Të qafës së mitrës osteochondrosis

Qafë dhimbje në gratë

Disa moderne, njerëzit nuk kanë dëgjuar për osteochondrosis. Shumica e tyre vazhdimisht kanë përjetuar simptomat e kësaj sëmundje. E përhapur e sëmundjes përfshin zgjatur ulur në një kompjuter, pasive të jetesës, dieta e varfër, etj. osteochondrosis të qafës së mitrës shpinë manifestohet me dhimbje, dobësi e muskujve, kufizim të lëvizshmërisë dhe një gamë e simptoma të tjera.

Mos e injoroni shenjat e osteochondrosis, sepse sa më herët që ju të filloni trajtimin, më shpejt që ju të merrni shpëtoj e sëmundjes. Në fazat fillestare trajtimi konservativ: ilace, terapi fizike, terapi fizike, masazh, etj. Në shfaqjen e komplikimeve dhe shkatërrimi i kockave dhe kërc struktura është caktuar për operacion.

Çfarë është ajo

Osteochondrosis qafës është një patologji e cila është gjetur vetëm në njerëzit. Kafshët nuk vuajnë nga ajo. Kjo është për shkak të vertikale të organizimit të shtyllës kurrizore. Në këtë pozitë, rruaza shtrydh njëri-tjetrin, gjë që çon në faktin që disqe intervertebral janë shkatërruar gradualisht.

I qafës së mitrës përbëhet nga 7 rruaza, të cilat janë të ndarë nga njëri-tjetri nga disqe të tjera. Shpinë është celulare të mjaftueshme, e cila është arsyeja pse ajo është një nga pjesët më të rrezikuara të shtyllës kurrizore. Më e dobët lidhje e në shpinë qafës së mitrës është e diskut intervertebral, e cila kryesisht është reflektuar ndryshimeve degjenerative.

Përhapja e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje shpjegohet nga dobët muskulor korse rreth zonën e qafës. Përveç kësaj, kjo faqe ushtrive rruaza janë të vogla në madhësi, ata kanë struktura të ndryshme dhe janë shumë të ngushtë me njëri-tjetrin. Kjo është arsyeja që edhe një pjesë e vogël e ngarkesës në qafë mund të shkaktojnë zhvendosjen e tyre dhe gjithashtu compression e enëve të gjakut dhe nervore të degëve. Me pinching të vertebral arterie, e cila është e vendosur në brendësi të shtyllës kurrizore në këtë fushë, nuk janë të rrezikshme sociale.

Osteochondrosis të qafës së mitrës shpinë (DYQAN) me të cilat përballet zgjatje (zhvendosja e bërthamë pulposus pa e dëmtuar jashtme e shell), dhe hernie diskale. Këto struktura të compress nervore tufa, enët.

Për shkak të ndryshimeve degjenerative në disqe intervertebral rrit gjasat e kockave nxit (osteophytes), në fushat e nyjeve e rruaza. Për shkak të kësaj ngushtuar kurrizore kanal, dhe të ngjeshur e neurovascular arsimit.

Ndihmë. Në mjekësor statistikave të qafës së mitrës osteochondrosis shpesh prek njerëzit mbi moshën 35 vjeç. Edhe pse nuk është tani një përtëritje të sëmundjes, e cila shpesh zhvillohet në pacientët e 20 vjet. Kjo është kryesisht për shkak të mënyrë jetese i ulur dhe dietë të varfër.

Mjekët kanë identifikuar 4 faza të patologji:

 • Faza 1 – fillon të thyhet kërc mbushje mes rruaza. Në këtë fazë, sëmundja ka shuar simptomat. Për fat të keq, pacientët nuk e vërejnë ata.
 • Faza 2 – presion vertebral disk lartësi është reduktuar, integritetin e saj të jashtme e shell është e thyer. Në këtë fazë mund të shfaqë zgjatje. Ka dhimbje, lëvizshmëri të kufizuar të qafës, të jetë e mundur shkelje të ndjeshmërinë e personit.
 • 3 shkallë – zgjatje transformirovalsya në herniation se fasha e enëve të gjakut dhe muskujt. Përveç dhimbjes sindromi i ka dhimbje në kokë, marramendje.
 • Diplomë 4 – formimi i osteophytes për të stabilizuar rruaza, por çikë me fibra nervore. Dhembja nuk zhduket, nuk është ngurtësi, të dëmtuara fqinje rruaza, ka simptoma neurologjike.

Është e rëndësishme për të filluar trajtimin për 1 – 2 faza për të shmangur komplikime të rënda që mund të korrigjohet vetëm kirurgjike.

Arsyet

Osteochondrosis e DYQANIT është i ndërlikuar dhe procesi të gjatë që mund të ndodhin nën ndikimin e shumë faktorë negative.

Për shembull, të moshuarit, sëmundja është e lidhur me të moshës në lidhje me ndryshimet e trupit. Pastaj ndryshimeve degjenerative të ndodhë si rezultat i shkeljes së lokale e qarkullimit të gjakut, metabolizmin, sistemin imunitar të dobësuar.

Megjithatë, mjekët kanë identifikuar shkaqet kryesore të qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje:

 • I pasaktë sjellje.
 • Lakim e shpinë.
 • Dëmtimet e qafës së mitrës segment.
 • E peshë të tepërt.
 • Dërrmues punë fizike.
 • Zgjatur ulur në kompjuter.
 • Një pasiv të jetës.
 • Shkelja e proceset metabolike.
 • Përbashkët hypothermia të qafës.
 • Të pahijshme organizimin e shtratit (shumë dyshek të butë dhe të lartë jastëk).
 • Të shpeshta në stres, lodhje kronike.
 • I lindur anomalitë e strukturës të DYQANIT.
 • Sëmundjet autoimune që të shkaktojë degjenerimin e kërc.
 • Infeksioni.
 • Karakteristikat e pjesëve të trupit, për shembull, shumë të gjatë ose të shkurtër në qafën.

Nën ndikimin e këtyre faktorëve të fillojë të shembet e intervertebral strukturën e indit eshtëror, të dëmtuara nervore tufa, enëve të gjakut.

Simptomat

Pamje klinike të osteochondrosis të qafës së mitrës shpinë (OSOP) të ndryshme. Për këtë arsye pacientët e kanë të vështirë për të kuptuar se çfarë ndodh me ta. Herët praninë e sëmundjeve janë të kërkuar në lodhje. Dhe pas shfaqjes së simptomave të nxitojnë për të mjeku, por në këtë rast, ndryshime të pakthyeshme tashmë janë të pranishme dhe të rivendosur strukturën e qafës së mitrës nuk do të ketë sukses.

Qafë dhimbje në osteochondrosis

Simptomat kryesore të osteochondrosis e shpinë qafës së mitrës:

 • Hidhërim në vendin e qafës, shpatullat.
 • Dobësimi i muskujve përreth prekur segment të shtyllës kurrizore.
 • Sekrecion të tepërt të të djersës.
 • Shkelja e ndjeshmërisë së gjymtyrëve të sipërm.
 • Çrregullime të koordinimit të lëvizjeve.
 • Cephalalgia (dhimbje koke).
 • Marramendje (marrje mendsh).
 • Çrregullime të të dëgjuarit, të pamurit.
 • Hedhje e tensionit të gjakut, etj.

Natyra e koke me osteochondrosis nga pikat kryesore: paroxysmal, këmbëngulës, throbbing, të shurdhër. Kjo simptomë të shfaqur, për shkak të vrull të cerebrale enët, ngjeshja e fibra nervore të qafës së mitrës, rritje e presionit intracranial.

Kur OSHOP dhimbje nuk ka gjithmonë të shfaqen në faqen e qafës së mitrës segment, ajo mund të përhapet në supet dhe armëve. Siklet mund të ndodhë pas gjumit, papritur e lëvizjeve të tensionit të qafës, për shembull, kur ju kollë apo sneeze.

Osteochondrosis DYQAN presion detare janë vrojtuar, në varësi të kohës së ditës, të vazhdueshme hipertensionit uncharacteristic patologji. Zakonisht kur presioni përvojën e simptomat e mëposhtme: cephalalgia, dhimbja në duar, mpirje në zonën e qafës së mitrës. Presioni bie shpesh janë vërejtur pas nervore apo tensionin e muskujve, të zgjatur qëndrimit në një pozitë të pakëndshme.

Sindroma e qafës së mitrës osteochondrosis

Kur OSOP ka disa sindroma (tipike e shtetit, të cilat janë shoqëruar me simptomat karakteristike). E tyre manifestim varet nga të cilat nervore degët dhe enët e gjakut janë të dëmtuara.

Sindroma e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje:

 • E vertebral arterie lind si rezultat i compression apo acarim i arteries që ushqen trurin. Atëherë pacienti ka vuajtur nga çrregullime të dëgjimit, vizion, marramendje, presion, dhimbje koke etj.
 • Kardiak – zhvillon kur ngjeshja e nervore tufa se Innervate diafragma ose pectoral muskujve. Pastaj aty është djegur e dhimbjes në gjoks, ankesa në frymëmarrje, dobësi, zemra palpitation.
 • Hipertensioni – shkaktohet nga ngjeshja e venave, duke shkaktuar dëmtime dalje e gjakut nga koka. Pastaj, rritja e presionit intracranial, pacienti vuan nga cephalgia, të përzier, të vjella.
 • Të qafës së mitrës migrenë të shkaktuara për shkak të ngjeshja e nervave që rrethojnë vertebral arterie. Pastaj ka migrenepodobna torturuese dhimbje në qafë. Sulmi zgjati rreth 10 orë dhe është shpesh i shoqëruar me shperthimin e të vjella.
 • Shpinë është më e zakonshme simptomë në ASAP. Ajo është shkaktuar nga ngjeshja e një nga fibra nervore në rruaza të qafës së mitrës segment. Në kundërshtim me përçueshmëri të 1 – 2 shtyllës kurrizore të qafës së mitrës rruazë, ndjeshmëria është e shqetësuar apo nuk është një dhimbje në qafë. Dëmtimi 3 çifte të mpirë gjuhën, zona prapa veshëve, është e vështirë të përtyp ushqimin. Inflamacion 4 palë e rrënjëve është e shoqëruar nga dhimbje në klavikul, hiccups, gëlltitjes. Në qoftë se shkelja e të përçueshmëri 5 – 8 palë nga fibra nervore, pacienti e ka të vështirë për të lëvizur duart.
Ndihmë. Shpesh, osteochondrosis e shpinë qafës së mitrës është manifestuar me disa simptome, atëherë diagnoza është e vështirë. Prandaj nuk është e nevojshme për të kuptuar veten, është më mirë që të konsultohet me ekspertë.

Diagnoza

Nëse ju nuk e dini çfarë të bëni nëse e shoh të dyshimtë simptomat, është më mirë që të konsultoheni me mjekun tuaj. Nëse është e nevojshme, mjeku do t'ju rekomandojë të orthopedist, shpinë, një neurolog.

Me diagnostike gjetur, në vijim të dobishme provimeve:

 • X-rrezet.
 • Kompjuter ose magnetike-tingëllues tomography.
 • Electroneuromyography.

Të gjitha më lart studimet japin disa informacione në lidhje me shpinë qafës së mitrës. Për shembull, x-ray, CT, MRI janë përdorur për të zbuluar ndryshimet patologjike në shpinë struktura. Electromyography lejon për të vlerësuar gjendjen e fibrave nervore.

Duke përdorur radiografi, e cila është mbajtur në projeksionet e ndryshme, është e mundur për të zbuluar akumulimin e kripëra të kalciumit, duke reduktuar lartësinë e kërc pads mes rruaza, e deformimit të DYQANIT, prania e kockave nxit, etj.

Trajtimi

Terapia ASAP duhet të jetë gjithëpërfshirës. Vendimin për përzgjedhjen e metodave është bërë nga mjeku në varësi të stadit të sëmundjes, ashpërsia e simptomave.

Trajtimi i degjenerative të diskut sëmundje e shpinë qafës së mitrës është e gjatë dhe komplekse. Shërim të plotë të patologji është e pamundur, sidomos në qoftë se ne po flasim për një pacient të avancuar në moshë. Megjithatë, për të ndaluar degjenerative çrregullime në të qafës së mitrës segment, është e mundur në çdo fazë.

Në fazat e hershme të sëmundjeve të aplikojnë metodat konservative: medikamentet, fizioterapia, fizioterapia, masazh, pajisje ortopedike. Shumica nga metodat e mësipërme mund të aplikohet në shtëpi.

3 – 4 fazë, e cila është shoqëruar me shkatërrimin e jo vetëm kërc, por edhe të trupit vertebral, mund të ketë nevojë për ndërhyrje kirurgjikale.

Për të hequr qafe dhimbje, inflamacion, të çlodhur muskujt e tendosur, për të përmirësuar gjendjen e kërc indeve do të ndihmojë këto medikamente:

 • Qetësues, ju lutem. Me dhimbje të forta mund të ndihmojnë veten e tyre duke marrë një pilulë e metamizol natriumi. Për këtë qëllim, përdoren NSAIDs, të cilat lejojnë për të përballuar jo vetëm me dhimbje dhe inflamacion.
 • Steroid ndaluar inflamacion dhe dhimbje. Për këtë qëllim, përdorin droga të bazuar në hormoneve në formën e tabletave apo kremrat.
 • Relaxants muskujve të ndihmojë për t'u çlodhur spazma e muskujve rreth zonën e dëmtuar. Për këtë qëllim, përdorni zgjidhje për parenteral administratës në bazë të benzimidazole. Ata normalizimin e tonin e muskujve dhe për të reduktuar dhimbjen.
 • Antispasmodics të ndihmojë për të luftuar dhimbje dhe spazma e muskujve.
 • Vitamina të përshpejtuar rimëkëmbjen e sistemit nervor. Për këtë qëllim, të marrin drogë në bazë të grupit të elementeve b, A, C, D dhe E. Mjaft efektive vitamina-mineral komplekset.
Ndihmë. Nëse dhimbja është shumë e fortë, dhe me gojë josteroidë nuk janë duke ndihmuar, atëherë mjeku juaj mund të përshkruajnë procaine bllokadë. Injeksione me përdorimin e anestezisë ose steroide zgjidhjet janë vënë direkt në nidus. Kjo mund të bëhet vetëm nga një specialist me përvojë.

Në kompleksin terapi përdorin krem, xhel, kremrat me anti-inflamatore, ngrohja, efekt analgjezik.

Për të lehtësuar gjendjen e pacientëve, për të përmirësuar formën fizike, përshkruajnë fizioterapisë. Ushtrimet ndihmojnë për të forcuar muskujt rreth qafës, për të përmirësuar proceset metabolike, të përshpejtojë qarkullimin e gjakut, për të lehtësuar barrën e një dobësuar shpinë.

Sidomos të njohura me ASHOP gjimnastikë, ai është zakonisht i kryer në palestër duke përdorur mjete speciale. Megjithatë, në qoftë se ju doni për të trajnuar në shtëpi.

Ushtrimet me të qafës së mitrës osteochondrosis

Komplekse terapisë fizike në të qafës së mitrës osteochondrosis:

 • Pa anim kokën tuaj për krah të njësive të kyçur në për 30 sekonda, pastaj përsëris të lëvizjes në anën tjetër.
 • Anim kokën tuaj përpara, duke u përpjekur për të prekur mjekër tuaj në gjoksin, pastaj heqë atë dhe pak më përpara.
 • Të vënë kokën tuaj mbrapa një të vogël, të kthehet në të djathtë dhe pastaj në supin e majtë.
 • Shtypni me të djathtën e supin e majtë, ngrini bërryl pak. Pastaj kthejeni kokën tuaj në të djathtë, të mbajë, ndjenjë tensioni i muskujve.
 • Ky ushtrim është kryer si tretë, vetëm gjatë rrotullimi i kokës ngrini duart tuaja mbi kokën tuaj dhe stepside tyre.
 • Duart mbi gjunjët e tij, i përhap ato në krah, duke u përpjekur të lidheni me teh, në të njëjtën kohë të kuptojë mjekër deri. Pra, ju keni punuar për të dhe kraharorit.
 • Ngrihen në këmbë, të vënë duart tuaja poshtë, tërhequr qafë përpara, duke u përpjekur për të prekur mjekër për krah.

Para se të klasave të bëja një të përbashkët, të ngrohtë dhe të marrë një dush për t'u çlodhur muskujt. Pasi keni kryer shtrirje.

Për të trajtuar dhimbje të ulët mbrapa qafës duke përdorur terapi fizike:

 • UHF.
 • Laser terapi.
 • Magnetotherapy.
 • Electrophoresis me drogë, etj.

Terapi magnetike heq inflamacion dhe dhimbje. UHF dhe trajtim me lazer përshpejton metabolizmin në zonën e prekur, ndihmon për të eleminuar puffiness. Përmes electrophoresis, barnat depërtojnë në qendër të inflamacionit përmes lëkurës, ku ata ushtrojnë aktivitetin e tyre.

Masazh normalizes tonin e muskujve, përmirëson rrjedhjen e gjakut në zonat e dëmtuara, përmirëson trofik indet. Pas përfundimit të kursit, i cili zakonisht përbëhet nga 10 procedurat e ndalon përparimin e proceset degjenerative në shpinë qafës së mitrës.

Në shtëpi ju mund të përdorni Tibetan aplikues është një pajisje e bërë nga plastike me shumë gjemba. Pajisja ka nevojë për të shkuar apo për të aplikuar atë për zonën e prekur. Aplikues ndihmon në lehtësimin e hidhërim, relakson muskujt, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe aktivitetin fizik.

Jakë Gropë përdoret për dhimbje. Kjo pajisje ortopedike bllokohet qafë në pozite te duhur, zvogëlon ngarkesën mbi rruaza, dhe heq dhimbjen.

Në kompleksin e trajtimit të pacientit do të jetë në gjendje për të hequr qafe të degjenerative të diskut sëmundjet e qafës përgjithmonë. Megjithatë, është e mundur, nëse sëmundja është identifikuar në fazën e 1. Në raste të tjera, gjithëpërfshirës masa do të ndihmojnë për të ndaluar zhvillimin e sëmundjes.

Chondrosis të qafës së mitrës

Shumë njerëz besojnë se chondrosis dhe osteochondrosis është një sëmundje. Megjithatë, ky qëndrim është i gabuar. E parë e sëmundjeve ndikojnë vetëm kërc të vertebral spacer dhe të dytë të ndryshimeve degjenerative e indit eshtëror. Që është, chondrosis është faza e parë e osteoartritit.

Chondrosis i qafës së mitrës zhvillohet kur çrregulluar metabolizmin e diskut intervertebral. Pastaj, fibrave kolagjenit janë zëvendësuar nga të padobishme indet fijor, hyaline kërc obyzvestvleniya, bëhet më pak elastike. Kulmin e saj e ul, e cila ndërprerë funksionin e rruaza.

Shkaqet e chondrosis dhe osteoarthritis nuk janë të ndryshme.

Të qafës së mitrës chondrosis ka karakteristikat e mëposhtme:

 • Shpejtë lodhje të muskujve përreth DYQANIT.
 • I pasaktë sjellje.
 • Rastit siklet ose të butë dhimbje në zonën e prekur.
 • Me lëvizshmëri të kufizuar të qafës.

Si rregull, pacientët nuk e vërejnë simptomat chondrosis. Të identifikojë sëmundje, rastësisht, gjatë një x-ray ose MRI.

TRAJTIMI I CHONDROSIS

Trajtimi i planit chondrosis qafës është një pak të ndryshme nga taktika e trajtimit të degjenerative të diskut sëmundje. E parë e sëmundjeve mjekët përshkruajnë NSAIDs dhe hondroprotektory. Përveç kësaj, pacienti duhet shmangur tepruar aktiviteti fizik ose të zgjatur ulur. Ajo është e rekomanduar për të kryer fizioterapisë, hani e drejtë, të heqë dorë zakone të këqija.

Shtesë përfshijnë terapi masazh, manual terapi. Gjithashtu janë treguar të fizioterapisë, për shembull, electrophoresis, rrezatim ultravjollcë, amplipulse, diadynamic terapi, balneotherapy, baltë e trajtimit. Efektivitetin e saj në trajtimin e chondrosis provuar akupunkturë (akupunkturë).

Komente

Në shumicën e rasteve, pacientët mund të merrni shpëtoj nga simptomat e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje për disa kohë, dhe pastaj të sëmundjes u kthye. Zakonisht kjo është për shkak të faktit që pacienti më vonë kërkon ndihmë mjekësore ose nuk është në pajtueshmëri me rekomandimet e mjekut gjatë trajtimit. Por ka nga ata që arritën të kuruar ASAP dhe jo të merren me simptomat e saj.

"Unë u diagnostikua osteochondrosis të qafës në 2 faza. Mjekët e përcaktuar anti-inflamator pilula dhe injeksione. Pas dhimbja ka kaluar, ke filluar të shkosh për masazh, duke bërë ushtrime të veçanta, përdoret vaj erëkëndshëm. Pas kursit të trajtimit ndjeva të konsiderueshme të ndihmës. Megjithatë, pas 3 muajsh, dhimbje në qafë, u shfaq përsëri. Prandaj, politika duhet të fillojë përsëri."
"Unë kam jetuar një kohë të gjatë me të qafës së mitrës osteochondrosis. Periodikisht për të vizituar një chiropractor vendos në shpinë. Por mbi të gjitha unë ndihmon terapeutike të ushtruar. Mjeku më tha disa shumë efektive ushtrime të veçanta komplekse që unë përpiqem të bëj çdo ditë. Por sa më shpejt që të humbasë disa orë, përsëri ka dhimbje".
"Qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje në fazë të hershme është mjaft e shërueshme. Unë kam kështu ka ndodhur. Në fillim mjekët e përcaktuar anti-inflamator terapi, e cila në lehtësimin e dhimbjes dhe inflamacionit. Pastaj trajtimi është i plotësuar me ushtrime, masazh, akupunkturë. Përveç kësaj, kam vizituar pishinë, filloi të marrë vitamina, hani e drejtë. Për të harruar dhimbjet përgjithmonë, unë kam për të krejtësisht të ndryshojë jetën time. Pa ushtrime të veçanta jo një ditë shkon nga, megjithatë, plus fakti që unë nuk kam dhimbje, dhe formën fizike të përmirësuar. Unë nuk ndihen dhimbje prapa dhe të vazhdojë për të udhëhequr një mënyrë jetese të shëndetshme."

Gjetjet kryesore

Osteochondrosis e shpinë qafës së mitrës është një sëmundje tinëzare që manifeston një shumëllojshmëri të simptomave. Jo gjithmonë pacienti kupton se çfarë është me të vërtetë ndodh me të. Dhe me pamjen e dhimbje të forta rushes për mjekun, por kjo simptomë tregojnë praninë e ndryshimeve degjenerative në qafës së mitrës segment. Në këtë rast, për të rivendosur gjendjen e shtyllës kurrizore do të dështojnë. Atëherë ajo është një trajtim që ndihmon për të ndaluar zhvillimin e sëmundjes dhe për të shmangur pasoja të rënda. Terapia e osteoarthritis është komplekse dhe të gjata proces që kërkon durim, të disiplinës. Pas eliminimit dhimbje dhe inflamacion të pacientit duhet rregullisht të kryer terapi fizike, masazh, fizioterapia, zbatohen pajisje ortopedike, hani e drejtë, të heqë dorë zakone të këqija. Është e rëndësishme për të udhëhequr një mënyrë jetese të shëndetshme, të përmbahen për të moderuar të aktivitetit fizik, kontrollin e peshës, për të monitoruar sjellje. Vetëm në këtë rast mund të kundërt me këtë sëmundje dhe që të jetojnë një jetë të plotë.