Gju osteoarthritis: çfarë është ajo, fazë, simptomat, dhe mitet rreth trajtimit

Gju osteoarthritis është një sëmundje komplekse të degjenerative të natyrës që ndikon kockave dhe kërc Departamenti i gju. Sëmundja më së shpeshti ndikon në gju Departamentit të ulët të gjymtyrëve. Ndryshimet patologjike në kërc dhe periarticular fusha, të cilat në të shumtën e rasteve zhvillohen në sfondin e lëndimeve, biologjik të plakjes, çrregullime të një autoimune natyrës, ta pengojnë seriozisht locomotor kapacitetin e këmbëve. E përbashkët bëhet e logopedija humbet stabilitetit, normale motorike dhe cushioning. Në fund, ai gradualisht deformuar, dhe në fazat e fundit krejtësisht jashtë rendit.

lloji i astroscope në gjurit me osteoarthritis e 3-të të shkallës

Degjenerimi në përbashkëta indeve të ndodhë, jo vetëm në një fizik mosfunksionim të ulët, gjymtyrë, dhe të një dhimbje të forta në ta. Në patologji të rënda që shkaktojnë invaliditet, dhe në disa raste paraliza e këmbëve. Në lidhje me të tillë një zhgënjyese për parashikimin e sëmundjeve është e rëndësishme që sa më herët të jetë e mundur për të identifikuar, dhe menjëherë të vazhdojë për trajtimin e tij.

E rëndësishme në lidhje me sëmundjen

Pacientët e rëndësishme për të hetuar terapeutike taktika të lexoni materialin e mëposhtëm për të zotërojnë informacion të plotë në lidhje me mekanizmin e origjinës dhe manifestimet klinike të patologji. Vetëm kini parasysh se arthrosis dhe artritit janë të lidhura ngushtë, pasi sëmundja është pasojë e arthritic sëmundje. Por ku ka ardhur keq sëmundjet që pa mëshirë të shkatërrojë më të rëndësishme të eshtrave lidhje? Çfarë është shkalla e gonarthrosis dhe asaj shfaqje është e mundur të njohim atë?

Shkaqet e osteoarthritis

Degjenerative patogjeneza nisur faktorët e mëposhtëm provocateurs:

Tërësia është shkaku i osteoartritit
 • pasi trauma – fraktura e tibia, dislocated gju, dëmtimit të trupit të meniscus, lot dhe shqyer ligamenteve, bie në gjunjët e tij, të gjitha llojet e lëndimeve;
 • e tepërt tendosje fizike;
 • mënyrë jetese i ulur;
 • të lartë në masë indeksin e trupit;
 • sistemike patologji të reumatoid, gouty, psoriatic lloji, sistematike lupus erythematosus;
 • gjenetikisht të trashëguar dobësia e cruciate-muskulor të sistemit, apo të lindura të zhvillimit të pamjaftueshëm nga elementët strukturorë të nyjeve;
 • shkeljet e metabolizmit dhe të fluksit të gjakut;
 • hormonale dështimi, diabeti dhe të tjera endokrine patologji;
 • lëvizur ose kronike infektive dhe nxitëse të sëmundjeve.

Mjaft shpesh, njerëzit vetë të bëhet kryerësit në mënyrë që të zhvillojnë të artikuluar të vështira sëmundje. Shpesh, duke plagosur, ata injorojnë të kontaktit, preferojnë të bëjnë parë të drogës nga dhimbja, shtëpi kremra dhe si. Disa vite më vonë, për shkak të mbajtur në të kaluarën, mungesa e trajtimit, ata vijnë tek mjeku tashmë me gonarthrosis, në rastin më të mirë – të moderuar. Dhe ka një fizik për parandalimin dhe analgjezik vajrat më të mira, si një fillim të periudhës, ajo nuk do të bëjë për të vepruar shpesh kanë rrënjësisht të aplikuar kirurgjikale taktika.

Në fazën e shkatërrimit"

Në orthopedics, sëmundja është e ndarë në faza, nga të cilat më tej i shtyn të ekspertëve me rastin e hartimit të regimens. Shtrirja, natyra, vendndodhja, natyra e origjina e shkatërrimit të kockave nyje në gju janë zbuluar me anë të një sërë procedurat diagnostike të tilla si rrezet x, MRI, CT, ultratinguj, lloje të ndryshme të gjakut dhe urinës së pacientit.

Cilësore të trajtimit të çështjes nuk mund të vendoset pa informacion në lidhje me gjendjen e gjurit, dhe veçantitë e pacientit, dhe pa një vizitë te mjeku dhe të marrin prej tij duhur terapeutik rekomandime. Kështu, në mënyrë që të përmirësojë cilësinë e jetës, mos e injoroni një vizitë në një specialist të aftë, vetëm ai është në gjendje për të të treguar nëse ju mund të bëni të aftë konservatore me-ose ende në problemin tuaj do të jetë efektive vetëm kirurgji.

Patologji ka disa faza të zhvillimit, sipas klasifikimit të Kellgren vetëm katër prej tyre. Ata të gjithë e karakterizojnë peshën e morfologjike ndryshime (prania e osteophytes, duke reduktuar volumin e kyçeve kërc dhe shkallën e hedh lëng, ngushtimin e përbashkët të hapësirës, etj.) dhe simptoma klinike (kufizimi i flexion/extension, shkalla e rritjes së aftësisë, natyra dhe intensiteti i dhimbjes, etj.).

 • Osteoarthritis e fazës së parë është një sëmundje që është në fillimet e saj. Jashtëm simptomat janë të lehta ose mungon, harmoni, dhe forma e përbashkët është e kënaqshme. Në rrezet-x apo MRI fotografi të gjurmohen të vogla margjinale osteophytes në skajet e sipërfaqeve artikulare, në podsolennom Departamenti i butë subchondral osteosclerosis, të vogla e kockave kist. E përbashkët hapësirë zakonisht është normal ose të ndryshohet, por jo esenciale.
 • Kur sëmundja e shkallës së dytë, përveç sa më sipër treguesit, osteosclerotic plagë është më e theksuar, në mënyrë të qartë të dukshme ngushtimin e interarticular boshllëk. Pacienti fillon më shumë dhe më shumë lehtësim dhimbje në kohë të ecin, duke zbritur/ngjitja e shkallëve, të gjatë në këmbë, ndonjëherë edhe gjatë natës. Zhvillon lameness, lëvizja në përbashkëta blerjen e inferioritetit, sidomos kur lakimi.
 • Faza e tretë karakterizohet nga një përparim të mprehtë e të pakthyeshme degenerations dhe deformime. E përbashkëta e konfigurimit të konsiderueshme të shtrembëruar, distanca në mes të sipërfaqeve artikulare është reduktuar në masë të madhe, kockave rritje në formën e spikes të rritur madhësinë. Dhimbja bëhet e zgjatur dhe e theksuar, dhe e pengon njeriun edhe në shtetin e pjesës tjetër, e butë është përkeqësuar. E varur nga përkrahja e pajisjeve dhe ndihmës.
 • Faza e katërt e degjenerative patogjeneza, kur nuk janë pjesa më e madhe osteophyte përhapja, hyaline kërc është shkatërruar plotësisht, e përbashkët hapësirë të zhduket ose mezi shihet, artikuluar kockave epiphyses formimin e përbashkët, e llojit të fortë. E gjurit është e njohur si krejtësisht jo-praktike në sistemin musculoskeletal e personit që bëhet i paaftë.

Simptomat dhe ankesat

Ashpërsia e manifestime klinike varet jo vetëm në patologjike karakteristika, por edhe nga faktori i individualitetit. Gjithsesi, e këndshme të mjaftueshme në gonarthrosis, është shumë e vështirë dhe në 2, dhe 3-4 tbsp. Në një listë të përbashkët të simptomave përfshin:

imazhi i sipërfaqes së gjurit
 • dhimbje, kryesisht mekanike lloji (të shurdhër, dhemb, e mprehtë, e papritur, periodike dhe të përhershme);
 • kriza kur të lëvizin;
 • ngurtësi të përbashkët;
 • kufizimin e varg e levizjes;
 • dobësi e muskujve të gjymtyrëve;
 • hyperthermia të lëkurës dhe ënjtje në gju zonë;
 • ecje ndryshime, manifestohet me lameness dhe kositje e këmbët;
 • paqëndrueshmëria apo sindromi "sirtar";
 • "jamming" e gju, ndodh kur një e papritur bllokimin e lëvizjeve të eshtrave të nyjeve.

E rëndësishme! Trajtimi konservativ i arthrosis të gjurit nuk do të ndihmojë në qoftë se sëmundja ka komplikuar, sigurisht se tashmë mund të ndodhë në rastin më të keq, faza e dytë në zhvillimin e kockave dhe të kërc degjenerimi. Në kontrast me tradicionale konservatore të terapisë dhe të metodave alternative, të gjithë pa përjashtim, kirurgji për të ashpra gonarthrosis 2-3-4 shkallë – mënyra e vetme për një periudhë të gjatë të jetës të ndihmon dukshëm në përmirësimin e cilësisë së jetës.

Trajtimi konservativ

Bezoperatsionnye metodat e trajtimit të përshtatshëm në fazën fillestare të deforming arthrosis. Parimi i nonsurgical trajtimi përfshin:

 • sistematike ekzekutimin e terapisë fizike, është zhvilluar nga një profesionist individualisht;
 • procedurat e terapisë fizike;
 • përdorimi i qetësues, ju lutem, në formën e pomadave, tableta, injeksione, etj.;
 • të ushqyerit e duhur dhe duke ndjekur një dietë të veçantë, të përshkruara nga mjeku;
 • përputhje me veçantë regjimin e aktivitetit të përditshëm fizik;
 • një refuzim të plotë të shprehive të këqija;
 • unquestioning kalimin e përsëritura diagnostike kontrollit;
 • vjetor vizitë të specializuar sanatorium-turistik objektet mjekësore.

Operacioni për osteoarthritis e gju

Arthroplasty

Tani të marrë një vështrim në kirurgjikale mënyrat në të cilat shpesh ka nevojë, sepse në fazë të hershme, patologjinë shpesh është i padukshëm. Më së shumti duhet të përballen tashmë me osteoarthritis në mënyrë të plotë "lulëzim", i cili mbulon një shkallë të gjerë në strukturat e përbashkëta dhe të prekur periarticular çështje.

 • Arthroplasty – për të ndihmuar më shumë se 95% e rasteve sa më plotësisht të jetë e mundur për të rivendosur locomotor dhe funksionet themelore të gjurin e Departamentit të ekstremitetet e poshtme. Një operacion të vështirë, të ndjekur nga një e vështirë të rehabilitimit, por efekti është e vlefshme. Pas rreth 3 muaj pas instalimit të artificial analoge të amtare të përbashkët është nënshtruar pakthyeshme ndryshimet patologjike, u kthye gamë të plotë të levizjes e këmbëve eliminohen plotësisht dhimbjet.
 • Introduzione – e pazakontë, procedura për "të shkurtër" artikulim, për shkak të saj agresive ndikim në strukturat biologjike, megjithatë, nganjëherë kjo nuk është vendi që të jetë, për shembull, nëse një person nuk ka mundësi të nënshtrohen implantation. Thelbi i saj qëndron në largimin e sipërfaqeve artikulare dhe e palëvizshme, siç është shprehur lidhjen e kocke me një të veçantë pajisjet mbyllje në pozitë avantazhi. Me kalimin e kohës, nuk është e natyrshme të bashkimit të këtyre elementeve. Artificiale osteoprorosis ankylosis tërësisht bllokon lëvizjen e përbashkët, por lejon për të arritur një mbështetje e mirë aftësinë e gjymtyrëve dhe të zvogëlojë dhimbjen.
 • Osteotomy e gju – përdoret edhe në situata ekstreme për të njëjtën arsye si arthrodesis, në veçanti kur është e nevojshme për të vonuar hip zëvendësim për disa vite. Në kohën e operative seancë, specialist i kryen artificiale thyerje, podpilivaya kockat dhe i pasur ato në mënyrë më të saktë kënd, në mënyrë që ajo është e dobishme për të shpërndarë ngarkesën në kërc të elementeve.
mjeku për artritit

Ushtrimi i pakthyeshëm patogjeneza nuk do të rregullojmë atë, ju keni për të kuptuar atë. Nga pomadat dhe madje droga nga chondroprotectors, për të mos përmendur gjyshja ime e këshilla për të trajtohet xhelatinë, gjithashtu, një rol të veçantë nuk do të luajë. Të lartë se ata mund të ndihmojnë në një situatë të vështirë është për përgatitjen e sistemit musculoskeletal të operacionit.

Moderne gju implantet janë në gjendje ta përballojnë përditshme normale ngarkesa, me të përkryer funksionon për së paku 15 vjet, dhe shpesh 20-25 vjet. Një person mund edhe me zëvendësohet përbashkët për të bërë disa sporte.

Trajtimi 3 shkallë

Faza 3 artritit kirurgji. Ndryshimet në përbashkëta janë shumë të theksuara të karakterit, në këtë fazë, sëmundja në fund të fundit redukton jetën dhe shëndetin e pacientit. Kocka dhe kërc dëme ka arritur një pikë kritike në të cilën indi i eshtrave lidhje nuk ka rëndësi funksionale nuk mund të imagjinohet. Hyaline mbuluar pothuajse tërësisht e shkatërruar.

 • E rëndësishme kërc nuk është restauruar nga vetë, përfshirë këtu edhe nëpërmjet të jo-kirurgjikale metodat.
 • Lindi dhe rrafshuar sipërfaqen interaktive skajet e kockave të ushtrojë të panatyrshme presion mbi njëri-tjetrin, FSHIJ kundër njëri-tjetrit vazhdimisht, seriozisht e dëmshme në afërsi të indeve të buta dhe çdo ditë është duke u shtrembëruar edhe më shumë.
 • Personi që ndjen dhimbje të tmerrshme, për të mos përmendur humbur aftësinë për të ecur normalisht. Pacientët përvoja e përditshme e miellit, dhe kur ëndrra nuk është një gëzim dhe një ditë e dhimbjes nuk ka paqe. Relativisht tolerante siç është thënë, vetëm disa njerëz.
 • Anti-inflamator analgjezik droga, zakonisht kanë një efekt të butë, por shpesh nuk ka "punuar". Në chondroprotectors e bën nuk ka kuptim, që për forcimin dhe kultivimin e hapësirës mbetjet e kërc, nuk ndihmon situatën.
lloji i astroscope krejtësisht të shëndetshme të sipërfaqeve të

Pasojat e arthrosis e 2-3 gradë ndonjëherë përpiqen për të trajtuar minimalisht invazive operacioni (arthroscopy), në të cilën ju mund të hiqni margjinale osteophytes dhe gjithashtu për të hequr të lirshme e kockave dhe kërc fragmente nga përbashkëta zgavër. Të tilla manipulime, siç dëshmohet nga kritikat, disa të lehtësuar gjendjen e pacientit pak përmirëson funksionin motor, por përkohësisht. Osteoarthritis në gjurit mbetet aktive dhe në një të ardhme të afërt do të edhe një herë të manifestuar veten.

Patogjeneza e klasës së 3-4 – ky është një problem serioz, i cili është me të vërtetë vetëm një shumë më komplekse reconstructive dhe plastike operativ taktika. Deri më sot, nuk ka procedura të tilla, të cilat mund të krahasohen me arthroplasty. Gju zëvendësimin e protezave, përsërit mekanike tiparet, konfigurimi, formave dhe madhësive të natyrës, autoriteti do t'i japë mundësi për të thënë lamtumirë si fatkeq sëmundje dhe aftësi të kufizuara, ku ajo "jepet".

Sëmundja përparon me shpejtësi dhe është në gjendje të arrijë të moderuar-mesme të fazës së deri në 4 gradë në një çështje muaj. Kirurgjia është e nevojshme për të miratuar sa më shpejt të jetë e mundur, ndërsa proceset degjenerative nuk ka depërtuar thellë në kockë. Dëmtuar rëndë kockat mund të shkaktojë vështirësi me prodhimin e protezave.

Shumë, duke mos e kuptuar se ashpërsia e këtij incidenti degjenerimi të krahasueshme me konservatore dhe të pazakonta taktika, duke u përpjekur me të gjitha mjetet për të anashkaluar operacion, gëlltitjes një grusht tableta, aplikimi i pomadave në lënduar fushë. Dikush flet për një osteopath, doktorët privat, praktikuesit e ndryshme të metodave alternative. Për fat të keq, kundër natyrës nuk do të shkojnë, e shërimit, pasi ata vijnë, dhe ky fakt duhet të përulemi. Prandaj, rrokullisje në dukje të pakuptimtë sipërmarrje, të veprojë me mençuri.

një dëmtuar një pjesë të përbashkët

Tuaj fizike, qëndrueshmëria është plotësisht e varur nga vendimet tuaja! Ju mund të jetës vazhdojnë të vuajnë nga ngurtësi dhe dhimbje, vainly testimin e "zbrazët" metoda e trajtimit: droga dhe të pazakonta mjetet që kemi dëshmi e efektivitetit në tuaj ashpërsia e sëmundjes. Dhe mund të pësojë trajtim kirurgjik dhe të fillojnë të jetojnë një jetë të plotë, të lirë nga e kaluara vuajtje dhe mbështetjen e pajisjeve.

Të shqetësohen për kirurgji është e nevojshme, teknologjia moderne e ka kërceu përpara, dhe sot jashtë vendit shkëlqyeshëm ndryshimin gju nyje të qëndrueshme implanteve. Pas tilla implantation, të realizuar në një klinikë të mirë, rrezikun e komplikimeve është minimale (1-2 %), si dhe restaurimin e funksionit të mobilitetit të ndodh në më shumë se 95% të rasteve. Pas hip zëvendësim do të ndjekë një kursin e rehabilitimit 3-4 muaj, duke përfshirë:

 • shërimin fizik, përmes të veçanta mjekësore gjimnastikë;
 • ilaçet (antibiotikët, antithrombotics, etj.);
 • programi i fizioterapisë, duke përfshirë myostimulating, anti-inflamator, analgjezik dhe shërimit të plagës trajtimet;
 • masazhet (në fazat e mëvonshme i rehabilitimit).

Është mirë të dihet! Më 1 shkallën e sëmundjes mund të jetë ndalur dhe penguar konservative. Nëse asgjë nuk është bërë dhe të fillojnë të osteoarthritis e gju, duke e lejuar atë për të lëvizur nga 1 deri tek 2 shkallë, ilaçe, tashmë do të jetë shumë më problematike, por për një kategori të caktuar të pacientëve është ende e përshtatshme qasje jo-kirurgjikale. Gjatë dy fazave është gjithmonë e operacionit.

Trajtimi i 2 shkallë

Kur osteoarthritis e moderuar ashpërsia cilësia e jetës është duke u bërë keq të njollosur. I lënduar në gju shqetësimet më të fortë, e dhimbshme sindromi manifestohet më intensivisht sesa që ishte në fillim të sëmundjes. Veçanërisht e theksuar dhimbje menjëherë pas në mëngjes zgjimi, gjatë kthim prapa dhe prejardhje nëpërmjet shkallë. Shpesh nuk është një ndjenjë të pakëndshme të mpirje, e cila shfaqet pas një shëtitje të gjatë dhe për një kohë të gjatë duke qëndruar në një pozicion. Flexion në gju rajon është zvogëluar, pacienti është në gjendje të bëj këmbën, siç kërkohet nga filozofia. Njeriu fillon të kursejë tij gjymtyrë, pothuajse duke u përpjekur të mos i hap në e saj, e cila shkakton progresive atrophy e muskujve.

pishinë është e rekomanduar për të gjithë dhe gjithmonë

Theksoni se trajtimi domosdoshmërisht nënkupton një kualifikuar qasje holistike.

 • Nëse mjeku e sheh asnjë nevojë urgjente për kirurgji, prioritet është caktuar për uljen e barrës në trazuar të Departamentit. Në praninë e peshë të tepërt, për të siguruar të mira shkarkimit të prekur nga osteoarthritis të përbashkët, ajo është e nevojshme për të rregulluar pesha e trupit me dietën e tyre që të ju rekomandojmë mjekun tuaj.
 • Të gjithë pacientët e përcaktuar të përdorimit të veçantë pajisjet ortopedike në kohën e lëvizjes. Kjo, në varësi të problemit ekzistues mund të jetë gju e klipeve, brendshme elastike, fashë elastike, kallam, paterica, Walker.
 • Përveç kësaj, kirurg orthoped do të përshkruajnë një unike grup i ushtrimeve që do të forcojë dhe për të rritur durimin e muskujve të prekur gjymtyrë.
 • Gjithashtu osteoarthritis në të përmbajtur të mesëm manifestim përfshin përdorimin e drogës, duke përfshirë substancat e pranishme në kërc indet e gju. Këto përfshijnë formulime të bazuar në chondroitin sulfate, injeksionet e acidit hialuronik, ilaçe me glucosamine. Ata nuk mund të rindërtojë kërc, por ajo është e ngarkuar me lëndë ushqyese, duke e bërë atë të jetë e mundur për të arritur heqjen e sëmundjes.
 • Trajtimet e rekomanduara dhe të fizioterapisë trajtim, por ato janë përdorur vetëm pasi të zhduken të gjitha shenjat e inflamacionit. Fizike seanca, për shembull, lazer, magnet ose ultratingujt, duhet të realizohet në objektet mjekësore. Në sajë të terapisë fizike përmirëson të ushqyerit dhe metabolizmit në të kockave, muskujve, kërc. Nëse ju keni blerë vibroacoustic pajisjen për përdorim në shtëpi, së pari të pyesni eksperti për mundësinë e aplikimit të saj në diagnozën tuaj dhe karakteristikat e funksionimit të pajisjes.

Ne kemi konsideruar parimet themelore mbi të cilat është bazuar zyrtare trajtimin e artritit, që korrespondon me standardet e Orthopaedics. Pasi që shumë njerëz me osteoarthritis, 2 Shën shumë të interesuar në metodat alternative për shpëtimin e tij, ne ofrojmë për të përmbushur me më të njohura të tyre. Të gjetur në aq shumë në qoftë se ata janë unik, si ne paraqesim ato në internet.

Qelizat burimore për trajtimin e gju

Qelizat burimore për trajtimin e gju

Ne do të flasim për mesenchymally e autologe qelizat burimore në pacientët me gonarthrosis e gju, i marrë nga emblema e legenit apo femoral të kockave. Terapia e qelizave, sipas të shqetësuar burimet, duke arritur pothuajse vetë-ripërtëritja e të gjithë përbashkët për shkak të aktivizimit të rigjeneruese proceset e vetë-shërim në dëmtuar këtë segment. Në sajë të kësaj teknologjie është teorikisht e mundur për të arritur përmirësimin e kuadrit ligjor të njësive të kockave dhe kërc të trupit. Në praktikë, megjithatë, nuk ishte "live" x-ray prova, të cilat konfirmuan se pas prezantimit të rrjedhin qelizat në zonën e prekur të përbashkët është e shëndetshme.

E ndikimit pozitiv të rrjedhin qelizat në nyje dhe kockat nuk janë provuar dhe e dyshimtë, sepse kjo teknikë në orthopedics nuk është ende e njohur. E saj shkencëtarë janë vetëm të mësuarit dhe eksperimente. Për më tepër, nuk ka informacion në lidhje me të pasigurt efekte në trupin e njeriut qelizat burimore, të cilat, sipas mendimit të shumë specialistë të kualifikuar, të aftë për të provokuar një kancer. Çka në lidhje me ata njerëz të cilët kanë paguar për procedurën, ai ishte i kënaqur me rezultatin? Këtu ju mund të them vetëm një gjë: shumë pacientë, të besoni për të holla, dhe në jetën e përjetshme, por efekti placebo zgjat vetëm për aq kohë, nuk e harrojmë për atë shumë.

Baltë e trajtimit

Kurative baltë unike burimeve përbërësit (magnezi, kromi, jod, bromine, nitrat kalciumi, etj.), të kontribuojë në zvogëlimin e dhimbshme simptomat dhe përmirësimin e fluksit të gjakut në lënduar fushat, stimulimin e metabolizmit. Vlera më e madhe që ata përfaqësojnë për njerëzit me të butë sëmundje apo pacientët të cilët kanë kryer operacion në këmbë. Mbani terapi me baltë të vlefshme dhe 2 nëse mjeku beson se një ilaç natyral në kombinim me elementare mjekësore program do të reduktojë agresionit të dukuritë patologjike (të ndaluar kalimin) dhe përmirësimin në përgjithësi të klinike foto. Baltë terapi është prezente në të posaçme mjekësore, institucionet e shëndetësisë turistik lloji. Natyrore e shërimit baltë mbi bazën e peloids janë përdorur në formën e aplikacioneve dhe në kombinim me metodën e galvanization (electrophoresis).

Përdorimi i xhelatinë

Xhelatina është një Shtesë e mirë në dietë për të ruajtur nyje të shëndetshme

Natyrore xhelatinë është një mënyrë të sigurt për të mbështetur strukturë të përbashkët në gjendje të mirë. Gelatinous substrate, holluar me ujë, ajo është e rekomanduar për të përdorur brenda. Sipas disa mjekëve, e xhelatinë është më i shpejtë dhe më produktive do të ndikojë në kockë, kërc dhe muskulor-ligamentous elemente. Ekspertët theksojnë se kjo metodë nuk ka veti medicinale, kjo vetëm ndihmon në parandalimin e osteoartritit. Prandaj, kur u mbajt për të patogjeneza relationalities në mungesë të patologji ose në fazat e hershme duhet të konsiderohet si një masë për parandalimin e shfaqjes apo kalimit të ndryshimeve degjenerative. Kur sëmundja është e moderuar dhe e rëndë në të natyrës, qasjen dhe prophylactically nuk do të funksionojë.

Ayurveda për të nyjeve

Moderne të mjekësisë alternative është e njohur nga shumë zhvillime të jashtëzakonshme, ndër të cilat trajtimi sipas Ayurveda pjesë të ndryshme të sistemit musculoskeletal. Sipas këtij informale rrjedhë, e prekur nyje të lidhura me teprica e toksinave të akumuluara në trupin për shkak të energjisë së mosmarrëveshje. Dëmtimin e mekanizmit të shqetësuar bilanci i energjisë (Lesh) primare është dobësimi i Agni, ose të tretjes zjarr, që çon në akumulimin në zorrë pjesë të patrazuar ushqimit mbetje (AMA). Ata prodhojnë toksina që gjaku transportorul të përbashkët, ku substancave të dëmshme janë të depozituara dhe të pengojnë metabolizmin.

Sipas Ayurveda osteoarthritis klassificeret në disa lloje, dhe për çdo shpikur sistemin e tyre të trajtimit, në bazë të secilit prej tyre janë në dietë, ilaç bimor, marrja e Ayurvedic pilula dhe pluhurat, joga dhe ushtrime të frymëmarrjes, jo-tradicionale masazh, auto-trajnime për të shërimit, etj. Sigurisht, e gjithë kjo dashuri e madhe, por nëse artriti nuk mund të jetë i kundërt, edhe shkencor i teknologjisë së lartë, është e mundur për të besuar se bimor pluhurat, të trajtimit të mendimeve dhe taktikat e tjera Ayurveda kurë të pakthyeshme deformim?!

Saline ngjesh

Kripa përdoret për përgatitjen e ngopur kripë zgjidhje e përdorur për mbarsje e ngjesh aplikuar për të lënduar vend për disa orë. Kjo terapi nuk duhet të konsiderohet si i pavarur do të thotë, dhe sidomos si një kurë e osteoartritit. Kripë mund përkohësisht të zbutur dhimbjen, të hequr qafe të ënjtje të indeve të buta që mbulojnë strukturën e kockave, pa ndonjë dëm biologjik strukturave. Por kjo nuk do të kuruar sëmundjen dhe nuk e vënë në këmbët e pacientit. Veprimin e tij është thjesht simptomatike. Një zgjidhje është përgatitur nga llogaritja: në 1 litër dhomë temperatura e ujit të marrë 100 g e kripës.

Me vlerë për të parë! Ndonjëherë kripë është përdorur në të thatë e të nxehtë formë, e cila është e vendosur në një qese, dhe kryerjen e ngrohjes lokale e gju. Ndonjëherë si lagur, por nxehtë dressings. Nxehtë trajtime janë të rrezikshme kur purulent-inflamator në proceset e përbashkëta zgavër, ata do të në fund të fundit vetëm përkeqësojnë pamje klinike. Prandaj, nuk përdorin të tilla receta pa qenë i sigurt se humbja nuk është e shoqëruar nga një proces i ngjashëm.