqësimit. Për ndalimin e sulmit përdoren analgjezik, antiinflamator, qetësues dhe kortikosteroide.

Përveç barnave të përshkruara nga goja, mjeku mund të përshkruajë bllokada lokale me lidokainë ose novokainë. Ilaçet me një efekt të fortë anti-inflamator ndikojnë në lidhjet kryesore të patogjenezës së dhimbjes, kështu që lehtësimi vjen pothuajse menjëherë.

Në trajtimin kompleks të osteokondrozës, shtohen relaksuesit e muskujve, preparatet bimore, ilaqet kundër depresionit.

Terapia refleksore kryhet në fazën e faljes dhe rolin kryesor në trajtim e zë refleksologjia, akupunktura, magnetopunktura, masazhi manual. Këto procedura reduktojnë dozën e barnave dhe rregullojnë përgjithmonë efektin e trajtimit.

Specialistët do t'ju ndihmojnë në çdo fazë të sëmundjes: nga diagnostikimi i hershëm deri në trajtimin e rasteve komplekse. Neuropatologë dhe terapistë, masazhologë dhe refleksologë janë në shërbimin tuaj. Gjithashtu, nëse është e nevojshme, mjekë të specializimeve të tjera që punojnë në qendrën tonë do t'i bashkohen procesit të trajtimit tuaj.

Shëndeti juaj është në duart tuaja. Sa më shpejt të kërkoni ndihmë, aq më shpejt ne mund t'ju ndihmojmë.