Simptomat e osteokondrozës së qafës së mitrës

shenjat dhe simptomat e para të osteokondrozës së qafës së mitrës

Osteokondroza e qafës është një sëmundje e zakonshme e shtyllës kurrizore që prek pacientët e të gjitha moshave.

Përfaqëson ndryshime degjenerative në diskun vertebral, duke u zhvilluar në sfondin e stresit të rëndë, veshjen e këpucëve të gabuara, tendosjen e rëndë fizike dhe kequshqyerjen. Zhvillohet gradualisht, kështu që pacienti mund të mos i vërejë menjëherë simptomat e para.

Shenjat kryesore të sëmundjes

Simptomat e osteokondrozës së qafës së mitrës shfaqen ndërsa përparon patologjia. Ato janë më të dukshme gjatë një përkeqësimi. Pasi të keni vërejtur shenjat e para të sëmundjes, rekomandohet të konsultoheni me një mjek, pasi shpesh maskohet si çrregullime të tjera, gjë që ndërlikon diagnozën në kohë.

Pacientët zakonisht kontaktojnë me ankesat e mëposhtme:

 • Dhimbje të forta në zonën e jakës.
 • Zhurma dhe mbytja në vesh.
 • Marramendje e shpeshtë.
 • Gulçim, ndjenjë gulçimi.
 • Përzier, të vjella.
 • Presioni i gjakut bie.
 • Zbehje ose sinkopë e shpeshtë.
 • Rritja e temperaturës së trupit.

Shenjat e osteokondrozës së qafës së mitrës tek burrat nuk ndryshojnë shumë nga ato që shfaqen tek gratë. Pacientët ankohen për shqetësime në zverku, sternum dhe brezin e shpatullave. Ju duhet të kontaktoni terapistin ose neurologun tuaj lokal për diagnozën.

Dhimbje në qafë

Një nga simptomat më të zakonshme të kondrozës së shpinës së qafës së mitrës është dhimbja e qafës që prek pjesën e pasme të kokës dhe shpatullave. Natyra e dhimbjes (dhembje e mprehtë, e lehtë) varet drejtpërdrejt nga vendi i plagës dhe ashpërsia e zhvillimit të procesit patologjik. Në fazën fillestare, kjo mund të jetë një shqetësim i lehtë, i cili nuk ju lejon të ktheni lirshëm kokën në të gjitha drejtimet. Gradualisht dhimbja bëhet kronike dhe kufizon diapazonin e lëvizjes.

Dhimbja shfaqet si rezultat i deformimit të rruazave, për shkak të furnizimit të pamjaftueshëm të gjakut në zonën e jakës. Në sfondin e këtij procesi, vërehen spazma, sulme ankthi dhe paniku. Një ndjesi e dhimbshme në zonën e qafës mund të rrezatojë në shpatulla ose në krahë. Rritja pas gjumit, lëvizjet e papritura, të qeshurit ose teshtitjes. Siklet është e kombinuar me një krizë karakteristike kur përpiqeni të ktheni ose dobësi të muskujve.

Spazma e indit muskulor dhe qarkullimi i dobët shpesh çon jo vetëm në dhimbje, por edhe në humbje të përkohshme të aftësisë për të lëvizur qafën. Mbingarkesa e vazhdueshme përhapet në të gjithë kokën dhe pacienti fillon të ankohet për sulme të migrenës.

tringëllimë në veshët dhe veshët e mbytur

Osteokondroza në zonën e qafës manifestohet gjithashtu nga një ndjenjë e mbytjes në veshë, humbjes së dëgjimit dhe zhurmës. E gjithë kjo është për shkak të intensitetit të pamjaftueshëm të rrjedhjes së gjakut në aparatin vestibular. Ky kompleks i simptomave quhet koklear, por mjekët rrallë e lidhin atë me një çrregullim në rruaza. Kushtojini vëmendje natyrës së zhurmës dhe zhurmës në veshë, ato zakonisht intensifikohen kur një person është në një pozicion për një kohë të gjatë ose përpiqet ta ndryshojë atë.

Pacientët me probleme të dëgjimit i referohen një otolaringologu. Në prani të çrregullimeve shoqëruese të gjendjes, të tilla si mpirja e fytyrës, lëvizshmëria e kufizuar e qafës, kërkohet konsultë shtesë me një neurolog për të sqaruar diagnozën dhe për të përcaktuar shkakun.

Dhimbje koke dhe migrenë

Simptomat kryesore të osteokondrozës së qafës së mitrës te burrat shoqërohen rrallë me dhimbje koke të shpeshta, popullata femërore është më e ndjeshme ndaj tyre. Rruazat në këtë zonë janë vazhdimisht të ekspozuar ndaj stresit të tepruar, gjë që çon në deformimin e tyre gradual, nëse indet muskulore nuk janë mjaft elastike për t’i mbajtur ato në një pozicion natyror. Moreshtë më e vështirë të identifikosh shkakun e dhimbjes në kokë, pasi simptoma nuk është specifike.

Arsyet e mëposhtme provokojnë një sulm:

 • Spazma e enëve cerebrale.
 • Mbarimet nervore të mpiksura në shtyllën kurrizore cervikotorakale.
 • Rritja e presionit të gjakut.
 • Shkelja akute e daljes venoze.
 • Rritja e lodhjes.
 • Qëndrimi i zgjatur në një pozitë të panatyrshme.

Dhimbja e kokës përkeqësohet gjatë një përkeqësimi dhe tek një pacient, përfshirë një mashkull. Nga natyra, mund të jetë konstante, e shurdhër në formën e krizave ose pulsuese. Në njerëzit e moshuar, kjo simptomë kërkon vëmendje të ngushtë, pasi mund të flasë për një goditje fillestare, anginë pectoris, sulm në zemër ose hipertension arterial. Prandaj, para së gjithash, këto kushte përjashtohen para fillimit të trajtimit për osteokondrozën.

Me patologjitë e zemrës, pacientët gjithashtu ankohen për kompresim në zonën e gjoksit, një ritëm të parregullt të zemrës, i cili lejon mjekun të diferencojë gjendjen në kohë. Dhimbjet e kokës të shoqëruara me të përziera, gulçim, kërkojnë domosdoshmërisht EKG.

Marramendje

Koordinimi i dëmtuar dhe marramendja e shpeshtë shpesh shfaqen kur osteokondroza zhvillohet në shkallën 2 ose më shumë. Kjo është për shkak të ndryshimeve degjenerative në rruaza, spazma, mbaresa nervore të mbërthyer. Truri nuk merr sasinë e kërkuar të oksigjenit, gjë që ndikon negativisht në funksionimin e aparatit vestibular.

Si rezultat i devijimit të shtetit, simptoma është:

 • Vertigo sistemike.Ato shfaqen si një ndjesi e rrotullimit të tërë trupit dhe objekteve përreth. Mosfunksionimi shfaqet për shkak të mosfunksionimit të aparatit vestibular, dobësimit të indit muskulor dhe receptorëve të vendosur në nyje.
 • Vertigo josistemike.Përveç paqëndrueshmërisë, pacientët përjetojnë periudha të përzier, një gjendje të pasigurt në një pozicion vertikal. Rotacioni rrethor zakonisht mungon.

Marramendja është një simptomë serioze që duhet trajtuar menjëherë tek një mjek. Në prani të mpirjes në shpatulla, kërkohet paralizimi i indit muskulor të fytyrës, humbja e vetëdijes, shtrimi në urgjencë i spitalit.

Gulçim dhe mungesë ajri

Një simptomë tjetër serioze e osteokondrozës së përparuar në zonën e shpatullave është një ndjenjë e vazhdueshme e mungesës së ajrit. Problemet e frymëmarrjes lindin nga kompresimi i mbaresave nervore dhe receptorëve që nuk transmetojnë impulse nga faringu në ezofag. Gulçimi shfaqet kur rruazat zhvendosen, ajo rritet në një gjendje stresuese, shoqëruar me një gungë në fyt. Pas marrjes së një qetësuesi, gjendja shëndetësore kthehet në normalitet.

Mungesa e ajrit provokon sindromën radikulare. Spazma e diafragmës ndikon në thellësinë dhe ritmin e frymëmarrjes. Pacienti bëhet i mbytur dhe i vështirë për të marrë frymë ajri, shfaqen probleme me kujtesën dhe përqendrimin. Një simptomë e tillë në osteokondrozë kërkon ndihmë të menjëhershme, pasi mund të shkaktojë një numër komplikimesh serioze. Mjeku zgjedh ilaçin individualisht, duke marrë parasysh gjendjen.

Përzier

Ekziston një koleksion i madh i mbaresave nervore në rajonin e qafës së mitrës, ku rrjedh një arterie, e cila është përgjegjëse për transportimin e lëndëve ushqyese në tru. Me osteokondrozë, gradualisht formohen zgjatime dhe hernie intervertebrale, të cilat ndikojnë në presionin e gjakut, dhe si rezultat, pacienti ndjen një sulm të përzier.

Dëmtimi i zgjatur i qarkullimit normal çon në të vjella, humbje të vetëdijes dhe shkakton goditje në tru dhe paaftësi. Prandaj, shfaqja e një simptome të tillë, që nuk shoqërohet me gabime ushqyese, kërkon këshilla të menjëhershme mjekësore.

Rritja e presionit të gjakut

Për osteokondrozën e qafës së mitrës, një simptomë tipike është një kërcim presioni gjatë ditës. Për një kohë të gjatë, presioni i gjakut i rritur ose i zvogëluar nuk mbahet, gjë që është një shenjë karakteristike e ndryshimeve degjenerative në diskun ndërvertebror. Dinamika ditore e presionit të gjakut është spazmatike, pasi acarimi i mbaresave nervore është refleks dhe shkakton spazma afatshkurtra të enëve të gjakut.

Një tipar dallues i presionit të rritur në osteokondrozën e qafës së mitrës është:

 • dhimbje koke;
 • siklet në gjoks;
 • ul ndjeshmërinë në zonën e jakës;
 • Tensioni i muskujve pasi të jeni në një pozicion për një kohë të gjatë.

E gjithë kjo merret parasysh kur vendosni një diagnozë. Përkeqësimi i shpejtë i gjendjes dhe ndryshimet e papritura të presionit janë baza për shtrimin në spital të pacientit dhe sigurimin e tij të ndihmës në një mjedis spitalor.

Dëmtimi i shikimit

Osteokondroza në shpinë të qafës së mitrës shpesh provokon simptoma të tilla të pakëndshme si shikimi i dyfishtë, dridhja, shfaqja e "mizave". Kjo sinjalizon ashpërsinë e procesit dhe kërkon një vizitë tek një mjek.

Në sfondin e shkatërrimit të indit lidhës në rruaza, mund të zhvillohen sëmundjet e mëposhtme:

 • Glaukoma.Pacienti diagnostikohet me rritje të presionit intraokular, dëmtim të nervit optik. Isshtë e pamundur të eliminohen plotësisht patologët, vetëm për të arritur faljen e qëndrueshme me trajtim kompleks.
 • Katarakti.Ky proces patologjik çon në shkatërrimin e thjerrëzës. Ndryshimet shoqërohen me procese metabolike dhe dëmtime akute të furnizimit me oksigjen në tru. Shenja e parë e sëmundjes është shfaqja e "mizave" para syve. Fillimi në kohë i trajtimit ndihmon në ruajtjen e vizionit të pacientit.
 • Sëmundja e Claude Bernard-Horner.Hipoksia në rajonin okupital konsiderohet si një nga shkaqet e lezionit. Shenjat kryesore të një gjendje patologjike janë një rënie në reagimin e bebëzës ose një ndryshim në madhësinë e bebëzës në sy të ndryshëm. Disa pacientë ankohen se nuk mund t'i mbyllin plotësisht sytë për një pushim një natë, dhe vizioni në muzg gjithashtu vuan.

Oftalmologu përshkruan trajtim pas një ekzaminimi të plotë. Por terapia kryhet vetëm në një kompleks që synon eliminimin e shkakut të shkeljes. Vetëm atëherë problemi mund të trajtohet në mënyrë efektive.

Problemet e faringut

Ndryshimet degjenerative në rruazën e qafës së mitrës provokojnë probleme me gëlltitjen. Pacienti ankohet për një gungë në fyt, djersitje, ndjesi të një trupi të huaj në fyt, kruajtje. Shenjat tregojnë një mosfunksionim të trungjeve neurovaskulare që dalin nga palca kurrizore. Por simptomatologjia nuk konsiderohet karakteristike dhe mund të vërehet me çrregullime patologjike të tilla si inflamacion, ënjtje.

Ndryshimi në temperaturën e trupit

si manifestohet osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës

Osteokondroza, ndërsa përparon, shkakton një rritje të temperaturës së trupit. Kjo simptomatologji ndodh kur dëmtohet arteria vertebrale, stenoza e kanalit kurrizor ose dalja e diskut. Provokon ndryshime në neurozë dhe çrregullime shoqëruese neurologjike.

Në sfondin e një rritje të temperaturës, ka mpirje të gjuhës ose duarve, një proces inflamator në nyjet limfatike, një ndjesi djegie të gjuhës.

Përtypja karakteristike kur ktheni qafën lejon që të dyshohet për osteokondrozë.

Simptomat e osteokondrozës në varësi të fazës

Shenjat e osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës varen kryesisht nga faza e zhvillimit të patologjisë, forca e shtypjes së mbaresave nervore dhe procesi i deformimit të diskut. Provokon shfaqjen e simptomave të kompresimit të arteries vertebrale dhe një shkelje të rrjedhjes së gjakut në tru. Mbarimet nervore të mbërthyer çojnë në patologji të rënda neurologjike.

Ashpërsia e shenjave varet drejtpërdrejt nga faza e zhvillimit të sëmundjes:

 1. Fillestar.Proceset degjenerative në disqet vertebrale zhvillohen pa u vërejtur nga pacienti. Quiteshtë mjaft e vështirë të vërehen ndryshimet e para, pasi këto mund të jenë dhimbje koke të lehta (më shumë ndihen tek gratë), shqetësim në qafë, përkeqësim i lehtë i shikimit ose humbje e ndjeshmërisë në zonën e jakës. Në këtë fazë, pacientët rrallë shkojnë te mjeku, duke ia atribuar simptomat lodhjes, mungesës së gjumit ose stresit.
 2. Faza e dytë.Ndërsa përparon patologjia dhe shfaqet zgjatimi i diskut, shfaqen simptoma më të theksuara. Shkatërrimi i fibrosusit të unazës ndikon në lëvizjet e kokës, ato bëhen më të kufizuara. Gjithashtu, pacientët fillojnë të ankohen për zhurmë të vazhdueshme në veshë, funksion të dëmtuar vizual, dhimbje në qafë me një krizë karakteristike, probleme me gëlltitjen, shqetësim të gjumit dhe qartësi të zvogëluar të reflekseve. Mbajtja e kokës në një pozicion shkakton shqetësim të rëndë, gjë që kërkon konsultë me mjekun.
 3. Faza e tretë.Gradualisht, formohen hernie intervertebrale, unaza fibroze shkatërrohet plotësisht, ka deformim të rruazave, zhvendosje të segmenteve të kockave, zhvendosje, paqëndrueshmëri. Pacienti ankohet për dhimbje akute në qafë, sindromë të theksuar të shpatullave, paralizë të gjymtyrëve të sipërme, nuk vërehen reflekse të tendinit, ndjeshmëri të dëmtuar në lëkurën e kokës. Kjo është një fazë e rëndë e sëmundjes që kërkon trajtim kompleks.

Osteokondroza është një sëmundje sistemike kronike që shfaqet në simptoma të ndryshme. Arsyeja është gjithmonë e fshehur në mbaresat nervore të kompresuara, çrregullimet e qarkullimit të gjakut dhe deformimin e disqeve ndërvertebrore. Dalja, hernia dhe zhvendosja gradualisht çojnë në humbjen e lëvizshmërisë së rruazës.

Mosha ndikon drejtpërdrejt në ashpërsinë e simptomave. Sa më i vjetër të jetë pacienti, aq më të forta janë ndryshimet në indet lidhëse dhe kockore. Kjo është për shkak të dobësisë së fibrave muskulore, mungesave ushqyese dhe sëmundjeve kronike inflamatore në trup.

Shqyrtime të Pacientëve

Osteokondroza e rruazave të qafës së mitrës është një sëmundje e zakonshme, pasi rrënjët nervore janë vazhdimisht të ekspozuara ndaj stresit për shkak të lëvizjes së tepërt të segmentit. Zbulimi në kohë i patologjisë shmang ndërlikimet serioze, kështu që shumë njerëz lexojnë rishikime të pacientëve dhe i krahasojnë ato me simptomat e tyre.

strictshtë rreptësisht e ndaluar të diagnostikoni veten pa teste laboratorike dhe aparate. Çdo informacion duhet të merret vetëm si shënim.

Osteokondroza e qafës së mitrës manifestohet nga një numër i madh i simptomave, por shumica e tyre ngatërrohen lehtësisht me patologji të ngjashme. Prandaj, rekomandohet të merren parasysh ankesat e pacientit në një kompleks dhe të kryhet diagnostifikimi diferencial, i cili lejon identifikimin në kohë të sëmundjes dhe përshkrimin e trajtimit korrekt, i cili përfshin fizioterapi, gjimnastikë dhe trajtim të ilaçeve.