Osteokondroza e qafës së mitrës tek gratë

Osteokondroza e qafës së mitrës tek gratë është një sëmundje e zakonshme. Përfaqësuesit e seksit të bukur mbi moshën 30 janë më të ndjeshëm ndaj tij. 75% e grave përballen me këtë sëmundje të pakëndshme, ndërsa pasojat dhe ashpërsia e sëmundjes mund të jenë krejtësisht të ndryshme.

Simptomat e osteokondrozës së qafës së mitrës tek gratë

manifestimet e osteokondrozës së qafës së mitrës tek gratë

Simptomat e osteokondrozës femërore mund të zbulohen tashmë në fazën fillestare, pasi që disqet e shtyllës kurrizore të qafës së mitrës ndodhen afër njëri-tjetrit dhe kanë një lartësi të vogël. Osteokondroza e qafës së mitrës mund të shkaktojë pasoja të rënda - komplikime dhe madje edhe vdekje. Mbi të gjitha, arteriet kalojnë përmes rajonit të qafës që ushqejnë trurin, trungjet nervore dhe rrënjët që kanë një lidhje me mushkëritë, krahët dhe zemrën, si dhe palcën kurrizore. Prandaj, nuk duhet të shtyni trajtimin me një mjek të mirë.

Që një grua të jetë në gjendje të njohë osteokondrozën e qafës së mitrës, ajo duhet t'i kushtojë vëmendje shenjave të mëposhtme:

 • Gjatë kthesave të kokës, ndodhin përtypje të qafës dhe ndjesi të pakëndshme të dhimbshme;
 • Dhimbje koke të shpeshta të zverkut dhe të përkohshme;
 • Dhimbjet e qitjes që rrezatojnë në qafë;
 • Lodhja e shpejtë, dobësia dhe lodhja;
 • Temperatura e lartë;
 • Ngurtësi e rëndë në qafë, e vështirë për ta kthyer kokën;
 • Me një ngarkesë të lehtë në krah ose kur kollitet, shfaqet dhimbje e pakëndshme në shpatull;
 • Mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash të gjymtyrëve dhe gjuhës;
 • Marramendje, errësim i syve;
 • Gërhitës në gjumë;
 • Vështirësia në gëlltitje;
 • Ankthi, frika e paarsyeshme;
 • Ndryshimet e humorit të pavarura nga cikli;
 • Çrregullimet e gjumit;
 • Përkeqësimi i mprehtë i kujtesës dhe vëmendjes;
 • Kërcime në presionin e gjakut (ose rriten ose ulen);
 • Dhimbja në rajonin e zemrës, dëmtimi i dëgjimit dhe zhurma në vesh, komplikimet me shikimin janë shumë më pak të zakonshme.
 • Përzier, të vjella;
 • Lëkura merr një nuancë kaltërosh.

Osteokondroza e qafës së mitrës mund të shkaktojë ethe dhe shëndet të dobët.

E rëndësishme!Sidomos osteokondroza akute e qafës së mitrës përjetohet nga gratë në periudhën klimaterike.

Karakteristikat e osteokondrozës femërore

Osteokondroza është një çrregullim në sistemin musculoskeletal, për shkak të të cilit disqet dhe nyjet ndërvertebrore mund të shemben. Për shkak të karakteristikave strukturore të trupit, simptomat e osteokondrozës së qafës së mitrës tek gratë janë më të theksuara sesa tek burrat. Fakti është se rajoni i shpatullave të burrave është më i gjerë, mbështet të gjithë shpinë, duke ndihmuar të mos mbingarkoni qafën.

Kolona vertebrale e qafës së mitrës femërore karakterizohet nga aktiviteti i lartë dhe prania e një numri të madh të fibrave nervore që punojnë si përcjellës midis trurit dhe organeve të tjera. Deformimi i disqeve ndërvertebrore shkakton presion të shpejtë në rrënjët e fibrave të mbaresave nervore. Me fjalë të përafërta, gratë kanë rruaza më të brishta dhe ind kockor më të hollë.

E rëndësishme!Shtatzënia e ndjekur nga kujdesi për fëmijët gjithashtu përkeqëson problemin. Gjatë shtatzënisë, ngarkesa në shtyllën kurrizore rritet dhe ushqyerja me gji në një pozitë të pakëndshme dhe mbajtja e vazhdueshme e foshnjës në krahët tuaj shkakton një përkeqësim të sëmundjes.

Ekzistojnë disa faza në zhvillimin e osteokondrozës së qafës së mitrës:

 1. Zvogëlimi i pozicionit të shtyllës kurrizore për shkak të dehidrimit të bërthamës pulposus (pjesa e brendshme e diskut ndërvertebror, i cili, normalisht, duhet të mbushet me inde gjysëm të lëngshme dhe xhelatinoze).
 2. Muskujt dhe ligamentet bien, gjë që është shkaku i çekuilibrit, domethënë zhvendosjes së rruazave.
 3. Dalja e disqeve ndërvertebrore (jashtë përmbajtjes së tyre) dhe artroza.
 4. Trupi i njeriut po përpiqet të ndihmojë shtyllën kurrizore të kthejë rruazat "e lirshme" në vend, të heqë barrierat mbështetëse dhe mbrojtëse. Për këtë, osteofitet shfaqen në rruaza - rritjet e kockave. Gjithashtu rritet indi fijor. Si rezultat, segmenti motorik i shtyllës kurrizore është në një lloj guaske që ndërhyn në aktivitet.

Shkaqet e sëmundjes tek gratë

shkaqet e osteokondrozës së qafës së mitrës tek gratë

Ekziston një mendim se shfaqja e osteokondrozës së qafës së mitrës tek gratë shoqërohet me depozitime kripe, por nuk është kështu. Osteshtë vetë osteokondroza që është shkaku kryesor i depozitimeve të kripës. Shkencëtarët, megjithatë, argumentojnë se ka shumë arsye për shfaqjen e osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës. Le të shqyrtojmë ato kryesore:

 • Pika kulmore. Fakti është se progesteroni që hyn në trup bëhet gjithnjë e më pak, dhe muskujt në rajonin e qafës së mitrës gjithashtu zvogëlohen. E gjithë kjo çon në një dobësim të seksionit kurrizor;
 • Dobësimi i sistemit imunitar, sëmundjet e shpeshta;
 • Mbipesha;
 • Çrregullimet e qarkullimit të gjakut;
 • Anomalitë e arteries vertebrale që kanë lindur në sfondin e traumës së lindjes, infeksioneve dhe trashëgimisë;
 • Puna e ulur, veçanërisht në kompjuter;
 • Këmbët e sheshta;
 • Qëndrimi i pasaktë;
 • Pirja e duhanit dhe konsumimi i tepërt i alkoolit;
 • Ushtrim i tepërt;
 • Ngarkesa e rëndë e shtyllës kurrizore gjatë shtatëzënësisë;
 • Ushqimi i pasaktë dhe i paekuilibruar;
 • Metabolizmi i dobët, probleme metabolike;
 • Çdo dëmtim i qafës;
 • Reumatizma ose dëmtimi;
 • Çrregullimet hormonale në trup;
 • Hipotermia;
 • Trashëgimia.

Pesha e tepërt vendos stres shtesë në ligamentet dhe nyjet, dhe gjithashtu çon në probleme me sistemin kardiovaskular.

Pse është e rrezikshme osteokondroza e qafës së mitrës?

Mungesa e trajtimit mund ta çojë një grua në paaftësi. Nëse nuk filloni trajtimin e osteokondrozës në kohë, atëherë ekziston rreziku i komplikimeve - nga më i vogli deri te i rëndë:

 1. Dhimbje e vazhdueshme në kokë, marrje mendsh.
 2. Humbje e rregullt e menjëhershme e vetëdijes.
 3. Problemet e dëgjimit dhe shikimit.
 4. Qarkullimi i gjakut në rajonin e trurit do të dëmtohet.
 5. Rritja e shpeshtë e presionit të gjakut.
 6. Problemet mund të fillojnë në sistemin nervor qendror: të folurit e dëmtuar, koordinimi dhe çrregullimet e sjelljes.
 7. Radikuliti dhe sëmundje të tjera të shpinës.
 8. Anijet do të shtrydhen në pjesën e trurit.
 9. Zhvendosja e rruazave.
 10. Çrregullimi i ecjes për shkak të stenozës kurrizore.
 11. Herniet dhe zgjatjet intervertebrale.
 12. Hernia e Schmorl.

Një rritje e presionit të gjakut në osteokondrozë mund të shoqërohet me depërtueshmëri të dobët të gjakut në arteriet në rrugën për në tru. Arteriet e ngulitura ndodhin për shkak të osteokondrozës.

Ekzaminimi dhe trajtimi

Osteokondroza e qafës së mitrës ka shumë simptoma të zakonshme me sëmundje të tjera, prandaj, para trajtimit, neuropatologu dëgjon me kujdes pacientin dhe mbledh një anamnezë.

Pas kësaj, kryhen teste diagnostikuese:

metodat e trajtimit të osteokondrozës së qafës së mitrës tek gratë
 • Radiografia.Duke përdorur një rreze X të shpinës së qafës së mitrës, mjeku përcakton vendndodhjen e sëmundjes. Në foto, ai do të shohë një ndryshim në formën e segmentit vertebral, praninë e osteofiteve dhe një ngushtim të disqeve ndërvertebrorë.
 • Tomografia e kompjuterizuar ose rezonanca magnetike.Sot, këto janë mënyrat më efektive për të gjetur se cilat defekte ekzistojnë dhe ku ndodhen në kolonën kurrizore.
 • Mielografia.Për ekzaminim, një lëng kontrasti injektohet në kanalin e palcës kurrizore. Procedura nuk është e sigurt: pacienti mund të zhvillojë alergji dhe ekziston rreziku i dëmtimit të palcës kurrizore nëse birë është i pasuksesshëm. Sidoqoftë, me osteokondrozën e qafës së mitrës, një studim i tillë kryhet rrallë, përveç nëse keni nevojë të shihni të gjithë shpinë.

MRI do të ndihmojë në vendosjen e saktë të diagnozës dhe përcaktimin e shkallës së zhvillimit të patologjisë.

Për të kuruar osteokondrozën e qafës së mitrës, mjeku përshkruan trajtim kompleks. Objektivat e terapisë janë lehtësimi i spazmave muskulore, lehtësimi i dhimbjeve dhe zvogëlimi i presionit intradiskal. Në faza të ndryshme të zhvillimit të sëmundjes, përdoren lloje të ndryshme të terapisë.

Në mënyrë tipike, trajtimi kalon nëpër faza:

 1. Ilaçet.Restaurimi i indit të kërcit duke përdorur kondroprotektorë. Për furnizimin me gjak në tru, përdoren ilaçe vazodilatuese. Të gjitha sa më sipër do të eleminojnë inflamacionin, sindromën e dhimbjes dhe do të përmirësojnë proceset metabolike në disqet ndërvertebrore. Si ndihmë të parë përdoren lehtësuesit e dhimbjeve dhe ilaçet anti-inflamatore në formën e xhelit ose tabletave. Ata mund të përshkruajnë nootropikë dhe ilaçe me magnez. Me osteokondrozë, mund të merrni qetësues, pasi sëmundja afatgjatë mund të shkaktojë stres dhe depresion. Ndonjëherë është e mjaftueshme për të pirë një tretësirë ​​të nënës ose valerianës.
 2. Fizioterapi.Synon eleminimin e çrregullimeve në zonat e prekura të shtyllës kurrizore, lehtësimin e sindromave të dhimbjes, përmirësimin e qarkullimit të gjakut. Një masazh i mirë nga një specialist kompetent, elektroforezë me zgjidhje anestetike, si dhe terapi me lazer mund të ndihmojë në fazat fillestare të zhvillimit të sëmundjes. Procedurat lehtësojnë tensionin e muskujve dhe stimulojnë qarkullimin e gjakut. Në raste të rënda, përdoren magnetoterapia, rrymat diadinamike, ekografia, elektroanalgjezia dhe drita ultraviolet. Fizioterapia jep një efekt pas procedurës së 3-të, gjendja e përgjithshme përmirësohet, pagjumësia, dhimbjet e kokës dhe zhurma në veshë zhduken.
 3. Terapia manuale.Trajtimi ka efikasitet të mirë dhe vlerësime mirënjohëse. Një kiropraktor do të kthejë rruazat në vendin e tyre në disa seanca, duke siguruar lëvizjen e tyre dhe sjelljen e saktë.
 4. Akupunktura.Quhet ndryshe refleksologji. Qëllimi është të ndikojmë në transformimet distrofike në indet muskulore, të heqim qafe inflamacionin dhe dhimbjen dhe të normalizojmë qarkullimin e gjakut. Gratë me një rezultat të ulët dhimbjeje kanë një shans të mirë për t'u rikuperuar, rrjedha e tyre limfatike përshpejtohet dhe rrjedha e gjakut normalizohet.
 5. Trajtimi ortopedik.Specialisti përshkruan jastëkët e veçantë të gjumit për të lehtësuar kolonën kurrizore. Tërheqja nën ujë e shtyllës kurrizore (tërheqja) rekomandohet gjithashtu për të relaksuar muskujt nga veprimi i ujit të ngrohtë. Tërheqja përfshin përdorimin e pajisjeve të ndryshme në mënyrë që të zmadhojë hapësirën intervertebrale.
 6. veshur me jakë për osteokondrozën e qafës së mitrës
 7. Ushqimi i duhur dhe i pastër.Duke siguruar trupin me yndyrna të shëndetshme, karbohidrate dhe proteina, si dhe minerale dhe vitamina, një grua mund të përshpejtojë ndjeshëm procesin e shërimit.
 8. Aktiviteti fizik.Mjeku mund të përshkruajë si ushtrime fizioterapie, ashtu edhe ushtrime të veçanta për shpinë qafën e mitrës. Edukimi fizik ka për qëllim rivendosjen e lëvizshmërisë së zonës së jakës së qafës dhe furnizimin me gjak. Korrigjon sjelljen dhe forcon korse muskulore. Përveç kësaj, ushtrimet e rregullta, për shembull, në palestër, do të parandalojnë përparimin e osteokondrozës së qafës së mitrës.
 9. Veshur me një korse.Ekziston një pajisje e veçantë për shtyllën kurrizore të qafës së mitrës, e quajtur jakë. Ffshtë e ngurtë dhe e qëndrueshme. Veshja e jakës do të eleminojë sindromat e dhimbjes, do të përmirësojë sjelljen dhe do të përshpejtojë shërimin.

Kur zgjidhni një jakë, duhet të zgjidhni lartësinë e duhur të produktit. Për ta bërë këtë, duhet të matni distancën nga klavikula në këndin e nofullës së poshtme.

Trajtimi në shtëpi

Në mënyrë që sëmundja të mos shfaqet, ose mund të diagnostikohet në fazën fillestare, një grua duhet të monitorojë nga afër shëndetin e saj, dietën dhe mënyrën e jetesës.

Për të lehtësuar gjendjen, në shtëpi, mund të përdorni receta popullore:

 1. Grijini patatet e qëruara në një rende të imët, shtoni një sasi të vogël të mjaltit në të dhe përziejeni. Përzierja që rezulton duhet të zbatohet në rajonin e qafës së mitrës, në vendin ku dhemb më shumë. Përsëriteni trajtimin një herë në javë.
 2. Shpëlani gjethet e rrikë dhe vendoseni në zonën e prekur. Siguroni kompresën me një fashë dhe flini me të gjithë natën. Zakonisht në mëngjes mund të ndjeni lehtësim dhe përmirësim. Për efekt më të madh, procedura duhet të përsëritet për 3 ditë ose më shumë.

Gjimnastika e qafës së mitrës duhet të bëhet për të forcuar muskujt e qafës dhe për të rivendosur lëvizjen në shpinë. Ushtrimet mund të kryhen për profilaksinë, por ju duhet të praktikoni pa probleme dhe pa lëvizje të papritura në mënyrë që spazma e muskujve të mos ndodhë:

 1. Përkuluni përpara.Ulur, vendosni një pëllëmbë në ballë dhe anojeni kokën përpara ndërsa rezistoni me pëllëmbën tuaj. Një anim - 10 sekonda. Pas një pushimi të shkurtër, përsëritni përsëri ushtrimin.
 2. Anoni anash.Ulur, vendosni një pëllëmbë në kokën tuaj në zonën e tempullit. Anojeni kokën anash ndërsa shtypni poshtë me pëllëmbën tuaj, duke rezistuar. Vazhdoni për 10 sekonda. Pas pushimit, përsëritni ushtrimin.
 3. Kthehet anash.Ulur në një karrige, ose në këmbë, uli krahët përgjatë bustit. Kthejeni lehtë kokën në pozicionin ekstrem të djathtë, pastaj në të majtën ekstreme. Përsëriteni 10 herë.
 4. Ngrini supet.Ulur ose në këmbë, krahët ulen përgjatë trupit, ngrini shpatullat sa më shumë që të jetë e mundur dhe mbajini në këtë pozicion për 10 sekonda. Tjetra, ulni shpatullat, merrni frymë thellë, relaksohuni për 15 sekonda. Përsëriteni 10 herë.
 5. Anoni në gjoks.Ulur ose në këmbë, krahët ulen përgjatë trupit. Ulni lehtë kokën poshtë, duke u përpjekur të shtypni mjekrën tuaj në gjoks sa më shumë që të jetë e mundur. Me lëvizshmëri të mirë të rruazave të qafës së mitrës, ju mund të ndjeni prerjen e kraharorit me mjekër. Përsëriteni rreth 10 herë.
 6. Prekja e veshit në shpatull.Anoni kokën mbrapa. Mundohuni të prekni veshin tuaj të majtë në shpatullën tuaj të majtë, përsëriteni 5 herë. Bëni të njëjtën gjë me anën e djathtë.
 7. Anojeni poshtë.Lëshoni mjekrën në qafë. Kthejeni kokën 7 herë në të majtë, pastaj 7 herë në të djathtë.
 8. Rezistenca e muskujve të qafës. Hidhni kokën mbrapa, por jo plotësisht. Shtypni ngadalë mjekrën në gjoks, duke kapërcyer rezistencën e muskujve të rajonit të qafës së mitrës. Bëni 5-7 herë.
 9. Lëkundni krahët.isshtë e nevojshme të bëni lëvizje rrethore me të dy duart në një drejtim, pastaj në tjetrën.
 10. Masazh.Ulur ose shtrirë, masazhoni zonën midis kockave të zverkut dhe pjesës së saj të butë, në zonën e kryqëzimit të kushtëzuar të kokës dhe qafës, vetë ose me ndihmën e dikujt tjetër. Ndikimi duhet të jetë mjaft i fortë, të kryhet brenda 4 minutash.

E rëndësishme!Në rast të osteokondrozës së qafës së mitrës, në asnjë rast nuk duhet të bëni lëvizje rrethore me kokën tuaj, pasi kjo mund të çojë në dëmtim.

Parandalimi

 1. Mjekët thonë se parandalimi i osteokondrozës së shtyllës kurrizore të qafës së mitrës duhet të bëhet edhe në mitër, gjatë zhvillimit të embrionit. Nëna e ardhshme është e detyruar të përjashtojë faktorët e rrezikut që lidhen me sëmundjen e fetusit në të ardhmen, të monitorojë shëndetin e saj në mënyrë që të parandalojë infeksionet intrauterine, hipoksinë dhe helmimin.
 2. Edhe nëna dhe babai duhet të monitorojnë dëmtimet e fëmijës dhe të konsultohen me mjekun në kohë për diagnostikimin në mënyrë që të përjashtojnë ndërlikimet e mundshme në të ardhmen.
 3. veryshtë shumë e rëndësishme që vajzat dhe gratë e rritura t'i kushtojnë vëmendje parandalimit të osteokondrozës së qafës së mitrës, për këtë vlen të ndryshoni stilin e jetës tuaj. Ju duhet të filloni të ecni shumë, të bëni të paktën 10 mijë hapa në ditë, duke rritur gradualisht sasinë e kohës së kaluar në këmbë. Nëse aktiviteti i punës është i lidhur me një mënyrë jetese të ulur, duhet të bëni ushtrime të thjeshta për punonjësit e zyrës menjëherë në tryezë, si dhe të ngriheni, ngroheni dhe të ecni çdo orë. Uluni në një karrige me shpinë të lartë me një mbështetëse koke. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të shmangni orenditë tepër të buta pasi trupi duhet të mbështetet nga tuberkulat iskiale.
 4. Kur drejtoni një makinë, është e rëndësishme që shpina juaj të ketë mbështetje të mirë, mund të vendosni një rul midis pjesës së poshtme të shpinës dhe sediljes. Mundohuni të mbani kokën drejt dhe të rrini të relaksuar.
 5. isshtë e dëmshme të jesh në të njëjtën pozitë para ekranit të kompjuterit dhe ekranit të televizorit. Kohë pas kohe, ju duhet të ndryshoni pozicion në mënyrë që muskujt të mund të përkulen.
 6. Për ata me osteokondrozë të qafës së mitrës, është më mirë nëse është e mundur të bëni punë shtëpiake siç janë hekurosja ose gatimi ndërsa jeni ulur.
 7. Për të parandaluar osteokondrozën, është e nevojshme të parandaloni stresin e tepërt në shpinë dhe shpinë të qafës së mitrës. Çantat dhe paketimet duhet të barten në të dyja duart, ose në mënyrë alternative. Kur punoni në kopsht dhe kopsht perimesh, çdo 1, 5 orë duhet të bëni një pushim për 20 minuta dhe të pushoni, mundësisht në një pozicion horizontale.
 8. Për të zbutur tronditjen kur ecni, duhet të zgjidhni këpucë të rehatshme ose ortopedike me thembra elastike.
 9. parandalimi i zhvillimit të osteokondrozës së qafës së mitrës
 10. Në sezonin e ftohtë, një grua duhet të mbrojë zonën e jakës së qafës nga hipotermia me një shall dhe një kapelë.
 11. Dysheku i gjumit duhet të jetë i fortë, dhe gjithashtu mund të vendosni një jastëk nën pjesën e poshtme të shpinës, nyjen e gjurit ose nën stomak, në varësi të pozicionit.
 12. Për parandalimin e osteokondrozës, ia vlen të merrni një kurs masazhi forcues të përgjithshëm. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e fillimit të sëmundjes, si dhe shërimin e saj në fazën fillestare.
 13. importantshtë e rëndësishme që një grua të merret me stresin dhe të monitorojë qëndrueshmërinë psikologjike, sepse një goditje nervore mund të shkaktojë dëmtime të shtyllës kurrizore të qafës së mitrës.
 14. Për të parandaluar sëmundjen, është e rëndësishme të hani ushqim që do të jetë i mirë për shpinë, për të sintetizuar indin e saj të kërcit. Proteinat, mukopolisakaridet, mineralet, vitaminat mund të merren nga mishi, bishtajoret, arrat, perimet, xhelatina, peshku, vezët, gjiza.

Kur zgjidhni një dyshek që është i duhuri për ju, duhet të merrni parasysh shumë faktorë, për shembull - çehre, gjatësi, peshë, mbushës dhe, më e rëndësishmja, shkallën e zhvillimit të osteokondrozës.

E rëndësishme!Notimi në një pishinë ose pellg do të jetë një aktivitet shumë i dobishëm për gratë me osteokondrozë të qafës së mitrës. Por është më mirë të refuzoni një banjë dhe një sauna gjatë një përkeqësimi.

Osteokondroza e qafës së mitrës është një sëmundje e të gjitha grave, problemi i së cilës është një mënyrë jetese e ulur. Këto janë shumë profesione: llogaritarë, arkëtarë, rrobaqepëse, muzikantë, shkrimtarë dhe të tjerë. Në periudhën e faljes së sëmundjes, do të jetë e dobishme për gratë të vizitojnë sanatoriume dhe vendpushime, ku ato mund të forcojnë muskujt e qafës, sistemin vaskular dhe të shërojnë trupin. Një vizitë në kohë te një mjek është çelësi për një shërim të suksesshëm.