Osteochondrosis e shpinë qafës së mitrës

Të qafës së mitrës osteochondrosis është caktuar dystrophic ndryshimet në disqe intervertebral në qafë.

Të qafës së mitrës osteochondrosis

Ndikimi negativ ndikon jo vetëm në disqe veten e tyre, por edhe rruaza, kërc dhe të indeve të buta. Tipar kryesor i shpinë qafës së mitrës është fakti se saj rruaza nuk e kanë më të besueshme struktura në krahasim me departamentet e tjera, çka e bën këtë zonë shumë e ndjeshme. Rruaza këtu janë të vendosura në afërsi të njëra-tjetrës dhe të arterieve, të cilat bartin fuqinë e trurit njerëzor.

Nëse ka një zhvendosje e rruaza, mundësia e compression nga fibra nervore dhe arterieve, e cila pashmangshëm do të shkojnë për krijimin e një hernie në mes të rruaza dhe zgjatje, gjegjësisht ndryshimeve në strukturën e kurrizore disk.

Çfarë është kjo?

Osteochondrosis të qafës së mitrës shpinë (Osteohondroz) është një degjenerative-dystrophic lezione të disqe intervertebral, të cilat vetë janë të dëmtuar disqe, rruaza dhe nyjet e qafës së mitrës, uljen e lartësisë së disqe intervertebral. Sëmundja përparon, nëse infektimi nuk trajtohet mund të çojë në dhimbje koke, probleme të qarkullimit të gjakut dhe madje edhe hernie. Si osteoporoza, sëmundja ndodh për shkak të çrregullimeve të metabolizmit mineral, duke shkaktuar eshtra dhe nyje të bëhen më pak të fortë.

Osteochondrosis mund të shkaktojë paqëndrueshmëri të qafës së mitrës shpinë (simptomat dhe trajtimin janë të ngjashme me chondrosis, por kanë një numër të karakteristikave), e cila është shpesh i shoqëruar nga zhvendosja e rruaza. Në anën tjetër, kjo përshpejton zhvillimin e degjenerative të diskut sëmundje, duke shkatërruar kurrizore të Departamentit.

Faza

Pranishëm, mjeku duhet të përcaktojnë shkallën e zhvillimit të qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje bazuar në historinë mjekësore dhe të kryejnë ekzaminimin e pacientit. Dallojnë vetëm katër shkallë:

 1. Të shkallës së parë. Sëmundja është në Djep, pacienti ka dhimbje të vogël në qafë, e cila mund të jetë më intensive në qoftë se personi fillon për të kthyer kokën e tij.
 2. Shkallë të dytë. Pacienti mund të ankohen shumë intensive dhimbje në shpinë qafës së mitrës, e cila mund të jetë e lokalizuar në pjesën e sipërme gjymtyrë. Tabloja klinike tregon se në këtë fazë të zhvillimit të sëmundjes është vërejtur një vuaj fibra nervore duke shkaktuar intensive dhimbje. Ajo është gjithashtu vuri në dukje dhimbje koke, dobësi të Përgjithshme dhe të qenët pa qejf.
 3. E treta shkallë. Dhimbja bëhet gati të vazhdueshme, përhapjes së edhe në supe ose arm. Disa pacientë të diagnostikuar hernie të disqe intervertebral, e cila çon në humbjen e ndjesi e sipërme të gjymtyrë. Gjatë ekzaminimit mjekësor ka një rënie të dukshme në lëvizjen e qafës së mitrës, dhe dhimbje në palpation.
 4. Të katërt shkallë. Në këtë fazë të sëmundjes e diskut intervertebral është pothuajse tërësisht e shkatërruar. Në vend të saj nuk është i indeve lidhës, e cila çon në përkeqësimin e pacientit. Ai fillon të ndiejë dhimbje, zhurma në kokë, dhe të varfërve të orientimit në hapësirë. Kjo sugjeron se në arterie është clamped, e cila pengon natyrore të fuqisë së trurit.

Simptomat e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje

Simptomat e degjenerative të diskut sëmundjet e qafës së mitrës

E rëndësishme simptomat e degjenerative të diskut sëmundjet e qafës së mitrës janë marramendje, dhimbje koke, të presionit arterial hedhje.

Diagnoza e sëmundjes vështirë, ndonjëherë dhimbje nuk është e dukshme, dhe simptomat është shuar karakterin, për më tepër, përdorimi i pakontrolluar i fortë josteroidë maskë shenjat e sëmundjes. Pacienti në gjendje të ndjeni dhimbje, ndihet e shëndetshme, dhe kjo vazhdon deri në zhvillimin e proceseve të pakthyeshme në indet e nyjeve të qafës.

Dhimbje koke në të qafës së mitrës osteochondrosis

Kjo është një nga më të zakonshme nonspecific shenja e shumë sëmundjeve. Dhimbjet e kokës janë veçanërisht të përhapura në popullata femërore. Është e vështirë të përcaktohet shkaku i dhimbje koke, dhe, për më tepër, e lidhin atë me lezione të shtyllës kurrizore. Ka rreth 14 arsye të ndryshme për dhimbje koke e njeriut.

Shkaqet më të zakonshme dhimbje koke me përshkruhet patologji:

 1. Spazma të cerebrale enët;
 2. Një vuaj rrënjët nervore;
 3. Një refleks rritje intracranial presion.

Dhimbje koke në të qafës së mitrës osteochondrosis mund të kujtohet ndjesi kur hipertensionit, angina ose goditje në tru. Sidomos të moshës së mesme dhe të vjetër, kanë tendencë të kenë rreziqet e zhvillimit goditje ose sulmeve të zemrës.

Të ndjejnë dhimbje mund të jetë paroxysmal, të vazhdueshme, throbbing, dhe të shurdhër.

Kur zemra e sëmundjeve të pacientëve ankohen për parehati në gjoks, të shoqëruar me një ritëm të çrregullimit të zemrës. Për të identifikuar shkakun e vetëm me një mjek të kualifikuar. Në rastin e dhimbje koke kombinuar me nauze, marramendje dhe dhimbje gjoksi, e bëri të sigurt të ECG.

Marrje mendsh me të qafës së mitrës osteochondrosis

Marrje mendsh me të qafës së mitrës osteochondrosis

Ky kusht nuk është gjithmonë e qartë tregon degjenerative të diskut sëmundjet e qafës së mitrës shpinë.

Marramendje mund të jetë rezultat i:

 1. Inflamacion në mes ose e brendshme e veshit;
 2. Spazma të cerebrale enët;
 3. Shkeljet e transmetimit të impulseve nervore;
 4. Probleme me aparatin vestibular;
 5. Sëmundjet e sistemit kardiovaskular.

Nuk ka kritere të qarta marramendje osteochondrosis. Megjithatë, nuk janë sistematike dhe jo-sistematike marramendje, ata nuk kanë ndryshime të dallueshme.

Ajo është e rekomanduar për të dini dallimet në mes sistematike dhe jo-sistematike marramendje, kjo do të ndihmojë për të përcaktuar shkaqet e pazakontë Thotë:

 1. Sistemi marramendje është ndjesi e lëvizje rrethore e rrethon objekte ose trup i cili është pasojë e çrregullimit të aparatit vestibular, vizuale analyzers dhe receptorët në nyje, muskujt dhe të epidermës (dhimbje të ulët mbrapa të ndryshme etiologies);
 2. Jo-sistematike marramendje është një ndjenjë e faintness, ndjenjë të habitur, të pasigurt e statusit të kosovës në një pozitë vertikale. Kur jo-sistematike marramendje një ndjenjë rrethore rotacioni është zhdukur, dhe ky është një dallim të rëndësishëm në krahasim me shenja.

Njerëzit që e ndjeni marramendje një nga specifikuar llojet duhet të inspektohen nga një mjeku me përvojë, në radhë të parë një neurolog apo (nëse ka dyshime për sëmundje të veshit dhe fytit) një otolaringolog.

Arsyeja e urgjencës në spital nuk kanë të bëjnë me degjenerative të diskut sëmundjet e qafës së mitrës shpinë, është identifikimi i durueshëm (përveç marramendje) shenja të tilla si:

 1. Paraliza e fytyrës dhe mpirje të sup rrip;
 2. Dhimbje koke të forta në sfondin e përkeqësimit të shëndetit;
 3. Shkelja e koordinimit të lëvizjeve;
 4. Humbjen ose shuarjen e vetëdijes.

Hedhje në presionit të gjakut në të qafës së mitrës osteochondrosis

Presioni i gjakut me të qafës së mitrës osteochondrosis

Marrëdhënia e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje me të parregullt presionin e gjakut ka kohë që është themeluar. I qafës së mitrës rruaza janë të rëndësishme mbaresa nervore dhe të enëve të gjakut.

Karakteristike presion ndryshon gjatë ditës. Hipertensionit për një kohë të gjatë nuk tipike për këtë sëmundje. Refleks acarim të mbaresa nervore dhe afat të shkurtër spazma të enëve të gjakut shkaktojnë një të papritur diurnal dinamikën e hipertensionit arterial.

Një tipar dallues i rritur presionin në të qafës së mitrës osteochondrosis është një kombinim nga simptomat e mëposhtme:

 • Dhimbje koke;
 • Dhimbja në gjymtyrët dhe të gjoksit;
 • Reduktimi i ndjeshmërisë së zonën e qafës;
 • Ndodhja e presionit majat pas stresin, tensionin e muskujve, të zgjatur qëndrimit në një pozitë të pakëndshme dhe të tjera në situata të ngjashme.

Këto karakteristika duhet të merren parasysh në vetë-diferencimin e hipertensionit të ndryshme të Zanafillës.

Spikes FERR dhe të shpejtë të përkeqësimit të shëndetit, janë baza për kërkimin e ndihmës urgjente mjekësore.

Sindroma e osteochondrosis

Pamje klinike të qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje të përshtaten në disa sindroma. Sindromi kjo është shumë simptome që shfaqen së bashku.

Dhimbje të ulët mbrapa përbëhet nga këto sindroma:

 1. Vertebral. Ajo është quajtur gjithashtu vertebral që tregon se të përfshirë në patologjike procesin e kockave dhe të kërc. Kjo çon në formimin e simptoma të tilla: kufizimi i motorike aktivitetin e qafës, dhimbja kur ai përkulet, kontrolli radiografik i ndryshimeve në figurën e shpinë qafës së mitrës. Kjo është e njëkohshme shfaqja e këtyre shenjave është një vertebral sindromi. Një e ngjashme të vendosur të klinike shenjat e vërejtura në myositis (patologji e indeve të muskujve) dhe të dhimbshme lëvizje, shok i shumë patologji të tjera.
 2. Sindromi vertebral arterie. Duket kur përfshirja e enëve të gjakut bundles, të cilat janë përgjegjëse për rrjedhjen e gjakut në indet e sistemit nervor Qendror. Simptomat tregojnë se truri i indeve ka pushuar për të marrë sasinë e duhur të ushqyesve. Si të njohin këtë sindrom? Shenjat e para janë marramendje, ndjenja e zhurmës në veshët, ndryshimet në presionin e gjakut, shfaqja e një "vello" para syve. Kjo sugjeron që një nga vertebral arterieve është stavlennia kusht. Çdo anije ka vet mbaresa nervore. Nëse ju shtrydh ato që Innervate e vertebral arterie do të shfaqen dhimbje koke, mpirje, i rastit humbjen e shikimit në një anë. Në fund, të enëve të gjakut ndryshime të çojë në faktin se truri ka nevojë oksigjen. Në këtë kohë, personi ndihet i të qenët i përgjumur, i rastit të dëmtimit të vetëdijes, humbet të përqëndrohet dhe të kontrollit, është më keq punët dhe kujton informacion. Me të tilla një pamje klinike duhet të jenë të diferencuara të qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje me atherosclerosis e vertebral arterieve, dhe me compression nga një tumor ose inflamacion.
 3. Kardiak sindromi. Shihet djegia në gjoks,me dyspnea. Njeri e kupton tij rrahje të shpeshta, të bëhet i lodhur dhe nervoz. Ky model është tipik për sëmundje të zemrës për shembull angina, sëmundje koronare sindromi, sulmi në zemër. Në përfundim të saktë rreth shkakton simptoma të tilla mund të jenë bërë pas pacienti i nënshtrohet EKG.
 4. Radicular sindromi. I qafës së mitrës innervates 8 çifte të nervave, secila prej të cilave ka rrënjët vend nervore dalje në shpinë. Përfshirja e tyre në osteochondrosis, pacienti e ka ulur ndjeshmërinë, ose anasjelltas dhimbje. Ju mund të përjetojnë mpirje të nape e tij po hidhërim, reduktuar ndjesi e gjuhës, prapa veshit, dhimbje në supraclavicular fushë. Ndonjëherë ka gëlltitjes çrregullime, lëvizjet në gjymtyrë e sipërme, mpirje të gishtave.

Ndihma e parë në shtëpi gjatë përkeqësimin e osteochondrosis

Kur dhimbje të forta ju mund të përdorni qetësues, ju lutem të tilla si Analgin, Tempalgin ose Baralgin. Në qoftë se më lart ilaçeve që nuk sjellin ndihmë, ju mund të merrni NSAIDs (Nise apo Diklofenak).

Shpesh përdoret "diversionary" do të thotë, për shembull, Capsicum suva që nuk shërojnë, por vetëm ngrohet në lënduar zonë dhe tërheq vëmendjen nga dhimbja. Në rastin e formimit të edemë në fushën e inflamacionit, pacienti mund të pini infuzionit të bimëve apo diuretik për 3-4 ditë. Është e mundur për të kuruar osteochondrosis e metodave të tilla? Këto masa janë vetëm të përkohshme, për trajtim arsye, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj.

Ajo duhet të theksohet, se çfarë mjeku trajton dhimbje të ulët mbrapa. Nëse ju dyshoni që shkakton dhimbje në shpinë qafës së mitrës është dukuri e dhimbje të ulët mbrapa, duhet të konsultoheni me një neurolog. Ky specialist fokusohet në sëmundje të këtij lloji. Në disa institucionet shëndetësore janë ngushtë të fokusuar specialistë, që kanë të bëjnë në mënyrë specifike me sëmundje të shtyllës kurrizore. Nëse juaj në klinikë ka një shpinë, ju duhet të kërkoni një pyetje se si për të kuruar këtë sëmundje menjëherë tek ai.

Electrophoresis për trajtimin e degjenerative të diskut sëmundjet e qafës

Si për të trajtuar osteochondrosis të qafës së mitrës?

Në fazën fillestare të zhvillimit, për të kuruar dhimbje të ulët mbrapa, pa drogë, ajo është e mjaftueshme që të rishikoni dietën, rutinës ditore, rregullisht të kryer një kompleks ushtrime të veçanta. Me forma të avancuara të sëmundjes trajtim efektiv është e mundur vetëm në kushtet e aplikimit të ndryshme, ilaçe të cilat të ndihmojnë që ta shtyjë ndryshimeve degjenerative në rruaza.

Në kompleksin e masa terapeutike domosdoshmërisht përfshijnë fizioterapia – electrophoresis me drogë, ultratinguj, magnetotherapy, laser terapi. Këto metoda të ndihmojë për të përballuar me dhimbje, inflamacion, ënjtje e indeve, përmirëson proceset metabolike dhe të qarkullimit të gjakut.

Ilaçet

Metodat kryesore të trajtimit të degjenerative të diskut sëmundjet e qafës së mitrës shpinë është ilaç, terapi fizike, masazh qafën dhe zonën e qafës, veçanërisht efektive terapeutike e ushtron me qafës së mitrës osteochondrosis. E grupe kryesore e drogave që përdoren në këtë sëmundje janë:

Emri Parimi i funksionimit
Nonsteroidal anti-inflamator droga (NSAIDs). Është voltaren, Nise, Movalis, ishte Ketonal, Ketanov, diklofenak, nimesulide dhe të tjera Uljen e dhimbjeve, uljen e inflamacionit dhe ënjtje të shtyllës kurrizore e dëmtuar nervore.
Barnat që përmirësojnë gjakut rheology dhe të fluksit të gjakut. Kjo aminophylline, trental. Përmirësimin e të ushqyerit të dëmtuara rrënjët nervore dhe përmirëson rrjedhën e gjakut në tru.
Vitamina B Është combilipen, hungama, milgamma, neurobion. Të përmirësuar proceset metabolike në indit nervor.
E relaxants muskujve. Kjo mydocalm, sirdalud, chiseled të, tizanidine, etj. Janë të drogës që të lehtësojë vrull muskujve.
Chondroprotectors. Ajo (glucosamine dhe chondroitin) artra, teraflex, doppelgerts, toadstone, Andronova, structovis, alflutop. Ajo është droga që të rivendosur kërc indeve, duke përfshirë dëmtuar diskut intervertebral.

Duke marrë një pilulë e degjenerative të diskut sëmundje, nuk duhet harruar se një ndikim të drogës trajtimit me hape vetëm nëse e kombinuar me teknika të tjera, duke përfshirë ushtrimin. Gjithashtu duhet theksuar se pjesëmarrja mjeku duhet të emërojë se për të trajtuar sëmundje në bazë të saj fazë dhe karakteristika të tjera.