Pse e rreptë gjunjët: shkaqet, çfarë duhet të bëni

Pse lënduar gjunjët

Gju dhimbje është e përhapur shenjë që sinjalizon probleme në trup – shfaqjen e sëmundjeve të nyjeve ose vetëm rritjen e ngarkesës në këmbët e tyre.

Është e vështirë për të gjetur një person që kurrë nuk kanë përjetuar dhimbje në gjunjë në një periudhë të caktuar të jetës. Siklet, duke klikuar ose dhimbje të ndryshme intensiteti në gju nyje të ndodhë në të dy të rriturit dhe fëmijët për shkak të shumë arsye. Sa më i vjetër të personit të bëhet, aq më i lartë mundësinë e sëmundjeve të ndryshme, e para simptomë e cila është dhimbje në gjunjë. Kjo është për shkak të moshës veçantitë e trup: ngadalësuar nga proceset metabolike, të veshin të kërc, anëtarësimin e probleme të tjera me sistemin musculoskeletal, veglat, nervat.

Për shkak të komplikuar strukturën anatomike dhe shumë të strukturave të përjetuar ngarkesa të larta, dhe shpesh overloads, gju nyjet janë shumë të prekshme. Çdo dëm të çdo strukture element, për shembull, bursal, çon në shkeljen e të motorike funksionin e gju dhe, rrjedhimisht, dhimbje sindromi. Ligamenteve dhe menisci janë konsideruar si më të pambrojtur, ata dëmtohen në 80-85% të rasteve.

Anatomike strukturën e gju

Anatomike strukturën e gju

E gjurit përbëjnë gjurit, e distal fund të femur dhe dy condyles podmienkami, tibial kockat, muskujt, nervat, enët e gjakut, ligaments, patella (kneecap), të përbashkët çanta dhe menisci.

E gjurit është një prej më të mëdhave në gjymtyrë të trupit. Në krye zgjedhje femur. E artikulare me sipërfaqe të lateral (të jashtme) dhe mjekuese (të brendshëm) condyles të artikuluar me patella dhe tibia. E meniscus, i cili është një ind lidhës kërceve të shërbejë si balestrat e përbashkët. Faleminderit, është racionale, shpërndarjen e peshës trupore në tibial pllajë dhe rrit përbashkët e stabilitetit. I hollë, i dyfishtë në kokë, paliperidonesee tjera muskujt sinhroniziruete capsular-ligamentous strukturat e siguruar motorik veprimtarinë e gjurit.

Elementet e gju janë të lidhur me rrjetin e shumta të ligamenteve. Brenda përbashkët ka dy ligament ligamenteve – prapa dhe para. Podmyshalsky bedernau kockat janë të lidhur me kockat tibia dhe fibular kolateral cruciate. Zhdrejtë popliteal cruciate është e vendosur në pjesën e pasme të Bursa e gjurit. Nga një numër i përbashkët dëmtimit të dhëmbëve të fshehtë kryesore synovial kapsulë nuk komunikon me përbashkët. E furnizimit me gjak e elementeve të gjurit, është për shkak të rrjetit të enëve të gjakut, dhe innervation – fibra nervore.

Shkaqet e dhimbje në gju

Ka shumë shkaqe të hidhërim e gju nyje, e cila mund të ndahet në disa grupe.

Traumatike lezionet e gju elemente:

 1. Gjurit, dëmtim. Si rezultat i këputje e enëve të gjakut ndodh lokale gjakderdhje në indeve të buta të përbashkët. Skuqje, ënjtje, dëme nervore të çon në dhimbje, vështirësi në lëvizje.
 2. Plotë ose të pjesshme të këputje e ligamenteve. Shpesh diagnostikuar pjesshme shkelje e integritetit të brendshme anësore cruciate, që rrjedhin nga tepërt eversion e tibia jashte.

Jashtme cruciate është grisur më pak se ai i brendshëm. Kjo është për shkak të fortë devijim të tibia zorrët me ekspozuar këmbët për shembull. Ligament cruciate në mënyrë të pashmangshme, të shoqëruar nga hemarthrosis.

Plotë këputje e ligamenteve të dy shpesh është e lidhur me dëmtimin e përbashkët kapsulë, lotim të brendshme meniscus. Ky dëmtim çon lëvizshmërisë të tepërt e gjurit, i shoqëruar nga dhimbje të forta, intensiteti i të cilave varet nga shkalla e shkatërrimit.

  Hemarthrosis të gjurit
 1. Hemarthrosis e gjurit – derdhjen e gjakut në të përbashkët zgavër. Ndonjëherë traumatike dhe jo-traumatike të natyrës. Traumatike hemarthrosis ndodh kur meniscus ruptures, të plota ose jo të plota të këputje e ligamenteve, brenda-artikulare fraktura, contusions gju rajon. Jo-traumatike opsion është një nga simptomat e sëmundjeve të karakterizuar nga rritje të brishtësisë së mureve të enëve të gjakut ose shkelje e koagulimit të gjakut të sistemit. Këto përfshijnë hemophilia, poshtër, forma të ashpra e hemorrhagic diathesis. Grumbulluar në përbashkëta zgavrën fasha e gjakut i indeve, ndërprerë qarkullimi i gjakut në to. Një pigment special – hemosiderin – ndikim negativ në ligamenteve, hyaline kërc, synovial qese, duke çuar në humbjen e tyre elasticitetin. Rezultat i disfatës së kyçeve Bursa është një ënjtje e fibrave të saj dhe për të rritur prodhimin e përbashkët të lëngjeve. Rezultati i përsëritur hemorragji bëhet degjenerimi dhe e përbashkët e shkatërrimit.
 2. Gju miniscope – shkelja e integritetit të menisci e gjurit. Në lateral formë është dëmtuar jashtme meniscus, kur mesor të brendshme. Kjo është një nga më të shpeshtë, por e vështirë për të diagnostikuar lëndimet e gjurit. Në rrezikun e sëmundjes nuk janë vetëm sportistëve të përfshirë në stërvitje intensive, por edhe njerëzit e zakonshëm. Një meniscus lot mund të ndodhë nga ndonjë e papritur dhe e pazakontë lëvizjes kur i kthyer me trup, i ekspozuar këmbët, një goditje të fortë në gju.
 3. Patellar luxation – një parregullt zhvendosjen e patella. Trauma është diagnostikuar në jo më shumë se 0,7% të rasteve të totalit të ndrydhur. Shpesh ndodh zhvendosja e jashtme, rrallë të brendshëm, shumë rrallë vertikale ose torsional. Në rastin e paplotë zhvendosja e patella është e vendosur në lateral (e jashtme) condyles, ndërsa plotë jashtë nga lateral condyle.
 4. Mbyllur ose të hapur fraktura e gjurit, pjesën e sipërme të këmbën e kockave ose më të ulët ndarjen bedernau kockat. Të tilla lëndimet janë shpesh të kombinuara me lezione të indeve të buta e gju, duke shkaktuar hemorragji masive, e tepruar e lëvizjes në gju rajonin e saj deformim.

Inflamator dhe degjenerative-dystrophic sëmundjet e kyçeve elementet e gju:

 1. Artriti – inflamacion i gjurit. Ngjashëm me mekanizmin e zhvillimit të patologji të vëzhguar në osteoarthritis, spondylitis ankylosing, artritit reumatoid, përdhes (në depozitat e urate në nyje).
 2. Osteoarthritis (gonarthrosis) me të dëmtimit të gjurit të jo-inflamator natyrës, që ndikojnë në të gjithë strukturën e saj dhe udhëheqës të rënda të ndryshimeve degjenerative.
 3. Bursit inflamacion i synovial Bursa të çon në dhimbje gjatë flexion-extension lëvizjet në gju.
 4. Periarthritis të tendons e gju – inflamacion i kapsulë e patë këmbë, gju tendons dhe muskujt dhe ligamenteve që e përbashkët. Dhimbja ndodh kryesisht ndërsa duke zbritur shkallët, sidomos me të rënda të mallrave, dhe të fokusohet në sipërfaqen e brendshme të gjurit.
 5. E chondropathy patella , degjenerative-necrotic ndryshimet e kërc kyçeve (e pasme) sipërfaqen e patella. Shkalla e shkatërrimit mund të jenë të ndryshme nga fusha e mushkërive për të zbutur çara dhe të plotë të konsumuarit.
 6. Chondromatous
 7. Chondromatous është një sëmundje kronike serioze, të shkaktuara nga dysplastic proces me insulina rigjenerimin e zonave të membranës së përbashkët shell në kërc të gondrom. Nuk është e përjashtuar veçantë ossification e cartilaginous organeve.
 8. Një Baker është kist – formimin e një ngushta elastike, të harmonishëm të tumorit masat në popliteal fossa, të vendosura në anën e kundërt të patella. Kist është qartë e dukshme në unbent gjendjen e gju. Shkakton siklet, dhimbje në popliteal rajon. Me një domethënëse madhësinë e ngjesh veglat dhe nervat, duke çuar në ndërprerjen e innervation dhe qarkullimin e gjakut.
 9. Goff është sëmundje – sëmundje shoqëruese të shkatërrimit dhe më tej degjenerimi i indit dhjamor vendosur rreth e gjurit. E pinching, ënjtje, dhe lëndime të tjera të qelizave dhjamore – adipocytes fund zëvendësimin e dendura indet fijor. Në fund, tampon funksion të "fat jastëk" është thyer, shumë ind yndyror të bëhet jo në gjendje për të kryer rolin e amortizues.
 10. Sëmundjet e Osgood–Schlatter – sëmundje karakterizohet nga nekrozë plisa pjesë e tibia. Të diagnostikuar në adoleshentëve nga 10 deri në 18 vjeç të përfshirë në sport. Më poshtë patella duket e dhimbshme e njëhershme në mungesë të trajtimit të çojnë në kufizimin e lëvizjes së një këmbë ose gjithsej immobilization, dhe kequshqyerja e muskujve.

Sëmundjet në të cilat është e mundur rrezatim e dhimbje në gjurin e rajonit:

 1. Coxarthrosis e hip – kronike plagë e hip përbashkët, i shoqëruar nga progresive, degjenerimi dhe ndryshimeve degjenerative në të. Shpesh dhimbje shtrihet poshtë së bashku e jashtme sipërfaqen e femur në gju ose më poshtë.
 2. Neuropatia e sciatic nervore është një organizatë jo – lezione inflamatore e nervore si rezultat i ngjeshja e compression apo spazmirovannah enëve të gjakut. Kjo nervore vjen tek këmbët, duke filluar në rajon mesit dhe duke kaluar nëpër kërbishti dhe legen. Bllokada në çdo një pikë së bashku çon në shqetësime e ndjesi apo pulsating dhimbje.
 3. Fibromyalgia – ekstra-artikulare plagë të indeve të buta jo-inflamator natyrës me tërësinë e simptomave të tilla si arthralgia, dobësi e muskujve, depresioni, etj.

Disa sëmundjet sistemike, duke çuar në dhimbje në gjunjë:

 1. Osteoporoza është një sëmundje e sistemit skeletor, kronike progresive sigurisht, ndryshon përbërja minerale dhe densitetit të kockave. "Njeri pa fat" e kalciumit nga eshtrat e çon në brishtësinë e tyre. Procesi është shoqëruar me dhemb apo të dhemb në gjymtyrët.
 2. Tuberkulozi i kockave. Tuberculous lezione të sipërfaqes së kockave të çon në të vazhdueshme dhimbje të forta.
 3. Osteomyelitis është një sëmundje e infektive-inflamator natyrës, që prekin të gjithë elementët strukturorë të kockave. Rezultati i të dyja specifike, të tilla si tuberkulozi, dhe nonspecific, shpesh coccal, osteomyelitis bëhet shtyer të lëkurës, ënjtje, lokale dhimbje në kockat dhe muskujt, temperatura nën ethe aktuale.
 4. Disa sëmundje infektive. Kur Reiter është sindroma, përveç përfshirjes në traktit urogenital dhe sytë, ndikon në nyje. Një nga manifestimet e Lyme sëmundjeve është arthralgia.

Llojet e dhimbje në gjunjë

Në varësi të etiologji, natyrën dhe intensitetin e dhimbjes mund të jetë e ndryshme.

  Llojet e dhimbje në gjunjë
 • Dhemb. Artriti, osteoartritit.
 • Athët, të fortë. Fraktura të elementëve të gju, e cruciate këputje, akute bursit, lëndim në gju, përkeqësimi i miniscope, deforming osteoartritit.
 • Throbbing. Kur drejtimin e deforming arthrosis, meniscus trauma.
 • Stërvitje. Osteomyelitis.
 • Budalla. Me bursit, kronike Legg.
 • Djegia. Mbi ngjeshja e sciatic nervore, tuberculous proces në kockë.
 • Të shtënat. Me pinching të nervore trungu.
 • Dhimbje kur ecin. Kur Baker është kist, bursit, artriti, gonarthrosis, periarthritis.
 • Dhimbje vetëm. Përdhes, artrit.

Diagnostikimi i patologjive të shkaktuar dhimbje në gjunjë

Fizikalna provimit:

 • historia mjekësore dhe të ankesave;
 • një ekzaminim vizual me palpation e gju.

Teste laboratorike:

 • biokimike dhe klinike, analizat e gjakut;
 • serologjik ekzaminimin e gjakut;
 • immunological analiza e gjakut;
 • rheumatologic mostrat;
 • analiza bakteriologjike të fluide synovial.

Invazive metodat instrumentale:

 • arthroscopy;
 • birë të përbashkët kapsulë;
 • gjilpërë biopsia e kockave.

Jo-invazive diagnostikimit:

 • radiografi e gjurit;
 • densitometry;
 • ultratinguj shqyrtimi i përbashkët;
 • Një MRI ose CT scan.

Trajtim dhimbje në gju

Në qoftë se dhimbja në njërin apo në të dy gjunjët e jo-traumatike natyra e shfaqjes, duhet të shkoni në fillim tek terapisti, që, në bazë të pacientit ankesat dhe rezultatet e objektiv ekzaminimin jemi të dërguar te një specialist – orthopedist, një rheumatologist, neurolog apo phlebologist. Në asnjë lëndim në gju, ju duhet të kontaktoni kirurg ose traumatologist-orthopedist.

Trajtim dhimbje në gju

Trajtimi në çdo rast është i ndryshëm, varet nga shkaku i dhimbjes, gjegjësisht të lëndimit apo sëmundjes. Për çdo sëmundje ka vet trajtim regjim. Por, së pari, pacienti duhet të ndjekë disa rregulla të Përgjithshme:

 • të zvogëluar dukshëm kohëzgjatjen e duke ecur dhe duke qenë në këmbët tuaja gjatë gjithë ditës;
 • atletët përkohësisht (deri në shërim) për braktisjen e trajnimit, dhe njerëz të zakonshëm nga kandidimi apo duke kërcyer;
 • kur rritet dhimbja për të krejtësisht të braktisur lëvizjet, të vënë në mbyllje gju elastike fasha;
 • veshin një çikë ose fashë të immobilize e gjurit;
 • kur lëndim të ftohtë për vendin e traumave të ekspozimit.

Reumatoid, artrit psoriatic, sistemike autoimune sëmundjeve serioze nevojën e plotë të trajtimit për shumë muaj. Themelore terapi përbëhet nga immunosuppressive droga, nonsteroidal anti-inflamator dhe hormonale droga, ari përgatitjet, etj.

Në trajtimin e bursit përdorur qetësues, ju lutem dhe anti-inflamator ilaçe. Nëse ka dëshmi të infeksionit, një antibiotik. Terapeutik të birë e çanta është kryer për të hequr tepërt të lëngjeve nga synovial zgavrën dhe/ose administrimin e kortikosteroidet. Nga kronik, pezmatimi i Bursa ndihmon për të hequr qafe të operacionit – kirurgjikale bunion kirurgji.

Kur deforming osteoarthritis efektive ndër-artikulare injeksione të kortikosteroidet, me një përdorim të NSAIDs dhe chondroprotectors. Për dhimbje në nivel lokal caktuar ngjesh me Dimexidum, ose bischofite, krem dhe xhel me anti-inflamator të veprimit. Ndihmon masazh, fizioterapia, ushtrimet terapeutike. Të rënda lezionet e gju kërkojnë kirurgji – arthroplasty e hip.

Trajtimi i osteoporozës është që ju të marrë bisphosphonates calcitonin, kalcium, vitamina D, etj.

Trajtimi i meniscus lot mund të jetë konservator, ose kirurgjikale. Konservatore terapia konsiston në përdorimin e josteroidë, NSAIDs, acidi hialuronik, chondroprotectors. Por, së pari, të prodhuar ripozicionuar përbashkët.

Llojet e ndërhyrjes kirurgjikale:

 • meniscectomy;
 • të pjesshme (i pjesshëm) meniscectomy;
 • transplantimin e meniscus;
 • arthroscopy;
 • arthroscopic qepur e i shqyer meniscus.

Në çdo rast të lëndimit të gjurit, pas trajtimit të një shumë të rëndësishme të periudhës së rehabilitimit, që duhet të bëhet nën mbikqyrjen e një fizioterapist ose një podiatër. Mjeku do të bëjë një optimale shërim të përbashkët funksion. Metodat kryesore të postoperative rehabilitimi janë konsideruar masazh dhe mjekësore gjimnastikë. Gjithashtu efektive mësimet mbi veçantë simulators, gradualisht zhvillimin e gjurit.